Windows

Botabilni usb win 10

kezol ned 4.8.2019 19:18

Imam na računalu instaliran win 7 64 bit na ssd 120GB, sad bi želio zamjenit ovaj ssd sa većim ssd-om od 500GB i na to instalirat win 10, znači išla bi čista instalacija, e sad kako to napravit, imam skinutu jednu verziju win 10 u ISO obliku, treba li napravit bootabilni usb i koje datoteke treba i kako prebacivat na USB jer je ovo verzija od 10GB multilanguage među ostalim ima i hrvatski jezik (imaju datoteke: EXTRAS i pored engleske verzije koja je najveća još datoteke od 23 druga jezika).

Marko :D ned 4.8.2019 19:32

Media Creation Tool sam radi bootabilni USB; ti ne trebaš ništa, eventualno odabrati USB, jezik i to je to. 

 

Bootabilni USB možeš napraviti i sam, ali proces je puno kompliciraniji (mora se formatirati, particionirati, seliti i slično).

Posmatrač pon 5.8.2019 07:49
Marko :D kaže...

Media Creation Tool sam radi bootabilni USB; ti ne trebaš ništa, eventualno odabrati USB, jezik i to je to. 

 

Bootabilni USB možeš napraviti i sam, ali proces je puno kompliciraniji (mora se formatirati, particionirati, seliti i slično).

 Komplikovaniji toliko da moras ucitati ISO rucno..... 

Marko :D pon 5.8.2019 09:47

Izrada bootabilnog USB-a je moguća bez ikakvih programa, preko CMD-a. Da bi to mogao napraviti, moraš znati diskpart naredbe. (komplicirana metoda)

 

Zašto bi itko radio bootabilni USB tako kada s Media Creation Tool-om dobije svježi ISO, te program sve radi automatski?

 

Može kolega i s MCT skinuti ISO, spremiti ga negdje i onda s Rufusom napraviti bootabilni USB, ali metoda koju sam preporučio u temi je jednostavnija i sve što treba je odabrati jezik, USB stick i to je to...

Ajar pon 5.8.2019 10:00

dečki, ne zajebavajte novopridošlicu. izrijekom je naveo "botabilni", dakle (potpuno) samostalan poput bota. "bootablini" je nešto posve drugačije, jer ište ljudsko te znalačko upletanje u srž sukusa.  

Posmatrač pet 9.8.2019 17:22
kezol kaže...

mogu li se ovim programima od iso oblika praviti i bootabilni dvd-ovi?

 

Marko :D kaže...

S Media Creation Tool-om ne možeš, ali možeš skinuti ISO preko istog i bootabilni DVD napraviti koristeći Windows USB/DVD Download Tool. Dakle, samo odabereš ISO i odabereš izradu bootabilnog DVD-a; taj program je također Microsoftov i sve će napraviti sam.

 Nemoj komplikovati sebi zivot i koristi rufus kao i svi ostali.....

ihush pet 9.8.2019 18:12
kezol kaže...

mogu li se ovim programima od iso oblika praviti i bootabilni dvd-ovi?

 može, može i bez njih.. tj svi programi-alati samo olakšavaju 'klik-next' dok to sve može sam OS koji to ekšli i radi, kao diskpart ali tad moraš znati naredbe. Lakše je klikati rufusom.

-pri tome ISO mora biti ispravan-bootabilan, ako nije nevažan je sam boot.

-zato, umjesto kompliciranja, skineš i napraviš mscootlom ili skineš i snimiš rufusom, dvd2ubom ili bilo kojim alatom, no skini pravi-čisti iso, jer ako to nije ok tad ni ostalo neće biti bolje.

-sve ti piše na msovim stranicama, čitaš-klikaš.. ili pogedaj temu ako te zanima kako se to može 'ručno'.

 

+ važno, stara-nova mbo, legacy-uefi bios i sve što je s tim povezano, nove mbo sad često ne nude gpt-legacy boot i tad moraš napraviti sve za uefi-gpt + bootati u odgovarajućem modu + poželjno napraviti boot medij o oba moda ili onom modu koji ti treba, koji je kompatibilan s mbo-biosom.