Vijesti by forumaši

Zaštita od online prevaranata

sudy_freak pet 1.3.2013 11:29

Na stranicama Overseasa jutros je osvanula zanimljiva novost.
Svi paketi koji su poslani preko njih, "osigurani" su od prijevara putem online kupovine.

"S novom zaštitom od prijevare, kupac robe s online oglasnika može i do 2 dana nakon isporuke prijaviti pošiljatelja za prijevaru i svoj će novac dobiti od Overseas Expressa natrag. S ovom novom zaštitom od danas možete bezbrižno kupovati online, bez straha od drskih internet prevaranta.

Ukoliko prodavatelj pod krinkom lažnog identiteta primatelju umjesto mobitela pošalje cjepanicu ili kavu, Overseas Express će novac vratiti primatelju. Uz ovu uslugu kupci koji robu kupuju uz povrat pouzeća mogu biti sigurni da ih Overseas Express štiti."

 

Više na overseas.hr

fler pet 1.3.2013 12:36
ddd3 kaže...

da,to je dobro,još da to uvedu i HP i CITY EX jer puno njih s njuškala i preko ovih šalje pošiljke tako da je ovo tek djelomično rješenje.

 

 Pa, nije problem - inzistiraš na slanju Overseasom, cijene su ionako slične. Ako prodavač nema što skrivati, nema ni razloga da odbije.

Liverpool1892 pet 1.3.2013 12:41
fler kaže...

 

 Pa, nije problem - inzistiraš na slanju Overseasom, cijene su ionako slične. Ako prodavač nema što skrivati, nema ni razloga da odbije.

Sve pohvale za Overseas, ali ne isplati se ovo ako šaljete paket u malim vrijednostima.

Cijene nisu slične! Slanjem Overseasom poštarina oko 40kn, dok sa HP-om pošaljem za manje od 15kn! 

Ovo što su oni uveli se isplatio ako netko šalje u većoj vrijednosti paket, npr. stvar u vrijednosti od 500kn.

Tko je lud dati 40-tak kn za poštarinu, a stvar košta 30-50kn {#}

ddd3 pet 1.3.2013 12:53

ovo bi ipak moglo drastično smanjiti broj prevarenih jer će ubuduće ljudi inzistirati na slanju paketa overseasom sad kad ovo znaju.

e ali šta s onima koji unaprijed uplaćuju novac na račun?a takvih ima dosta.

Mile 74 pet 1.3.2013 12:58
Liverpool1892 kaže...
fler kaže...

 

 Pa, nije problem - inzistiraš na slanju Overseasom, cijene su ionako slične. Ako prodavač nema što skrivati, nema ni razloga da odbije.

Cijene nisu slične! Slanjem Overseasom poštarina oko 40kn, dok sa HP-om pošaljem za manje od 15kn! 

Ovo što su oni uveli se isplatio ako netko šalje u većoj vrijednosti paket, npr. stvar u vrijednosti od 500kn.

Tko je lud dati 40-tak kn za poštarinu, a stvar košta 30-50kn {#}

Mislim da 40kn koje Overseas naplaćuje za dostavu je sitnica naspram kupovine PC komponenti ili mobilnih telefona koji su vrijedni par tisuća kuna.

Ovo je korak u dobrom smjeru da se stane na kraj prevarantima po oglasnicima i po prvi puta dobivamo kakvu-takvu zaštitu i mogućnost traženja pravde protiv prevaranata koji sad konačno imaju ime i prezime, a ne kao do sada - nepoznate/ih osobe/a.

Upotrijebio sam izraz "kakvu-takvu zaštitu", jer bez obzira na prijavu prevare overseasu, biti će teško dokazati da predmet koji si kupio neradi ispravno , a pošiljatelj/prodavač kada da svoje podatke overseasu, svejedno dobiva novac.

 

Volume pet 1.3.2013 13:02

I 2 dana nakon isporuke? Pa čekaj na ovaj način i kupac može prevariti, odnosno lagati da nije dobio ono šta je trebao? Kako dokazati da kupac ne laže ako ne otvori paket ispred dostavljača? 

markonezg pet 1.3.2013 13:09

Ako je ovo istina svaka im cast!!!
Zanima me samo kako to funkcionira u praksi i koja je zastita vezana za prodavaca?
Da nebi bilo ja posaljem telefon ili slicno a kupac nakon dva dana javi da je dobio krokodila u paketu a meni novce zamrznu iz Overseasa.

Matozan pet 1.3.2013 13:16
Volume kaže...

I 2 dana nakon isporuke? Pa čekaj na ovaj način i kupac može prevariti, odnosno lagati da nije dobio ono šta je trebao? Kako dokazati da kupac ne laže ako ne otvori paket ispred dostavljača? 

I ja sam htio postaviti isto pitanje. {#}

Mile 74 pet 1.3.2013 13:45
Volume kaže...

I 2 dana nakon isporuke? Pa čekaj na ovaj način i kupac može prevariti, odnosno lagati da nije dobio ono šta je trebao? Kako dokazati da kupac ne laže ako ne otvori paket ispred dostavljača? 

 

markonezg kaže...
Ako je ovo istina svaka im cast!!!
Zanima me samo kako to funkcionira u praksi i koja je zastita vezana za prodavaca?
Da nebi bilo ja posaljem telefon ili slicno a kupac nakon dva dana javi da je dobio krokodila u paketu a meni novce zamrznu iz Overseasa.

 

Matozan kaže...
Volume kaže...

I 2 dana nakon isporuke? Pa čekaj na ovaj način i kupac može prevariti, odnosno lagati da nije dobio ono šta je trebao? Kako dokazati da kupac ne laže ako ne otvori paket ispred dostavljača? 

I ja sam htio postaviti isto pitanje. {#}

Prodavač/pošiljatelj bez obzira na prijavu prevare od strane kupca/primatelja, dobiva novac ako na zahtjev Overseasa - da svoje ime i prezime, OIB i kopiju osobne kartice. klik   klik

markonezg pet 1.3.2013 14:35

Hvala na linkovima ali svjedno tu ima punooo rupa.
Naime pise da Overseas nakon sto im predas posiljku oni ju vizualno pregledavaju i vazu paket te usporedju s nadzornim snimkama (kojim snimkama?).
Ste se tice same tezine paketa ukoliko saljes mob od cca 150gr ti komotno mozes poslati 150gr kave te je tezina "originalna" , paket Overseas nakon primitka ne smije otvarati bez naloga jer nemaju ovlasti za to? tako da mi to sve smrdi.
A krajnji kupac cak i nakon sto je prevaren mora podizati privatnu tuzbu protiv prodavaca te dokazat da nije dobio ono sto je narucio a prodavac nakon slanja podataka dobiva ionako novce.

Sve u svemu cini mi se da je ovo samo lijepa igra rijeci i lijepo zvuci kupnja bez rizika ali na kraju ostaje sve isto kao i do sada, samo sto sad imas prodavateljov OIB s kojim mozes obrisati rit dok ne dobijes tuzbu.

 

 

EDIT: citat s Overseas stranice

Overseas Express nije ovlašten primatelju dostaviti podatke od pošiljatelja koje mu je ovaj dostavio u postupku identifikacije. Međutim, Overseas Express će navedene podatke arhivirati i dostaviti nadležnim tijelima po njihovu zahtjevu. Ukoliko se nalazite u parničnom ili kaznenom postupku i potrebni su Vam podaci o drugoj strani u postupku, savjetujte odvjetnika da sudu ili policiji predloži da službeno zatraže podatke s brojem pošiljke. Overseas Express će podatke dostavljati isključivo sudu, policiji, državnom odvjetništvu ili drugom istražnom, sudbenom ili nadležnom upravnom tijelu.

stela pet 1.3.2013 20:58

Ovo gore navedeno će smanjit prevare ali će njih i dalje biti jer ovo je po meni marketinški trik. Jedino je vjerodostojno ako prilikom paketa otvorite paket u nazočnosti dostavljača i ako je kava mijesto mobitela vjerojatno će nešto biti od toga, ali ako ste naručili npr. neki dio hardvera i on ne bude ispravan kome se žaliti stavit soli na rep, zato se ja držim toga da je najbolje kupovati preko foruma gdje su članovi već provijereni.