Vijesti by forumaši

Od 1.1.2015. PDV na kupnju putem interneta 25%

Radoznali uto 9.9.2014 14:01
tnakir kaže...

Pa i do sad smo placali PDV, samo ne nas nego tudji. Tu ce biti razlika od par posto, nista previse bitno...

Izgleda da  i isporuka roba nije uključena u to ako se el.sustave rabe za narudžbu što god to značilo

Radoznali uto 9.9.2014 14:03
tnakir kaže...

Pa i do sad smo placali PDV, samo ne nas nego tudji. Tu ce biti razlika od par posto, nista previse bitno...

Nisam siguran da je samo par postotaka jer mislim da  su neke zemlje namjerno imale taj porez jako nizak (možda najviše 5%)  kako bi potaknule takvu trgovinu i onda su takve trgovine  se osnivale u tim zemljama tako  da bi razlika bila osjetna

jura uto 9.9.2014 14:11
MatkoBB kaže...

Ma da, par posto... ajmo dat sisice da nas još malo pomuzu... nije da nismo navikli.

 nije to Hrvatska izmisllila nego bude tak u cijeloj EU,ali najveći problem je da misle i one pošiljke do 22 eura cariniti i PDV lupati, makara je to za sad prijedlog i nadam se da ne budu to napravili.

klik

 

tnakir uto 9.9.2014 14:11

Pa PDV olitiga VAT imaju svi, samo je nekom 17%, nekon 20%, nekom 22% a nekom 25% :)

Prilikom svake narudzbe iz vani smo placali taj VAT?

 

Sto se tice carinjenja i malih paketa, da su to Hrvati izmislili, bilo bi mi jasno jer bi mogli jos malo derati stoku i uhljebljavljati rodjake. Ovako... mislim da ce to tesko ici...

Old Iggy uto 9.9.2014 14:29
Radoznali kaže...
Naletio na članak da će se kupnja na internetu od 1.1.2015. plaćati po našem PDV-u-
http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/telecom/index_en.htm#one_stop

Znači nema više jeftinije kupnje na intenetu barem što se tiče PDV-a

Već dugo se na većim web shopovima unutar EU plaća po našem PDV-u (svaki prodavač koji u RH šalje u godišnjem iznosu većem od xx k eura mora to raditi, kao što su Amazon i slični). Drugi unutar EU su do sada naplaćivali svoj PDV, što je par posto razlike, sad će morati naš.

Dachande sri 10.9.2014 10:11

Da, vijest je bombastična, ali nije nikakva velika razlika. Dosta dućana je već tako i radilo.

 

I ovako kad se čita, ljudi misle da će na svaku cijenu koju vide na stranici, morati dodati 25%. Ne, od cijene se oduzima njihov PDV, pa se dodaje naš. Znači, razlika bude kakvih 4,5,6%. Ovisi od zemlje do zemlje.  (Njemci 19%, UK 20% npr.)

 

Jedino me zanima što će bit sa zemljama van EU jer se ovo koliko shvaćam odnosi samo na članice EU. Što je sa ebay shoppingom iz USA, Kine, Koreje...

syncmaster245b sri 10.9.2014 23:19
Dachande kaže...

Jedino me zanima što će bit sa zemljama van EU jer se ovo koliko shvaćam odnosi samo na članice EU. Što je sa ebay shoppingom iz USA, Kine, Koreje...

 

Isto kao i dosada, ukoliko je vrijednost posiljke preko ~200kn bez postarine, placas carinu+pdv na puni iznos (dakle ukljucena postarina)

Q-Tip sri 10.9.2014 23:38

Iz iskustva znam da britanski Amazon to već radi otkad smo ušli u EU, dakle tamo se ništa neće promijeniti. Istaknute cijene uvijek su ispadale malo više kod checkouta jer bi nalijepili hrvatski PDV umjesto britanskog.

zerocool12 čet 11.9.2014 23:31
Fisco kaže...

Znači li to da je u hrv PDV nekim slučajem 15%, a u državi kojoj naručujemo 20% da bismo onda plaćali manje?

 

Zašto uopće trebamo plaćati hrvatski PDV ako naručujemo iz druge države?

Mora i država neš zaradit ne? Kak bi inače vozili nove passate i donosili glupe odluke koje se prelamaju preko leđa naroda?

ihush uto 3.2.2015 15:49
klokan057 kaže...

Znači kad kupim nešto internetom iz Njemačke (VAT 19%) plaćam 25% VAT.

Od toga 19% ide Njemačkoj  a 6% Hrvatskoj ?

Svih 25% ide Njemačkoj ili svih 25% ide Hrvatskoj?

- plaćaš PDV/VAT zemlje iz koje naručuješ, samo jedan porez, samo jednoj zemlji. Naravno to neće nuditi svaki shop tj ne mora predvidjeti 'izvoz' pa tako ni izbor poreza prema zemlji-porezni broj.. ako postoji opcija za izbor (ili prema adresi dostave) tad je jasnije.

 

pbandov pon 9.2.2015 20:35

VAT je PDV samo na engleskom, da ne bi netko mješao pojmove (VAT - Value added tax, porez na dodanu vrijednost), a ova novost je osjetna s obzirom da sam primjetio na određenom broju proizvoda je ubačen VAT. No rekla-kazala, kad budem nešto "skuplje" naručio a da sam morao platiti PDV preko ebaya tj. VAT, budem se javio ovdje pa reko da li me i carina dodatno oženila. Jer kod nas i samo kod nas je sve moguće.

 

No koliko sam skužio iz tog članka, ne bi trebao ići strani PDV ako se naručuje unutar EU?

 

ihush uto 10.2.2015 01:11
vrinho kaže...

Ima li netko da je naručivao sa Zavvi-a? Igre konkretno i da li ću morati platiti VAT ako od tamo naručim?

 -soft u slučaju DLa je bez ikakavih poreza.. ako je na mediju tad je roba jednako kao čokolada. ... ali treba provjeriti dali je ista stvar od 1.1...

axos uto 10.2.2015 11:02

Ma najbolje da uvedu da paušalno svaki stavnovnik bez obzira na spol i godine mora platiti dodatnih 500 kuna mjesečno državi, a ako ljudi nemaju nek uzimaju suđe, televiziore, goblene, kolica, itd.  

eevek uto 10.2.2015 12:05

Ako ste privatna osoba koja živi u EU, a mi to jesmo, te kupujete elektronski isporučene usluge (glazba, softver, hosting itd) od tvrtke koja je u nekoj od drugih država članica, plaćate 25% PDV-a na uslugu.

 

Zašto? Zato što se od 1.1. na takve usluge zaračunava PDV iz države kupca, što je nama Hrvatima baš, ono...lijepo :)

 

Tvrtka od koje ste proizvod kupili taj PDV kasnije uplaćuje našoj dragoj državici.

 

OD 1.1. 2015. to je uvedeno za tzv. elektronske usluge, a uskoro se planira i za sve ostale usluge i robu.


Dobrodošli u EU :)