Tvrdi i optički diskovi

Wd My passport- problem sa prebacivanjem datoteka

kezol ned 30.6.2019 23:04

Imam Wd My Passport koji je uredno radio,međutim maloprije pokušam da sa računala prebacim datoteke na njega napiše mi obavijest da uklonim zaštitu sa diska ili da ubacim novi disk, mada nisam nikad stavljao nikakve zaštite,a tome disku samo ja imam pristup,one sam dozvole sve uključio, normalno mi ga registrira u my computor i imam normalan pristup datotekama na tom disku ,probao sa drugim diskom radi sve normalno.

kezol ned 28.7.2019 11:12

Kupio sam wd  hdd od 3TB,privremeno sam ga ubacio u kućište,međutim sad samo pokazuje da ima 1,99TB i pokušao sa ovoga eksternog  wd my passporta diska prebacit podatke na njega i prebacivalo je 24 sata i na kraju se ispostavilo da je prebacilo nešto sitno, a mislio sam sve podatke prebacit na ovaj novi, a ovaj što externi wd my passport što mi pravi probleme formatirat, imali itkoi kakvu ideju kako da prebacim ove podatke sa ovoga diska i onda ovaj disk da  formatiram i zašto mi ovaj disk od 3TB pokazuje samo 1.99TB.

 

ihush ned 28.7.2019 12:23

-za korištenje kapaciteta preko 2TB treba odgovarajući HW+SW (OS..), npr novi pc s win10 ali ne s XP.. bootaš neku linux distru (ubuntu/mint) ako imaš pri ruci i vidiš + uvjek je moguća greška, kvar pa i pogrešan format/FS npr fat32 ili kreirana particija od 2tb.. itd. (vidiš u disk/part manageru ali da bi radilo nije dovoljno vidjeti, treba stvarno imati podršku hw+sw).

kezol ned 28.7.2019 13:12
ihush kaže...

-za korištenje kapaciteta preko 2TB treba odgovarajući HW+SW (OS..), npr novi pc s win10 ali ne s XP.. bootaš neku linux distru (ubuntu/mint) ako imaš pri ruci i vidiš + uvjek je moguća greška, kvar pa i pogrešan format/FS npr fat32 ili kreirana particija od 2tb.. itd. (vidiš u disk/part manageru ali da bi radilo nije dovoljno vidjeti, treba stvarno imati podršku hw+sw).

Nije mi baš jasna ova podrška hw+sw, kako se ona namješta?

ihush ned 28.7.2019 13:22

-ne namješta .. npr GPT nije stvar izbora ako nemaš odgovarajući HW, uefi.. i sve povezano + ne samo hw nego i OS koji podržava nove fičere.

npr korištenje bootabilne particije preko 2tb je isključivo gpt, ne mbr a za gpt mora biti 64bitni os, podržano od w7xp1x64 ne u starijem, ne u 32bita itd..

a to je samo za direktno podržan disk, sata.. kad se koristi usb kontroler tad je i on važan i računala/bios ima također ograničenja npr 500/750gb je jedna od starijih granica, novija je na 2-3-4tb.. recimo 3, iduća je granica 12tb.. tj da bi radilo, sve u lancu mora biti kompatibilno, kontroler-driver-os i imati chipset koji stvarno podržava + možda i noviji bios.

- .. + razlika, koristiti disk za sys-boot ili samo kao storage (dodatni, ne glavni).

+ koji FS se koristi, jer i kad je sve podržano dođeš do limita standarda, fat32-fat64-cluster, ntfs.. itd. a proizvođači često isporuče formatirano kao fat32 jer za ntfs plaćaju licencu MSu dok je fat32 free.. pa osim standarda postoji i novac kao razlog. Sve to kad znaš, ovisno što imaš od HWa i potrebe, jer ako radi na tvojem računalu, npr ext.usb disk, ne znači da će raditi na drugom računalu na koje ga spojiš (a smisao je recimo prenošenje podataka..) .. i tad s razlogom kupiš disk do 2tb, bez tih 'problema' kompatibilnosti. + bolje je imati 2 diska po 2tb nego jedan od 4 kad se desi kvar itd itd.