Tvrdi i optički diskovi

Tražim savjet - backup 3TB - prijenosni, nas ili?

crocro23 čet 29.8.2019 09:37

Pozdrav

Radim backup jedno 2.8 do 3 Tb podataka, uglavnom fotografija. Trebam dobar i pouzdan backup. Dali mi je isplativo uzeti recimo 2x 2TB prijenosni disk, prebaciti na njega, staviti na policu i čuvati ili da uzmem neki NAS uredaj za ccca 40kn i na njega stavim recimo 5TB disk i prebacim pa cuvam, što je pouzdanije i dali ima ikakve veze na kojem je disku jer ne planiram možda 10x koristiti te diskove jednom kada prebacim backup na njih, isljučivo će biti u kutijici na polici par godina osim ako nešto zatreba.

Može link do proizvoda koji preporučujete, jedni problem je budžet od max 2000 kuna

Darmarko čet 29.8.2019 09:47

AWS S3 Glacier Deep Archive ti je nešto preko 3 USD mjesečno za 3TB prostora. Nešto više sa PUT requestovima. Ja bih išao na to.

Na koji god fizički medij snimio podatke i držao ih na polici, lutrija je hoće li ti biti dostupni kad ćeš ih trebati. Tako da bi za neku sigurnost trebao imati podatke na 2 mjesta, a to opet košta.

crocro23 čet 29.8.2019 09:53
Darmarko kaže...

AWS S3 Glacier Deep Archive ti je nešto preko 3 USD mjesečno za 3TB prostora. Nešto više sa PUT requestovima. Ja bih išao na to.

Na koji god fizički medij snimio podatke i držao ih na polici, lutrija je hoće li ti biti dostupni kad ćeš ih trebati. Tako da bi za neku sigurnost trebao imati podatke na 2 mjesta, a to opet košta.

Samo koliko ću dugo prebacivati 3TB podataka?

Čitatelj čet 29.8.2019 10:07

Nikad nisi siguran, ali jedino pravo rijesenje bi ti bilo da imas bar na 3 mjesta.

Tape Library je za tebe preskup i nepotreban,

ali nekakav NAS koji ima recimo RAID6 sa 4 diska minimum,

to ti bude recimo prvi backup.

Drugi backup je recimo jedan eksterni disk koji bi ti stajao iskljucen i na polici,

eventualno jednom mjesecno na njega prebacis nove ili promjenjene datoteke.

Treci backup je da platis cloud rijesenje koje ce ti sinkronizirati samo datoteke

koje se redovno pristupaju i cesto mijenjaju. Ili jos bolje, backup svega.

Trajat ce, ali ce ti biti sigurnije.

I na kraju krajeva, kupit archival grade DVD-DL medije, snimiti backup,

napraviti verifikaciju medija, staviti ih u boxeve i pohranit na tamnom i suhom.

Darmarko čet 29.8.2019 10:15
crocro23 kaže...
Darmarko kaže...

Samo koliko ću dugo prebacivati 3TB podataka?

U principu si limitiran uploadom koji imaš.

Stric_Jura čet 29.8.2019 10:18

gle, sam znaš koji upload imaš...

ja bih ti rekao NAS, ali i najjeftiniji 2-utorni NAS je 1500 kn i onda par diskova, bar 4 TB ako ne i veći i ti si na 4000 kn

dakle cloud backup ti je možda i ekonomski isplativiji, a stavi da uploada preko noći inicijalno...

crocro23 čet 29.8.2019 20:39
Stric_Jura kaže...

gle, sam znaš koji upload imaš...

ja bih ti rekao NAS, ali i najjeftiniji 2-utorni NAS je 1500 kn i onda par diskova, bar 4 TB ako ne i veći i ti si na 4000 kn

dakle cloud backup ti je možda i ekonomski isplativiji, a stavi da uploada preko noći inicijalno...

Upload je cca 60 mbps na speedtestu.

Posmatrač pet 30.8.2019 08:27
Patrick_cro kaže...
Ja bih najjednostavnije uzeo 2 diska od 3 ili 4 tb i prebacio na njih, uzeo neki docking station dok mi zatreba nesto I to je to. To je manje od 2 kn kn sve skupa.

jeste ali je nepouzdano.... Em je u kuci em se opet uzdas u diskove..... I plus mora ostati na disku jer ako imas jednu kopiju opet nemas backup....

Posmatrač pet 30.8.2019 12:38
Batista kaže...

Najbolje napravit backup na externi disk i u cloud...

Preko ebaya moze se pronac onedrive 5TB account za cca 5$...

To je backup. Ja imam tako.... Kupio za 75 eur myclod od WD-a sa 2 tb i one drive sa 1tb prostora.... 

Posmatrač pet 30.8.2019 20:20
Patrick_cro kaže...
Posmatrac pa imas dvije kopije, a ne jednu, rekao je da ima oko 2.8Tb podataka tako da napravi 2 kopije I to je to. Sad da bas obadva diska riknu u isto vrijeme, je ista vjerojatnost kao da ces dobiti i na lotu.

provala? Pozar?

crocro23 pet 30.8.2019 21:21
Posmatrač kaže...
Patrick_cro kaže...
Posmatrac pa imas dvije kopije, a ne jednu, rekao je da ima oko 2.8Tb podataka tako da napravi 2 kopije I to je to. Sad da bas obadva diska riknu u isto vrijeme, je ista vjerojatnost kao da ces dobiti i na lotu.

provala? Pozar?

Sumnjam da bi netko krao disk sa fotkama životinja, ulica i ljudi, ali ako bi bio požar onda je gubitak tih fotki manje vrijednosti od ostatka kuće haha. Uglavnom, ovo sa mj pretplatom mi je ok, ali kroz 2-3 ili više godina ipak dajem previše novca, bolje ću onda uzeti  diskove.

Posmatrač pet 30.8.2019 22:27
crocro23 kaže...
Posmatrač kaže...
Patrick_cro kaže...

provala? Pozar?

Sumnjam da bi netko krao disk sa fotkama životinja, ulica i ljudi, ali ako bi bio požar onda je gubitak tih fotki manje vrijednosti od ostatka kuće haha. Uglavnom, ovo sa mj pretplatom mi je ok, ali kroz 2-3 ili više godina ipak dajem previše novca, bolje ću onda uzeti  diskove.

A porodicne fotke? Ljudi kojih vise nema? Djetinjstvo klinaca? Nekome je to mnogo vijedno.... Ti najbolje znas sta i koliko ti je nesto vrijedno....