Striko2009 čet 5.9.2019 19:09

imam samsung evo 850 ssd u kompu iz potpisa i danas mjerim brzinu sa as ssd benchmarkom pa me zanima da li su ovo najbolji moguci rezultati obzirom na (sad vec prastaru) maticnu? 

na sto trebam pripaziti ako je uopce moguce povecati brzine? 

uzeo sam preko ebaya za par dolara pci to usb 3.0 kontroler od asmedie na koji je sad spojen ssd preko internog sata 3 prikljucka (na maticnoj su sata 2)

Valentin17 čet 5.9.2019 21:34
Striko2009 kaže...

Instaliraj drivere za taj kontroler ako ih imaš.

ps. ovo je strašno sporo po meni, probaj napravit disk mark test.

Matozan kaže...

Za WIN 10 ga trebam inicijalizirati kao MBR ili GPT?

Drži se provjerenoga i odaberi MBR.

Valentin17 pet 6.9.2019 05:27
Striko2009 kaže...

instalirao sam drivere koje sam dobio na cd-u sa tim kontrolerom

evo i disk mark test

Loš ti je taj kontroler, ovo je jako sporo, moralo bi duplo brže biti, čak i više od toga.

Probaj se malo igrati pa pustiti windows da snimi svoje drivere.

Striko2009 sub 7.9.2019 00:03

Cak sam mislio uzet r5 2400g + b450 pa da sam miran iducih 5 i vise godina jer lako utrpam neki gpu ako bude potrebe ako mali krene sa igricama, zato sam mislio i uzet neko novo napajanje tipa ss focus gold 550 i novo kuciste pa da ne moram vise misliti na komp kad se jednom postavi ispod stola... 

tajo1960 sub 7.9.2019 08:26
Striko2009 kaže...

Mislis da bi ovo xfx 450w napajanje iz 2012 guralo to?

Cinjenica da napajanje nije muceno svih ovih godina ali je to ipak 7g na ledjima 

Nije toliko u pitanju da li je napajanje mučeno ili ne, nego vremenski rok od 7 godina u kojem je radilo (toplina), a problem su uvijek i najčešće kondenzatori na njegovoj ploči.

Bilo bi dobro otvoriti ga i pažljivo pregledati stanje istih, vizualno, povećalom.

Znaš da svaki kondenzator ima svojevrsni "križ" gore, kao "utisnut" kod štance pokrovnog mu lima, a tu je taj lim na mehanički način "oslabljen" i predviđeno je da se na tom mjestu ispupči kad kond. počne biti manje funkcionalan (kad počne probijati) ili čak prestane biti totalno funkcionalan). Kad "probije" (zapravo i doslovno probije, prema gore) - onda je total gotov :-), zato - nije loše pregledati stanje svih u napajanju (i na ostalim elementima kompa, ploča pogotovo).

Tek ako je sve OK, svi OK...

Valentin17 sub 7.9.2019 08:32
Striko2009 kaže...

Cak sam mislio uzet r5 2400g

To nema smisla jer već imaš GPU, a čak i novi Ryzen 2600 ti je u rangu cijenom sa 2400G, ali ima dvije jezgre više što je bitno itekako ako želiš biti miran duže vremena,

Ryzen 1600 model je čak i jeftiniji (cca. 900 kn novi i nekorišteni), napajanje ne vidim smisla mijenjati ako postojeće radi kako treba, kućište ne znam koje imaš,

ali ako obavlja posao, eventualno možeš ubaciti npr. Arctic F12 PWM ventilatore da imaš pristojan protok zraka i to je sve što je potrebno.

Ako imaš novaca i želiš biti miran duže vremena bez nadogradnje, uzmi si Ryzen 5 3600 (dolazi sa hladnjakom), MSI B450 Tomahawk MAX ploču koja podržava najnoviju

generaciju procesora odmah iz kutije i bez da moraš nadograđivati BIOS te 2x 8 GB GSkill Aegis 3000 MHz CL16 RAM, to nisu komponente koje troše puno struje i

postojeće napajanje koje nije smeće ovo pogoni bez problema, bez problema možeš koristiti i postojeće kućište jer taj procesor nije vruć uopće, da se ubaci neki moderan

GPU kao RX 5700 XT, GTX 1660 Ti, RTX 2060 Super ili slično, onda bi svakako nadogradio i napajanje i kućište, prije toga nema potrebe.

Striko2009 pet 4.10.2019 19:37
Valentin17 kaže...
Striko2009 kaže...

instalirao sam drivere koje sam dobio na cd-u sa tim kontrolerom

evo i disk mark test

Loš ti je taj kontroler, ovo je jako sporo, moralo bi duplo brže biti, čak i više od toga.

Probaj se malo igrati pa pustiti windows da snimi svoje drivere.

moguce da je ovdje problem propusnosti pci-e 1.0 porta na Gigabyte GA-P35-DS3, zato brzine ssd-a nemogu prijeci izmjerene vrijednosti... moja pretpostavka 

Nemo nemo sri 23.10.2019 21:10

Da li bi nešto dobio na brzini rada ili na "očuvanju" HDD (životnog vijeka), na kojem su sada Windowsi, ako bi, ako je to uopće i moguće, u "svoj PC" stavio SSD od recimo 240 GB i na njega stavio Windowse? Ako se to isplati, koji SSD bi mi preporučili? Naravno cijena je ograničavajući faktor.

Hvala!

CyberDemonVZ čet 24.10.2019 10:06
Nemo nemo kaže...

Da li bi nešto dobio na brzini rada ili na "očuvanju" HDD (životnog vijeka), na kojem su sada Windowsi, ako bi, ako je to uopće i moguće, u "svoj PC" stavio SSD od recimo 240 GB i na njega stavio Windowse? Ako se to isplati, koji SSD bi mi preporučili? Naravno cijena je ograničavajući faktor.

Hvala!

Da, jako bi dobio na brzini ako bi windose i programe pokretao s SSDa.

Naravno da bi HDD dulje trajao ako ne bi koristio njega za zapisivanje, nego SSD :) Zapravo, nakon X minuta (ovisno o postavkama u Win) HDD dr ugasi ako se ništa ne zapisuje ili čita s njega.

Ja ima SSD takve veličine, gore imam Windowse i sve programe i računalo je nekoliko puta brže nego prije. Od pokretanja, do učitavanja programa ili njihovog korištenja.

Sad je bilo nekoliko akcija na neke SSDe, probaj pratiti temu:

https://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/popusti-akcije-dobre-ponudehardver/66513.aspx

ckobu uto 17.3.2020 21:14

Trebam testirati i onda klonirati Transcend 2.5 PATA SSD

Spojio sam ga na HDD Docking, USB kablom u matičnu. 

Win Explorer ga vidi i mogu doći svih podataka. Međutim, službeni alat Transced SSD Scope ne prepoznaje disc.

Što trebam napraviti da mi disc bude dostupan? Ovaj SSD se inače koristi u klavijaturi i formatiran je (predpostavljam) u njoj.

ckobu sri 18.3.2020 00:45

He he, postoji i može se još uvijiek nabaviti, Amazon, ebay ...

Ako netko ima kakav info gdje to uzeti kod nas, bio bih zahvalan.

I dodatni detalj koji možda pomogne, kada odvajam USB od računala javi se obavijest ka na slici?

CyberDemonVZ sri 18.3.2020 14:57
ckobu kaže...

Trebam testirati i onda klonirati Transcend 2.5 PATA SSD

Spojio sam ga na HDD Docking, USB kablom u matičnu. 

Win Explorer ga vidi i mogu doći svih podataka. Međutim, službeni alat Transced SSD Scope ne prepoznaje disc.

Što trebam napraviti da mi disc bude dostupan? Ovaj SSD se inače koristi u klavijaturi i formatiran je (predpostavljam) u njoj.

Vjerojatno mu Transcend softver želi pristupiti izravno preko PATA (IDE) sučelja. Vjerojatno moraš pronaći PC koji ima IDE konektor na ploči.

P.S. jesi pogledao na stranice proizvođača dal postoji kakav workaround kad ga želiš čitati preko USBa?

Haker_x pet 3.4.2020 17:03

Nekako mi se ova tema čini najprikladnija za ovaj post da ne otvaram novu.

Koristim Samsung 840 Evo 120GB i Samsung Magician za kojeg javlja da ima novu verziju ali neće da je instalira, odem na update, pokrenem instalaciju, odaberem jezik i kliknem OK i izbaci ovu grešku

Isto je i kada skinem instalaciju sa samsung site-a i pokrenem je nanovo, čak sam obrisao magician misleći da bi moglo biti do toga da mu treba fresh instalacija ali ni to nije pomoglo. Kasnije pomislim da možda ne podržaje Windows 7 ili moj model SSD-a jer su stari, nađem manual i vidim da podržaje oboje(predpostavljam da pod 840 Series misle na sve Samsung 840 SSD-ove, uključujući i 840 EVO).

Kucao sam ovu grešku na googleu, ima slučnih situacija ali nije isti ovaj broj i nije niti jedan post za Samsung Magician.

Probao sam i preko safe mode-a da instaliram, onako mi palo na pamet da bi moglo biti do toga, ali ništa, ista greška.

CyberDemonVZ pet 3.4.2020 18:06

Problem s Windowsima.

Možda imaš nekakav strogi antivirus, možda zabranu pisanja u neke direktorije koji trebaju programu, možda neki direktorij nije na defaultnom mjestu.....

Jedino što mi pada na pamet je da pokušao pokrenuti instalaciju sa Run as administrator"

Haker_x pet 3.4.2020 18:50

Jesam, pokušao sam sa administrator privilegijama, ista greška. Antivirus je licencirani ESET Internet Security, nije izbacio nikakvu obavijest, a izbaci kada je bilo šta u pitanju, blokiranje neke web stranice, blokiranje sumnjivog(potentially unwanted) software-a i slično. Nisam ništa čačkao oko windowsa, nisam mijenjao privilegije niti sam pomjerao ikakve bitne foldere. Možda, ali sumnjam, možda ima veze što nemam nikakav update na Windowsu, potpuno je stock, ali ne vjerujem da to može smetati.
Skinuo sam 5.3.1 verziju sa Guru3D i bez problema je instaliralo, a imao sam 5.2.0 prije nego sam je obrisao i naravno opet izbacuje da ima novi update. Ne mogu da nađem opciju da isključim da ne provjeraje update Magician-a, izgleda da nema te opcije.
Probao sam i isključiti antivirus i ponovo pokušati i ista greška, tako da nije do njeg, on izbaci notifikaciju za svaku intervenciju.

Goofy pet 3.4.2020 19:13

Pozdrav,
ovo mi izgleda kao da je problem u nedostatku updatea za windowse. Moguce da instalacijska procedura koristi neke funkcije, metode, procedure koje su kroz update dodane u windows 7 i na stock verziji ne postoji.
Mozda se varam, ovo je samo moje misljenje.

ihush sub 4.4.2020 00:05
Haker_x kaže...

.. Možda, ali sumnjam, možda ima veze što nemam nikakav update na Windowsu, potpuno je stock, ali ne vjerujem da to može smetati.
..

-upravo to očekuju sve novije apps, tj kao što se podrazumijeva da nemaš čist win7 nego (prakički obavezno) +SP1.. + važne sys.updateove ovisno što se sve koristi npr .net/directx itd. Tako da može i ako nemaš neki drugi očigledan razlog tad najvjerojantije to je uzrok problema. + kako osevi ''odumiru'' proizvođači ih ne supportaju tj ne kontroliraju kao kad je to aktualan os a win7 je mrtav (neovisno što je soft besmrtan-vječan-nepoderiv, support nije). Možeš koristiti stairju verziju, ili update .. ili možeš bez tog softa.

+ vidi npr 10) To use Samsung Magician 6.0, the .Net Framework version 4.6 or more must be installed. i naravno, ako nemaš novi .net neće.. (isti problem je nekad bio s radeon-CCC i -net20.. tj proizvođači očekuju posljednju-updateanu verziju i to nije stvar tvojeg izbora-želje..).