Tvrdi i optički diskovi

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

191x7 pet 12.7.2013 08:43

Potrebni programi:

Hard Disk Sentinel

HD Tune

 

Pokrenete Hard Disk Sentinel i odmah u njemu vidite opis zdravlja diska kao na slici:

 Unutar programa također imate i mogućnost provođenja raznraznih detaljnih testova (površine diska itd).

 

 

Pokrenete HD Tune te u njemu pogledate pod Health:

 Ukoliko ima kakvo upozorenje, nije dobro.

Ako je upozorenje samo na CRC Error - zamijenite SATA kabel.

Ostati će upozorenje, no broj ne bi trebao rasti.

 

U  HD Tune prođite Error Scan:

 Ukoliko ima crvenih kvadratića - disk ima Bad sektore.

 

 

Ako Hard Disk Sentinel pokazuje loše stanje diska, ako se u HD Tune pod Health nešto crveni ili ako disk ima Bad Sektora - disk je neispravan. U tom slučaju preporuča se izrada redovitog backupa (da ne ostanete bez važnih podataka) i smanjeno korištenje oštećenog diska. Na neispravnom disku ne treba čuvati važne podatke te ga treba što prije zamijeniti.

 

 

Stjepanj pon 19.8.2013 01:16
XXX-Man kaže...

Za početak u HD Tune odradi normalno skeniranje, a ne Quick scan.

Quick scan ničemu ne služi.

ma jesam! to sam samo stavio ss od quick-a!

sad radim ovo gore sto je kolega predlozio!

i pod health mi ovo pise:

 

191x7 pon 19.8.2013 01:39

Tu ti je neispravan kabel, al bome i disk je dobio. Imaš bad sektore (disk?) i crc errore (kabel?). Žao mi je.

 

Btw 2.5 HD Tune je prastar, novi je puno pouzdaniji. Testiraj s 5.50 ili koji već jeste najnoviji.

 

Preporučam staviti i SpeedFan te u njemu proći in-depth online analysis.

goran24 pet 6.9.2013 08:19

mozete mi objasnit sto znace ova dva errora?

i jos jedno pitanje, nakon koristenja ova dva programa, hard disk u kompjuteru je izgubio jednu  particiju na kojoj sam drzao sve podatke? ugl sad imam samo C disk
kod instalacije windowsa mi prikaze da je ta particija tu, i pise da ima 16 od 80 gb slobodno ( znaci podaci su jos tu?) ali kad instaliram win ponovo opet mi je nema u my computeru nit mogu doci do podataka na disku? moze li se to rijesiti kako? 

picajzla0707 sub 7.9.2013 09:35

hard mi je usporio kod gašenja i paljenja i još je odradio sam od sebe provjeru diska prilikom jednog paljenja, nažalost nisam bio tu kad je završio...no, po preporuci sam skinuo ove programe i evo rezultata

jel to finito s ovim diskom

 

Nello sub 7.9.2013 10:44
goran24 kaže...

evo i ova dva errora sa eksternog harda

Hard disk baci u smeće, kupi si novi i bit će oke, a ove šta tebi crveno znači da imaš bad sectori i to uzrokuje sporost i nema lijeka da se popravit ali se on polako širi i otkazat če jedan dan rad.

191x7 sub 7.9.2013 10:56
goran24 kaže...

mozete mi objasnit sto znace ova dva errora?

i jos jedno pitanje, nakon koristenja ova dva programa, hard disk u kompjuteru je izgubio jednu  particiju na kojoj sam drzao sve podatke? ugl sad imam samo C disk
kod instalacije windowsa mi prikaze da je ta particija tu, i pise da ima 16 od 80 gb slobodno ( znaci podaci su jos tu?) ali kad instaliram win ponovo opet mi je nema u my computeru nit mogu doci do podataka na disku? moze li se to rijesiti kako? 

Znači da na disku ima neispravnih sektora i da nije uspjelo relociranje istih.

 

Particija ti je nestala, nez bog programa već zbog neispravnosti diska - pokreni Disk Management od Windowsa i dodijeli slovo particiji pa će biti vidljiva.

 

goran24 kaže...

evo i ova dva errora sa eksternog harda

Disk je pri kraju, pređi punu provjeru s HDTune (Error scan) i s Scandiskom od Windowsa.

 

picajzla0707 kaže...

hard mi je usporio kod gašenja i paljenja i još je odradio sam od sebe provjeru diska prilikom jednog paljenja, nažalost nisam bio tu kad je završio...no, po preporuci sam skinuo ove programe i evo rezultata

jel to finito s ovim diskom

 

Da, disk ti je pri kraju svog vijeka. Uzrok vjerojatno neispravan SATA kabel + fluktuacije napona na naponskom konektoru diska (ili od lošeg napajanja ili od npr nestanaka struje ili se kabel malo ištekao).

Nema bad sektora, ali svejedno nije na njemu preporučivo čuvati bitne podatke.

I da, pregrijava se ili se pregrijao više puta.

alankish pon 9.9.2013 21:51

Pozdrav svima, dakle sumnjam u neispravnost HDD-a, prilažem SS iz HD Tunea, dok Disk Sentinel javlja da je stanje diska PERFECT, plus primjetio sam da disk zna u radu stvarati zvukove koji mi na prvi mah zvuče kao naglo pomicanje glava, riječ je o 5 godina starom Fujitsu HD-u. Mijenjati ili ne?

191x7 pon 9.9.2013 21:54
alankish kaže...

Pozdrav svima, dakle sumnjam u neispravnost HDD-a, prilažem SS iz HD Tunea, dok Disk Sentinel javlja da je stanje diska PERFECT, plus primjetio sam da disk zna u radu stvarati zvukove koji mi na prvi mah zvuče kao naglo pomicanje glava, riječ je o 5 godina starom Fujitsu HD-u. Mijenjati ili ne?

Kako izgleda error scan u HDTune?

Stjepanj pon 9.9.2013 22:38
Stjepanj kaže...
XXX-Man kaže...

Za početak u HD Tune odradi normalno skeniranje, a ne Quick scan.

Quick scan ničemu ne služi.

ma jesam! to sam samo stavio ss od quick-a!

sad radim ovo gore sto je kolega predlozio!

i pod health mi ovo pise:

 

Evo da javim krepo mi disk tj bad sektori iako je u hd tune pokazivalo sve ok a informacijeu sentinelu su izgleda bile tocne a ne greska..! otiso u smece!LP

191x7 pon 9.9.2013 22:51
Stjepanj kaže...

Evo da javim krepo mi disk tj bad sektori iako je u hd tune pokazivalo sve ok a informacijeu sentinelu su izgleda bile tocne a ne greska..! otiso u smece!LP

Žao mi je. Samo valja napomenuti da je i HDTune pod Health (SMART status) pokazivao upozorenja.

Stjepanj pon 9.9.2013 22:56
191x7 kaže...
Stjepanj kaže...

Evo da javim krepo mi disk tj bad sektori iako je u hd tune pokazivalo sve ok a informacijeu sentinelu su izgleda bile tocne a ne greska..! otiso u smece!LP

Žao mi je. Samo valja napomenuti da je i HDTune pod Health (SMART status) pokazivao upozorenja.

sva sreca nisam riskiro s podacima{#} u zadnji cas sam ih prebacio!(.)(.) !{#}

191x7 uto 10.9.2013 08:06
alankish kaže...

Prema testovime je sve u redu, no zvuk naglog pomicanja glave, pretpostavljam, me brine. SS-ovi govore više.

 

 

Stavi si i SpeedFan pa u njemu pogledaj duboku online analizu (S.M.A.R.T. tab). Moguće da ti je disk samo glasan i ništa više.

 

PC - stručnjak kaže...

Meni ovo nikako nije jasno. HD Tune Pro 5.50 Error Scan na full i kaže 0 sektora Demaged. (slika je malo prije nekog je završio, ali zelen je i taj zadnji kvadratić)

 

A pogledajte ostale slike???

 

Može to netko objasnit?

Error scan ti ne pronalazi ništa pošto su svi bad sektori izostavljeni prilikom zadnjeg punog formatiranja tako da ih u biti ni ne provjerava. S.M.A.R.T. status ti pokazuje koliko je bad sektora i pokušaja premještanja bilo - a kod tvojih diskova stanje je loše, jako loše.

PC - stručnjak uto 10.9.2013 08:41
191x7 kaže...

Error scan ti ne pronalazi ništa pošto su svi bad sektori izostavljeni prilikom zadnjeg punog formatiranja tako da ih u biti ni ne provjerava. S.M.A.R.T. status ti pokazuje koliko je bad sektora i pokušaja premještanja bilo - a kod tvojih diskova stanje je loše, jako loše.

Ma taj disk sam izvadio iz laptopa koji sam servisiro jer nevalja, tamo sam ugradio novi, a ovaj sebi strpo u komp tako za torrente i neke podatke koji se ne trebaju čuvati, no promatram malo stanje i uvijek je isti broj bad sektora, nema da se što mijenja (povećava). Prvo što mi je bilo palo na pamet je da napravim low format, pa onda valjda zbog toga i jesu izostavljeni.

 

No mene zanima, ti sektori sad su "izolirani" ili što već, pa bi onda s preostalime trebalo radit normalno barem za ovu namjenu koju sam naveo gore. Jer disk je najvjerojatnije oštečen padom laptopa, dakle mehaničko oštečenje bi reko, pa je onda oštečen samo taj dio i nema problema oko toga da če se broj bad sektora povečavati?

191x7 uto 10.9.2013 09:22
PC - stručnjak kaže...

Ma taj disk sam izvadio iz laptopa koji sam servisiro jer nevalja, tamo sam ugradio novi, a ovaj sebi strpo u komp tako za torrente i neke podatke koji se ne trebaju čuvati, no promatram malo stanje i uvijek je isti broj bad sektora, nema da se što mijenja (povećava). Prvo što mi je bilo palo na pamet je da napravim low format, pa onda valjda zbog toga i jesu izostavljeni.

 

No mene zanima, ti sektori sad su "izolirani" ili što već, pa bi onda s preostalime trebalo radit normalno barem za ovu namjenu koju sam naveo gore. Jer disk je najvjerojatnije oštečen padom laptopa, dakle mehaničko oštečenje bi reko, pa je onda oštečen samo taj dio i nema problema oko toga da če se broj bad sektora povečavati?

Ako broj bad sektora ne raste, onda je uredu za tako nebitne podatke i to, samo što brzine čitanja i pisanja sigurno nisu nešto...

PC - stručnjak uto 10.9.2013 10:15
191x7 kaže...

Ako broj bad sektora ne raste, onda je uredu za tako nebitne podatke i to, samo što brzine čitanja i pisanja sigurno nisu nešto...

A evo ovako to izgleda kad testiram, neznam pa nije nešto ni loše za disk iz laptopa?