Robiant čet 30.6.2011 15:08

Planiram nabavit 2TB interni sata disk za backup. Znači, većinu vremena uopće neće biti u kućištu.

Čini mi se da je WD Green 2TB najbolji izbor, ali sam nedavno čuo da se dosta kvare.

Je li to istina, je li tko imao takvih iskustava s tim modelom. I ako ne njega, koja je alternativa?

 

 

athlon64 čet 30.6.2011 15:10
Robiant kaže...

Planiram nabavit 2TB interni sata disk za backup. Znači, većinu vremena uopće neće biti u kućištu.

Čini mi se da je WD Green 2TB najbolji izbor, ali sam nedavno čuo da se dosta kvare.

Je li to istina, je li tko imao takvih iskustava s tim modelom. I ako ne njega, koja je alternativa?

 

 

ja sam nakon ljeta imao namjeru uzet 2 wd greena 2tb za raid1 polje , jer mi je wd uvjek bio kralj pouzdanosti , a također bi volio cut nesto vise o navedenom modelu.

DamageHigh čet 30.6.2011 15:12
Robiant kaže...

Planiram nabavit 2TB interni sata disk za backup. Znači, većinu vremena uopće neće biti u kućištu.

Čini mi se da je WD Green 2TB najbolji izbor, ali sam nedavno čuo da se dosta kvare.

Je li to istina, je li tko imao takvih iskustava s tim modelom. I ako ne njega, koja je alternativa?

Dosta se kvare ako su sistemski disk...Green nije nikako za sistemski disk iz razloga jer "posprema" glavu kada nije aktivan (jer je disk namjenjen za storage).

Dakle, za backup - ko stvoren. Samo ga uzmi.

Father_Dougal čet 30.6.2011 15:22

Ja isto namjeravam izdvojit lovu za 2TB storage za glazbu i filmove, da ih sve smjestim u eksterni disk iza WDTV Livea :) i također je izbor pao na WD Green. Nekakvih 570 kuna je najjeftiniji.

Mislim da ti je, za tu namjenu, to odličan disk. Blizu cijenom je i Samsungov green disk.

athlon64 čet 30.6.2011 15:27

Dosta se kvare ako su sistemski disk...Green nije nikako za sistemski disk iz razloga jer "posprema" glavu kada nije aktivan (jer je disk namjenjen za storage).

Dakle, za backup - ko stvoren. Samo ga uzmi.

odlićno , za storage bi ga ja i uzimao , kako mislis sprema glavu ? jel prestaje vrtit ploću kad je neaktivan.

DamageHigh čet 30.6.2011 15:41
athlon64 kaže...

Dosta se kvare ako su sistemski disk...Green nije nikako za sistemski disk iz razloga jer "posprema" glavu kada nije aktivan (jer je disk namjenjen za storage).

Dakle, za backup - ko stvoren. Samo ga uzmi.

odlićno , za storage bi ga ja i uzimao , kako mislis sprema glavu ? jel prestaje vrtit ploću kad je neaktivan.

Ubi me sad, ne mogu se sjetiti što točno radi kada je neaktivan...{#}

Ugl. poznata je stvar da se ne snalazi kao sistemski disk upravo zbog toga..:P

mind_challenge čet 30.6.2011 15:43
DamageHigh kaže...
athlon64 kaže...

Dosta se kvare ako su sistemski disk...Green nije nikako za sistemski disk iz razloga jer "posprema" glavu kada nije aktivan (jer je disk namjenjen za storage).

Dakle, za backup - ko stvoren. Samo ga uzmi.

odlićno , za storage bi ga ja i uzimao , kako mislis sprema glavu ? jel prestaje vrtit ploću kad je neaktivan.

Ubi me sad, ne mogu se sjetiti što točno radi kada je neaktivan...{#}

Ugl. poznata je stvar da se ne snalazi kao sistemski disk upravo zbog toga..:P

  Mislim da prestaje vrtit ploču i vraća glavu u početni položaj.

Imam ja jednog green 1tb kao storage.

simeparanoja pet 1.7.2011 11:59

e mind jel ti se dogodilo da kad otvoris particiju sa tog diska (nakon paljenja kompa) treba mu malo vise vremena da otvori folder (cini mi se da mu treba dok se zavrti) i onda radi bez problema?

Da li je razlog bas to sta se glava nakon nekog vremena vraca na pocetni polozaj?

Sanimarine čet 13.4.2023 16:03

Zanima me je li hd 2TB dobra opcija za snimanje programa na tv-u?

Je li dovoljan toliki? Za mogućnost snimanja preko zemaljskog recivera strong, piše mi to 2TB ali za tv ako bih preko nje piše usb od najmanje 32 gb, ako se dobro sjećam.

Ima li netko volje pojasniti mi malo?

Valentin17 čet 13.4.2023 16:12
Sanimarine kaže...

Zanima me je li hd 2TB dobra opcija za snimanje programa na tv-u?

Je li dovoljan toliki? Za mogućnost snimanja preko zemaljskog recivera strong, piše mi to 2TB ali za tv ako bih preko nje piše usb od najmanje 32 gb, ako se dobro sjećam.

Ima li netko volje pojasniti mi malo?

Ako ti treba prijemnik, znači da na televizoru više nemaš signal, znači nemaš kaj snimati na USB memoriju ili vanjski disk. USB na televizoru može npr. poslužiti da sa računala preneseš film ili seriju koju si skinuo sa interneta na taj disk te je onda sa njega gledaš na televizoru. A sada što se tiče diska, veličinu biraš ovisno o tome koliko toga misliš snimati na taj disk, ako npr. danas snimiš ne znam Prijatelje ili Teoriju velikog praska i pogledaš je sutra te je obrišeš sa diska prije nego snimaš novu epizodu, dovoljan je i 500 GB disk, e sada ako planiraš više toga snimati prije nego to pogledaš pa da možeš brisati i tako osloboditi prostor za novo snimanje, onda uzmi tako 2 TB disk pa si mirniji ako se apetiti promjene.

 

https://www.racunala.hr/toshiba-external-hdd-canvio-basics-25663cm-2tb-usb-30/40404/product/

 

Ovo je neki best buy disk, piše USB 3.0, ali to nema veze, radit će jer je unatrag kompatibilan sa starijim USB standardima.

 

AF139 pet 14.4.2023 00:05

..uz napomenu da to što snimiš sa tv na disk većinom nećeš moći gledati na PC niti nekim drugim televizorom osim na tvom televizoru.

Ako nasnimiš sa PC video na disk moći ćeš ga gledati na televizoru.

Sanimarine pet 14.4.2023 17:29

Ima tv signal, digitalni, reciver je priključen zbog mog analognog snimača, koji još radi iako ponekad zeza.

Snimati mogu i preko tv i preko recivera (u slučaju da mi skroz rikne snimač). Samo je potreban usb.Reciver mi u tom slučaju i dalje može služiti za opciju snimanja, dok gledam nešto drugo na tv, kao i obratno. Samo sam željela biti spremna za tu soluciju.

ihush pet 14.4.2023 18:45
Sanimarine kaže...

..

Snimati mogu i preko tv i preko recivera..

 -može se svašta.. može se snimiti, ali zbog zaštite (onemogućeno gledanje-playanje-reprodukcija, enkripcijom-keyom uređaja i radi samo na tom uređaju koji je snimio, tj ima key-dekoder..) to snimljeno može i ne mora raditi na drugim uređajima, uz naravno moguće ostale prebleme kao kompatibilnost-standardi i kodeci-formati koje neki uređaj (ne)podržava... npr ima ili nema h265..

-snimač bez tih oganičenja može reproducirati na ostalim uređajima.

-disk, ovisno opet što koji uređaj podržava, npr max kapacitet je vjerojatno 2tb, više samo ako je navedeno..

-format (FS medija-storagea).. npr fat32, exFat, ntfs, ext.. svi podržavaju fat32 jer je 'univerzalan' tj ms daje obećanje da će trajno biti free-slobodan i koristi se kao univerzalni standard-kompatibilan, za računala, autoradio, uređaje, mobitele.. za sve što ima neki storage recimo SD karticu ili bilo koji drugi, disk-flash.. no ima ograničenja, kapacitet, veličina filea, naziv-duljina itd.. previše ograničenja + standard koji zbog boota-installa za računala ograničava max kapacitet na 32gb .. tj ako se ide preko tog tad taj medij ne može biti bootabilan ali može normalno raditi kao storage.. a koji standard ili izvan standarda nešto podržava znaš čitanjem manuala ili probom..

-ako je podržan neki 'jači' tad se koristi, npr ntfs (zbog win) ili najčešće za takvu namjenu exfat (koji zato i postoji ali nije za boot-install kao fat32)..

 

-brzina ili propustnost, jedno je teorija, drugo je koji konkretan čip (kao cpu) uređaj ima, kontroler.. tj ne samo 2.0 ili 3.0 nego baš klasa-kvaliteta čipa-kontrolera, pa tako 2.0 može teoretski do 60mbps, realno do 40, na prosječnim uređajima-računalima 20-30, dok spori stikići daju 2-5, prosječni 10, tek brži 20-više .. a to je sve 'isti' 2.0 usb, s raznim brzinama, cijenama.. + još rastezljivije kad se ubaci brži 3.0..

.. a to je potrebno za snimanje, tj ovisno koji se kodek-kompresor koristi i koji čip-klasu ima uređaj, jači.. za h265 će tad dati manji file i manje problema s tim brzinama, slabiji kompresor rezultira većim fileom (u sekundi..) i tad je problem brzina zapisivanja ovisno o disku-kontroleru, dok za playanje možda prolazi.. tj nije isto čitati ili pisati, dok su mediji u pravilu sporiji za pisanje-snimanje. Pa ako ima problema 'zastajkivanje' .. to je vjerojatno zbog tog.

-s druge strane nema smisla-koristi kupiti neki 'skupi-brzi' medij.. ako je usko grlo sam kontroler-uređaj-usb..

-hdd, ext.usb je u pravilu brži od prosječne jeftikaner usb-flash memorije, veći i jeftiniji po gb.. no često je dovoljno 30-120gb.. može više, 500-1tb-2tb-- ali realno ne treba, tj po sekundi h265 videa treba 4-7mbita.. tad je 32gb (GB, pišem malim slovima a tu je to važno, b-bit, B-bayt, 1:8..)... dovoljno za recimo 30tak sati snimki.. (oko 1GB po 50-60min..) nek bude manje, 20 sati.. pri tome je 265 duplo 'jači' od 264 ili za 4k video treba 15mbps pa se taj broj pomnoži-podjeli s recimo 4.. itd.

-tako da je za normanlo snimanje-gledanje dovoljna sd-kartica 32gb, 64-120.. tj više samo ako snimaš serije-tjedne, ne dane-sate.. :) dok terabajt ne stigneš pregledati osim na godišnjem.

Sanimarine pon 17.4.2023 12:08
ihush kaže...
Sanimarine kaže...

..

Snimati mogu i preko tv i preko recivera..

 -može se svašta.. može se snimiti, ali zbog zaštite (onemogućeno gledanje-playanje-reprodukcija, enkripcijom-keyom uređaja i radi samo na tom uređaju koji je snimio, tj ima key-dekoder..) to snimljeno može i ne mora raditi na drugim uređajima, uz naravno moguće ostale prebleme kao kompatibilnost-standardi i kodeci-formati koje neki uređaj (ne)podržava... npr ima ili nema h265..

-snimač bez tih oganičenja može reproducirati na ostalim uređajima.

-disk, ovisno opet što koji uređaj podržava, npr max kapacitet je vjerojatno 2tb, više samo ako je navedeno..

-format (FS medija-storagea).. npr fat32, exFat, ntfs, ext.. svi podržavaju fat32 jer je 'univerzalan' tj ms daje obećanje da će trajno biti free-slobodan i koristi se kao univerzalni standard-kompatibilan, za računala, autoradio, uređaje, mobitele.. za sve što ima neki storage recimo SD karticu ili bilo koji drugi, disk-flash.. no ima ograničenja, kapacitet, veličina filea, naziv-duljina itd.. previše ograničenja + standard koji zbog boota-installa za računala ograničava max kapacitet na 32gb .. tj ako se ide preko tog tad taj medij ne može biti bootabilan ali može normalno raditi kao storage.. a koji standard ili izvan standarda nešto podržava znaš čitanjem manuala ili probom..

-ako je podržan neki 'jači' tad se koristi, npr ntfs (zbog win) ili najčešće za takvu namjenu exfat (koji zato i postoji ali nije za boot-install kao fat32)..

 

-brzina ili propustnost, jedno je teorija, drugo je koji konkretan čip (kao cpu) uređaj ima, kontroler.. tj ne samo 2.0 ili 3.0 nego baš klasa-kvaliteta čipa-kontrolera, pa tako 2.0 može teoretski do 60mbps, realno do 40, na prosječnim uređajima-računalima 20-30, dok spori stikići daju 2-5, prosječni 10, tek brži 20-više .. a to je sve 'isti' 2.0 usb, s raznim brzinama, cijenama.. + još rastezljivije kad se ubaci brži 3.0..

.. a to je potrebno za snimanje, tj ovisno koji se kodek-kompresor koristi i koji čip-klasu ima uređaj, jači.. za h265 će tad dati manji file i manje problema s tim brzinama, slabiji kompresor rezultira većim fileom (u sekundi..) i tad je problem brzina zapisivanja ovisno o disku-kontroleru, dok za playanje možda prolazi.. tj nije isto čitati ili pisati, dok su mediji u pravilu sporiji za pisanje-snimanje. Pa ako ima problema 'zastajkivanje' .. to je vjerojatno zbog tog.

-s druge strane nema smisla-koristi kupiti neki 'skupi-brzi' medij.. ako je usko grlo sam kontroler-uređaj-usb..

-hdd, ext.usb je u pravilu brži od prosječne jeftikaner usb-flash memorije, veći i jeftiniji po gb.. no često je dovoljno 30-120gb.. može više, 500-1tb-2tb-- ali realno ne treba, tj po sekundi h265 videa treba 4-7mbita.. tad je 32gb (GB, pišem malim slovima a tu je to važno, b-bit, B-bayt, 1:8..)... dovoljno za recimo 30tak sati snimki.. (oko 1GB po 50-60min..) nek bude manje, 20 sati.. pri tome je 265 duplo 'jači' od 264 ili za 4k video treba 15mbps pa se taj broj pomnoži-podjeli s recimo 4.. itd.

-tako da je za normanlo snimanje-gledanje dovoljna sd-kartica 32gb, 64-120.. tj više samo ako snimaš serije-tjedne, ne dane-sate.. :) dok terabajt ne stigneš pregledati osim na godišnjem.

 Ovako sam nasumice crnila nerazumljive riječi, možeš li malo manje stručno...Znači li da pored usb moram imati i vanjski hd ili je dovoljno jedno od toga? Ili je to sve isto?

ihush pon 17.4.2023 14:08

-'crnjenje' je boldanje ili podebljavanje (slovo B .. koje je boldano B .. a radi se kao u svakom word-text editoru, selektiraš-klikneš..)

-nerazumljive riječi? google, svaku riječ-pojam-termin, označiš i pitaš google koji ti u sekundi da odgovor-link npr na definiciju neke riječi u lexikonu ili opis tehnologije na wiki itd.. brže nego ovako pitati.

-početnik, recimo bez znanja ičega, zero-nula.. ne može ništa, čak ni kvalitetno pitati upravo zato jer tad ne zna ništa pa ni značenje nekih riječi, tj ako bilo što želiš raditi početni dio moraš naučiti, u OŠ su to slova-brojke-čitanje-pisanje.. za svaku ostalu temu ostatak, tako se uči, nema preskakanja tj jednostavno moraš znati što koja riječ znači da bi komunikacija bila moguća, ili ćemo odgovore na pitanja dodatno objašnjavati karikirano kako se piše-čita neko slovo ili riječ.. to je preduvijet za bilo što, bilo koju temu-pitanje ili posao.

-bez tog ne možeš ništa, pa čak ni pitati za upute što napraviti, npr ako ne znaš što je 'disk' ili hdd ili ext.usb-hdd ili ssd ili sve to su 'memorije' no posotje trajne-diskovi-storage ili radne-privremene kao RAM tj to su dijelovi-komponente računala kao što auto ima sic, žmigavac volan i ne možeš ništa s autom ako to ne znaš, jednako vrijedi za računala ili bilo što oko tebe..

-diskovi su stari naziv, koji je sad ispravno zamijeniti, koristiti drive ... jer više nisu samo diskovi (disk je okrugla ploča, npr bacanje diska u dalj.. dok je kugla okrugli predmet, kocka kvadratni.. to je za samu riječ disk, dok u računalu to znači trajna memorija, hdd pa noviji ssd ili formati 3.5-2.5 inča ili m2-nvme nove 'pločice' koje se spajaju direktno na matičnu ploču (ili odgovarajući adapter).. tj disk je sad pogrešan naziv, no zbog navike-raširenosti se koristi pri čemu je manje važno jel nešto stvarno okruglo ili kockasto.. :)

 

-h265 .. + enkripcija-dekripcija-kompresija.. tj kompresirani file zauzima manje mjesta, kao zip-rar, dok enkripcija služi kriptiranju-šifriranju.. tj ne za manje mjesta nego zaštita, tj onemogućeno korištenje bez odgovarajućeg ključa i oboje se koristi u video materijalu kao i u glazbi, tj kompresor-kodeci kao mp3 služe kompresiji i za korištenje moraš dekompersirati dok dekoder mora uz to i dekodirati-pročitati-dešifrirati, kao da imaš zip-rar s passwordom za usporedbu. .. ako znaš što su zip-rar (par najpopularnijih kompresor formata, ako ne znaš, opet google..) :).

-h265.. je standard, jer da bi tv kanali, programi, tv kuće i kućni prijemnici radili, moraju biti kompatibilni, tj podržavati iste standarde, za struju, dimenzije pa i kodek-kompresor kao i enkripciju-dekripciju, tj jedno bez drugog je beskorisno a standardi i tijela za standardizaciju to odrede za sve, kao što sve ostalo imaš, npr euro-strujna utičnica, za razliku od uk-usa-japan.. ili gorivo za auto, dok su ovo ITovski standardi ili tehnološki, kao i ISO itd..

-tad proizvođač TV uređaja ili kamere ima specifikacije i proizvodi kompatibilne uređaje koji će prikazati ili snimiti video-glazbu dok ćeš to moći koristiti na kompatibilnim uređajima recimo mp3 playeru u autu, walkmanu, mobitelu.. naravno samo ako to taj uređaj podržava tj ima čip-kodek koji upravo to radi.

-npr prije desetak godina je bila promjena analogne na digitalnu tv.. dok je prije par godina hr prešla s T1 standarda na T2, H265.. prije kojeg je bio H264 + AVC + HEVC.. tj u ovom slučaju je 264+1 novi-jači-nasljednik i prije par godina si morala-morao zamijeniti stari dvbt za novi dvbt2-h265.. da bi mogla-mogao i dalje gledati tv preko zemaljskih odašiljača dok kabelska ili iptv to riješava sam operater koji ti da svoj novi uređaj ako je potreban..

.. tako da 'svi' znaju što znači h265.. ili po trgovini pogledaj tv-uređaje ili dvbt-prijemnike i vidjet ćeš upravo takve oznake uz ostale za eu tržište, jezik menija ili dimenzije ekrana..

 

-ako nešto snimiš, npr h264 kodekom, možeš gledati istim ili novijim-jačim.. ako snimiš novijim, tad obrnuto ne možeš.. snimka ovisi o koderu-kodeku-kompresoru i dekompresoru + na to zbog zaštite distributer tv sadržaja doda zaštitu-enkripciju pa snimka na jednom uređaju ne radi na drugom jer nema ključ-key.. ili uređaji koji to ne rade-ignoriraju pa može sve bez ograničenja.

-na računalu-kompjujteru recimo nove nvidia-gpu serije 4xxx koje su sad nove-aktualne imaju te mogućnosti, AV1 kompresor, h265.. i mogu u letu snimati kao i playati tj kad to radi čip-hardwerski tad ne padaju performanse, bez čipa to mora software-emulator-driver-cpu.. i tad je to sporije tj manje resursa za recimo rad-gaming itd.. i to se reklamira jer gejmeri danas vole snimati gejming i uploadati na yt.. tj nema bitne razlike s većinom dvbt-prijemnika koji imaju PVR mogućnost (snimanje, na disk-usb ili što već.. jer može biti više medija, sd-kartica, hdd-ssd, vanjski usb flash itd..).

 

-FileSystem .. kraće FS je osnova za rad diska-storagea, ovisno o osu tj koje FSove podržava, tj opet standardi, koji su nečije vlasništvo kao microsoftovo.. nije isto jel stikić ili disk formatiran u fat32 ili ntfs tj o tome ovisi koji uređaj-računalo će ga čitati tj podržavati, biti kompatibilno, pc-win ili macintosh.. sonypleyka ili autoradio itd.. pri tome je disk uvjek isti disk, storage-drive.. ali nije formatiran istim FSom, time različiti mogući kapaciteti ili ograničenja, pa tako na fat32 ne možeš snimiti fle duži-veći od 4GB (-minus 2bytea) jer je to njegov max .. na ntfs možeš, kad snimaš film na snimaču-recorderu-dvbt-pvr ili kameri.. on to može snimiti kao jedan file ili zbog tih starih standarda-ograničenja recimo rezati dijelove snimki na recimo 1GB . i tad nema tog problema ali player mora biti svjestan da postoje dijelovi filma, tj to sve je opet u standardu zapisano u headeru filea, kao kompresor, kao zip-rar jer i oni mogu imati dijelove.. tj to su samo 'kontejneri' koji nešto sadrže, kao npr folder-direktnorij, dok sadržaj AVI-filea može biti bilo što no logično da će biti video.. ali može biti bilo što, npr word-doc samo je to besmisleno.

 

-ovisno o tome što neki uređaj podržava, piše u teh.spec, tad može ili ne može koristiti recimo medij veći od recimo 2TB.. ili snimiti file u jednom komadu ili u dijelovima itd itd.. a tek sve to zajedno radi ako sve od navedenog podržavaju obje strane, tj ne samo snimač nego i drugi uređaj na kojem playaš.. pa recimo autoradio za glazbu-mp3-cd-audio.. ne podržava video, h264-265, nema ekran, nema audio dekompresor za taj file .. i zato ga ne može playati... dok noviji autoradio s tim mogućnostima to može, kao što može noviji mobitel dok prije desetak godina nije mogao.. itd.

-danas svaki mob može biti i kamera, za fotke-video.. dok o čipu ovisi koji kompresor-kodek koristi, stariji za takve stvari h263 je bio davno.. noviji od 2014-2018 svi podržavaju h265.. jer je tad izašao kao standard a prije nije postojao tj mobitele imaš kraće vrijeme nego recimo tv ili neki snimač.. pa se ta razlika-promjena ne primjeti, ali da danas želiš koristiti neki stariji mob 90% ničeg ne bi mogao čitati-playati-prikazati.. no njihov prosječni vijek je 2-5god.. tv-ostalo 10-20.. i zato se to na tv i sličnim uređajima primjeti kao problem kod izlaska novog standarda odnosno zato je to 'teško' mijenjati, jer svi pa i oni koji emitiraju program to moraju napraviti da bi novo radilo..

 

-trba li uz usb imati i vanjski disk? .. usb je priključak, dok vanjski disk može biti flash-hdd-ssd-- bilo koji od tih memorija-storagea-diskova (mada ih nije ispravno nazvati 'diskovi' recimo usb-flash stikić svi zovu stik, ne disk.. tad se zna na što se misli..)

-stikić ili disk.. teoretski je isto, .. ovisi što uređaj podržava, koliko struje može dati na usb portu i koji kapacitet može podržati-prepoznati, pa tako na svima može radit vanjski usb stikić (flash memorja) dok hdd-disk možda može.. neki imaju interno mjesto za hdd baš zbog struje i sl.. .. a za takve stvari je vjerojatno najpraktičnije koristiti SD karticu koja je ista stvar kao i stikić samo što je drugi oblik-dimenzija, tj usb se spaja na usb, dok sd karticu umećeš u odgovarajući utor-slot ako ga uređaj ima.. to je razlika u formatu-dimenziji (fizički oblik).. ne tehnički u čemu su možda isti npr kapacitet i FS, brzina itd..

 

-za snimanje je potrebno da uređaj može zapisati barem 4-7mbps pa do 15mbps.. snimanje je u pravilu sporije od čitanja, pa se to podrazumijeva da ako može snimiti može i čitati dovoljnom brzinom.

-osim samog uređaja, dvbt.. koji snima i njegovog internog usb ili drugog kontrolera koji može biti loš-spor-jeftikaner.. i recimo 2.0 (standard-brzina) može sporost biti i stvar medija, flesh-stikića ili sd kartice tj jeftikaneri su u pravilu spori, ali dovoljni za tu brzinu.. 'trebalo bi raditi'.. no tek kad probaš znaš sigurno. Ako nešto 'šteka' može biti uzrok sam interni kontroler-čip ili medij.. a to tad ne možeš točnije znati tj možeš pribaviti drugi-brži medij pa tad zaključiti.. dok će nešto raditi ok dok ima keša-rama koji amortizira sporost, pa će npr snimka do par minuta biti ok a tad krene trzanje-prekidi.. tj ista stvar je da na sporom internetu ispod 4-10mbita želiš gledati neki film u hd rezoluciji h265.. ako nije dovoljno tad je nedovoljno :) .. a na računalu-palyeru-browseru se to lakše primjeti jer je obično buffer-keš indikator na play traci kao 'crveno' i prikazuje koliko je učitano unaprijed sadržaja filma pa možeš preskakati-ubrzati ili par minuta gledati bez interneta dok primjetiš prekid..

 

-manje stručno? .. nema, tj nazivi-oznake tih stvari su ono što se mora znati, kao koje gorivo točiš u auto ili koje baterije aaa-aa trebaš.. to se jednostavno zna ili se pročita manual + reklame na kutiji gdje piše h265 a za opis je tu google bolji nego da bilo tko piše već napisane točne texove u kojima može samo pogriješiti i sl.

-- pa probaj, bilo koja 'zacrnjena' riječ + desni klik i pretraži s googleom, prvih par linkova će biti odgovori na recimo wiki.. i tad znaš dovoljno, tj korisnik ne mora znati to sve, ubaciš stikić, snimaš.. kad sve radi tad je nevažno kako.. ali kad pitaš hoće li sve raditi.. tad prvo moraš znati i dati sve teh.spec info podatke o uređaju koji koristiš i na kojima ćeš koristiti, kompatibilnost, kompresor-dekoder-rezolucije-kapaciteti.. o svemu tome tad ovisi odgovor. Dok odgovor 'možda' ne pomaže.. :)

Sanimarine uto 18.4.2023 12:50

Ajoj proučiti ću to kad budem imala vremena...

Nisam uspjela ni prenijeti citat a znam kako se zacrni, podeblja, bolda.

Ne čini mi se da ide kao na forum hr, iako sam već bila prije na ovom forumu i išlo je. Jučer sam bila u žurbi.Stari mi je komp. na poslu a doma ga nemam više.

Pod stick mislim na ono malo tanko a pod vanjski hd mislim na ono veće, četverokutasto, poput male knjige. Smiješno izgleda opisivati.

Moj snimač- komprimirala sam ga jer na njemu ima ta opcija, tako da imam 180 sati snimanja.

Tko bi rekao, ovaj bugov forum koji bi trebao biti "jači" od drugih nema ni opciju gledanja tvog posta dok ovo pišem.

 

ihush uto 18.4.2023 14:28

-forum je čudo tehnike.. :) ... zapravo dovoljno dobar, radi.

-poruku vidiš kad 'pravilno' klikneš ''odgovori'' ili citiranje i sl. .. napraviš 'grešku' kad samo pišeš novu poruku (kao replay na mailu..) tj tad kad je to 'odgovor' vidljiv je i link 'nadporuke' na koji post kao i sadržaj posta (što pitaš-nemaš..). .. no na kraju nevažne sitnce, radi.

 

-ok, kolokvijalna terminologija, stikić za vanjski usb flash storage, dok je hd.. ne može hd, jer je to oznaka rezolucije :) mora hdd .. hard disk drive. A sad zašto, kad već 'učiš' terminologiju i problemi hrv-eng translejšna kao i uobičajenih naziva..

 

- hdd, disk-drive, prije je korištena riječ disk kao kraće, sad je 'pravilno' tu riječ disk zamijeniti s riječi drive, jer već neko vrijeme imamo ssd kao i nvme 'diskove' koji nisu diskovi-okruglo a solomonsko riješenje je koristiti iduće slovo tj ingliš-drive ... za koji mi nemamo adekvatan naziv, npr uređaj-pogon.. može pogon ali je dubiozno i nije u običajeno.

-problem hrv-eng .. npr memorije, sve je memorija, disk, ram, traka.. sve su to memorije, neke trajne, neke radne (nestanu podatci kad ugasiš, kao RAM). Zato je bolje koristiti storage-pohrana (podataka), mada je i storage = memorija iz prošle rečenice, uz značenje da je i trajnija, ne radna-RAM.. (treće slovo kratice-M) .. dok postoji i ROM, EEPROM .. i tako je nastao flesh, usb-stikić i svi tipovi flesh memorija kao SD kartice.. tj to je čip, koji ima trajni zapis, kao RAM ali pamti i isključen bez struje.. dakle kao eeprom-rom.. Primjer takvih trajnih memorija je npr bios, čip-firmware-uređaja kao modem-router, dbvt-prijemnik koji ima interno memoriju-postavke, komponente kao gpu s internim biosom koji upravlja tim uređajem slično kao što matična-MBO radi za računalo.. tj svaki uređaj ima neki mali čip, disk ima interno npr za enkripciju-zaštitu-ključ... odnosno ima interni kontroler koji ekšli radi-komunicira s ostatkom računala-sustava, tj driver je samo poveznica dok to interno radi takav 'čip'-kontroler a on to ima u trajnoj memoriji, ne jednokratnoj kao ram, nego rom dok uređaj može imati i ram+rom tj iz roma se tad paljenjem preslikava u ram koji je u pravilu brži u radu od roma, sam pristup čitanje-pisanje + u slučaju problema resetom se opet originalan rom kopira..

 

flash memorija, storage ili stikić je dakle vanjska memorija ili vanjski disk-storage-pohrana.. tj svaki uređaj koji je izvan kutije je vanjski, ako je izmjenjiv, nije fixni itd.. pa stikić ubodemo u usb port dok sd karticu u njen utor, koji ima recimo mobitel ili laptop dok računalo nema ali ima usb 'normalne' dimenzije + ako je potrebna druga fizčka dimenzija adapterom se prilagodi + .. a može i adapter-konverter-čitač za spomenutu SD karticu koju umetneš u takav usb adapter i koristiš kao stikić mada je to sd + adapter.. u osonovi isto-identično.

-diskovi.. svejedno hdd-ssd-nvme.. sve je to trajni storage-drive-pohrana (trajna) a razlika je u brzini, cijeni i formatu kao i kontroleru-konektoru na koji se priključuje.. pa tako hdd-ssd priključujemo na odgovarajući SATA port, preko adaptera može na usb-kontroler, tad taj kontroler ima s jedne strane sata, s druge usb.. i opet je korištenje jednako kao stikić-flash.. samo što nije flash nego hdd .. tj ono kockasto kao knjiga, ako je u njemu hdd 2,5inča možeš čuti vrtnju motora ili osjetiti vibraciju u radu, ako je ssd ili nvme to je tad čip-ram-flash.. ne čuje se, samo se možda osjeti toplina... nije disk jer nije okruglo no možemo to tako zvati, pravilno je drive ili storage.. i recimo po časopisima 'književno' će se koristiti formulacija 'vanjska pohrana podataka' i sl. .. može i ext.usb-disk ili varijacije. jer svi zamo što znači ext-eksterno-vanjsko, usb.. itd.

 

-rezime par odlomaka, sve su to 'diskovi' (nevažno stikić-disk ili korektniji nazivi pa i način rada kao čip-ram-rom..) i jedino nam je kao korisniku važna kompatibilnost, tj ono da radi na nekom uređaju.. a to ovisi o tome što uređaj podržava što je navedeno u teh.specifikacijama kao mogućnosti.. npr koji je max kapacitet podržanog diska, koji kontroler usb-2.0-3.0 .. itd. i možda najjednostavnija razlika za hdd.. 'normalan' veći hdd za desktop dimenzija 3,5inča traži dodatno napajanje-struju za rad, dok manji 2,5inča za laptope radi na naponu usb-a, 5v.. manje struje, manji motor, manje brzine.. i zato se za ext.hdd koristi mali, 2.5 dok veći da bi se tako koristio mora imati dodatni ispravljač-struju .. (cigla na žici).. i zato su svi uređaji koji imaju samo usb ograničeni time jer nema dovoljno struje za veći disk (ne kapacitet nego fizička dimenzija-standard + stujni priključak).

-sve ostalo troši manje struje od hdd-a, flash-stikić, sd, nvme-ssd.. svi troše manje + ssd se proizvodi u dimenziji 'za laptop' 2.5inča.. ne nude se veći dimenzijama.

-nvme je kao pločica-ram i spaja se na svoj odgovarajući utor kao M2 ili čitav kontroler koji se spaja na pciex kontroler mbo, time daleko brže od sata-usb ograničenja standarda pri čemu je nekad sata bio brži a sad je usb brži..

-možeš tako imati kockasti vanjski usb disk u dok u toj kutijici može biti hdd, ssd, nvme.. tj sve ostalo je u kutijici-kontroler i komponenta može biti u računalu-uređaju ili vanjska.. pa neki prijemnici imaju predviđeno mjesto za ugradnju internog diska hdd-ssd.. dok svi/većina ima usb i sd utor a interno mjesto za disk se nije proširilo-potražnja kao za računala jer jednostavno nije takva potreba tj korisnik će prije koristiti vanjski disk nego ugrađen jer tad može spojiti-prebaciti na računalo i sl. .. ali, i to je danas nepotrebno jer svi-većina imaju i mrežu-lan .. jedino što to nije računalo pa kopiranje-shareanje nije na način da to možeš nego umjesto da s računala kopiraš na vanjski disk i spajaš na prijemnik, uključiš mogućnost računala-gpu kao dlna-miracast-nešto.. tj računalo tad postane multimedija server i player na mreži to vidi.. eliminira se kopiranje-medij-uštekavanje ali to se radi kad je neko računalo ili nas 'server'.. dok za snimanje tv programa dvbtom to nije praktično + zaštite koje onemogućavaju reprodukciju na drugim uređajima.

 

-ovisno što neki uređaj pordžava, usb, sd, mreža (žica-ili-wlan) .. postoje ograničenja, standardi, npr stari uređaj će možda podržavati do 2gb, novi do 32-64-256gb.. ako se uspoređuje s tom klasom, dvbt-autoradio i sl. to je tad ograničenje neke generacije, kontroler.. tad ne može prepoznati veći kapacitet neovisno što je sve na recimo usb-u ili usb-sd-hdd.. tj ako ima tri kontrolera svaki ima svoje ograničenje, pa ako ima interno mjesto za hdd on ima svoje ograničenje, možda recimo 1-2TB.. možda 8TB.. svakako više nego SD kartica-čitač ili usb..

-drugi faktor je koji FileSys je podržan, fat32-extfat-ntfs.. to je ono kako se disk formatira-priprema za korištenje.. računalo može sve-svašta, uređaj-kutijica samo ono što je predviđeno-napravljeno i to određuje sve ostalo, ne što može računalo nego usko grlo tj uređaj i tad se sve podredi tom kriteriju.

-kapacitet.. kažeš za 180 sati snimke.. vjerojatno 1tb ili 2tb disk.. to je tad provjeren u radu podržan kapacitet, možda može i više, no realno nema potrebe.. ili ima? :)

-ponuda stikića, sd kartica je obično od 8-32-128gb.. što je daleko manje od kapaciteta hdd-diska 1-2tb ali i dalje dovoljno za nekoliko sati recimo 6-20h.. ali su jeftikaner stikići zapravo jako spori, često fejk-škart roba i vrlo kvarljivi.. diskovi su u tome pouzdaniji, brži (do usb 2.0, postoje brži stikići ali nema potrebe za takvu primjenu.. većina uređaja je sporija tj ugrađen usb kontroler koji ne može iskoristiti veće brzine a brzina je stvar snimanja-gledanja koja preko potrebnih 4-15mbps nema smisla osim da snimaš 8k video i sl. ili da preko istog diska želiš paralelno više flmova..).

 

-kažeš 'komprimirala sam ga..' .. -naivna si :) tj dodatno kompresor kao zip-lzw je beskoristan u odnosu na mjpeg kompresije kao h265, odnos 1:2 vs 1:100.. ili utrka puža i F1.. tj klasični kompresor-stacker i sl. u letu samo gubi performanse pokušavajući stisnuti file koji on ne može jače stisnuti.. kao ugurati 2L u litrenu bocu :)

-tj kompresija same snimke je ono što kao juzer u opcijama možeš, tj to je ono što se odredi recimo kao bitrate ili bilo koji termin koji će reći, manji file ali i kvaliteta tj potreban jači čip koji će to u letu stisnuti dovoljno dobro za kvalitetu.. a to je srž h265 kodeka-standarda i to radi svaki odgovarajući dvbt2-h265 prijemnik s PVR opcijom (snimanja).. odnosno ovisi kako se nešto ponudi u menijima-opcijama, kao skala od 1:10 ili riječima HQ-LQ visoka-niska kvaliteta i sl. ili hd-rezolucijama dok prijemnik može raditi kao i tv s više njih, npr 720p-1080p.. pri čemu će duplo manja po visini i širini dati 4 puta manji file što je čista matematika, odnosno neće nego oko pola jer je to realnost tj što je veća slika moguće su i veće uštede, prema manjoj malnje, ne sasvim linearno nego recimo progresivno.. karikirano, veću stvar je lakše stisnuti u odnosu stisnuto-nestisnuto, dok nešto vrlo malo kao zrnce pijeska ili soli do atoma,  .. ne možeš stisnuti osim ako potrgaš lorenzove sile za što ti treba nuklearka (drobljenje atoma) :) .. pa će snimka na nižoj rezoluciji uz iste ostale postavke dati manji file odnosno ako računaju u satima duže moguće vrijeme snimanja na tom kapacitetu medija.. i to su današnji zbunjujući buzzwordovi-reklame koje nešto slikovito opišu bez da navedu realnu mjeru-jedinicu, npr koliko gb po satu.. no s druge strane pošto to ovisi o postavkama tad je i to navesti besmisleno ili korisnik dobije tablicu s x-y rezultata.. i zbunjen ne zna koji treba čitati jer ne zna što koji termin-riječ znači.. što je gigabayt ili bayt-bit, što je kompresor, što je reklama..

 

-ako taj disk priključiš na računalo, win-lin, tad vidiš kapacitet diska u GB ili GiBi .. naravno, čemu jednostavno ako može složeno? :)) .. jer se nitko ne pridržava SI standarda, tj ms.. pa pod GB ide .. disk od 1TB nema 1000GB nego 965, 2tb=1,8..  tj pitanje u kojoj mjernoj jedinici je nešto navedeno, dok je točno da je to tad 2.000.0.... byteova, no u SI sustavu je baza 10-100-1000, u binarnom-win-ms je 2-na-ntu.. 2-10 .. 1024, slično 1000 ali ne isto i umnožak dalje generira razliku mada je zapravo 'točno'..

-a sam kapacitet RAW diska (medija-storage-drivea) ovisi o FSu kojeg koristimo, tj svaki fs ima i kontrolne-crc byteove-dijelove, dio redundancije samog zapisa koji služi ispravnom čitanju ako dođe do greške (bez čega ništa ne bi radilo osim ako je savršeno ispravno, svaka memorija ima crc, ram-disk..) uz ostale metatagove i fičere koje ima za brzinu-indexaciju i sadržaj.. tako da raw disk može imati recimo 1000 mjesta (neovisno koliko je to stvarno) .. i formatiranjem u neki FS će za korištenje biti dostupno manje.. koliko manje ovisi o rezistentnosti-otpornosti, rezervna guma.. tj može to biti 9%, 11%.. manje-više, ne više od sirovog-max, uvjek samo manje. Tako da sam disk koji se može koristiti u bilo čemu nema konkretan kapacitet nego ovisi kako ga se formatira a to ljude zbuni kad vide različite brojeve + razlika SI i microsoft-bin oznaka... i u toj usporedbi je zapravo ok za snimke navoditi sate tj juzer to tad razumije kao jedino što ga zanima.. zato je i to ok mada nam ne govori ništa dok ne pogledamo ostale specifikacije i postavke snimanja-rezolucije-kompresije.. 

 

-matematika na prste, ako imaš disk od 2tb, ako je to u satima snimki 180h.. to znači da na cca 1tb stane 100h, na 500gb 50h, na 128gb 12h .. ili po satu snimke cca 10gb, dovoljno (ne)točno za računanje.

-to je loša-slaba kompresija, tj pravi kompresor bi to stisnuo na 1-2gb, tj ako koristiš stariji 264 tad duplo.. tj postavka ovakve slabe kompresije za pretpostavka hd1080p bi bila dovoljna za 8k video koji bi bio čak manji file na pravoj opremi-čipu... no s druge strane za taj ext.usb-disk nemaš potrebe pojačavati kompresiju, smanjivati file.. jer mjesta ima dovoljno za 180h.. jedino ako želiš više, + ako čip to ne može kvalitetno u realnom vremenu (u letu).. tad dobiješ probleme, dropove-trzanja.. ili uočljive kockice-polja pomaka vidljivo na sceni kad se čitav ekran pomiče, npr nogomet-stadion-trava i kamera ide lijevo-desno.. kad kamera miruje to je ok, kad se miče kockice.. a problem je (ne)dovoljna snaga čipa tj naravno da jači-kvalitetniji može više u profi opremi i to je najteži dio za capture-snimku, dok je playanje neusporedivo lakše tj dekompresiranje vs kompresiranje u letu.

 

-ali i moguć problem recimo na sporom stikiću-flashu-jeftikaneru koji jedva zapisuje 2-5mb u sec.. tj ovisno o tim postavkama i koliko dobro kompresor može, stikić to treba snimiti.. ako je spor tad ne stigne, dok hdd može sve do 20-40mb u sec na usb 2.0 i to je razlika u načinu rada diska-hdd i flasha-jeftikanera + sami kontroleri koji se ugrade u neku kutijicu koja mora biti jeftina na polici za 9,99 .. isti stikić ako je njegova sporost uzrok problema-trzaja s manjim fileom tj većom kompresijom ili nižom rezolucijom možda radi dovoljno dobro-brzo a to korisnike zbuni, kako sad radi pa neće.. ovisi o svemu, konačni rezultat i usko grlo.. a na kraju sve znaš ako probaš, brže nego ovo pročitati (ili razumjeti) :))

 

Sanimarine sri 19.4.2023 12:36
ihush kaže...

-forum je čudo tehnike.. :) ... zapravo dovoljno dobar, radi.

-poruku vidiš kad 'pravilno' klikneš ''odgovori'' ili citiranje i sl. .. napraviš 'grešku' kad samo pišeš novu poruku (kao replay na mailu..) tj tad kad je to 'odgovor' vidljiv je i link 'nadporuke' na koji post kao i sadržaj posta (što pitaš-nemaš..). .. no na kraju nevažne sitnce, radi.

 

-ok, kolokvijalna terminologija, stikić za vanjski usb flash storage, dok je hd.. ne može hd, jer je to oznaka rezolucije :) mora hdd .. hard disk drive. A sad zašto, kad već 'učiš' terminologiju i problemi hrv-eng translejšna kao i uobičajenih naziva..

 

- hdd, disk-drive, prije je korištena riječ disk kao kraće, sad je 'pravilno' tu riječ disk zamijeniti s riječi drive, jer već neko vrijeme imamo ssd kao i nvme 'diskove' koji nisu diskovi-okruglo a solomonsko riješenje je koristiti iduće slovo tj ingliš-drive ... za koji mi nemamo adekvatan naziv, npr uređaj-pogon.. može pogon ali je dubiozno i nije u običajeno.

-problem hrv-eng .. npr memorije, sve je memorija, disk, ram, traka.. sve su to memorije, neke trajne, neke radne (nestanu podatci kad ugasiš, kao RAM). Zato je bolje koristiti storage-pohrana (podataka), mada je i storage = memorija iz prošle rečenice, uz značenje da je i trajnija, ne radna-RAM.. (treće slovo kratice-M) .. dok postoji i ROM, EEPROM .. i tako je nastao flesh, usb-stikić i svi tipovi flesh memorija kao SD kartice.. tj to je čip, koji ima trajni zapis, kao RAM ali pamti i isključen bez struje.. dakle kao eeprom-rom.. Primjer takvih trajnih memorija je npr bios, čip-firmware-uređaja kao modem-router, dbvt-prijemnik koji ima interno memoriju-postavke, komponente kao gpu s internim biosom koji upravlja tim uređajem slično kao što matična-MBO radi za računalo.. tj svaki uređaj ima neki mali čip, disk ima interno npr za enkripciju-zaštitu-ključ... odnosno ima interni kontroler koji ekšli radi-komunicira s ostatkom računala-sustava, tj driver je samo poveznica dok to interno radi takav 'čip'-kontroler a on to ima u trajnoj memoriji, ne jednokratnoj kao ram, nego rom dok uređaj može imati i ram+rom tj iz roma se tad paljenjem preslikava u ram koji je u pravilu brži u radu od roma, sam pristup čitanje-pisanje + u slučaju problema resetom se opet originalan rom kopira..

 

flash memorija, storage ili stikić je dakle vanjska memorija ili vanjski disk-storage-pohrana.. tj svaki uređaj koji je izvan kutije je vanjski, ako je izmjenjiv, nije fixni itd.. pa stikić ubodemo u usb port dok sd karticu u njen utor, koji ima recimo mobitel ili laptop dok računalo nema ali ima usb 'normalne' dimenzije + ako je potrebna druga fizčka dimenzija adapterom se prilagodi + .. a može i adapter-konverter-čitač za spomenutu SD karticu koju umetneš u takav usb adapter i koristiš kao stikić mada je to sd + adapter.. u osonovi isto-identično.

-diskovi.. svejedno hdd-ssd-nvme.. sve je to trajni storage-drive-pohrana (trajna) a razlika je u brzini, cijeni i formatu kao i kontroleru-konektoru na koji se priključuje.. pa tako hdd-ssd priključujemo na odgovarajući SATA port, preko adaptera može na usb-kontroler, tad taj kontroler ima s jedne strane sata, s druge usb.. i opet je korištenje jednako kao stikić-flash.. samo što nije flash nego hdd .. tj ono kockasto kao knjiga, ako je u njemu hdd 2,5inča možeš čuti vrtnju motora ili osjetiti vibraciju u radu, ako je ssd ili nvme to je tad čip-ram-flash.. ne čuje se, samo se možda osjeti toplina... nije disk jer nije okruglo no možemo to tako zvati, pravilno je drive ili storage.. i recimo po časopisima 'književno' će se koristiti formulacija 'vanjska pohrana podataka' i sl. .. može i ext.usb-disk ili varijacije. jer svi zamo što znači ext-eksterno-vanjsko, usb.. itd.

 

-rezime par odlomaka, sve su to 'diskovi' (nevažno stikić-disk ili korektniji nazivi pa i način rada kao čip-ram-rom..) i jedino nam je kao korisniku važna kompatibilnost, tj ono da radi na nekom uređaju.. a to ovisi o tome što uređaj podržava što je navedeno u teh.specifikacijama kao mogućnosti.. npr koji je max kapacitet podržanog diska, koji kontroler usb-2.0-3.0 .. itd. i možda najjednostavnija razlika za hdd.. 'normalan' veći hdd za desktop dimenzija 3,5inča traži dodatno napajanje-struju za rad, dok manji 2,5inča za laptope radi na naponu usb-a, 5v.. manje struje, manji motor, manje brzine.. i zato se za ext.hdd koristi mali, 2.5 dok veći da bi se tako koristio mora imati dodatni ispravljač-struju .. (cigla na žici).. i zato su svi uređaji koji imaju samo usb ograničeni time jer nema dovoljno struje za veći disk (ne kapacitet nego fizička dimenzija-standard + stujni priključak).

-sve ostalo troši manje struje od hdd-a, flash-stikić, sd, nvme-ssd.. svi troše manje + ssd se proizvodi u dimenziji 'za laptop' 2.5inča.. ne nude se veći dimenzijama.

-nvme je kao pločica-ram i spaja se na svoj odgovarajući utor kao M2 ili čitav kontroler koji se spaja na pciex kontroler mbo, time daleko brže od sata-usb ograničenja standarda pri čemu je nekad sata bio brži a sad je usb brži..

-možeš tako imati kockasti vanjski usb disk u dok u toj kutijici može biti hdd, ssd, nvme.. tj sve ostalo je u kutijici-kontroler i komponenta može biti u računalu-uređaju ili vanjska.. pa neki prijemnici imaju predviđeno mjesto za ugradnju internog diska hdd-ssd.. dok svi/većina ima usb i sd utor a interno mjesto za disk se nije proširilo-potražnja kao za računala jer jednostavno nije takva potreba tj korisnik će prije koristiti vanjski disk nego ugrađen jer tad može spojiti-prebaciti na računalo i sl. .. ali, i to je danas nepotrebno jer svi-većina imaju i mrežu-lan .. jedino što to nije računalo pa kopiranje-shareanje nije na način da to možeš nego umjesto da s računala kopiraš na vanjski disk i spajaš na prijemnik, uključiš mogućnost računala-gpu kao dlna-miracast-nešto.. tj računalo tad postane multimedija server i player na mreži to vidi.. eliminira se kopiranje-medij-uštekavanje ali to se radi kad je neko računalo ili nas 'server'.. dok za snimanje tv programa dvbtom to nije praktično + zaštite koje onemogućavaju reprodukciju na drugim uređajima.

 

-ovisno što neki uređaj pordžava, usb, sd, mreža (žica-ili-wlan) .. postoje ograničenja, standardi, npr stari uređaj će možda podržavati do 2gb, novi do 32-64-256gb.. ako se uspoređuje s tom klasom, dvbt-autoradio i sl. to je tad ograničenje neke generacije, kontroler.. tad ne može prepoznati veći kapacitet neovisno što je sve na recimo usb-u ili usb-sd-hdd.. tj ako ima tri kontrolera svaki ima svoje ograničenje, pa ako ima interno mjesto za hdd on ima svoje ograničenje, možda recimo 1-2TB.. možda 8TB.. svakako više nego SD kartica-čitač ili usb..

-drugi faktor je koji FileSys je podržan, fat32-extfat-ntfs.. to je ono kako se disk formatira-priprema za korištenje.. računalo može sve-svašta, uređaj-kutijica samo ono što je predviđeno-napravljeno i to određuje sve ostalo, ne što može računalo nego usko grlo tj uređaj i tad se sve podredi tom kriteriju.

-kapacitet.. kažeš za 180 sati snimke.. vjerojatno 1tb ili 2tb disk.. to je tad provjeren u radu podržan kapacitet, možda može i više, no realno nema potrebe.. ili ima? :)

-ponuda stikića, sd kartica je obično od 8-32-128gb.. što je daleko manje od kapaciteta hdd-diska 1-2tb ali i dalje dovoljno za nekoliko sati recimo 6-20h.. ali su jeftikaner stikići zapravo jako spori, često fejk-škart roba i vrlo kvarljivi.. diskovi su u tome pouzdaniji, brži (do usb 2.0, postoje brži stikići ali nema potrebe za takvu primjenu.. većina uređaja je sporija tj ugrađen usb kontroler koji ne može iskoristiti veće brzine a brzina je stvar snimanja-gledanja koja preko potrebnih 4-15mbps nema smisla osim da snimaš 8k video i sl. ili da preko istog diska želiš paralelno više flmova..).

 

-kažeš 'komprimirala sam ga..' .. -naivna si :) tj dodatno kompresor kao zip-lzw je beskoristan u odnosu na mjpeg kompresije kao h265, odnos 1:2 vs 1:100.. ili utrka puža i F1.. tj klasični kompresor-stacker i sl. u letu samo gubi performanse pokušavajući stisnuti file koji on ne može jače stisnuti.. kao ugurati 2L u litrenu bocu :)

-tj kompresija same snimke je ono što kao juzer u opcijama možeš, tj to je ono što se odredi recimo kao bitrate ili bilo koji termin koji će reći, manji file ali i kvaliteta tj potreban jači čip koji će to u letu stisnuti dovoljno dobro za kvalitetu.. a to je srž h265 kodeka-standarda i to radi svaki odgovarajući dvbt2-h265 prijemnik s PVR opcijom (snimanja).. odnosno ovisi kako se nešto ponudi u menijima-opcijama, kao skala od 1:10 ili riječima HQ-LQ visoka-niska kvaliteta i sl. ili hd-rezolucijama dok prijemnik može raditi kao i tv s više njih, npr 720p-1080p.. pri čemu će duplo manja po visini i širini dati 4 puta manji file što je čista matematika, odnosno neće nego oko pola jer je to realnost tj što je veća slika moguće su i veće uštede, prema manjoj malnje, ne sasvim linearno nego recimo progresivno.. karikirano, veću stvar je lakše stisnuti u odnosu stisnuto-nestisnuto, dok nešto vrlo malo kao zrnce pijeska ili soli do atoma,  .. ne možeš stisnuti osim ako potrgaš lorenzove sile za što ti treba nuklearka (drobljenje atoma) :) .. pa će snimka na nižoj rezoluciji uz iste ostale postavke dati manji file odnosno ako računaju u satima duže moguće vrijeme snimanja na tom kapacitetu medija.. i to su današnji zbunjujući buzzwordovi-reklame koje nešto slikovito opišu bez da navedu realnu mjeru-jedinicu, npr koliko gb po satu.. no s druge strane pošto to ovisi o postavkama tad je i to navesti besmisleno ili korisnik dobije tablicu s x-y rezultata.. i zbunjen ne zna koji treba čitati jer ne zna što koji termin-riječ znači.. što je gigabayt ili bayt-bit, što je kompresor, što je reklama..

 

-ako taj disk priključiš na računalo, win-lin, tad vidiš kapacitet diska u GB ili GiBi .. naravno, čemu jednostavno ako može složeno? :)) .. jer se nitko ne pridržava SI standarda, tj ms.. pa pod GB ide .. disk od 1TB nema 1000GB nego 965, 2tb=1,8..  tj pitanje u kojoj mjernoj jedinici je nešto navedeno, dok je točno da je to tad 2.000.0.... byteova, no u SI sustavu je baza 10-100-1000, u binarnom-win-ms je 2-na-ntu.. 2-10 .. 1024, slično 1000 ali ne isto i umnožak dalje generira razliku mada je zapravo 'točno'..

-a sam kapacitet RAW diska (medija-storage-drivea) ovisi o FSu kojeg koristimo, tj svaki fs ima i kontrolne-crc byteove-dijelove, dio redundancije samog zapisa koji služi ispravnom čitanju ako dođe do greške (bez čega ništa ne bi radilo osim ako je savršeno ispravno, svaka memorija ima crc, ram-disk..) uz ostale metatagove i fičere koje ima za brzinu-indexaciju i sadržaj.. tako da raw disk može imati recimo 1000 mjesta (neovisno koliko je to stvarno) .. i formatiranjem u neki FS će za korištenje biti dostupno manje.. koliko manje ovisi o rezistentnosti-otpornosti, rezervna guma.. tj može to biti 9%, 11%.. manje-više, ne više od sirovog-max, uvjek samo manje. Tako da sam disk koji se može koristiti u bilo čemu nema konkretan kapacitet nego ovisi kako ga se formatira a to ljude zbuni kad vide različite brojeve + razlika SI i microsoft-bin oznaka... i u toj usporedbi je zapravo ok za snimke navoditi sate tj juzer to tad razumije kao jedino što ga zanima.. zato je i to ok mada nam ne govori ništa dok ne pogledamo ostale specifikacije i postavke snimanja-rezolucije-kompresije.. 

 

-matematika na prste, ako imaš disk od 2tb, ako je to u satima snimki 180h.. to znači da na cca 1tb stane 100h, na 500gb 50h, na 128gb 12h .. ili po satu snimke cca 10gb, dovoljno (ne)točno za računanje.

-to je loša-slaba kompresija, tj pravi kompresor bi to stisnuo na 1-2gb, tj ako koristiš stariji 264 tad duplo.. tj postavka ovakve slabe kompresije za pretpostavka hd1080p bi bila dovoljna za 8k video koji bi bio čak manji file na pravoj opremi-čipu... no s druge strane za taj ext.usb-disk nemaš potrebe pojačavati kompresiju, smanjivati file.. jer mjesta ima dovoljno za 180h.. jedino ako želiš više, + ako čip to ne može kvalitetno u realnom vremenu (u letu).. tad dobiješ probleme, dropove-trzanja.. ili uočljive kockice-polja pomaka vidljivo na sceni kad se čitav ekran pomiče, npr nogomet-stadion-trava i kamera ide lijevo-desno.. kad kamera miruje to je ok, kad se miče kockice.. a problem je (ne)dovoljna snaga čipa tj naravno da jači-kvalitetniji može više u profi opremi i to je najteži dio za capture-snimku, dok je playanje neusporedivo lakše tj dekompresiranje vs kompresiranje u letu.

 

-ali i moguć problem recimo na sporom stikiću-flashu-jeftikaneru koji jedva zapisuje 2-5mb u sec.. tj ovisno o tim postavkama i koliko dobro kompresor može, stikić to treba snimiti.. ako je spor tad ne stigne, dok hdd može sve do 20-40mb u sec na usb 2.0 i to je razlika u načinu rada diska-hdd i flasha-jeftikanera + sami kontroleri koji se ugrade u neku kutijicu koja mora biti jeftina na polici za 9,99 .. isti stikić ako je njegova sporost uzrok problema-trzaja s manjim fileom tj većom kompresijom ili nižom rezolucijom možda radi dovoljno dobro-brzo a to korisnike zbuni, kako sad radi pa neće.. ovisi o svemu, konačni rezultat i usko grlo.. a na kraju sve znaš ako probaš, brže nego ovo pročitati (ili razumjeti) :))

 

 

Kako misliš, naivna sam kad sam ga komprimirala???

Mogla sam i više, ali sam stavila da mi stane puno više snimaka a da ne pati kvaliteta i sasvim je ok.

Radi se o philips DVDR3570H

Znači, analogni snimač koji sam preko zemaljskog recivera (strong) spojila na digit.tv (philips).

Nikakve veze s kompićem osim što je tv sama po sebi kao komp.

Digitalni snimači se više ne proizvode, tako, osim ako ne nabavim neki sličan stari, morat ću se snaći iako sumnjam da će imati ovako dobre preference (netko tko ima nešto slično, ali digitalno, kaže da nema mogućnosti npr zapisa naslova).

 

 

ihush sri 19.4.2023 15:08
Sanimarine kaže...
..

 

Kako misliš, naivna sam kad sam ga komprimirala???

Mogla sam i više, ali sam stavila da mi stane puno više snimaka a da ne pati kvaliteta i sasvim je ok.

Radi se o philips DVDR3570H

Znači, analogni snimač koji sam preko zemaljskog recivera (strong) spojila na digit.tv (philips).

Nikakve veze s kompićem osim što je tv sama po sebi kao komp.

Digitalni snimači se više ne proizvode, tako, osim ako ne nabavim neki sličan stari, morat ću se snaći iako sumnjam da će imati ovako dobre preference (netko tko ima nešto slično, ali digitalno, kaže da nema mogućnosti npr zapisa naslova).

 

 

 -- ok (prije nije navedeno da je to DVD-rekorder..) .. tj to je stari za današnje kriterije 'slab' kompresor, mjpeg2.. za tadašnje pal-ntsc rezolucije tv-video recimo 625.. i po kapacitetu cca 2gb po satu prosječne kvalitete (ali niže od profi produkcije kao 'originala'.. tj u letu je to bilo ok, bolje od s-vhs i sl..).

-video file se ne komprimira dodatno, disk, zip i sl. nego se koriste mogućnosti-postavke enkodera-kompresora (čipa) koji to radi i kao sve ostalo ima neki raspon kompresije-kvalitete i naravno ovisno o snazi čipa koji je neusporedivo slabiji od današnjih recimo u mobitelu.. i koji mogu snimati s h.264-265 kodekom, manji file, veća kompresija, viša kvaliteta i rezolucija..

-kad kažeš da si ga komprimirala.. to se tako ne radi, tj pitanje je i korištene terminologije svake branše,.. tj ako želiš takve stvari tad je to rekodiranje, tad se zna što se misli-kaže.. manje nesporazuma :)

 

-taj rekoder ima mogućnost korištenja internog diska (hdd.. ako je SATA može i ssd, tj problem je tadašnja generacija kad je bila promjena-prelaz s PATA na SATA i vrlo moguće da je u njemu stari pata kontroler-konektor + a tad da je ograničenje možda naveden disk 160gb, možda 700gb.. možda do 2tb.. to sve ovisi o kontroleru dok se takvi podatci ne navode jer to nije računalo-komponenta.. nije bila takva praksa).

 

-danas vs nekad.. nekad je to bio jedini način ili imati zvjer od računala za video obradu s odgovarajućim hw-video karticama (baš za video edit, kao canopus, matrox i sl.), danas isto to možeš usb dongleom (s analognim činč ulazima s jedne strane, usb s druge) po jeftikaner trgovinama kao lidl se nađe za 9€.. ili 9,99 .. :).

-istina pitanje je koji čip-kompresor imaju, .. ako je sličan kao u starom dvd rekorderu tad nema smisla, ako je noviji kao na računalima-mobitelima i dvbt prijemnicima tad možeš dobiti kvalitetniju snimku, manji file jer je naprosto čip moćniji i u realnom vremenu ('u letu'..) može više-jače... neusporedivo s takvim vremenskim razmakom.

 

-pošto je to ipak stari uređaj, generacije.. problem-pitanje je što ima, koji čip-kontroler za disk, za usb, vrlo važno usb 1.0-1.1, ili 2.0 (3 ne može jer nije postojao..) a to direktno utječe na moguću brzinu tog usb priključka-uređaja tj to je tad usko grlo jer ne može prenjeti dovoljno podataka.. i tad je jedini dobar način koristiti interni disk, no ovisi pata-sata.. i koji kapacitet (dimenzije su vjerojatno 3,5 ili možda 2,5 inča..) ako je slučajno sata, bilo bi zgodno ugraditi ssd od recimo 120-240gb.. (što bi tad sigurno radilo) a može i veći samo ne znamo koliko kontroler podržava, granice mogu biti 500gb, 700, 1,2tb, 2tb.. a može biti i naveden 160 ili 200 jer su to bile posljednje serije diskova za pata konektor-kontroler, većih-novijih praktički nema osim preko adaptera a to je opet novi problem kako bi radilo itd..

 

edit: .. pročitati manual.

-na usb nije moguće kopirati, može služiti samo za čitanje-playanje sadžaja.

-spominju diskove (drugi model) 160-250gb.. i velika šansa da bi bilo moguće ugraditi novi ssd tj da je sata konektor.

-za prebacivanje na pc može preko firewirea-ilink ali na računalu moraš imati priključak-kontroler, firewire.. + odgovarajući kabel, tj kamere i uređaji imaju dvije dimenzije konektora veći 6-pin i manji 4pin koji je nalik usb-starom konektoru s mobitela onako spigano slovo b-D .. ili snimati na dvd-r/rw medij i tako ga koristiti na računalu, tj ostalo po želji.. ne može vanjski usb, tj može samo za čitanje, ne snimanje, ne kopiranje.

-praktično je jedino riješenje ako baš to želiš, vađenje diska i spajanje na računalo.. tad može direktno u računalo ili preko vanjskog usb adaptera-dokinga i sl.

-za recimo rekompresiju i manje obrade preporuka probaj fremake video konverter, staru ver.3.0.. (noviji su smećasti--bloatasti, ima i drugih programčića bezbroj..) dovoljno jednostavan za ovakve stvari a tad lako prebaciš u recimo h265..

Sanimarine čet 20.4.2023 12:39

Čini mi se da od silnog baratanja podatcima ti uopće ne razumiješ o čemu ja pričam.

Dakle, moj philips dvd radi ok za sada. Bio je kod majstora koji je nešto radio (problem što nema više djelova). Pa je bio ok pa je opet zezao i sad je trenutno ok. Samo me zanimao, u slučaju da rikne, drugi medij za snimanje. Bila sam u prilici dobiti taj HD2TB pa me zanimao. Sad više nisam, a i kupila sam na e bay drugi philips dvdr iako stariji model, bar po broju, pa ako ovaj rikne, valjda će taj poslužiti.

Inače, blažena vremena videorekordera, VHS kazeta (vidim da su negdje još nezamjenjive), analognog signala, "snijega" na tv...Analognog foto aparata koji pravi snimatelji još uvijek više cijene...Da sam se bar rodila 50- tak g ranije...Još sam ti rekla da nemam računalo...Sorry ali kao da si neki algoritam...

ihush čet 20.4.2023 13:09
Sanimarine kaže...

Zanima me je li hd 2TB dobra opcija za snimanje programa na tv-u?

Je li dovoljan toliki? Za mogućnost snimanja preko zemaljskog recivera strong, piše mi to 2TB ali za tv ako bih preko nje piše usb od najmanje 32 gb, ako se dobro sjećam.

Ima li netko volje pojasniti mi malo?

 

Sanimarine kaže...

Ima tv signal, digitalni, reciver je priključen zbog mog analognog snimača, koji još radi iako ponekad zeza.

Snimati mogu i preko tv i preko recivera (u slučaju da mi skroz rikne snimač). Samo je potreban usb.Reciver mi u tom slučaju i dalje može služiti za opciju snimanja, dok gledam nešto drugo na tv, kao i obratno. Samo sam željela biti spremna za tu soluciju.

 

Sanimarine kaže...

...Još sam ti rekla da nemam računalo...Sorry ali kao da si neki algoritam...

 -da, odnosno ti si problematična varijabla, juzer koji govori o svojim stvarima misleći da ostatak nekako zna na što se misli, bez da to navedeš konkretno, odnosno ovo je IT-bug forum gdje se podrazumijeva računalo, kao i to da je već par desetljeća digitalni signal, dvbt-prijemnik i snimanje-PVR.. ne dvd-rekorder, ne nešto od prije 'stoljeća' .. tj ti si izuzetak i tad to treba navesti, u početku, ovako ode..

 

-pitanja počinju za 2TB disk.. ne spominješ dvd-rekorder, philipsov model..  i danas se podrazumijeva tv prijemnik ili dodatna 'kutija' dvbt .. oba T2-h265 za prijem zemaljskih fta kanala (kabelska i iptv imaju svoje..).

-banalno, umjesto da snimaš na strom dvd rekorderu (dodatne konverzije prvo digitalni u analogni, zatim kepčr u letu koji mora dati neke gubitke i opet pretvaranje u digitalni mpeg2 za dvd koji je inferiorniji postojećem h264-265 po kompresiji i mogućnostima kao rezolucija.. tj za snimanje je dovoljno imati prijemnjik s PVR funkcijom i to radi dvbt, lako, čisto, kvalitetno jer tad se snima čisti stream jednako kao i download filma.. bez gubitaka-konverzije ili kepčra.. ali i problem tj zaštita, pa su svi komercijalni kanali zaključani-kodirani i na njima je PVR onemogućen, ne dozvoljavaju snimanje, samo FTA kanali kao htv1, nova, doma.. drugi problem je što uređaji imaju dodatno ograničenje da se snimka može gledati samo na uređaju koji snimi-ima key.. to ovisi o uređaju, koliko proizvođač misli na druge-vlasnike ili ne.. pa iz tih razloga možeš imati razlog korištenja ovakvog snimača koji će tad to sve ignorirati-zaobići.

.. no to nema veze s 2TB diskom..

-dvd-rekorder, u manulau su dva modela, jedan s 160gb i drugi s 250gb diskovima.. to znači da je možda-vjerojatno sata disk-kontroler, tj dobra šansa.. a tad se može spojiti sata disk, kao jedna mogućnost, dok ostaje pitanje ili moguć problem do kojeg kapaciteta može prepoznati-koristiti disk.. tj granica može biti na 500gb, 1,2tb, 2-3-4tb... ovisi o generaciji sata kontrolera ako je sata.. ako je pata tad sigurno ne podržava veće od 527gb.. jer se naprosto nisu više proizvodili, no to ne znamo, jer proizvođač ne navodi u teh.podatcima .. odnosno upravo u tim podatcima trebaš tražiti odgovore na pitanja dok je sve ovo više nagađanje na ćoravo + ne daješ dovoljno kvalitetne info koji su uvjet za kvalitetno pitanje-odgovor.

-ja imam 3320V model, koji nema mogućnost diska-hdd.. primarno služi za prebacivanje s vhs-a na dvd, no može i ilinkom-firewireom što je tad bio klasičan način spajanja video opreme kao kamera i montaža..

-može li ti netko dati konkretniji odgovor iz prve ruke, prvjereno.. ne, jer kolika je šansa da netko ima isti dvd rekorder.. i da je uopće provjerio-otvorio uređaj za pogledati recimo disk pa da zna te podatke koje manual-specifikacija ne navodi.. šanse vrlo male.

-usb, ne možeš ga iskoristiti za snimanje, samo za playanje + ne može disk, jer to nije računalo tj vrlo je ograničeno što može na taj usb i mada 'izgleda' kao računalo (sam usb priključak) to nije računalo, ono iza plastike u kućištu.. time nema mogućnosti koje ima računalo + godine-razvoj-promjene koje su za tehniku 10-20-30 god kao da za ostalo govoriomo o 100-1000 godina..

-dakle i bez ostalih činjenica-podataka mogu reći da 2tb disk nećeš moći iskoristiti-spojiti-koristiti na usb-u i 90% ne može ni interno.. ali možda može ssd 120-240gb, dok po trgovinama više nema ponude hdd-a manjih od 500gb pa je to granica, tj samo stari-polovni diskovi će biti manji a samo starije od 20god može biti pata... tj to ovisi o konektru-kontroleru koji nije naveden i možeš znati jedino ako otvoriš uređaj i pogledaš + pročitaj manual..

Sanimarine pet 21.4.2023 12:38
ihush kaže...
Sanimarine kaže...

Zanima me je li hd 2TB dobra opcija za snimanje programa na tv-u?

Je li dovoljan toliki? Za mogućnost snimanja preko zemaljskog recivera strong, piše mi to 2TB ali za tv ako bih preko nje piše usb od najmanje 32 gb, ako se dobro sjećam.

Ima li netko volje pojasniti mi malo?

 

Sanimarine kaže...

Ima tv signal, digitalni, reciver je priključen zbog mog analognog snimača, koji još radi iako ponekad zeza.

Snimati mogu i preko tv i preko recivera (u slučaju da mi skroz rikne snimač). Samo je potreban usb.Reciver mi u tom slučaju i dalje može služiti za opciju snimanja, dok gledam nešto drugo na tv, kao i obratno. Samo sam željela biti spremna za tu soluciju.

 

Sanimarine kaže...

...Još sam ti rekla da nemam računalo...Sorry ali kao da si neki algoritam...

 -da, odnosno ti si problematična varijabla, juzer koji govori o svojim stvarima misleći da ostatak nekako zna na što se misli, bez da to navedeš konkretno, odnosno ovo je IT-bug forum gdje se podrazumijeva računalo, kao i to da je već par desetljeća digitalni signal, dvbt-prijemnik i snimanje-PVR.. ne dvd-rekorder, ne nešto od prije 'stoljeća' .. tj ti si izuzetak i tad to treba navesti, u početku, ovako ode..

 

-pitanja počinju za 2TB disk.. ne spominješ dvd-rekorder, philipsov model..  i danas se podrazumijeva tv prijemnik ili dodatna 'kutija' dvbt .. oba T2-h265 za prijem zemaljskih fta kanala (kabelska i iptv imaju svoje..).

-banalno, umjesto da snimaš na strom dvd rekorderu (dodatne konverzije prvo digitalni u analogni, zatim kepčr u letu koji mora dati neke gubitke i opet pretvaranje u digitalni mpeg2 za dvd koji je inferiorniji postojećem h264-265 po kompresiji i mogućnostima kao rezolucija.. tj za snimanje je dovoljno imati prijemnjik s PVR funkcijom i to radi dvbt, lako, čisto, kvalitetno jer tad se snima čisti stream jednako kao i download filma.. bez gubitaka-konverzije ili kepčra.. ali i problem tj zaštita, pa su svi komercijalni kanali zaključani-kodirani i na njima je PVR onemogućen, ne dozvoljavaju snimanje, samo FTA kanali kao htv1, nova, doma.. drugi problem je što uređaji imaju dodatno ograničenje da se snimka može gledati samo na uređaju koji snimi-ima key.. to ovisi o uređaju, koliko proizvođač misli na druge-vlasnike ili ne.. pa iz tih razloga možeš imati razlog korištenja ovakvog snimača koji će tad to sve ignorirati-zaobići.

.. no to nema veze s 2TB diskom..

-dvd-rekorder, u manulau su dva modela, jedan s 160gb i drugi s 250gb diskovima.. to znači da je možda-vjerojatno sata disk-kontroler, tj dobra šansa.. a tad se može spojiti sata disk, kao jedna mogućnost, dok ostaje pitanje ili moguć problem do kojeg kapaciteta može prepoznati-koristiti disk.. tj granica može biti na 500gb, 1,2tb, 2-3-4tb... ovisi o generaciji sata kontrolera ako je sata.. ako je pata tad sigurno ne podržava veće od 527gb.. jer se naprosto nisu više proizvodili, no to ne znamo, jer proizvođač ne navodi u teh.podatcima .. odnosno upravo u tim podatcima trebaš tražiti odgovore na pitanja dok je sve ovo više nagađanje na ćoravo + ne daješ dovoljno kvalitetne info koji su uvjet za kvalitetno pitanje-odgovor.

-ja imam 3320V model, koji nema mogućnost diska-hdd.. primarno služi za prebacivanje s vhs-a na dvd, no može i ilinkom-firewireom što je tad bio klasičan način spajanja video opreme kao kamera i montaža..

-može li ti netko dati konkretniji odgovor iz prve ruke, prvjereno.. ne, jer kolika je šansa da netko ima isti dvd rekorder.. i da je uopće provjerio-otvorio uređaj za pogledati recimo disk pa da zna te podatke koje manual-specifikacija ne navodi.. šanse vrlo male.

-usb, ne možeš ga iskoristiti za snimanje, samo za playanje + ne može disk, jer to nije računalo tj vrlo je ograničeno što može na taj usb i mada 'izgleda' kao računalo (sam usb priključak) to nije računalo, ono iza plastike u kućištu.. time nema mogućnosti koje ima računalo + godine-razvoj-promjene koje su za tehniku 10-20-30 god kao da za ostalo govoriomo o 100-1000 godina..

-dakle i bez ostalih činjenica-podataka mogu reći da 2tb disk nećeš moći iskoristiti-spojiti-koristiti na usb-u i 90% ne može ni interno.. ali možda može ssd 120-240gb, dok po trgovinama više nema ponude hdd-a manjih od 500gb pa je to granica, tj samo stari-polovni diskovi će biti manji a samo starije od 20god može biti pata... tj to ovisi o konektru-kontroleru koji nije naveden i možeš znati jedino ako otvoriš uređaj i pogledaš + pročitaj manual..

 

 

Ajmo probati ponovo...

Nisam nijedno pitanje postavila glede dvd recordera a ti uporno o njemu.

Inače, nisam pala ovdje kao grom iz vedra neba, već sam pisala o istom problemu...

Čak sam i mislila kupiti tv s PVR ali sam dobila negativne recenzije.

Ovo da usb ne mogu iskoristiti za snimanje, mislim da jednostavno nije točno.

Ljudi snimaju tako. Mogu ga spojiti na tv ili na zemaljski reciver, oboje imaju opcije snimanja s usb. Piše da treba najmanje 32 gb.

Zemaljski reciver je tu da mogu spojiti analogni snimač na digitalu. Ukoliko mi snimač rikne, opet će mi služiti kao drugi tv izlaz i kao mod za snimanje, dok gledam na tv drugi program.

Ali ne da mi se stalno isto objašnjavati. 

ihush pet 21.4.2023 13:59

- pokušaj koristiti opcije foruma normalnije.. (citat, ovako je tvoj post postao dio citata, nevidljiv dok se ne otvori..).

 

- kakve veze sad ima tv ili dvbt s time da na njih možeš spojiti usb disk i na njega snimati, kad pitaš-govoriš o dvd-rekorderu?

 

- pokušaj pričitati svoje postove, što tražiš-pitaš, posljednjih par postova su o analognom dvd-recorderu philips.. no sad govoriš o nečemu drugom, kao normalan dvbt2-hevc.h265 prijemnik, od kojih većina ima usb priključak i mogućnost snimanja PVR (osim što su komercijalni kanali zaključani i moguće je snimati samo FTA kanale zemaljske tv..).

 

-rezime, stari dvd rekorder, ne može koristit usb za snimanje, možda može novi-veći disk ovisi o ugrađenom kontroleru.

-novi uređaji kao dvbt neovisno kutijica za sebe ili u tv uređaju (ista stvar) tj prijemnik može koristiti usb.

-koji kapacitet? ovisi o kontroleru-elektronici-softwareu (firmwareu) .. tj mogućnostima uređaja, nisu svi iste klase pa i kad su teoretski istih mogućnosti neke imaš-nemaš ovisno o cijeni i sl. + postoji ograničenje (zaštita) pogotovo u novijim serijama da snimljeno možeš gledati samo na tom uređaju, ne na drugom (neovisno, računalo-uređaj..) jer je sam materijal tad kodiran ključem tog uređaja i za dekodiranje ...) zaštita, interesi operatera i vlasnika, mada korisnik ima pravo snimati no ne može ostvariti to pravo kad je onemogućeno, skoro jednako kao onemogućavanje PVR funkcije, tj to nije nešto što korisnik želi-bira nego to radi druga strana a proizvođači štite svoje interese (dok noname brand iz kine može ignorirati interese operatera i hollywooda i omogućiti sve bez zaštite i time biti zanimljiv kupcu..).

 

-koji disk se može spojiti na novi uređaj, 90% do 2tb.

-koji FS podržava, svi podržavaju fat32, ali on ima ograničenja-standard.. najslabiji, najmanje koristan ali univerzalno podržan na svim uređajima.. uz problem standarda-formatiranja i kapaciteta pa tako mimo standarda može biti veći od 32gb ili unutar standarda može biti samo do 32gb.. za sve veće je potreban drugi FS kao extfat-ntfs-ext .. i korisnicima bi najzanimljiviji bio ntfs (win) ali on je komercijala-vlasništvo i ako proizvođač želi podržati, mora platiti licencu-korištenje ms-u .. proizvođač to ne želi (plaćati) pa tad uređaj to ne podržava ili podržava ako plaća ili ako ga ne zanima kao noname-kinez koji je izvan juridsikcije vlasnika i zanima ga samo prodaja.. to uopeć nema veze s tehničkim mogućnostima uređaja, no to su sve zabrane-ograničenja iz vlasničkih-distributerskih interesa tj pravni a kao korisniku ti je svejedno zašto nešto neće.. tj može se ali..

 

-za novi uređaj imaš manual, teh.sepcifikacije.. pročitaš i znaš, koji je max kapacitet medija (deklariran).. a ponekad podržava i veći no nije ažurirano u podatcima pa je možda navedeno max 32gb dok možda podržava 64-128-256 .. tj uređaj obično ima usb priključak a često i SD utor za SD karticu a u ponudi su najveći kapaciteti do 256gb za usb-flas i sd kartice. Diskovi kao hdd-ssd-nvme idu u terabajte i mada ih se može spojiti preko usb adaptera ne znači da će raditi.. jer to nije računalo, mada je u osnovi isto, tj ograničenja elektronike-soft dok na računalu o tome brine os, dirver, podražava više.. mada je u osonvi ili teoretski moguće sve na svemu jer je isto, no nije isto kad proizvođač mora platiti sve licence, kad mora za sve podržano navesti logo koji se plaća ili spominjanje nekog osa, kompatibilnost itd.. tj biz ima pravila, pravo, zakone dok su mogućnosti time ograničene, interes.

 

-pa sad, kad želiš nešto pitati, napiši na što misliš, dvd rekorder ili novi uređaj-prijemnik, tj navedeš model a tad možeš i sama googlanjem otkriti te podatke, tj forum može pomoći kad se to ne može pronaći pa netko iz osobnog iskustva da info, no za ovo su šanse male tj za dvd rec, dok za dvbt nema potrebe, pročitaš-znaš.

+ pošto imaš vanjski disk na koji stane 180h snimke .. tad na tom uređaju znaš da taj disk radi i kako u nekim postovima pišeš imala si ponudu za 2tb + sad te to više ne zanima jer .. itd. pa postavi si pitanje što želiš pitati i tad to napišeš, na recimo razumljv način s potrebnim pitanjima-riječima koje se odnose na ono na što misliš, tj ili dvd ili dvb .. sad namjerno pišem te kratice, koje su slične do tog nivoa da je slovo d i b samo zrcalno okrenuto isto slovo.. tj mada je slično nije ni blizu mogućnostima za staro-novo u rasponu od 20god. Tad odgovor za novo ne možeš primjeniti za staro, tj ako na novom dvbt prijemniku možeš koristiti usb za snimanje na dvd-rekorderu ne možeš. .. zato jer nije omogućeno, jer u to vrijeme nije ni bilo moguće zbog brzine, čipova-kodeca itd. nego su se tad koristile recimo vhs kasete ili kasnije dv .. 

Sanimarine pon 24.4.2023 11:49

Dakle, moj philips dvd radi ok za sada. Bio je kod majstora koji je nešto radio (problem što nema više djelova). Pa je bio ok pa je opet zezao i sad je trenutno ok. Samo me zanimao, u slučaju da rikne, drugi medij za snimanje.

 

Evo, ponavljam rečenicu iz prethodnog posta.

Neznam što tu nije jasno.

Znači, imam tv digi philips, analogni snimač philips(koji je preko zemaljskog recivera koji pretvara analogni signal u digitalni, "strong" spojen s tv.)

Ako tu rečenicu ne možeš skužiti, ne moraš pisati da sam luzer i sl.

Ljudi su mi rekli ( a piše i u uputstvima) da mogu snimati preko usb-a (u slučaju da mi snimač rikne).

To bi bila možda bolja opcija jer ovi silni scartovi mi idu na živce.

Sve sam već napisala, da sam imala prilike neki medij dobiti, tj hard disk 2TB i zanimalo me uzeti ga ili ne.  

ihush pon 24.4.2023 12:07
Sanimarine kaže...

Dakle, moj philips dvd radi ok za sada. Bio je kod majstora koji je nešto radio (problem što nema više djelova). Pa je bio ok pa je opet zezao i sad je trenutno ok. Samo me zanimao, u slučaju da rikne, drugi medij za snimanje.

 

Evo, ponavljam rečenicu iz prethodnog posta.

Neznam što tu nije jasno.

Znači, imam tv digi philips, analogni snimač philips(koji je preko zemaljskog recivera koji pretvara analogni signal u digitalni, "strong" spojen s tv.)

Ako tu rečenicu ne možeš skužiti, ne moraš pisati da sam luzer i sl.

Ljudi su mi rekli ( a piše i u uputstvima) da mogu snimati preko usb-a (u slučaju da mi snimač rikne).

To bi bila možda bolja opcija jer ovi silni scartovi mi idu na živce.

Sve sam već napisala, da sam imala prilike neki medij dobiti, tj hard disk 2TB i zanimalo me uzeti ga ili ne.  

 -treba opet citirati tvoje postove da vidimo kad si što pitala, navela podatak kao dvd-rec? naravno misliš da ljudi znaju na što ti misliš kad kažeš snimač ili usb..

-dvd-rec ne može snimati na usb, pročitaj manual (link ti je već dat).. današnji uređaji kao dvb-t s PVR funkcijom snimaju na usb, ali taj rekorder ne može ni jedan iz tog doba + nisu ni željeli omogućiti korisnicima takve mogućnosti, zaštita interesa filmske i ind i distributera..

 

-luzer? kakve veze s tim ima blentavo etiketiranje, tko-kad-gdje? .. pa do tog da možeš prijaviti bilo koji post koji nije primjeren, button-prijavi, lako.