Tvrdi i optički diskovi

Disk stvara buku kad se ne koristi komp 5-6min

erste pet 22.12.2023 21:14

Pozdrav,

 

Zna li netko u čemu je problem da disk stvara buku kad se Windowsi ne koriste 5-6min. Od 6 diskova u kompu uvijek isti stvara buku, Western Digital od 14 Tb. Kad odem na Task Manager točno vidim da disk usage nakon 5-6min od jednom sa 0 skoči ravno na 100% i krene rondanje. I tako je zadnjih godinu dana, u međuvremenu sam promijenio nekoliko Windowsa i problem ne staje. Inače na taj disk uvijek stavljam neke nove stvari što skinem, sav download ide na njega i pretpostavljam da radi neki disk monitoring svih novih stvari koji se skinu na njega jer ukoliko tjedan dana ništa ne stavim novo na taj disk - nema niti rondanja. 

 

Pa, moje je pitanje može li se to ikako isključiti? Tražio sam kako da isključim taj disk montoring (ako uopće jest to problem) i nisam našao, sigurno nemam nikakav sw koji sam svjesno instalirao. Preko Task Managera gledao sam koji program se pali nakon 5-6 min kad krene buka i vidim da je "System" u pitanju, znači nešto dio Windowsa a ne neki vanjski sw. Moje pitanje je kako to isključiti i da li je možda nešto drugo problem? Win 10 je u pitanju. 

 

Zahvaljujem na pomoći.

ajimerej pet 22.12.2023 22:10

Imao WD blue 2tb, strašno bučan disk, sjećam se da sam se pitao dali je moguće da je tako bučan HDD.

"Sreća" nije dugo, nakon dvije godine kad se disk poprilično napunio napadoše ga bad sectori.
Nisam mogao vjerovati kojom brzinom se počeo disk kvariti i sve više bad sectori se širili.

erste pet 22.12.2023 22:21

Ja zapravo imam odlično iskustvo sa WD diskovima. Trenutno imam što kao interne što kao eksterne čak 8 WD diskova (red, blue, black i green) i niti jedan jedini nije riknuo iako neki su stari 10+ godina. Od svih njih najbučniji je WD black od 4Tb i njega koristim samo za backup no za njega sam odmah znao da će biti bučan prije kupnje, ovi ostali zaprvo i nisu toliko bučni.. od drugih HDD-a najgore su mi se pokazali Samsung i Seagate - oni su rikavali.

 

 

 

 

Trilogija sub 23.12.2023 12:57
erste kaže...

Ja zapravo imam odlično iskustvo sa WD diskovima. Trenutno imam što kao interne što kao eksterne čak 8 WD diskova (red, blue, black i green) i niti jedan jedini nije riknuo iako neki su stari 10+ godina. Od svih njih najbučniji je WD black od 4Tb i njega koristim samo za backup no za njega sam odmah znao da će biti bučan prije kupnje, ovi ostali zaprvo i nisu toliko bučni.. od drugih HDD-a najgore su mi se pokazali Samsung i Seagate - oni su rikavali.

 

 

 

 

Što se tiče WD modela, ja imam dobra iskustva samo s Black serijom (osim jednog koji je došao neispravan), s ostalim modelima iz WD-a i drugih brandova često sam morao koristiti garanciju. Jednom nisam napravio backup i ostao sam bez hrpe podataka.

Maskeron čet 4.1.2024 00:16

Do sada za storage 12 komada WD Blue.

Bezprijekorni. Također po preporuci koju sam dao, rade kod sviju koji su pitali.

 

Evo, sa ovog PC gdje pišem.. 3 plava, po 800 dana rada.

- tihi

- hladni

- pouzdani