Tableti

Apple iOS vs Microsoft Windows 8.1

Adin pon 9.12.2013 14:28

Da razjasnimo na pocetku. Nisam niciji fan. Niti Apple, niti Microsoft niti Google... Probao sam Android tablete (Nexus 7, Nexus 7 part II i jos par), probao sam i iPad, od verzije 2 pa do 4. Probao sam i iPad Air. 

 

Posto se nalazim u USA, sad je praznicna groznica pa sam odlucio da probam, napokon i Windows 8.1 tablet. Zbog cijene, a kasnije sam vidio i da nisam pogrijesio, odlucio sam se za Dell Venue 8 pro. Tablet sa 8 incha ekranom, Atom procesorom sa 4 jezgre, 2 GB RAM memorije, 32 GB diska, ostalo manje vise isto, 5 MP kamera zadnja i prednja 1.2 itd... Ko bude htio da vidi ostatak nek malo progugla i nek vidi: Dell Venue 8 pro.

 

Prva stvar. Ovaj tablet kosta 229 dolara. Uporedio bih sa Apple iPad mini (ne retina) 299 dolara. Nexus 7 part 2 je oko 219 dolara. Necu ulaziti u ova "napucavanja" pixela, rezolucije, jer je to bespotrebno za ljudsko oko, sasvim je dovoljnja rezolucija i Nexusa 7 prvog dijela. Sve ostalo je napucavanje i bacanje prasine u oci. Posebno Retina od Appla.

 

Dell Venue 8 pro posjeduje Windows 8.1 (ne RT verziju), verziju na koju mozete instalirati programe koje obicno instalirate i na vas PC. Znaci, dobijate pravi racunar sa svim mogucnostima kao i bilo koji Desktop racunar. To je veliki plus! Druga stvar, dobijate Home and Student verziju Offica. Velika prednost u odnosu na Android i iOS tablete. Najveci plus u ovom svemu, a sto meni odgovara je sto sa ovim tabletom uzivate u punom multitaskingu. U istom momentu mozete da otvorite 2 ili vise prozora i da uporedo radite sa njima. Koliko mi je poznati ni na Androidu ni na iOS-u ne mozete raditi punokrvni multitasking. Takodjer, na Windows 8.1 tablet mozete sasvim normalno spojiti Hard Drive, usb stick... dokumente mozete da prenosite bez problema ili dodadnih programa. To je moguce i na Androidu, dok na iOS vam je potreban iTunes. 

 

S obzirom da nije RT verzija Windows-a, nisam osudjen na Metro aplikacije i prema tome suvisno je pricati o aplikacijama za pojedine uredjaje. 

 

S ovom porukom, samo zelim da pomognem potencijalnim kupcima istog ili ako se dvoume izmedju ova tri OS-a. 

 

Ja sam ocaran Windows tabletom, kakva je sad situacija...nikad vise niti Apple a pogotovo ne Android. 

ihush pon 9.12.2013 14:48
Adin kaže...

Da razjasnimo na pocetku. Nisam niciji fan. Niti Apple, niti Microsoft niti Google... ..

 

Prva stvar. Ovaj tablet kosta 229 dolara. ..

- BSDovac. (šala)

- problem je što cijenu gledaš s krive strane velike bare. Nešto upotrebljivo je ovdje nekoliko puta skuplje uz slab izbor modela.

 

btw, jednog dana kad se standard malo proširi.. wifi-ac, bi mogao biti (za mene) pravi razlog kupnje takvog tabletića koji bi tad po potrebi bio tablet ili samo remote cont. (touch) kao miš na velikom ekranu, sa svim prednostima punokrvnog win (aplikacijama).

fade pon 9.12.2013 15:19
ihush kaže...
Adin kaže...

Da razjasnimo na pocetku. Nisam niciji fan. Niti Apple, niti Microsoft niti Google... ..

 

Prva stvar. Ovaj tablet kosta 229 dolara. ..

- BSDovac. (šala)

- problem je što cijenu gledaš s krive strane velike bare. Nešto upotrebljivo je ovdje nekoliko puta skuplje uz slab izbor modela.

 

btw, jednog dana kad se standard malo proširi.. wifi-ac, bi mogao biti (za mene) pravi razlog kupnje takvog tabletića koji bi tad po potrebi bio tablet ili samo remote cont. (touch) kao miš na velikom ekranu, sa svim prednostima punokrvnog win (aplikacijama).

 

Pa to vrijedi za svu tehniku u Europi.  Dolari se pretvore u Eur i jos imas razne poreze ovisno drzavi. Oni imaju i Black Friday i opcenito vece popuste.

 

Kod nas u HR od novijih Win8.1 tableta ima za sad samo Asus T100 za oko 2.5k kuna.  

fade pon 9.12.2013 15:47
Adin kaže...

Volio bih kad bi temu nastavili sa iskustvima, vasim vidjenjima ili slicno. Znamo svi situaciju sa nasim trzistem. :(

 

Evo ja sam probao Asus T100 kod frenda i jako sam impresioniran sa njime, tako da i sam planiram uzeti jedan.

 

Performanse su iznenadujuce dobre, osnovni zadatci tipa Web,Multimedia naravno rade odlicno...ali sto me se najvise dojmilo je kako Photoshop CS6 dobro radi i kako vrti igre koje smo probali...Starcraft 2,COD4 i Civ 5 sve bez problema.

 

 

 

apoteka pon 9.12.2013 15:57

ios i android se ne mogu usporedivat s windowsima ni u kojem smislu

jedina prednost je mozda trajanje baterije, al mozda s atomom i nije tolika razlika

pogotovo sto dell obecaje 10sati rada

mislim kad padnu cijene win tabletima, da ce dozivit veliki uzlet

barem bi trebalo po nekoj logici, ali logika je strana stvar danjasnjim kupcima {#}

Adin pon 9.12.2013 16:05

Mislim da ko je god koristio isti moze samo potvrditi cinjenice. Voljeli mi Microsoft il ne, Windows je superiorniji nad ova dva spomenuta OS. Jednostavno ova dva izgledaju kao igracke za djecu.