evang sri 13.2.2019 13:00

Pozdrav svima,

trebao bi savjet oko starog kompa.

Imam stari komp ove konfe:

- Intel Core 2 Quad Q6600@2,4Ghz

- 4gb DDR2

- DFI LP UT P35(Socket 775)

- ATI HD 4800 series

- 298GB Western Digital

 

Doma mi skuplja prašinu a radi ,žao mi ga je bacit ,osim nekakvih osnova ne kužim se baš u kompove ,zanima me da li bi imalo ikakvog smisla puknut unutra SSD i možda još keks od 4gige rama pa da ga se koristi za nekakav every day use,ne za gejmanje naravno.

Ili sve to nema smisla.

Hvala

Ajar sri 13.2.2019 13:13

ima, ali (uvijek ima "ali" ) pazi se RAM-om. ddr2 mora biti baš jednake vrste (ono - jednake do detalja: jednak broj čipova, brzina, latencije ... sve). ako nađeš od istog proizvođača i iz iste serije (rabljeno, jasno. postoji novo ali koša u mp3), uzmi 2 x 4GB ili više). OS preporučujem win 7 64-bitni (čemu se zajebavati s desetkom kad u ta doba još nisu silovali?). ssd ti i ne treba zapravo. postojeći disk ti je za ono što spominješ čisto dosta (iako, ak ti se troši lova, staviš ssd od 500GB ili više i hojla! - ovaj HDD ti može biti kao drugi za  ... nešto). provjeri i napajanje (prašina i to) ili stavi novo (barem broncu) da si miran. svakako sve očisti od prašine. ako ti se da zajebavat, mogao bi promijeniti i paste na cpu i grafičkoj. sretno! 

evang sri 13.2.2019 13:26

Napajanje je Chieftec GPA-500S8 ,to bi trebalo štimat jel?

Gledao sam sad ,nema zapravo mjesta na ploči za više rama,unutra su 4 keksa po 1gb.

Što se tiče rama vidim po njušci sa bi se moglo nać za 100njak kna po 2x2gige,kužim da bi bilo idealno da negdi nađem od istog proizvođača ali neda mi iskrcavat masu novaca,jel mislite da bi bilo problema da nabavim rame sa istim mhz-ima od različitih proizvođača?

Kolacic sri 13.2.2019 13:58

Daj prvo naziv maticne da vidimo da li podrzava vise od 4gb.

Na njusci pretjeruju sa cijenama rama ddr2,to za 100kn je vjerojatno amd only. 

Edit:da se ne mucis sa ramom,ako ce biti samo za surfanje netom bit ce dovoljno i tih 4gb,bolje ulozit u 240gb ili cak 500gb ssd i izbaciti hdd,imati ces osjecaj da si na novom pc-u. Pa kad bude fajrund prebacis ssd u novi pc.

ihush sri 13.2.2019 15:31
evang kaže...

..keks od 4gige rama..

- izbjegavati takve module (postoje).. jer ih 99% ne podržava mbo-chipset/bios. Max iz tog vremena/chipseta je bio 8gb 4komx2gb.. + kad dođeš do maxa mogući su drugi razni problemi, (ne)kompatibilnost i poželjno je da budu identični ili barem tehnički istih specifikacija, najvažije gustoća (broj chipova na modulu i jedna/obje strane + provjera u manualu što podržava).. jer svaki za sebe modul možda radi, ali možda ne rade svi zajedno.

+ takva računala su ok, najviše ovisi koliko appsi traže rama, npr gaming traži više.. i prije nego kreneš u to prisjetiti se tih requirementsa i ograničenja.

AF139 sri 13.2.2019 18:44

Na mojoj staroj ploči  GA-MA770 DS3 sa Athlon64 x2 5000BE i 4GB DDR2 800MHz je Win10pro 64bit radio osjetno brže nego Win7pro 64bit.

Sad je trenutno koristim jer mi novija (vidi Moj PC) nije imala AHCI i SSD je bio prespor a na ovoj staroj radi OK.

HDisk nemoraš isključivati nesmeta , a može služiti kao beckup za osobne datoteke slike , doc , video i sl.

evang čet 14.2.2019 12:44
Kolacic kaže...

Daj prvo naziv maticne da vidimo da li podrzava vise od 4gb.

 

 Ja mislim da je ova  ,mislim da mi je u sjećanju taj Lanparty kad se diže sistem,Speccy mi izbaci samo ovo što piše u prvom postu.

 

Uglavnom hvala svima na odgovorima ,za sada ide SSD unutra pa ću vidjet kako sve to dihta i dal će trebat prčkat po ramima.

Pik3chu uto 19.3.2019 12:13

Pozz, imam pitanje koje nije vezano za konfiguraciju nego se tiče povezivanja PC-a sa internetom (ne znam u koji topic da postavim ovako pitanje pa cu ovdje :/)

Dakle ruter mi je u prizemlju, a htio bih prebaciti PC na kat, ali nisam siguran kako povezivati PC sa internetom, ako netko ima prijedlog bio bih jako zahvalan <3

AF139 uto 19.3.2019 19:19

- Može sa kablom, provučeš UTP cat5e i zakrimpaš RJ45 na krajeve i spojiš dolje na ruter i gore na PC.

- Ako kod rutera nitko ne koristi WiFi možeš nabaviti ( ili prije posuditi za probu) USB WiFi adapter koji ima na sebi štap antenicu , spojiti na PC rješiti drajvere i podesiti ga na ruter postavke (SSID /pasword).

- Treća opcija je par power-line adaptera pa jedan uključiš kraj rutera u zidnu utičnicu a lan kablom na ruter, a drugog gore na utičnicu kraj PC-a i spojiš lan kablom na PC.

 

...ako ima provučeno tel. žica negdje blizu rutera prema gornjem katu i PC-u  i ima slobodnih 4 žice  mogu se spojiti da rade kao LAN kabal.

ihush uto 19.3.2019 19:35
AF139 kaže...

..

 

...ako ima provučeno tel. žica negdje blizu rutera prema gornjem katu i PC-u  i ima slobodnih 4 žice  mogu se spojiti da rade kao LAN kabal.

 ... Može, ali samo kad nema druge-izbora..

Luka123 sri 20.3.2019 11:50
evang kaže...

Pozdrav svima,

trebao bi savjet oko starog kompa.

Imam stari komp ove konfe:

- Intel Core 2 Quad Q6600@2,4Ghz

- 4gb DDR2

- DFI LP UT P35(Socket 775)

- ATI HD 4800 series

- 298GB Western Digital

 

Doma mi skuplja prašinu a radi ,žao mi ga je bacit ,osim nekakvih osnova ne kužim se baš u kompove ,zanima me da li bi imalo ikakvog smisla puknut unutra SSD i možda još keks od 4gige rama pa da ga se koristi za nekakav every day use,ne za gejmanje naravno.

Ili sve to nema smisla.

Hvala

 Realno 8GB Ram-a 4x2GB , SSD, gtx 560Ti to je neki max.

Mozes proc na 3,4 cloknut. I imaš pc za 1080p gledanje YouTube-a, čitanje bug foruma i ostalo. Od igara, naslovi prije 2010 :D