Stanovanje

Štednjak stigao bez utičnice-kako ga spojiti?

Jurassic Park uto 21.4.2020 17:40

Pozdrav svima,

 

imam jedan problem.

Kao što se već pričalo,neki štednjaci dolaze bez utičnice,odnosno dolaze s tri gole žice.Danas je i meni stigao jedan takav,pa bi ga htio spojiti bez da zovem električara.

Ne bi htio kupovati utičnicu ako ne moram,ponovljam ako ne moram,ako moram onda mi recite.

Zanima me da li mogu uzeti neki produžni i s njega skinuti utičnicu,i montirati na onu ''glavu'' koja ide u zid?

Ako da,trebam li paziti na napon,ampere,voltažu ili su sve te ''glave'' s produžnih univerzalne?

Taj šteker ili ''glava'' koju bi skinuo s produžnog ima 16A i 250v

 

Stavio sam slike od žica i ''glave'' (ne znam kako se to točno zove)

 

Molim savjet.

 

blackalbum uto 21.4.2020 17:47

kupi si utičnicu dođe 20 ak kuna,i pazi da ne zamjeniš nulu i zemlju kad spajaš,

faza ti  je smeđa,plava je nula,žuto zelena je uzemljenje,na utičnici koju moraš kupiti uzemljenje obično spajaš na sredinu tj oznaćena ti je zemlja a fazu i nulu ljevo i desno

fer-de-lance uto 21.4.2020 17:51

"Glava" ti se inače zove utikač, i možeš iskoristiti taj kabel s utikačem ako je dovoljne debljine.

Za 16A bi trebao biti s žicama presjeka 2,5 mm2, i teško je reći ovak sa slike kolika je debljina žica, a ovo kaj piše na utikaču ne mora biti nužno točno.

Jel piše na kabelu koja je kvadratura žica?

 

A kaj se samog štednjaka tiče, to je kombinirani plin-struja ili?

Inače, ispod poklopca gdje se spaja imaš shemu spajanja na jednofaznu i trofaznu struju, s tim da ako imaš samo električne ringove to ti nije baš neka sreća na jednofaznu struju, s ako imaš samo rernu i jedan ring na struju, a ostalo na plin, onda je ok.

 

Jurassic Park uto 21.4.2020 17:51
blackalbum kaže...

kupi si utičnicu dođe 20 ak kuna,i pazi da ne zamjeniš nulu i zemlju kad spajaš,

faza ti  je smeđa,plava je nula,žuto zelena je uzemljenje,na utičnici koju moraš kupiti uzemljenje obično spajaš na sredinu tj oznaćena ti je zemlja a fazu i nulu ljevo i desno

 Hvala na savjetu,ali ne znam kaok se uopće zove to,jer kad upišem utičnica,onda mi izbaci ono što se spaja na zid,a ne ovo u što to ide tzv. glavu sa druge slike.

Lil Dice uto 21.4.2020 17:54

Imaš utičnice za direktan spoj znači žice idu direkt na spoj u zid i nemaš nikakav šteker, baš za takve uređaje. Mislim da se to zove stalni priključak. A ovako za kabel, ne znam to bi trebao provjerit s električarem jel smiješ.

fer-de-lance uto 21.4.2020 18:16

Aha, ako je tanak kabel, onda ništa od njega.

Iz čega si ga uopće izvadio?

 

A kaj se struje tiče, ti si u stanu?

Ond ati je problem jer nemaš trofaznu struju, a ful električni štednjak na jednofaznu struju nije baš upotrebljiv, osim ako koristiš sam jedan segment odjednom.

 

Jurassic Park uto 21.4.2020 18:21
fer-de-lance kaže...

"Glava" ti se inače zove utikač, i možeš iskoristiti taj kabel s utikačem ako je dovoljne debljine.

Za 16A bi trebao biti s žicama presjeka 2,5 mm2, i teško je reći ovak sa slike kolika je debljina žica, a ovo kaj piše na utikaču ne mora biti nužno točno.

Jel piše na kabelu koja je kvadratura žica?

 

A kaj se samog štednjaka tiče, to je kombinirani plin-struja ili?

Inače, ispod poklopca gdje se spaja imaš shemu spajanja na jednofaznu i trofaznu struju, s tim da ako imaš samo električne ringove to ti nije baš neka sreća na jednofaznu struju, s ako imaš samo rernu i jedan ring na struju, a ostalo na plin, onda je ok.

 

 Znam da se to zove utikač,samo nisam htio da se misli na zidnu utičnicu.

Ne piše kvadratura na kabelu,ali se vidi da je kabel od štednjaka deblji od produžnog.

 

Štednjak je samo na struju.

Stavio sam sliku poklopca od sheme i sliku žica ispod poklopca.

PS

štednjak bi išao na trofaznu utičnicu.

Živim u stanu,a nisam još izvadio utikač,samo sam razmišljao o toj opciji.

Jurassic Park uto 21.4.2020 18:42
fer-de-lance kaže...

Aha, trebao si odmah reći da imaš trofaznu utičnicu.

Onda ti taj kabel ne igra, trebaš preterožilni, barem 5x1,5 mm2, i trofazni utikač.

Jel imaš uopće trofaznu utičnicu?

 

 Evo,taman došao reći da sam zaboravi reći da je u tom zidu bila trofazna utičnica,ali smo je zamjenili sa onom s dvije rupe-ne znam kako se točno zove,monofazna ili dvofazna,nisam siguran za izraz,ali sam stavio sliku ako pomogne.

Iako mi je mama rekla da je električar ostavio trofaznu struju,ali  je zamjenio utičnice za ove standardne.

JozoBozo121 uto 21.4.2020 18:47
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima,

 

Kao što se već pričalo,neki štednjaci dolaze bez utičnice,odnosno dolaze s tri gole žice.Danas je i meni stigao jedan takav,pa bi ga htio spojiti bez da zovem električara.

Ne bi htio kupovati utičnicu ako ne moram,ponovljam ako ne moram,ako moram onda mi recite.

Zanima me da li mogu uzeti neki produžni i s njega skinuti utičnicu,i montirati na onu ''glavu'' koja ide u zid?

Ako da,trebam li paziti na napon,ampere,voltažu ili su sve te ''glave'' s produžnih univerzalne?

Taj šteker ili ''glava'' koju bi skinuo s produžnog ima 16A i 250v

 Nemoj se uvrijedit, ali ako ne znaš kako se zove "glava", kakav je koji kabel i što su točno utikači, a što utičnice onda ne bi trebao spajati jake elemente na struju, pogotovo preko utičnice. Veće su šanse da ćeš nešto zeznuti pa ćeš dobiti požar na kraju balade tako, nije šporet maleno opterećenje, treba vidjeti i kakvi su osigurači iza i mogu li opće pogoniti takav potrošač.

Kažeš da bi na trofaznu, a u stanu si, u 95% stanova nema trofazne već je monofazna struja. Napisao si da je štednjak samo na struju što je meni čudno jer zahtijeva 3x2.5mm kabel za taj spoj što je po pravilima za 16A ili ti 3.6kW, a samo pećnica obično ima 2.5kW, svaki ring obično ima barem još 1000-1500 vata, to sve za takav šparet može doći i do 8-9kW, što naravno nije realno da ćeš sve upaliti, ali mora se tako spojiti da ne bi bilo nedaj Bože i op, zapale se žice od preopterećenja. Kakav je to štednjak u pitanju točno jer mi je to jako čudno ako je u pitanju full električni šporet.

Jurassic Park uto 21.4.2020 18:50
fer-de-lance kaže...

Aha, onda trebaš prvo trofaznu utičnicu.

E sad, ne bih te smio savjetovati da sam ideš postavljati utičnicu, nego bi bilo najbolje da pozoveš nekoga tko je na ti s time.

 

 Hmmm,ali dosadašnji štednjak i perilica su priključeni na ''normalnu'' utičnicu,ne trofaznu nego ovu sa slike koji sam sad priložio.

Zar ne bi trebao raditi i ovaj štednjak kao i prošli ako imaju isti utikač za istu utičnicu (ne trofaznu)?

Jurassic Park uto 21.4.2020 18:54
JozoBozo121 kaže...
Jurassic Park kaže...

Pozdrav svima,

 

Kao što se već pričalo,neki štednjaci dolaze bez utičnice,odnosno dolaze s tri gole žice.Danas je i meni stigao jedan takav,pa bi ga htio spojiti bez da zovem električara.

Ne bi htio kupovati utičnicu ako ne moram,ponovljam ako ne moram,ako moram onda mi recite.

Zanima me da li mogu uzeti neki produžni i s njega skinuti utičnicu,i montirati na onu ''glavu'' koja ide u zid?

Ako da,trebam li paziti na napon,ampere,voltažu ili su sve te ''glave'' s produžnih univerzalne?

Taj šteker ili ''glava'' koju bi skinuo s produžnog ima 16A i 250v

 Nemoj se uvrijedit, ali ako ne znaš kako se zove "glava", kakav je koji kabel i što su točno utikači, a što utičnice onda ne bi trebao spajati jake elemente na struju, pogotovo preko utičnice. Veće su šanse da ćeš nešto zeznuti pa ćeš dobiti požar na kraju balade tako, nije šporet maleno opterećenje, treba vidjeti i kakvi su osigurači iza i mogu li opće pogoniti takav potrošač.

Kažeš da bi na trofaznu, a u stanu si, u 95% stanova nema trofazne već je monofazna struja. Napisao si da je štednjak samo na struju što je meni čudno jer zahtijeva 3x2.5mm kabel za taj spoj što je po pravilima za 16A ili ti 3.6kW, a samo pećnica obično ima 2.5kW, svaki ring obično ima barem još 1000-1500 vata, to sve za takav šparet može doći i do 8-9kW, što naravno nije realno da ćeš sve upaliti, ali mora se tako spojiti da ne bi bilo nedaj Bože i op, zapale se žice od preopterećenja. Kakav je to štednjak u pitanju točno jer mi je to jako čudno ako je u pitanju full električni šporet.

 Znam kako se ''glava'' zove,samo nisam htio da dođe do zabune.Takav idiot pak nisam,al' dobro...

Na tom zidu je trofazna struja,a u ostatku stana je monofazna.

Evo link of štednjaka

https://www.abrakadabra.com/hr-HR/Katalog-Bijela-tehnika-i-kucanski-aparati-Stednjaci/Stednjak-elektricni-ST-6040-KF.CRU4/p/100D0DO

 

 

fer-de-lance uto 21.4.2020 18:54
JozoBozo121 kaže...

Kažeš da bi na trofaznu, a u stanu si, u 95% stanova nema trofazne već je monofazna struja. Napisao si da je štednjak samo na struju što je meni čudno jer zahtijeva 3x2.5mm kabel za taj spoj što je po pravilima za 16A ili ti 3.6kW, a samo pećnica obično ima 2.5kW, svaki ring obično ima barem još 1000-1500 vata, to sve za takav šparet može doći i do 8-9kW, što naravno nije realno da ćeš sve upaliti, ali mora se tako spojiti da ne bi bilo nedaj Bože i op, zapale se žice od preopterećenja. Kakav je to štednjak u pitanju točno jer mi je to jako čudno ako je u pitanju full električni šporet.

 To je točno, ali ide i na jednofaznu, baš tih cca. do 3,5 kW.

Stvar ti je u tome da grijači koji su ti spojeni na L1,L2,L3 su ti na drugom kraju spojeni u jednu točku pa imaš povrat preko drugih faza nazad, a kad spajaš na jednofaznu, onda idu sve  tri prek brike zajedno, s nulom s druge strane, i padne ti snaga po grijaču jer imaš puno manji efektivni napon.

Otprilike tak nekak, ali nisam gledao nikak kakav je interni spoj, idem baš neku shemu potražit.

 

Nađoh:

https://osnove.tel.fer.hr/VJEZBEOE/TRO_6a.htm

Darky uto 21.4.2020 19:06
Jurassic Park kaže...

 Hmmm,ali dosadašnji štednjak i perilica su priključeni na ''normalnu'' utičnicu,ne trofaznu nego ovu sa slike koji sam sad priložio.

Zar ne bi trebao raditi i ovaj štednjak kao i prošli ako imaju isti utikač za istu utičnicu (ne trofaznu)?

 da štednjak može raditi na običnoj faznoj utičnici, ali.....

... samo jedna komponenta
dakle, upališ jedan rešo OK, upališ drugi, opa, niš ne radi
ili
upališ pečnicu, pa ni kavu ne možeš skuhati dok pečnica radi.

štednjak bez tri faze je mučenje...

fer-de-lance uto 21.4.2020 19:08
Jurassic Park kaže...

 Hmmm,ali dosadašnji štednjak i perilica su priključeni na ''normalnu'' utičnicu,ne trofaznu nego ovu sa slike koji sam sad priložio.

Zar ne bi trebao raditi i ovaj štednjak kao i prošli ako imaju isti utikač za istu utičnicu (ne trofaznu)?

 Možeš spojiti na jednofaznu, i perilica ti je snage cca. do 2kW, a štednjak ti ide na jednofaznoj do maksimalnih granica, i zato te kolege dobro upozoravaju da se inače izbjegava koristiti utikače u tom slučaju, jer ako spoj nije kak spada, kad prištekaš, lako poslije dođe i do požara jer je to na granicma maksimalnog opterećenja utičnice i kabela, pa kad malo kontakt oslabi, utičnica se počne grijat pa se može i požar dogoditi, itd.

Naravno, nije česta pojava, ali ako se sve ne napravi kak spada i utičnica,utikač ili kabel su loši, onda je to sigurno.

A kod trofazne je puno manja šansa za tak nekaj, premda isto moguće.

I na jednofaznoj ti štednjak radi na manjoj snazi, tak da i to treba uzeti u obzir.

Imam i ja staklokeramiku s četiri ploče, na trofaznu, i sve ok, na jednofaznu bi bila teža patnja...

Sam biraj kaj misliš dalje, ili stavi jednofazni kabel i probaj kak šljaka ili daj postaviti trofaznu utičnicu natrag pa kuhaj ko car.

Ak ideš na jednofaznu, onda morsš biti siguran kakve ti je točno debljine kabel, tj. žice u njemu, jer je to preudno, a to je ovak s aslike teško reći po onome kaj se vidi, nisi rekao od čega je uopće taj kabel?

 

Darky uto 21.4.2020 19:20
fer-de-lance kaže...

Ak ideš na jednofaznu, onda morsš biti siguran kakve ti je točno debljine kabel, tj. žice u njemu, jer je to preudno, a to je ovak s aslike teško reći po onome kaj se vidi, nisi rekao od čega je uopće taj kabel?

 po slici je max 10A, znači to je do 2KW, tanko
jer štednjak može povuči čak i do 4-6 KW

edit
evo ovaj na primjer
https://www.protis.hr/products/details/stednjak-gorenje-k65203aw3/106111

Priključna snaga: 4.700 w
daleko previše za faznu utičnicu

Jurassic Park uto 21.4.2020 19:34
fer-de-lance kaže...
Jurassic Park kaže...

 Hmmm,ali dosadašnji štednjak i perilica su priključeni na ''normalnu'' utičnicu,ne trofaznu nego ovu sa slike koji sam sad priložio.

Zar ne bi trebao raditi i ovaj štednjak kao i prošli ako imaju isti utikač za istu utičnicu (ne trofaznu)?

 Možeš spojiti na jednofaznu, i perilica ti je snage cca. do 2kW, a štednjak ti ide na jednofaznoj do maksimalnih granica, i zato te kolege dobro upozoravaju da se inače izbjegava koristiti utikače u tom slučaju, jer ako spoj nije kak spada, kad prištekaš, lako poslije dođe i do požara jer je to na granicma maksimalnog opterećenja utičnice i kabela, pa kad malo kontakt oslabi, utičnica se počne grijat pa se može i požar dogoditi, itd.

Naravno, nije česta pojava, ali ako se sve ne napravi kak spada i utičnica,utikač ili kabel su loši, onda je to sigurno.

A kod trofazne je puno manja šansa za tak nekaj, premda isto moguće.

I na jednofaznoj ti štednjak radi na manjoj snazi, tak da i to treba uzeti u obzir.

Imam i ja staklokeramiku s četiri ploče, na trofaznu, i sve ok, na jednofaznu bi bila teža patnja...

Sam biraj kaj misliš dalje, ili stavi jednofazni kabel i probaj kak šljaka ili daj postaviti trofaznu utičnicu natrag pa kuhaj ko car.

Ak ideš na jednofaznu, onda morsš biti siguran kakve ti je točno debljine kabel, tj. žice u njemu, jer je to preudno, a to je ovak s aslike teško reći po onome kaj se vidi, nisi rekao od čega je uopće taj kabel?

 

 Hvala svima na savjetima,pogotovo tebi fer-de-lance,odlučio sam da ću ipak postaviti trofaznu utičnicu natrag,i dat ću električaru da to napravi,jer nisam 100% siguran da bi to znao,a ne isplati mi se riskirati zbog stotinjak kuna.

 

Darky uto 21.4.2020 19:54
Jurassic Park kaže...

 Hvala svima na savjetima,pogotovo tebi fer-de-lance,odlučio sam da ću ipak postaviti trofaznu utičnicu natrag,i dat ću električaru da to napravi,jer nisam 100% siguran da bi to znao,a ne isplati mi se riskirati zbog stotinjak kuna.

kad ti električar dođe, nek ti on odmah spoji štednjak na utičnicu (ti samo kupi žicu i utičnice)
pitaj telefonom električara koliko dug i kakav kabel trebaš kupiti, on će ti najbolje reči.

FuzzyBrain uto 21.4.2020 20:10

Imao sam isti problem kao i ti. Kupio sam kabel sa glavom (pazio sam da bude istog presjeka kao i ovaj koji je dosao sa pecnicom), odspojio ovaj koji je dosao sa pecnicom i to je to. Novi kablovi su standarniziranih boja i lako sam preko uputa od pecnice sve dobro pospajao. 

JozoBozo121 uto 21.4.2020 20:23
fer-de-lance kaže...

 To je točno, ali ide i na jednofaznu, baš tih cca. do 3,5 kW.

Stvar ti je u tome da grijači koji su ti spojeni na L1,L2,L3 su ti na drugom kraju spojeni u jednu točku pa imaš povrat preko drugih faza nazad, a kad spajaš na jednofaznu, onda idu sve  tri prek brike zajedno, s nulom s druge strane, i padne ti snaga po grijaču jer imaš puno manji efektivni napon.

Otprilike tak nekak, ali nisam gledao nikak kakav je interni spoj, idem baš neku shemu potražit.

 

Nađoh:

https://osnove.tel.fer.hr/VJEZBEOE/TRO_6a.htm

 Teorija iz toga mi je jasna, ali pa razlike između 220V i 380V pri korištenju istog štednjaka bi bile dosta velike onda, a ne sjećam se da sam primijetio neku baš toliko ogromnu razliku kad sam staklokeramičku ploču s privremenog spoja na jednofaznu prebacio na trofaznu doma. 

Jakovp uto 21.4.2020 20:25
JozoBozo121 kaže...
fer-de-lance kaže...

 To je točno, ali ide i na jednofaznu, baš tih cca. do 3,5 kW.

Stvar ti je u tome da grijači koji su ti spojeni na L1,L2,L3 su ti na drugom kraju spojeni u jednu točku pa imaš povrat preko drugih faza nazad, a kad spajaš na jednofaznu, onda idu sve  tri prek brike zajedno, s nulom s druge strane, i padne ti snaga po grijaču jer imaš puno manji efektivni napon.

Otprilike tak nekak, ali nisam gledao nikak kakav je interni spoj, idem baš neku shemu potražit.

 

Nađoh:

https://osnove.tel.fer.hr/VJEZBEOE/TRO_6a.htm

 Teorija iz toga mi je jasna, ali pa razlike između 220V i 380V pri korištenju istog štednjaka bi bile dosta velike onda, a ne sjećam se da sam primijetio neku baš toliko ogromnu razliku kad sam staklokeramičku ploču s privremenog spoja na jednofaznu prebacio na trofaznu doma. 

 

I dalje je 230 V, samo imaš tri faze. Imaš dvije vrste 3F spoja, u jednoj dobiš puni napon (400V, trokut) a u drugoj napon između faze i nule (230V, zvijezda).

fer-de-lance uto 21.4.2020 20:36
JozoBozo121 kaže...
fer-de-lance kaže...

 To je točno, ali ide i na jednofaznu, baš tih cca. do 3,5 kW.

Stvar ti je u tome da grijači koji su ti spojeni na L1,L2,L3 su ti na drugom kraju spojeni u jednu točku pa imaš povrat preko drugih faza nazad, a kad spajaš na jednofaznu, onda idu sve  tri prek brike zajedno, s nulom s druge strane, i padne ti snaga po grijaču jer imaš puno manji efektivni napon.

Otprilike tak nekak, ali nisam gledao nikak kakav je interni spoj, idem baš neku shemu potražit.

 

Nađoh:

https://osnove.tel.fer.hr/VJEZBEOE/TRO_6a.htm

 Teorija iz toga mi je jasna, ali pa razlike između 220V i 380V pri korištenju istog štednjaka bi bile dosta velike onda, a ne sjećam se da sam primijetio neku baš toliko ogromnu razliku kad sam staklokeramičku ploču s privremenog spoja na jednofaznu prebacio na trofaznu doma. 

 Pa, možda i ne bi ni trebala biti ogromna razlika.

Da grijač radi na smanjenoj snazi onda bi on svejedno možda dostigao istu temperaturu, samo bi morao duže raditi da ju dostigne (jer zapravo bimetal isključi grijač kad dostigne temperaturu, ne radi on cijelo vrijeme).

E sad, trebalo bi baš potražit neku real life shemu štednjak pa da vidimo kakav je zapravo spoj, jer očito ima i nekih različitih serijsko /paralelnih kombinacija (kao što je kolega rekao da kad upali pećnicu da ring radi na jako maloj snazi), ali mi se čini da su zapravo te snage grijača baš tak dimenzionirane da su zapravo i overkill pa se onda lako kompenzira jednofazni spoj.

 

 

Jura iz druge galaksije uto 21.4.2020 20:41

 A nitko da se sjeti i savjetuje da pogleda da li ima limitator. Rijetki su stavljali 3-fazni limitator, iako imaju od prije instalacija postavljenu za 3-faznu struju. Dakle, ako pored uklopnog sata i sata za mjerenje potrošnje el.energije imaš uređaj kao na slici 1 onda u stanu imaš monofaznu struju. A ako imaš kao na sl.2 onda u stanu imaš 3faznu struju.

 

Ako imaš monofaznu, onda je u trofaznoj utičnici na sve 3 žice ista faza.

dreadmoore uto 21.4.2020 21:21

Neznam sto ste zakoplicirali covjeku stvar, bogte koda sastavlja kvantno racunalo a ne da spaja 3 ili 5 zica.A da nitko se nije zapitao gdje zivi u kojo zgradi itd, dali je neka stara gradnja ili nova itd.Dali uopce ima uzemljenje na toj zgradi sto ako nema kako da odradi nulovanje.

formula1live uto 21.4.2020 22:29

Kao prvo koliko nepismen moraš biti da ne razlikuješ utičnicu od utikača, ili da istu ne znaš spojiti, takve stvari se uče u osnovnoj školi, da 8 razred osnovne škole. A drugo zovi nekoga tko ima zvršenu usnovnu školu pa da ti to spoji, nije znanstvena fanstastika, jer ćeš ti zapalilti stan