Slaganje PC konfiguracija

Da li kupiti ES (Engineering Sample) procesor?

gavranpero sub 6.1.2024 22:07

Htio bih nadograditi desktop sa i5 10500 na i9 10900, koji je ujedno i najjači podržani. Cijena mu se kreće od 300$ do 500$, bez poštarine. Takodje su dobavljivi i ES, sa dvostruko manjom cijenom. Pročitao sam puno tema na raznim forumima, medjutim, nisam mogao izvući konkretan zaključak, kupiti ili ne.

Da li neko koristi ES procesore, koja je najveća mana/nedostatak ili tu igra ulogu sreća i na kakav se naleti?

dabar_solta_V2 sub 6.1.2024 22:24

prije starije platforme i zadnje sta sam proba na x99 se dalo ubost xeon es za sicu s ebaya i radilo je sve, nedavno sam se zezni sa lga3647 xeonima koji nemogu radit na ploci koju imam. cekaj dok neko ko je proba baš tu platformu ne odgovori. nekad je bolje nac QS umjesto ES ako su i malo skuplji, ili jednostavno pitaj sellera cesto su susretljivi po tom pitanju..

cesto znaju doc s odlomljenim kondenzatorima s donje strane, ako i radi to odma zatraži da pošalje neoštečen jer ko zna za mjesec dana oce li riknit ili pocet radit nekakve cudne probleme.

ukratko zajebancija je oko toga ali se nekad isplati. u zadnje vrime su poceli i printat druge fake nazive na ihs pa se to sve dodatno zakompliciralo. nemoj se zaletit.

dax-lax sub 6.1.2024 22:40

Ili sve više one mobilne procesore nakeljili na pcb da stane u stolnu ploču. Danas svega ima.

Svojedobno sam sam kupio xeon W3670 ES, koji je bio ekvivalent stolnom i7 970.

Radio je godinama pod prilično visokim klokom. Radio bi i sada da ploča (Giga X58) nije kaput.

 

Kad sam već u tom razdoblju, ima li itko od vas osjećaj da su te stare platforme, aka x48/x58/x79, pa i x99, iako sam sa zadnjom imao problema, bile mnogo stabilnije nego današnje?

Pa to se moglo gazit kak se htjelo bez ikakvih posljedica. Danas je sve tak nasvirano iz tvornice da već na defaultu imam feeling da nije rock solid

gavranpero sub 6.1.2024 22:53

 

Evo kratkog sažetka: Jednojezgreni turbo 4,6 GHz, puni jezgreni turbo 4,1 GHz Ram brzina zaključana na do 2933MHz iz CPU-a (matična ploča nije važna) Potrošnja energije manja od 10900 zbog niže radne frekvencije TSX nije onemogućen Dakle, ovo je CPU koji je najbolje upariti s čipsetom zaključane ram brzine (kao što je B460).

 

Ukratko, mogućnosti ES verzije ovog procesora.

 

dabar_solta_V2 ned 7.1.2024 13:29
dax-lax kaže...

Ili sve više one mobilne procesore nakeljili na pcb da stane u stolnu ploču. Danas svega ima.

Svojedobno sam sam kupio xeon W3670 ES, koji je bio ekvivalent stolnom i7 970.

Radio je godinama pod prilično visokim klokom. Radio bi i sada da ploča (Giga X58) nije kaput.

 

Kad sam već u tom razdoblju, ima li itko od vas osjećaj da su te stare platforme, aka x48/x58/x79, pa i x99, iako sam sa zadnjom imao problema, bile mnogo stabilnije nego današnje?

Pa to se moglo gazit kak se htjelo bez ikakvih posljedica. Danas je sve tak nasvirano iz tvornice da već na defaultu imam feeling da nije rock solid

 ja još imam 2 nehalem xeona jedan na consumer ploci s najmanjim stock hladnjakom jedan na serverskoj i rade stabilnije (npr kompozit astrofotografija sa milijon slika) nego išta novo, sporije da ali nema random freezanja.
sjecam se fx8350 kojeg sam u danima overclockiranja prži s prime-om na dnevnoj bazi na 1.5v i visokim klokovima, a x99 nisam nikad prežali šta sam proda neka je bi ES.

ovo moderno sve ima neki problem i na stock-u, ne pada mi napamet klokat. e problemi s ramom, e problemi s automatskim vcore boostovima koji su ili pretjerani ili nedovoljni, e soc se cudno ponasa, random freezanje kad god se koristi za neki rad šta nisu igrice tj di baš zakuca cpu.

ima stvarno svega na ebayu i baš se treba pazit, preporuka ko i prije gledat da seller ima 100% i puno prodaja inace je garant prevara.
izbjegavat baš pre jefine ponude jer je i to garant prevara.