fiif sub 14.11.2009 23:12

Kako ćemo na napon od 220 V priključiti žarulje građene za 24 V? Koliki će napon dobiti svaka žarulja? (rješenje 24,4 V)

 

E ovako treba mi rješit taj zadatak.. nebih ja ni pitao da ne gledm u njeg 5 sati a nista mi ne pada na pamet (ne zaboravite napisati postupak :] )

angel of fire sub 14.11.2009 23:28

cuj, nemam ti rjesenje, ja sam druge struke, al ta eletronika i struja me uvijek ubijala iz fizike...

nema mi nis mrskije od te struje...i sve vezanog uz to...od zadataka ...Viče

bude se vec neko javio ko zna..Namigiva

fiif sub 14.11.2009 23:38

jednostavno mi nije jasno sta bih trebao sa  220 i 24... a da ispadne 24,4... djelio sam, zbrajao mnozio i oduzimao - nista... pa pobogu sto nisu bar jos otpor ili struju stavili u zadatak :S

fiif sub 14.11.2009 23:54

evo knjiga je OSNOVE ELEKTROTEHNIKE  -  EUGEN STANIĆ  - EDICIJA ELEKTROTEHNIKA........ stranica 47, zadatak 13... (1 razred elektrotehničke škole)

 

ma eno zadatak sam prepisao jedina dva podatka su taj  220 V i 24 V... ne znam kolko treba žarulja, ne piše

Seky sub 14.11.2009 23:59

Ne može jednostavnije imaš 220V i pitanje je koliko žaruja se spaja da se na svakoj dobije 24V.

 

Odgovor je 9 žarulja.

 

220V / 24V =9.16666

 

Uzmeš 9 žarulja (nemože biti .1666 žarulje)

 

220V / 9 = 24.4444

 

Spoj je serijski jer u paralelnom sve žarulje imaju isti napon a u serijskom se dijeli.

fiif sri 6.1.2010 22:28

Jos jedan zadatak gledam ga ima dva sata - nikako ga rješit:

 

Žarulje od 100W i 200W spojene su serijski na napon od 220V. Kolika je jakost struje i koliki su padovi napona na tim žaruljama? (I=0,733    u1=146,66V      u2=73,33V)

 

MrBlc sri 6.1.2010 23:45
fiif kaže...

Jos jedan zadatak gledam ga ima dva sata - nikako ga rješit:

 

Žarulje od 100W i 200W spojene su serijski na napon od 220V. Kolika je jakost struje i koliki su padovi napona na tim žaruljama? (I=0,733     u1=146,66V       u2=73,33V)

 

  Nije dan nazivni napon žarulja, ali ako je 220V riješenje je:

 

R = U^2/P

R1 =   484 ohma

R2 =   242 ohma

 

R = R1+R2 =   726 ohma

 

I = U/R =   0,303 A

 

U1 = I*R1 =   146,66 V

U2 = I*R2 =   73,33 V

 

Vidim da se struja ne poklapa, ali je isto tako za primjetiti da je otpor prema riješenju koje si priložio:

 

R = U/I = 220/0,733 =   300 ohma

 

Pretpostavljam da si krivo prepisao zadatak, da nisu zadane snage žarulja već otpori. U tom slučaju imamo:

R2 = 100 ohma

R1 = 200 ohma

 

R = R1 + R2 = 300 ohma što daje struju i   padove napona kao u riješenju (primjeti da sam obrnuo R1 i R2, jer na većem otporu dolazi do većeg pada napona).

Ili si ti pogrešno prepisao zadatak ili je greška u riješenju.

 

 

P.S. Nadam se da te neću zbuniti, ali ovakvi zadatci sa žaruljama su mi uvijek išli na živce. U stvarnom svijetu ovo riješenje bi bilo pogrešno (u oba slučaja) jer otpor žarulje raste porastom temperature, a temperatura raste porastom napona.

1domagoj1 čet 7.1.2010 00:03
MrBlc kaže...
fiif kaže...

Jos jedan zadatak gledam ga ima dva sata - nikako ga rješit:

 

Žarulje od 100W i 200W spojene su serijski na napon od 220V. Kolika je jakost struje i koliki su padovi napona na tim žaruljama? (I=0,733     u1=146,66V       u2=73,33V)

 

... 

Vidim da se struja ne poklapa, ali je isto tako za primjetiti da je otpor prema riješenju koje si priložio:

 

R = U/I = 220/0,733 =   300 ohma

 

...

Ne poklapa se jer je riječ o izmjeničnoj struji (bar pretpostavljam, na to indicira napon od 220V), a ona se rješava u kompleksnom sustavu. Pretpostavljam da si drugi razred, ako si prvi, onda još niste došli do izmjenične struje, i ovo zanemari šta sam reko. Uf, šta mrzim OE, da vidiš tek dok na faks dođeš...ja se nadam da ću nekak skrumpat taj predmet...Izlanuo se

 

EDIT: Ili je tiskarska greška.Cool OE ne bi želio rješavati ako nemoram, tj. ako me netko ne natjera (a to je uglavnom na ispitima - a i onda se nečkam glede rješavanja)

MrBlc čet 7.1.2010 08:38

Ajde molim te ne zbunjuj čovjeka. Nema veze što se radi o izmjeničnoj struji kad imamo samo omska trošila. Nema ni kapacitivnih ni induktivnih, pa će rezultat u kompleksnom području biti po iznosu jednak dobivenom, a kut će biti 0.

1domagoj1 čet 7.1.2010 20:38
MrBlc kaže...

Ajde molim te ne zbunjuj čovjeka. Nema veze što se radi o izmjeničnoj struji kad imamo samo omska trošila. Nema ni kapacitivnih ni induktivnih, pa će rezultat u kompleksnom području biti po iznosu jednak dobivenom, a kut će biti 0.

Istina istina, al sam mu i reko, ako nisu učili, nek zanemari to šta sam reko, to je bilo, ono, da zna da se inače računa tak.

fiif pet 8.1.2010 09:34

prvi sam raz i onogami već mi je navrh glave - nije mi nista od zadatka problem obozavam oet ali mrzim ove greske u tisko koje me jebu po tri cetri sata :S....

1domagoj1 pet 8.1.2010 10:06
Slash 666 kaže...
Prvi je mila majka prema drugom. Ljepo imas istosmjernu struju, napon, otpor, kapacitet, induktivitet. A ovdje izmjenicnu...uf

A radi samo sa realnim otporima, tak da mu je svejedno, sve je pod nulom, nema induktiviteta, niti kapacitivnosti... A tek trofazna...nije niš strašno, al opet

Tracer uto 19.1.2010 14:02
Slash 666 kaže...
Prvi je mila majka prema drugom. Ljepo imas istosmjernu struju, napon, otpor, kapacitet, induktivitet. A ovdje izmjenicnu...uf

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

 

Sjećam se još kad sam na FERu polagao Osnove elektrotehnike 1 i 2. Obavezno sam imao program "electronic workbench". U njemu si možeš sastaviti shemu zadatka i provjeriti gotovo sva rješenja. Ili, sastaviti si i neke sasvim druge zadatke za vježbu. Pokušajte proguglati. Svakako bi vam to moglo pomoći da shvatite kako rade el. mreže.

1domagoj1 uto 19.1.2010 14:14
Tracer kaže...
Slash 666 kaže..
...

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

 

Sjećam se još kad sam na FERu polagao Osnove elektrotehnike 1 i 2. Obavezno sam imao program "electronic workbench". U njemu si možeš sastaviti shemu zadatka i provjeriti gotovo sva rješenja. Ili, sastaviti si i neke sasvim druge zadatke za vježbu. Pokušajte proguglati. Svakako bi vam to moglo pomoći da shvatite kako rade el. mreže.

Hoho, kolega ferovac ;). Da, Electronic Workbench. Zgodan programčić, iako se ja nisam nikad previše služio s njim, možda mi zato sad i visi prolaz iz Osnova...

leo_819 uto 19.1.2010 14:16
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...
Prvi je mila majka prema drugom. Ljepo imas istosmjernu struju, napon, otpor, kapacitet, induktivitet. A ovdje izmjenicnu...uf

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

 

Sjećam se još kad sam na FERu polagao Osnove elektrotehnike 1 i 2. Obavezno sam imao program "electronic workbench". U njemu si možeš sastaviti shemu zadatka i provjeriti gotovo sva rješenja. Ili, sastaviti si i neke sasvim druge zadatke za vježbu. Pokušajte proguglati. Svakako bi vam to moglo pomoći da shvatite kako rade el. mreže.

istina, taj program se upotrebljava u mojoj skoli vec dosta godina, jer jednostavno financijska sredstva ne dozvoljavaju previše skupljih uređaja kao što su oscilatori recimo, a ovako nebas brige nemožeš ništa razbit ili pregorit... svakako dobar program za vježbu

Seky uto 19.1.2010 19:49
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

Tracer uto 19.1.2010 21:28
Seky kaže...
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

Točno ;) Krivo se izrazih. Kratki spoj zapravo predstavlja slučaj kada između dvije točke nema otpora dok kondezator ne propušta istosmjernu komponentu.

 

Eto.. bio zaboravio i ja.. a i ja sam imao el. sklopove u 3. srednjem i još kasnije to na FERu :)) No, kada s nečime dugo ne radiš.. onda i zaboraviš.

dncrmt uto 19.1.2010 21:52
Tracer kaže...
Seky kaže...
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

Točno ;) Krivo se izrazih. Kratki spoj zapravo predstavlja slučaj kada između dvije točke nema otpora dok kondezator ne propušta istosmjernu komponentu.

 

Eto.. bio zaboravio i ja.. a i ja sam imao el. sklopove u 3. srednjem i još kasnije to na FERu :)) No, kada s nečime dugo ne radiš.. onda i zaboraviš.

A baš radimo multivibratore.Astabil,obje povratne veze kapacitivne,analiza oba kvazistabilna stanja,grafovi napona na tranzistorima.....jao meni.A onda slijede pojačala..Neodlučan

Buffer Overflow uto 19.1.2010 21:57
Seky kaže...

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

Kad bi išli malo dublje shvatili bi da ne propušta ni izmjeničnu struju nego se prazni/puni u ovisnosti o promjeni polariteta :)