Keops uto 19.11.2013 14:18
dmanz kaže...

-što se tiče mature, savjetujem ti da uzmeš NIŽU hrvatski i engleski (jer ti se ne boduje ništa, jedino ocjena, a logično je da bolju ocjenu možeš dobiti na lakšoj razini:),

ja sam išao na višu obadvoje i dobio sam 3 iz hrv i 4 iz eng, nisam se uopce pripremao, uglavnom bolje ti je na nižu ako želiš na fer

 

 

 

Ubacujem se samo da te pitam u vezi ovoga jer nisam siguran. Ne znam od kud mi da je bolje ići A bez obzira što je i B dovoljno jer se nekako drugačije boduje tipa da sa 100% riješenog testa B razine ne mogu dobiti max. broj bodova.

captain_soap_McTawish uto 19.11.2013 16:18
Keops kaže...

Ubacujem se samo da te pitam u vezi ovoga jer nisam siguran. Ne znam od kud mi da je bolje ići A bez obzira što je i B dovoljno jer se nekako drugačije boduje tipa da sa 100% riješenog testa B razine ne mogu dobiti max. broj bodova.

FER ne pravi razliku između A i B razine hrvatskog i stranog jezika. Dakle svejedno je dobiješ li ti 5 iz hrvatskog na A razini ili B razini, dobit ćeš na tome jednako bodova.

 

Inače, te ocjene iz hrvatskog i stranog jezika nose vrlo malo bodova. Oni se jedino uzimaju u obzir kada se računa prosjek ocjena obaveznoga dijela DM (ocjene iz hrvatskoga jezika, stranoga jezika i matematike na maturi), i onda se taj prosjek podijeli sa 5 i pomnoži sa 80 i tako dobiješ broj bodova. Dakle, najviše 80 bodova, s tim da na to ima utjecaj i ocjena iz matematika (koja mora biti na A razini).

dmanz pet 22.11.2013 23:41
Steep kaže...

Koliko je ovih godina imao zadnji na listi najmanje bodova? Jel bi se moglo upasti na FER sa brojem bodova oko 730??

zadnji je imao taman 3 i 4 iz fizike i matke i svaki razred srednje prosjek 2.6-2.8 (LOL) (izračunaj kolko je to bodova, neda mi se sad stvarno:/ :P)

 

ovih godina nije kvota bila popunjena, tak da svi koji su imal zbroj ocjena matke i fizike 7 su UPALI na faks;)

 

za sljedecu godinu, to vjerojatno nece biti slučaj, ali mislim da 730 bodova bi bilo dosta

SPAWNK4MPER ti mama pet 22.11.2013 23:58

evo idem na fer nepuna 2 mjeseca i mogu vam samo reći da ( kao i sve ostalo u životu) iskustvo na FER-u IZRAZITO ovisi od osobe do osobe, dojam je subjektivan, težina je relativna. To je važno shvatiti. Šta je nekome mučenje od napora, netko savlada bez truda. No, važno je shvatiti, da ništa, a pogotovo FER, nije nesavladiv. Svatko tko uspije skupit taj zbroj 7 može završiti FER. Svatko. E sad, druga je stvar realnost, a to je da se ljudi neće maksimalno truditi itd. Što se realnosti tiče situacija je ovakva: ako ste "ubili" maturu iz matiše i iz fizike, još pogotovo ako dolazite iz MIOC-a ( koji je sjajna podloga za FER, tek sam sad to shvatio kolika je vrijednost mioca) , i učite sve kroz razumijevanje- neće biti problema. Sigurno da ćete morat učiti više nego u srednjoj i redovitije, al prolaz će biti siguran. Ako hoćete proć s 5- e to će bit jebada.

E sad, ukoliko dolazite iz tehničkih škola- bit će teško. Jako. Nemojte misliti da imate prednost nad gimnazijalcima jer ste radili u praksi prije njih. Ne, oni imaju prednost pred vama. Jebiga. Morat ćete učiti duplo više nego što ste navikli, al opet ništa nesavladivo uz trud! Također, ako niste dosad razumijevali matematiku i fiziku u srednjoj, morat ćete tu naviku promijeniti, a to je teško.

E da, i na prvom semestru je 4 predmeta, a matematika je teška ko ova 3 zajedno. Živili

cahalovry sub 23.11.2013 03:15

Meni bi draže bilo da su ostavili taj uvjet sa zbrojem matematike i fizike 7, jer bi onda sa zbrojem 7 bio gotovo siguran upad. Sad ipak važnu ulogu igraju i ocjene iz srednje. A i ostalo bi mjesa na jesenskom roku u slučaju kiksa.

 

Al ja se nadam da će uz solidno rješenu matematiku i fiziku (80-tak %) upad biti siguran bez obzira na ostalo. {#}

dmanz sub 23.11.2013 12:37
cahalovry kaže...

Meni bi draže bilo da su ostavili taj uvjet sa zbrojem matematike i fizike 7, jer bi onda sa zbrojem 7 bio gotovo siguran upad. Sad ipak važnu ulogu igraju i ocjene iz srednje. A i ostalo bi mjesa na jesenskom roku u slučaju kiksa.

 

Al ja se nadam da će uz solidno rješenu matematiku i fiziku (80-tak %) upad biti siguran bez obzira na ostalo. {#}

ma ocjene ti ne igraju veliku ulogu...

 

ako ti napišeš matku i fiziku 65%+, upadaš... ali napiši čim bolje, pripremi se za faks, jer trebat će ti

kompjuteras2010 ned 24.11.2013 19:47

Pozdrav,

To što su ukinuli zboj ocjena=7 je po meni bolje, u mom slučaju su ocjene super sve 4 godine 5 i to mi je ok, ali to su napravili vjerojatno jer nisu uspjeli napuniti kvou prošle godine zbog toga. Sad se samo treba bazirati na matematiku i fiziku pošto me zanima samo elektronika. Na koj način ćete se pripremati za te predmete, koja skripta, koja literatura?

Hvala

cahalovry ned 24.11.2013 22:27

Ja sam uzeo priručnike od elementa fizika i matematika u 24 lekcije. To i stare mature će mi služiti za ponavljanje, učiti mislim iz srednjoškolskih udžbenika.

 

Po meni nije bitno kakve i koliko skripta imaš, nego kako ćeš ih iskoristiti. Ja sam za ove elementove čuo da su dobri i kupio sam ih, ali nisu baš toliko detaljne da ćeš moć iz njih naučiti gradivo koje nemaš pojma. Ali čine mi se odlične za ponovit i čuo sam da su zadaci slični kao oni na maturi.

 

Ne mislim da su presudne neke skripte ili plaćene pripreme, nego vlastita želja i disciplina. Uglavnom sretno nam{#}

 

p.s. I mene zanima kako su se spremali oni koji su upali na FER, te kako se snalaze na faksu.

kompjuteras2010 pon 25.11.2013 18:34

Pozdrav,

U potpunosti se slažem s tobom, smatram da sve ovisi o želji i sposobnostima pojedinaca. Mislim da se najbolje spremat sam eventualno uz pomoć nekog profesora ali isključivo 1 na 1, tj. po meni ove škole kao trinom ili pomak, to je ok za ljude koji nisu pratili ove 4 godine i da dobiju neke osnove ali smatram da su puno kvalitetnije pripreme one kad sam naučiš i uz pomoć dobrih profesora odnosno priprema 1 na 1.

 

 

cahalovry uto 26.11.2013 00:10

Ni jedne pripreme neće sigurno štetiti, ali mislim da se može sve naučiti samostalno jer nije to neko komplicirano gradivo. Pripreme praktično uzimaš da te netko tjera da učiš i uz to mu ti plaćaš za to.

 

Znam ljude koji su bez priprema upali na medicinu i fer, a znam i one koji su pokupovali sve moguće priručnike i pohađali pripreme, pa na kraju nisu upali.

branchonelli sri 4.12.2013 21:42

Da da, lako je vama koji ste upisali govorit drugima da ga ne upišu. Vi ćete se pomučiti i završit faks, te ćete imati bolje šanse za dobar posao. A nama savjetujete da upišemo nešto lagano pa da na burzi visimo. {#}

 

Nego mene zanima nosite li laptop? Jeli bolje imati od 13 ili 14 inča?

emerik sri 4.12.2013 21:53
branchonelli kaže...

Da da, lako je vama koji ste upisali govorit drugima da ga ne upišu. Vi ćete se pomučiti i završit faks, te ćete imati bolje šanse za dobar posao. A nama savjetujete da upišemo nešto lagano pa da na burzi visimo. {#}

 

Nego mene zanima nosite li laptop? Jeli bolje imati od 13 ili 14 inča?

Kad upišeš,javi se nakon prvih međuispita ;)

i_rambo_plache sri 4.12.2013 23:43

Prva godina je filter. Puno ljudi padne jer nije spremno na takav tempo, ali ne odustane puno ljudi odmah na početku, pogotovo ako ih zanima studij. Poslije gradivo nije lakše, ali se dobije neki filing što, kako i otkud izvući važne informacije i praktički uopće više nije bitno iz kakve škole ste došli, kakvo vam je bilo predznanje i kakve ste ocjene imali u srednjoj.

 

Nemojte upisivati ako vas ne zanima struka pošto skoro svi predmeti zahtjevaju shvaćanje tematike i često treba puno vježbanja i ako nemate volje, upišite nešto drugo. Što dulje učite zato da prođete, to će vam biti teže. A ako vas zanima tematika, učenje neće biti problem, samim time će vam se i predmet činiti lakšim.

 

Što se tiče učenja, slobodnog vremena itd. - nije potrebno učiti svaki dan po više sati za dobru ocjenu. Ako se ozbiljno uči tjedan dana prije i za vrijeme ispita (ajmo reć 8 sati na dan s odmorima) i ako se ide na predavanja, moguće je dati sve prek dva "kolokvija" i to sa super ocjenama. Disclaimer: ovo nije dobra ideja za brucoše pošto treba puno discipline za izdržati takve maratone učenja pa se radije fokusirajte na kontinuirano učenje u manjim intervalima za početak.

branchonelli čet 5.12.2013 18:41

Ja se nadam da uz par sati učenja dnevno se da proći ako ništa s 2 ili 3. Svjestan sam da neće biti tamo kao u srednjoj.

 

Nije mi nitko odgovorio koristite li laptope? Jeli bolje imati laptop od 13 ili 15 inča?

dmanz čet 5.12.2013 19:30
branchonelli kaže...

Ja se nadam da uz par sati učenja dnevno se da proći ako ništa s 2 ili 3. Svjestan sam da neće biti tamo kao u srednjoj.

 

Nije mi nitko odgovorio koristite li laptope? Jeli bolje imati laptop od 13 ili 15 inča?

dobro ti dođe, nije obavezan, po predavanju od 80 ljudi ima ih mozda 5-6 (bar kod mene je tak)

 

 

ilija2010lukic čet 5.12.2013 21:18

Evo par savjeta za moje tehničare {#} Radite ko budale tu hebenu matematiku... radite kad god imate slobodnog vremena, jer trebat će vam...predznanje iz srednje iz drugih predmeta vam neće ništa pomoći (malo na osnovama elektrotehnike, ali ne previše), znam jer sam išao na županijsko natjecanje iz osnova u drugom razredu i rasturao sam sve strukovne predmete, ali na fer-u je drugačiji način rada i počnite od početka raditi iako mislite da to znate. Znači najbitnije je od početka RADITI. Ja sam u srednjoj sve s 5 prošao, (teh. za elektroniku- prosjek oko 4.7; 4.8 - s tim da sam baš radio, a ne na lijepe  oči to zaradio :) ), a sad se na feru borim za prolaz iz svih predmeta. Iz matematike sam do sada od mogućih 50 bodova ostvario samo 13. :( Isto tako savjet za ove koji se bave programiranjem. Na feru se počinje od početka i usvajajte to što se predaje jer u ocjenjivanju ispita su rigorozni. Par kolega koji se godinama bave programiranjem su skupili 10-ak bodova od 25.  Pripremite se na žestok rad od početka. Gradivo se strašno brzo obrađuje. U mjesec i pol dana se iz svakog kolegija prošlo gradiva što sam ja radio cijelu godinu u srednjoj. I zbog svog nerada od početka vjerojatno ću iduće godine biti na tvz-u. Osim ako kojim slučajem budem među 25 ljudi od 500 koji su prošli na roku iz matematike prošle godine. Jer ako padneš matematiku, nemaš pravo upisati matematiku 2 i fiziku u 2. semestru pa si praktički pao godinu :(

 

 

dmanz sub 7.12.2013 15:35
ilija2010lukic kaže...

Evo par savjeta za moje tehničare {#} Radite ko budale tu hebenu matematiku... radite kad god imate slobodnog vremena, jer trebat će vam...predznanje iz srednje iz drugih predmeta vam neće ništa pomoći (malo na osnovama elektrotehnike, ali ne previše), znam jer sam išao na županijsko natjecanje iz osnova u drugom razredu i rasturao sam sve strukovne predmete, ali na fer-u je drugačiji način rada i počnite od početka raditi iako mislite da to znate. Znači najbitnije je od početka RADITI. Ja sam u srednjoj sve s 5 prošao, (teh. za elektroniku- prosjek oko 4.7; 4.8 - s tim da sam baš radio, a ne na lijepe  oči to zaradio :) ), a sad se na feru borim za prolaz iz svih predmeta. Iz matematike sam do sada od mogućih 50 bodova ostvario samo 13. :( Isto tako savjet za ove koji se bave programiranjem. Na feru se počinje od početka i usvajajte to što se predaje jer u ocjenjivanju ispita su rigorozni. Par kolega koji se godinama bave programiranjem su skupili 10-ak bodova od 25.  Pripremite se na žestok rad od početka. Gradivo se strašno brzo obrađuje. U mjesec i pol dana se iz svakog kolegija prošlo gradiva što sam ja radio cijelu godinu u srednjoj. I zbog svog nerada od početka vjerojatno ću iduće godine biti na tvz-u. Osim ako kojim slučajem budem među 25 ljudi od 500 koji su prošli na roku iz matematike prošle godine. Jer ako padneš matematiku, nemaš pravo upisati matematiku 2 i fiziku u 2. semestru pa si praktički pao godinu :(

 

 

majstore ja imam 14 bodova iz matke xD

 

moramo to proc:P

SPAWNK4MPER ti mama pon 9.12.2013 23:51

e još jedan savjet...znaci FER te prevari na početku, čini se da je lagano....matiša prvi test stave lagan...ostali predmeti praktički ponavljanje srednje...i onda se nešto dogodi odjednom, slete međuispiti i evo sad borba za prolaz, svaki dan do kraja siječnja ću morati učiti par sati.

E sad, da sam poslušao savjet svih da odma počnem učiti, već sam mogao osigurat prolaz is svega ko neki moji prijatelji. al dobro čini se da ću se uspjet jedva izvuć ( 20/50 iz matiše zasad), al eto sjetite se ovog posta u 10. mjesecu slj. godine i to je to.

Steep čet 12.12.2013 22:02

Gledam baš smjerove, privlače me programersko inženjerstvo i računalno inženjerstvo... Sad me zanima na kojoj godini se to bira, tj. ti smjerovi? I gdje se može raditi sa računalnim inženjerstvom, tj. šta je to točno? Jel ima tog područja u Hrv. :)

evuki sub 14.12.2013 13:34
Steep kaže...

Gledam baš smjerove, privlače me programersko inženjerstvo i računalno inženjerstvo... Sad me zanima na kojoj godini se to bira, tj. ti smjerovi? I gdje se može raditi sa računalnim inženjerstvom, tj. šta je to točno? Jel ima tog područja u Hrv. :)

Na početku 2. godine biraš smjer (Računarstvo ili Elektrotehnika), a na početku 3. modul (npr. za Računarstvo imaš mogućnost 5 modula, 2 od njih su ovi koje si i nabrojao).

Odi na fer.hr, u meniju lijevo odaberi preddiplomski>računalno inženjerstvo, na stranici koja ti se otvori desno imaš pdf prezentacija RI 2013, klikni i pogledaj što je to točno. I naravno, pogledaj predmete. U pravilu je nevažno što odabereš na preddiplomskom, jer tako i tako tek na diplomskom kreće prava stvar (na FER-u je nažalost tako), i možeš recimo na preddiplomskom ići na Programsko inženjerstvo, a na diplomskom uzet Računalno inženjerstvo. Postoje eventualni predmeti razlike koje moraš položit, ali to su već detalji o kojima se raspitaš kada bude vrijeme za to.

Crni96 kaže...

vidim vas dosta kaze da laptot ipak potrebam bili mozda chromebook mogao odraditi posao pod uvjetom da imas doma destop

Ne treba ti laptop, naprosto bude lakše ako ga imaš jer neke laboratorijske vježbe možeš napraviti doma pa samo prezentirati asistentu poslije, bez da moraš ostati par sati to raditi. Praktično ga je imati, ali ako ti je to ikakav financijski hiccup, zasad ga nemoj uzeti.

Square Enix sub 14.12.2013 19:43

Kakva je tezina fizike na FER-u?U skoli radimo po zutoj zbirci,ali samo one prve zadatke koji su medu laksima,pa me zanima ocu li trebat cijelu knjigu imat u malom prstu ako hocu dobro proci na faksu?

dmanz sub 14.12.2013 20:30
Square Enix kaže...

Kakva je tezina fizike na FER-u?U skoli radimo po zutoj zbirci,ali samo one prve zadatke koji su medu laksima,pa me zanima ocu li trebat cijelu knjigu imat u malom prstu ako hocu dobro proci na faksu?

nema fizike na feru prvi semestar.

 

ponovi si jedino struju i magnetizam, makar se i na faksu radi sve od osnova (ponavlja se gradivo srednje) ali se ide puno vecom brzinom pa bi bilo dobro da znas

i_rambo_plache ned 15.12.2013 21:14

OK, izgleda da su ljudi stvorili neke krive dojmove o FER-u:

 

1) Laptop nije potreban. (Ozbiljni) labosi se u pravilu rade doma i mogu se jednostavno pokrenuti na kompu u dvorani (neki labosi se ni ne rade na kompovima). Jest da treba 5 minuta da se podigne sustav, ali nije nikakav problem prezentirati na fakultetskom računalu. Ako baš imate strah od tih kompova, nađite nekog kolegu s laptopom i s njim prezentirajte vježbu. Ako planirate kupiti laptop samo da vam bude lakše na faksu, bacit ćete pare bezveze.

 

2) Predznanje nije potrebno. Ono što će vas najviše kočiti je vlastiti strah da je to preteško za vas i da niste dorasli faksu. Za razliku od srednje, na matematikama, fizikama i još nekim predmetima vas vole zasuti svakakvim izvodima i formulama koje na prvi pogled djeluju nemoguće za shvatiti, ali to je u biti samo njihov fensi način za izraziti se. Na apsolutno svim predmetima se kreće od nule. Čak se i na predmetima koji zahtjevaju znanje iz prijašnjih predmeta s faksa ponavlja gradivo. Za stavljanje u perspektivu - ja sam gimnaziju prolazio na granici između 3 i 4.

 

- Do faksa sam potpuno zaboravio kompleksne brojeve, derivacije, limese... Integrale nismo ni radili u gimnaziji... Dakle, predznanje praktički nepostojeće. Prvu godinu sam pao matematiku 1 jer sam imao previše predmeta na rokovima na ljeto/jesen pa je matematika kao najteži predmet ispatio. Sljedeće godine dao prek kontinuiranog praćenja s 3. Matematiku 2 sam prolaz praktički osigurao nakon 1. međuispita i 2 kratke provjere. Učio jako malo za završni pa zato prošao samo s 2 prek kontinuiranog.

- Fizika u gimnaziji - provlačio se s 2 ili 3 ako sam imao sreće. Prepisivao na apsolutno svakom testu s time da nisam mogao prepisati samo dio zadatka pa riješiti ostatak jer se nisam ni potrudio išta shvatiti. Na faksu sam fiziku 1 dao preko kontinuiranog s 3.

- Programiranje - to je pljuga za ekipu iz MIOC-a (valjda jedini predmet na faksu za koji predznanje može olakšati prolaz). Ja nisam u životu programirao prije FER-a. Dao predmet s 4 prek roka.

- Osnove elektrotehnike - kripton za gimnazijalce, meni također isprva nije sjeo. Meni osobno najtraumatičniji predmet jer sam tada spadao u kategoriju ljudi koji nikako nisu mogli shvatiti kako rješavati el. mreže. Dao predmet prek roka s 2, da sam imao mrvicu više sreće bila bi i trojka.

 

Prvi semestar je najteži jer se psihički treba pripremiti i progutati i shvatiti sva sranja koja vam serviraju i očekuju da ih znate. Što više imate povjerenja u sebe i što prije shvatite da je jedini način da prođete da učite, to će vam biti lakše. Za faks nije bitno predznanje, inteligencija, darovitost, nego samo rad. Ako ste ga mogli upisati, definitivno ga možete i završiti!