Samsung

Note 10+ katastrofalno lose fotke

Zelja ned 30.4.2023 13:58

 Pozz.

Primjetio sam vec duze vreme da moj Note pravi jako lose fotke.

Pogledajte koliko su fotke muljave, nema oštrine, slikano je sa mozda 30 cm od subjekta bez zooma.

Ok osvjetljenje nije bilo naj, dnevna svetlost u sobi.

Sta, nije valjda "otisla" kamera?

 

TibzzX ned 30.4.2023 20:31

Iz ovog što si postao se ne da puno zaključiti jer su fotke niske rezolucije i dosta kompresirane. Kao što je rečeno, pregledaj postavke. Također vrijedi baciti oko na reddit da vidiš žali li se još tko na degradaciju performansi kamere.

 

Što bih ja dodatno napravio ako nije do postavki i ljudi se ne žale na degradaciju:

  • pregled optike, jesu li objektivi čisti i bez oštećenja
  • usporedba sa starijom fotkom, ako ne možeš naći isti prizor koji si fotkao pokušaj pronaći sličan pa usporedi fotke da vidiš postoji li očita razlika u kvaliteti
  • usporedba s drugim primjercima, nađi recenzije i skini fotke iz nje ako su dostupne u punoj veličini i zatim pokušaj napraviti što sličniju pa usporedi
mbaksa ned 30.4.2023 22:10
Zelja kaže...

Primjetio sam vec duze vreme da moj Note pravi jako lose fotke.

Pogledajte koliko su fotke muljave, nema oštrine, slikano je sa mozda 30 cm od subjekta bez zooma.

Ok osvjetljenje nije bilo naj, dnevna svetlost u sobi.

Osvjetljenje je najvažniji faktor kod fotografiranja! Sve ostalo ovisi od osvjetljenja - to je polazna točka.

 

Posve je moguće da je bilo premalo svjetla i da su ti zbog toga fotke ispale loše. Pazi jednu stvar - naše se oko lako prilagođava količini svjetla i može nas zavarati - tebi se možda na oko činilo da je prihvatljiva količina svjetla u kadru, a u stvarni ga je možda bilo jako malo, toliko malo da je kamera morala drastično dignuti ISO.

 

Uploadaj te dvije fotke u originalnim datotekama (da ostanu metapodaci, tj. EXIF) nekamo online (Google Drive, Dropbox, OneDrive, JumboMail, WeTransfer...), da vidimo parametre fotografiranja. Ne mogu se takvi problemi s fotografiranjem analizirati "na pamet".

Zelja pon 1.5.2023 08:51

Ma da, do osvjetljenja je, evo stavio sam mem.čipove tik do prozora,prva sa jednim mem.modulom je slikana sa 2x zoom, a druga sa sva 3 modula, bez zoom-iranja.

Sad je to druga priča.

Bravo, svaka čast ako je tog to častim te..

Ali opet ako je zaista do svetlosti ovaj telefon iako je relativno noviji ravi katastorfalno loše fotke u slabom osvjetljenju, šta bi da sam slikao vani ponoći to bi bila katastrofa.

Evo ti parametri fotki, dole ispod jer nisam znao upload na servise koje si naveo,ako je to to što si tražio.

Sad ne znam pretpostavljam da u lošem osvjetljenju moram ići na manuelni odabir parametara slikanja pa tek onda fotkat.

 

 

Boris grozni pon 1.5.2023 10:17
Zelja kaže...

Ma da, do osvjetljenja je, evo stavio sam mem.čipove tik do prozora,prva sa jednim mem.modulom je slikana sa 2x zoom, a druga sa sva 3 modula, bez zoom-iranja.

Sad je to druga priča.

Bravo, svaka čast ako je tog to častim te..

Ali opet ako je zaista do svetlosti ovaj telefon iako je relativno noviji ravi katastorfalno loše fotke u slabom osvjetljenju, šta bi da sam slikao vani ponoći to bi bila katastrofa.

Evo ti parametri fotki, dole ispod jer nisam znao upload na servise koje si naveo,ako je to to što si tražio.

Sad ne znam pretpostavljam da u lošem osvjetljenju moram ići na manuelni odabir parametara slikanja pa tek onda fotkat.

 

 

 Mali senzor koji i na malu promjenu manjka svijetla dobije ogroman šum na fotkama, jos tome dodaj kad fotkas nesto blizu gubi se na ostrini i kontrastu(+ softversko izostravanje i pitaj boga sto jos mobitel sam doda pokusavajuci popeglati fotografiju)!

NetkoNegdje pon 1.5.2023 11:23
Zelja kaže...

Ma da, do osvjetljenja je, evo stavio sam mem.čipove tik do prozora,prva sa jednim mem.modulom je slikana sa 2x zoom, a druga sa sva 3 modula, bez zoom-iranja.

Sad je to druga priča.

Bravo, svaka čast ako je tog to častim te..

Ali opet ako je zaista do svetlosti ovaj telefon iako je relativno noviji ravi katastorfalno loše fotke u slabom osvjetljenju, šta bi da sam slikao vani ponoći to bi bila katastrofa.

Evo ti parametri fotki, dole ispod jer nisam znao upload na servise koje si naveo,ako je to to što si tražio.

Sad ne znam pretpostavljam da u lošem osvjetljenju moram ići na manuelni odabir parametara slikanja pa tek onda fotkat.

 

 

 Bez uvrede, investiraj malo vremena u učenje o fotografiji.

 

https://photographylife.com/photography-basics

 

I malo manje vjeruj reklamama koje pišu da pojedine kamere na mobitelima rade čuda. U 2023. je sramotno koliko postoji problema s njima.

Zelja pon 1.5.2023 14:29

Pa ja kolkoi vidim čitajuči o najmodernijim telefonima kako njihove kamere čine čuda.

Nisam početnik u fotografiji znam osnove i da ovo je tačno šum zaboravio sam kako se to zove.

Znači trebao sam fotkat manuelno podignuvši ISO vrednost.

Ali ovo je stvarno katastrofa,ne znam kako je u najmodernijim telefonima, Note 10+ i nije toliko baš star da pravi ovako loše fotke u uslovima lošeg svetla...

NetkoNegdje pon 1.5.2023 16:55
Zelja kaže...

Pa ja kolkoi vidim čitajuči o najmodernijim telefonima kako njihove kamere čine čuda.

Nisam početnik u fotografiji znam osnove i da ovo je tačno šum zaboravio sam kako se to zove.

Znači trebao sam fotkat manuelno podignuvši ISO vrednost.

Ali ovo je stvarno katastrofa,ne znam kako je u najmodernijim telefonima, Note 10+ i nije toliko baš star da pravi ovako loše fotke u uslovima lošeg svetla...

 Bez svjetlosti nema fotografije. Svaki put kada fotkam neki predmet i želim ga pokazati prijateljima na internetu, radim to na radnom stolu osvjetljenom lampom. Tako da sam siguran da je sve ok. Ne uzdam se previše u kameru na mobitelu.

 

U novim mobitelima je situacija šarena, od izvrsnog do katastrofalnog.

Boris grozni pon 1.5.2023 19:52
Zelja kaže...

Znači da ne prodajem svoj Nikon D5300?

Koliko zaista mislite da recimo midrange DSLR pravi bolje fotke od modernijih telefona?

Naravno moj nema full frame sensor.

 D5300 je fantastican apsc koji s odgovarajucim objektivima i znanjem radi pro fotke bez beda!