Samogradnja - općenito

Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

ante5656 ned 1.7.2012 11:27

Pozdrav svim forumašima!!

 

Evo otvaram temu oko homemade izrade cnc stroja ...ja sam inace strucan sa alatom i volim izrađivati nesto tipa cnc stroj ..i vec sam napravio jako jednostavnog robota vjetrenjaču.. ali nebi o tome ...

 

Dakle znaima me Izrada cnc stroja pa možete li mi dati kakve savjete u vezi izrade tog stroja...

Tj za izradu konstrukcije tijelaneznan kako bih poceo??

 

Ante

 

 

duzda ned 1.7.2012 11:40

Vidio sam par "homemade cnc.ova" ali to je sve primitivo, naravno ipak je bolje nego ništa. Naj lakše ti je krenuti od samog postolja sa 4 okrugle šipke i koje su uskrižane dvije i dvije tipa printera. Ali ako nemaš alata bolje se ne upuštati u takve stvari. Taj "cnc" je bio polu automatski i lik si je to napravio za izradu kamenih predmeta tipa satova i slika. A radio je tako da je imao dvoje glodalice te bi na jednu glodalicu koja je imala iglu, ona bi mu služila kao vodilica za drugu glodalicu sa vrhom te bi on sam onda ručno vodio i brusio kamen. Treba puno vremena ali isplati se za takve stvari. Cnc je opasan jer ako nemaš dobro kučište a velike su ti rotacije glodanja uff.. 

duzda ned 1.7.2012 11:49

Bilo bi dobro da odeš kod nekog i pogledaš i pitaš što te zanima, i što bi taj lik mjenjao. Jer gotovo uvijek tek kad napraviš skužiš ogranjčenje ili neku prepreku u samoj izvedbi i smještaju motora kablova itd. Naravno prije početka staviti sve na papir i ne očekivati da će biti gotovo za mjesec dana.

izith ned 1.7.2012 17:16

Ma ok, ja sam samo predložio - ovo je isto CNC, ali nije za glodanje nego za izradu 3D objekata slaganjem slojeva materijala. Mislio sam da ti je izrada stroja primarna, a ne njegova konačna funkcija. Ako trebaš stroj baš za glodanje, onda u redu.

rooswelt1991 pon 2.7.2012 11:40
CroNk3r kaže...

Za pomicanje y osi pomices podlogu, za x os pomices stalak na kojem ti je busilica/dremel, a z os slozis na tom stalku.

 

Evo jedna slikica mini CNC-a s prakse da vidis slikovito sto mislim:

 

To ti ovisi sve od plana do plana...

Postoji puno različiti planova, ov je samo jedan od modela, nije pravilo...

CroNk3r pon 2.7.2012 11:45
rooswelt1991 kaže...
CroNk3r kaže...

Za pomicanje y osi pomices podlogu, za x os pomices stalak na kojem ti je busilica/dremel, a z os slozis na tom stalku.

 

Evo jedna slikica mini CNC-a s prakse da vidis slikovito sto mislim:

 

To ti ovisi sve od plana do plana...

Postoji puno različiti planova, ov je samo jedan od modela, nije pravilo...

Al to je najjednostavniji nacin prema mom misljenju jer lakse mu je tako izvesti nego da nps stol ima i x i y os ili da je ne busilici i x i y

rooswelt1991 pon 2.7.2012 11:50
CroNk3r kaže...
rooswelt1991 kaže...
CroNk3r kaže...

Za pomicanje y osi pomices podlogu, za x os pomices stalak na kojem ti je busilica/dremel, a z os slozis na tom stalku.

 

Evo jedna slikica mini CNC-a s prakse da vidis slikovito sto mislim:

 

To ti ovisi sve od plana do plana...

Postoji puno različiti planova, ov je samo jedan od modela, nije pravilo...

Al to je najjednostavniji nacin prema mom misljenju jer lakse mu je tako izvesti nego da nps stol ima i x i y os ili da je ne busilici i x i y

Po meni nije, najednostavniji način je da na samoj bušilici bude xyz os, nešto kao što radi lumenlab...

CroNk3r pon 2.7.2012 12:23
rooswelt1991 kaže...
CroNk3r kaže...
rooswelt1991 kaže...
CroNk3r kaže...

Za pomicanje y osi pomices podlogu, za x os pomices stalak na kojem ti je busilica/dremel, a z os slozis na tom stalku.

 

Evo jedna slikica mini CNC-a s prakse da vidis slikovito sto mislim:

 

To ti ovisi sve od plana do plana...

Postoji puno različiti planova, ov je samo jedan od modela, nije pravilo...

Al to je najjednostavniji nacin prema mom misljenju jer lakse mu je tako izvesti nego da nps stol ima i x i y os ili da je ne busilici i x i y

Po meni nije, najednostavniji način je da na samoj bušilici bude xyz os, nešto kao što radi lumenlab...

Nije jer trebas imati 2 el motora za x os i ako nisu savrseno uskladeni onda se i navoj malo brze trosi na vijcima i maticama, a ovdje imas za svaku os 1 el. motor i 2 vodilice i nema mudrosti.

Drago pon 2.7.2012 14:22

Ne znam dokle si odmakao s time i imaš li kakvu konkretnu hardversku osnovu na kojoj to planiraš raditi, ali ja imam CNC rezač stiropora koji za osnovu koristi freeware kontroler MM2001 (http://gm.cnc.free.fr/en/interfaces.html).

 

Hardvera što se tiče, imam 4 stepper motora na 4 čelična špindla, a tebi bi uz to trebao i neki dremel s vrhom za glodanje i odgovarajući softver za glodalice. 

 

Pločica kontrolera je vrlo jednostavna, a slaganje samog CNC stola može biti malo kompliciranije. Na računalo se u mo slučaju spaja preko paralelnog porta, ali vidim da se može izvesti i USB sučelje. 

bed pon 2.7.2012 14:53
Drago kaže...
..

Imaš 4 osovine ili 2 stepera po osovini? Pretpostavljam ovo drugo kad je za stiropor.

 

Ante, koliko ja vidim mehanika je veći promlem od elektronike. Mislim, ako hoćeš da to bude 'kak se spada'. A najviše ovisi za koje materijale je stroj namijenjen. Da ti odmah kažem, zaboravi bilo kakav materijal tvrđi od aluminija (i to je optimistično) bez neke robusne izvedbe. Čitaj i jačih motora, pa kontroler koji može ganjati takve motore.. Postoji više proizvođača od dijelova do gotovih sklopova, pitanje je namjene i koliko si voljan uložiti. Vidio sam i gotove kit-ove konstrukcije po netu (čak i ne nešto preskupe), kao i gotove uređaje u kitu. Imam neke jednostavne sheme za kontroler ako te interesira..

 

Drago pon 2.7.2012 15:08
bed kaže...
Drago kaže...
..

Imaš 4 osovine ili 2 stepera po osovini? Pretpostavljam ovo drugo kad je za stiropor.

 

 

 

4 osovine s po jednim steperom po osovini (govorim o špindlovima): x1, x2, y1, y2. 

 

Onaj dolje savjet koji si mu dao za jači steper za glodalicu stoji. 

Drago pon 2.7.2012 15:27

Pa zato jer lijevi i desni kraj nečega (u mom slučaju krila ili trupa modela aviona) nisu isti. 

Recimo, radim krilo koje nije ravno već trapeznog oblika (korijen krila je širi od vrha). Shodno tome, i debljina krila (profil) na vrhu je tanja nego u korijenu. Dakle, lijeva i desna dubina i visina se različito miču.

 

Ne znam jesam li ovo dovoljno jasno objasnio, ali izuzev ako ne praviš kocke ili neke druge posve simetrične elemente, treba ti različita lijeva i desna dubina i visina.

 

 

tomazini sri 7.11.2012 22:51

pozdrav svima, ponovo pokrečem ovu temu jer me zanimaju neke stvari oko cnc.

ovako htio bi praviti cnc glodalicu/gravirku 3osi za obradu drveta, dimenzije radnog stola bi bile 650x500x100. neke skice kako bi to trebalo izgledati imam, problem su motori dali bi mogao pokretati stroj i vršiti obradu s motorima nema17 ili da uzmem nema23 motore. a što se tiće prenosa po xy osi dali je bolje zubčasti remen ili navoj šipka? z os je šipka.
Technical Specifications nema17

Part No.: 42BYGHM810
Frame Size: NEMA17
Step Angle: 0.9 degree
Voltage: 1.92V
Current: 2.4 A/phase
Resistance: 0.8 Ohm/phase
Inductance: 1.8 mH/phase
Holding torque: 4200g-cm 60OZ-IN
Rotor inertia: 68 g-cm2
Detent torque: 0.22 kg-cm
Number of wire leads: 4
Weight: 0.34 kg
Length: 48mm
Motor Shaft: 5mm
Front Shaft length: 20mm

DJ Danyel uto 13.11.2012 00:32

Na glodalicama je inace konstrukcija napravljena od kliznih staza, u sredini se nalazi kuglicno navojno vreteno (zbog preciznosti od 0,001mm) (na CNC). Osi x i y su montirane jedna na drugu (donja y koja se pomice naprijed - nazad, gornja x koja se pomice lijevo - desno). Os z na kojoj se nalazi stezna glava za alat je napravljena na isti nacin i ove 2 (klizne staze, navojno vreteno). Os z se pomice gore - dolje. Ovo je primjer vecine glodalica. Na osi x se nalazi radni stol na koji se pricvrcuju "pomocni alati": strojni skripac, diobena glava...

Imam u planu napraviti jednu malu CNC glodalicu za obradu materijala do 500x500mm. Kad uhvatim vremena skicirat cu, pa cu vam postaviti ovdje.

Ako netko ima neko pitanje, nek slobodno pita. Inace sam po struci programer i operater na CNC strojevima. Tako da imam dosta prakse na takvim strojevima. 

rooswelt1991 uto 13.11.2012 11:55
DJ Danyel kaže...

Na glodalicama je inace konstrukcija napravljena od kliznih staza, u sredini se nalazi kuglicno navojno vreteno (zbog preciznosti od 0,001mm) (na CNC). Osi x i y su montirane jedna na drugu (donja y koja se pomice naprijed - nazad, gornja x koja se pomice lijevo - desno). Os z na kojoj se nalazi stezna glava za alat je napravljena na isti nacin i ove 2 (klizne staze, navojno vreteno). Os z se pomice gore - dolje. Ovo je primjer vecine glodalica. Na osi x se nalazi radni stol na koji se pricvrcuju "pomocni alati": strojni skripac, diobena glava...

Imam u planu napraviti jednu malu CNC glodalicu za obradu materijala do 500x500mm. Kad uhvatim vremena skicirat cu, pa cu vam postaviti ovdje.

Ako netko ima neko pitanje, nek slobodno pita. Inace sam po struci programer i operater na CNC strojevima. Tako da imam dosta prakse na takvim strojevima. 

PA nebi bilo loše da staviš neki tutorijal kad počneš raditi, iz početka, dakle od ideje do gotovog stroja i koliko sve to košta.

Ja sam jednom pokušao, međutim, nisam imao dovoljno iskustva, a i početni problemi su me udaljili od gotovog proizvoda...

tomazini ned 16.12.2012 23:45

poštovanje!!
imam 3x steep motore nema23 4,2A, oznake motora: stp-58D5005-03
steep kontolor je ovakav: Stepper Motor Driver 2M542 4.2A Controller 24-50V DC for Router Mill
i upravljačku pločicu: Upgraded CNC 5 Axis Breakout Board Fr Stepper Drive Controller+ USB Cable+ Mach3
i sad me zanima koje napajanje mi treba da bi to sve radilo kako treba.


Lijep pozdrav

Kemićar čet 17.1.2013 12:11

Tko mi može pomoći oko elektronike jer mehanika mi je jaća strana.Koji programi postoje i na koji naćin upravljaju strojem.Htio bih preurediti jednu probijačicu metala da bude cnc,znaći trebaju mi 2.osi ali i treća  ne bi škodila.