Samogradnja - općenito

Responzivni holografski prikaz

1337Code_breaker ned 26.12.2010 20:24

DOBIO SAM NOVU IDEJU !!! {#}

 

naravno, kao i inace, nista dok ne patentiram, no imam, da pocnem jedno vrlo vazno pitanje

nemogu nigdje naci koliko se laserska svijetlost širi (a znam da se širi, jako malo ali ipak se širi)

imao sam taj podatak, ali ga nemogu naći, ako netko može naći, svaka je pomoć dobrodošla

 

 

da vam zadovoljim znatželju, zamislite da umjesto monitora, tipkovnice i miša, ispred sebe imate holografski projektor koji će detektirati točan položaj vaše ruke i prenesti ga (što dosad nije bilo moguće {#})

 

znaci, računalom upravljate dodirom, i to u 3 dimenzije, ispred vas je npr internet stranica, vi u zraku dodirujete što trebate i to se detektira momentalno {#}

 

 

al dok se ne patentira {#}

kad dobijem patent cu postati nacrte

EnlightenedPhoenix ned 26.12.2010 20:39

a na koju foru bi izazvao stajanje fotona u zraku na više manje jednom mjestu (ako će biti jedan projektor)...

ajde s ukrštenih više shvacam cak kako bi moglo u teoriji, ali onda se moze prikazivati samo 2d prizor...

Glavno za to tvoje trebala bi prozirna podloga neka... a to nije baš puno razlicito od CRT monitora na kojem pišem...

vlad0 pon 27.12.2010 14:13

Odlična ideja! :ironic: Samo vidiš, postoji nekoliko praktičnih problema kod ovakih vuderbar ideja...

 

Onaj najbitniji je taj da ne možeš zaustaviti foton (niti ga ponovo ga pokrenuti iz teoretskog stanja mirovanja). Jer kad bi to mogao, time bi vjerojatno uzrokovao urušavanje kompletnog svemira kakvog ga poznajemo danas. Koliko je teoretičarima danas poznato, jedino mjesto u svemiru gdje je c drugačiji u odnosu na referentni sustav (u ovom slučaju ostatak svemira) su crne rupe, ali to je takav teoretski kaos da nitko ne zna što se tamo zapravo događa. I sva naša matematika i empirijske spoznaje o svijetu i svemiru po teorijama jednostavno tamo više ne vrijede.

 

Ne ulazeći u dublju raspravu završit ću ovaj post jednostavnim zaključkom: ono što bi ti zapravo patentirao jednim ovakvim sustavom bi bio svojevrstan doomsday machine veličine omanje kutije, koji operira na tipičnom radnom stolu, pri sobnoj temperaturi i naponu od 220V. Well, good luck with that! {#}

 

P4k1 pon 27.12.2010 14:20

Netko je gledao previše filmova. Jer bau u jednom (nemogu se sjetiti) radio na takvoj ideji da imaš ispred sebe malu kutiju i ona stvara holografski prikaz u zraku, i sve radiš sa rukama, samo jedna kabel i to za napajanje. To je sve. Tako da se ostavi takvog posla i za promjenu budi koristan na ovom forumu a ne samo gluposti postat.

EnlightenedPhoenix pon 27.12.2010 17:49

Laserska svijetlost se ne širi (ako uzimamo idealnu, druga stvar sto ono 99% srebrno ogledalo ne moze biti savrseno...) i drugo... IZUZETNO je opasna po oko... pa cak i ona od 5mw ima koncetriranu energiju koja bi ti spalila ocne zivce nakon koji pol mjeseca uporabe...


I sam foton se ne moze zaustaviti... kako mislis uopće prikazivati u zraku?

3 projektora? 3 projektora postavljena svaki na 30 stupnjeva jedan od drugog ti mogu dati vrlo mali koliko toliko kvalitetan prikaz + opet trebaju površinu (pogledaj holograme ako mi ne vjerujes).

Sve što ti zamisliš ne mora biti ostvarivo to moraš znati... a ovo jednostavno nikako se ne slaze s kvantnom fizikom (koju i ovako znam u tragovima ali već vidi 100ine problema poznavajuci je površno)...

bed pon 27.12.2010 18:05
EnlightenedPhoenix kaže...
a na koju foru bi izazvao stajanje fotona u zraku na više manje jednom mjestu (ako će biti jedan projektor)...

ajde s ukrštenih više shvacam cak kako bi moglo u teoriji, ali onda se moze prikazivati samo 2d prizor...

Zašto bi foton trebao stajati u zraku na jednom mjestu? Da bi to funkcioniralo, trebala bi biti neka frekvencija osvježavanja, npr. 50 Hz gdje bi pojedina točka bila 50 puta iscrtana, kao na tv-u. Ne mora ništa trajati i stajati na mjestu, upravo suprotno. Ne vidim zašto u teoriji ne bi funkcioniralo s 2 lasera razmaknutih, koji bi iscrtavali pixel gdje se sjeku. Sad drugo su tehnička ograničenja pomicanja zrake lasera, kalibracije, boje, frekvencije osvježavanja/rezolucije... I zašto u tom slučaju ne bi mogao raditi 3d prikaz u prostoru?

1337Code_breaker kaže...

DOBIO SAM NOVU IDEJU !!! {#}

 

da vam zadovoljim znatželju, zamislite da umjesto monitora, tipkovnice i miša, ispred sebe imate holografski projektor koji će detektirati točan položaj vaše ruke i prenesti ga (što dosad nije bilo moguće {#})

 

 

al dok se ne patentira {#}

kad dobijem patent cu postati nacrte

Okani se ćorava posla..

 

Ideja je izrazito nova, eyetoy se okreće u grobu..

 

I usput baci oko na državni zavod za intelektualno vlasništvo, za početak na pregled pristojbi i troškova patenata. Sretno {#}

 

EnlightenedPhoenix pon 27.12.2010 18:10
bed kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...
a na koju foru bi izazvao stajanje fotona u zraku na više manje jednom mjestu (ako će biti jedan projektor)...

ajde s ukrštenih više shvacam cak kako bi moglo u teoriji, ali onda se moze prikazivati samo 2d prizor...

Zašto bi foton trebao stajati u zraku na jednom mjestu? Da bi to funkcioniralo, trebala bi biti neka frekvencija osvježavanja, npr. 50 Hz gdje bi pojedina točka bila 50 puta iscrtana, kao na tv-u. Ne mora ništa trajati i stajati na mjestu, upravo suprotno. Ne vidim zašto u teoriji ne bi funkcioniralo s 2 lasera razmaknutih, koji bi iscrtavali pixel gdje se sjeku. Sad drugo su tehnička ograničenja pomicanja zrake lasera, kalibracije, boje, frekvencije osvježavanja/rezolucije... I zašto u tom slučaju ne bi mogao raditi 3d prikaz u prostoru?

{#}

 

Počeo sam pitati skoro pa traktat o tome... ali neću...

 

 

Umoran sam od ovoga :)

 

Uzivajte...

0000 pon 27.12.2010 18:28
1337Code_breaker kaže...

DOBIO SAM NOVU IDEJU !!! {#}

 

naravno, kao i inace, nista dok ne patentiram, no imam, da pocnem jedno vrlo vazno pitanje

nemogu nigdje naci koliko se laserska svijetlost širi (a znam da se širi, jako malo ali ipak se širi)

imao sam taj podatak, ali ga nemogu naći, ako netko može naći, svaka je pomoć dobrodošla

 

 

da vam zadovoljim znatželju, zamislite da umjesto monitora, tipkovnice i miša, ispred sebe imate holografski projektor koji će detektirati točan položaj vaše ruke i prenesti ga (što dosad nije bilo moguće {#})

 

znaci, računalom upravljate dodirom, i to u 3 dimenzije, ispred vas je npr internet stranica, vi u zraku dodirujete što trebate i to se detektira momentalno {#}

 

 

al dok se ne patentira {#}

kad dobijem patent cu postati nacrte

Jesi ti na kakvim drogama ili koji koji qurac...

vlad0 pon 27.12.2010 19:58
bed kaže...
I usput baci oko na državni zavod za intelektualno vlasništvo, za početak na pregled pristojbi i troškova patenata. Sretno {#}

 

 

Toškovi patenta su još mali u odnosu na troškove izrade prototipa - koji BTW neće raditi, ali evo čito malo da skontate o kojim troškovima se tu radi... :]

 

Primjerice 1 x modul plavog lasera od 1mW košta oko $1800. Zeleni bi bio oko $100. A crveni oko $50. Znači ukupno recimo $1950. Da bi mogao raditi interferenciju koherentnog izvora svjetlosti, trebaju ti barem 2 identična izvora po boji. Znači 2 x $1950 = $3900 za lasere. Precizni servo motori koštaju oko $1000 po komadu. Što ovdje znači 6 x $1000 = $6000. Kompletna elektronika koja bi to sve kontrolirala dođe još vjerojatno barem $3000. Ovako, ugrubo, samo za dijelove (bez troškova izrade) bi to bilo oko $13000. Ili preračunato u našu valutu - oko 70000 kn. A znaš što bi mogao s tim napraviti? Ama baš ništa. Zašto? Zato što ti još treba dijeljitelj snopa, zrcala, leće, holografski film i optički stol. Bez problema s tim dođeš do 200000 kn. Pa onda instrumenti za mjerenje vibracija, temperature i osvjetljenja. Pa zatim razno-razni precizni kalibratori leća, zrcala i ostale popratne opreme... Sveukupno cca 400000 kn.

 

I da - ovdje ne pričamo o dimenzijama kutije koja bi ti stajala na stolu, nego dimenzijama poveće sobe - jer moraš ostaviti dovoljno udaljenosti nakon dijeljitelja snopova da se laserska zraka stigne "raspršiti" po željenoj dimenziji.

 

Odokativno, bez ogromne hrpe para ne možeš ni pomišljati na to da pokušaš dobiti ama baš išta od tog pokusa. I kad kažem "išta", pritom mislim na jednostavne (i zamućene do neprepoznatljivosti) home-made "holograme". Da bi dobio išta upotrebljivo, vjerojatno bi tu cifru trebalo pomnožiti s faktorom x50-60 (u konačnici oko 24000000 kn) u svrhu nabavke kvalitetnije opreme (koju uzgred rečeno - ti kao fizička osoba niti ne možeš nabaviti, pa čak i da imaš toliko para). A i s takvom opremom, OVO ili primjerice OVO su vrhunci koje danas možemo postići.

 

Tako da... Iako mi je neizmjerno drago vidjeti nekog da pokazuje interes za fiziku, isto tako mi je i pomalo smiješno kako ljudi misle da se ovakve stvari daju slagati "u garaži".