Samogradnja - općenito

Hitno pomoc oko kondenzatora

STRSLJEN1 pet 29.3.2013 13:21

Molim pomoc nekog strucnjaka ili bilo koga ko razumije moj problem, dakle sa maticne ploce otpao je kondenzator stavit cu i sliku tako da bilo tko tko mi moze pomoci kaze kakav je to kondenzator i postoji li kakav zamjenski (znam da postoji ali trebam vrijednost) stvarno hvala bilo kome tko moze pomoci, evo vam i slika.

Maticna Ploca Gigabyte GA-M56S-S3

STRSLJEN1 pet 29.3.2013 15:55
FinX kaže...

Slabo se vidi, ali čini se da je to kondenzator od 10uF, 16V. Kako misliš "sa maticne ploce otpao je kondenzator"? Btw, ako nisi siguran u to što radiš, radije nemoj ništa lemiti.

znaci decko je stavljao maticnu u kuciste i vjerojatno zapeo i otpao mu, ja sam je dobio pod ne radi, e sad ja sam nasao di fali taj jer je toliko ocito i sad sam evo zalemio jedan od 10 uF, 16V al cooler na procesoru cim se kondenzatori napune prestane vrtit, cim iskljucim onaj kabel od 12V sto ide u maticnu on krene vrtit, sad dal je taj otisao u k. il je oslo sve u k. neznam al hvala svejedno na odgovoru!

STRSLJEN1 pet 29.3.2013 17:20

yebemu zivot da mogu sad nekako skroz zoom pa vam poslat al stavio sam jedan od 10uF 16v i nist :( nepise nist sa strane al si me bacio u razmisljanje da nije mozda stvarno 1500uF btw dal ima neka shema da ispitam maticnu osim onih pci kartica sto ubodu kad testiraju pa im izbaci otpor voltazu il sta vec

Nello pet 29.3.2013 17:26
STRSLJEN1 kaže...

yebemu zivot da mogu sad nekako skroz zoom pa vam poslat al stavio sam jedan od 10uF 16v i nist :( nepise nist sa strane al si me bacio u razmisljanje da nije mozda stvarno 1500uF btw dal ima neka shema da ispitam maticnu osim onih pci kartica sto ubodu kad testiraju pa im izbaci otpor voltazu il sta vec

Nije ni 10uF 16v nego 100uf 16v. Taj će radit.

 

FinX pet 29.3.2013 20:37

@XXX-Man

+1

Nemojmo se razbacivati vrijednostima{#}. Kondenzator od 1500uF ima svoje mjesto na grafičkoj koja vuče reda veličine 100 puta veću struju od Realtek mrežnog čipa.

 

@STRSLJEN1

1) Kondenzator nije mogao sam "otpasti". Lem je toliko jak da, kad bi kondezator "zapeo" za nešto, kompletno tijelo kondezatora bi se iščupalo, a za matičnu bi još uvijek ostale zalemljene njegove nožice. Sada nebitno, ali da znaš...

2) Kvar ti definitivno ne leži kod Realtek-ovog čipa. Matična je neispravna, a koji dio - to je već duža priča.