Razni softverski problemi

Sporo pokretanje Viste nakon instalacije Nero 10

Bojko sri 12.5.2010 18:37

Pozdrav svima. Ima već slični naziv, osim Nero10, ali iskreno nisam, kao laik, shvatio da li imamo iste probleme. Eto ovako, imam Vistu home premium, s njom sam dobio office 2007 student trial, i to sam deinstalirao, te stavio office 2003 koju imam od prije. No s njom mi je laptop sporije se pokretao, a i imao sam neke probleme u kompatibilnosti, nisu bili neki značajni, primjerice kod odabira pomočnika, nisam tu funkciju mogao uopće pokrenuti, pisalo da mi nedostaje prostora u memoriji, iako n c: sustavu nikad mi nije manje od 15% slobodnog prostora.

Tako da sam našao 2007 i instalirao, odmah po tom postupku ubrzao mi se pokretanje Viste, pojma nema zašto...

Do jučer sam koristio Nero8, našao sam Nero10, točnije skinuo s njihove stranice Nero multimedia suite 10, ima više mogučnosti, a čak mi je i nešto manji prostor zauzet u odnosu na Nero 8, no, što je problem, prilikom pokretanja, od prije nešto 15 sec potrebnih za učitavanje, sad mi treba više od 40 sec, znam da nije to nešto puno ili ludilo, ali imam jedno pitanje.

Zašto? U čemu je stvar? S Piriform CCleaner i Windows Defender pogledao sam koji su mi ti početni programi, od Nero mi je bio samo Nero BackItUp, tj. njegova ikonica, koju sam deaktivirao, i obrisao kasnije s CCleanerom, on nudi mogučnost pokazivanja u opciji alati, pokretanje s računalom. No ništa se nije promjenilo.

Sad imam pitanje za vas majstore, kad mi instaliramo nove programe, zar oni u tolkoj mjeri utječu na samo pokretanje računala, tj. operativnog sustava? Ako ih ne vidimo u tim programima koje sam naveo? Postoji li još neki program koji pokazuje "sve" programe koji se javljaju prilikom pokretanja računala? Možda sam ja napravio krivi korak u uklanjanju ikonice u pokretanju tog Nero BackItUp, pa se on ipak pokrene, pa "kuži" da ne smije i tako se ne pojavljuje? Ili sam Nero 10 je u tolkoj mjeri povezan s operativnim sustavom da mi usporava tolko njegovo pokretanje?

Znam da nije ovo toko problem čekati tu 1 min. Recimo dok sam koristio XP par sec. nakon pokretanja mogao sam početi s radom, s Vistom nije tako.

Eto to su moja pitanja, onako više znatiželja da shvatim taj princip, jer nema smisla da sad brišem Nero 10 i vratim se na 8cu koja je bila brža, tko zna je li baš u ovom stvar ili ne...

Eto zahvaljujem se unaprijed ako netko nađe malo vremena da mi pojasni to, tj. je li stvarno samo program Nero 10 usporio moje pokretanje, ili možda u njemu ima nešto "drugo", tj. neka mogučnost za koju ja ne znam a treba je uklonit, recimo bila je mogučnost (isprika jer ne znam kako ide po naški jer mi je Vista na talijanskom) ukomponiranja Nero Burnig Rom s explorerom, tj. kad okreneš neki porgra, film ili što slično, pritisneš desnu tipku, nudila ti se osim standardnih funkcija kao pokreni, zip itd.. i mogučnost burn with nero, te neka opcija s Nero BackItUp, koje sam uklonio, i baš tada mi je došlo to da ipak sam Nero usporava pokretanje.

Hvala unaprijed.

seneka sri 12.5.2010 18:42

pa jel možeš stavit sliku u ccleaneru pod alati>pokretanje sračunalom - šta ti se sve pokreće s os-om?

edit:i taj windows defender bi isključio u servisima
start>run>upis;services.msc>desni klik na njega>properties>startup type>disabled>ok>gore lijevo stop the service

koji imaš antivirus?
koji defragmentator  koristiš?

inače instalacijama i deinstalacijama programa usporava se s vremenom dizanje os-a..

Bojko sri 12.5.2010 19:28

Prvo sam morao na internetu pronaći na koji način se hvata slika s detskopa u Visti... bilo bi brže da sam sam napisao, ali možda ti ovako ipak bude jasnije.

 

Koristim PcTools kao antivirus, jer je besplatan, a i ono što mi je bitno, budući da sam pomorac, godišnje sam i po 8 mjeseci na moru, pa ga mogu isključiti tako da mi ne usporava rad računala Ne znam za druge besplatne verzije antivirusa danas, ali prije godinu dana sam skinuo neke kao AVG ili Avira, ali nisam ih mogao isključiti.

 

Inače kad je isključen, ne usporava mi pokretanje. Kad pokrečem računalo, PcTools mi je uvijek isključen, samo kad idem na net na neke nepouzdane stranice ga uključujem, ili nešto skidam s neta.

 

Od defragmatora koristim onaj koji je u sklopu Viste ali i Defraggler, izdaje ga ista firma kao i CCleaner, Piriform.

seneka sri 12.5.2010 19:40

ne znam šta da ti kažem,taj pc-tools da je baš najsretnije rješenje i nije..
daj si bar instaliraj revo unistaller kad deinstaliraš programe da to počisti kako spada..(napredna deinstalacija-zadnja)
možda da staviš ipak aviru ili avast(free verzije) pa ugasiš taj defender da ne prtlja tu bezveze..
i staviš si malwarebytes pa povremeno skeeniraš komp..besplatan je i dobar pomoćni software  antivirusu(brza provjera ja dovoljna)
a taj defragmentator bi trebao biti u redu,nisam ga doduše koristio,radim defrag s auslogics-om.. - odličan..

seneka sri 12.5.2010 19:47
Bojko kaže...

Dobro. Probat ću isključiti defender, i taj revo unistaller.

 

Znaći po tebi, sam Nero kao takav ne bi smio usporavati učitavanje Viste

 

ne znam,vidio sam viste koje se dižu munjevito i one po par minuta..
imaš tu par par programa za nekakvo održavanje windowsa pa malo probaj..
provjeri si komp s malwarebytesom i deinstaliraj u revu..
makni taj piriformov defrag u revu pa instalitraj auslogics, s onog linka ga skineš
kad radiš deinstalaciju u naprednoj deinstal kad se/i ako se digne programski deinstaler pusti ga da odradi,ignoriraj restart ako nudi i piči dalje s revom(označi sve/briši sve) do kraja..

rambox sri 12.5.2010 19:49
Bojko kaže...

Prvo sam morao na internetu pronaći na koji način se hvata slika s detskopa u Visti... bilo bi brže da sam sam napisao, ali možda ti ovako ipak bude jasnije.

 

Koristim PcTools kao antivirus, jer je besplatan, a i ono što mi je bitno, budući da sam pomorac, godišnje sam i po 8 mjeseci na moru, pa ga mogu isključiti tako da mi ne usporava rad računala Ne znam za druge besplatne verzije antivirusa danas, ali prije godinu dana sam skinuo neke kao AVG ili Avira, ali nisam ih mogao isključiti.

 

Inače kad je isključen, ne usporava mi pokretanje. Kad pokrečem računalo, PcTools mi je uvijek isključen, samo kad idem na net na neke nepouzdane stranice ga uključujem, ili nešto skidam s neta.

 

Od defragmatora koristim onaj koji je u sklopu Viste ali i Defraggler, izdaje ga ista firma kao i CCleaner, Piriform.

Iskljuci Windows Defender ovak kak vidis dole tj makni kvacice s ovog kaj vidis i to je to. Za zastitu od gamadi na internetu instaliraj i WOT u Firefox ili IE, u instalaciji ga ostavi na Basic i posle preko njegove ikone pa Setings i onda podesis ko na  slici broj 5 i to je to.Cool

 

http://www.mywot.com/

Bojko sri 12.5.2010 20:34

Firefox koristim duže, nije loš a i pruža više sigurnosti nego IE.

 

Na ovim drugim stvarima za sigurnost, vam se zahvaljujem.

 

Probao sam dinstalirat Pc Tools, no brzina okretanja nije se uopće promijenila, takožer niti kad sam napravio obe promjene kod defendera.

 

Negdje drugdje je problem, ipak neću Nero10 deinstastalirat, nema smisla, jer bi ga opet vraćao. Tako i tako na kraju bila je ovo ipak samo moja znatiželja, da li određeni programi mogu usporiti pokretanje Viste, a da nisu navedeni u djelu što se tiće samopokretanja kod pokretanja Viste...

 

Još jednom, hvala na savjetima.