stiropor sub 16.1.2010 23:45

Imam jedan CD s kojeg nemogu izvući fotografije. CD je uredno radio kad je "zapržen" prije nekoliko godina. Kad ga otvorim prikaže folder i fileove unutar njega ali kad te fileove idem kopirati negdje drugdje onda ih čita unedogled i sotji non stop na nuli. Probao sam na više računala i DVD čitača i svugdje isto. Uglavnom jasno mi je da zbog nečega nema više tih fotografija. Pokušao sam sa IsoBusterom. Pokrenuo sam ga jučer i evo 24 sata već vrti bez prestanka , stigao je do 12% onoga što mi treba izvući.

Kad pogledam u folder gdje ih IsoBuster smješta, dio thumbnailova prikaže a dio ne. One thumbnailove koje prikaže u minijaturi kad kliknem da ih otvori, ne prikaže ništa (piše "drawing failed") ili prikaže sliku a pri vrhu (jedna trećina) budezbrčkana (greška) a ostatak sivo što znači da je slika nečitljiva.

Ono što me u svemu zbunjuje jest zašto na thumbnailu vidim urednu sliku a kad je otvorim ništa od toga?

Šef ned 17.1.2010 02:21

Ivo, valjda ti je pala koncentracija u ove sitne sate, ali piše da je probao IsoBuster.
Bilo je vijesti da CD-i propadaju nakon par godina, ako se čuvaju u običnim uvijetima (ne nešto specijalno, vakuum i sl.), tako da ćeš teško uspijeti u izvlačenju većine podataka. Ako su ti jako važni podaci, probaj u neki servis zadužen za to

Šef ned 17.1.2010 02:34

Sad mi je palo na pamet: na BUGovom CD-u (pod stalna kolekcija ili BUG favoriti, nisam siguran) imaš 'Roadkills Unstoppable copier' (mislim da je tako ime) pa s njim probaj kopirat, on bi trebao zanemarit greške i kopirat bez obzira na njih

stiropor ned 17.1.2010 21:32

Probao sam nekoliko programa ali neće, pomirio sam se s tim da od podataka nema ništa ali me zbunjuje to što na thumbnailu vidim urednu sliku a kad je otvorim ništa od toga?

Koji je razlog i na koji način se to događa da thumbnail pregled prikazuje sliku, ako bi netko mogao razjasniti, možda Bugovci?

Don Kihoty ned 17.1.2010 21:41

Ahm.. Da nije hardwareski problem?

Dali je možda medij izgreban/oštećen?

Optike s vremenom gube u kvaliteti čitanja, troše se. Intezitet lasera te sama leća također stradava.

 

Si probao u drugom uređaju očitati?

Ako i u drugom uređaju ne čita, onda je medij u banani.

 

Na tržištu imaš dosta hardwarea koji popravljaju slojeve optike, na principu da ti ispoliraju površinu do sjaja (kao kad je nov kupljen).

No većinom su preskupi za takve akcije (300+kn).

 

Moj savjet je star kao i sam CD. Pasta za zube. Nekih 1cm paste (bilo koje bijele, ne one prozirne niti tekuće) stavi na prst,

i lagano kružnim pokretom poliraj medij. Nakon što ispoliraš medij, isperi ga mlazom hladne vode i osuši lanenom krpicom

ili kuhinjskom papirnatom rolom.

 

Poslije toga napravi backup, te stari medij baci u smeće.

 

GL.

nsoul pon 18.1.2010 10:36
Don Kihoty kaže...

Ahm.. Da nije hardwareski problem?

Dali je možda medij izgreban/oštećen?

Optike s vremenom gube u kvaliteti čitanja, troše se. Intezitet lasera te sama leća također stradava.

 

Si probao u drugom uređaju očitati?

Ako i u drugom uređaju ne čita, onda je medij u banani.

 

Na tržištu imaš dosta hardwarea koji popravljaju slojeve optike, na principu da ti ispoliraju površinu do sjaja (kao kad je nov kupljen).

No većinom su preskupi za takve akcije (300+kn).

 

Moj savjet je star kao i sam CD. Pasta za zube. Nekih 1cm paste (bilo koje bijele, ne one prozirne niti tekuće) stavi na prst,

i lagano kružnim pokretom poliraj medij. Nakon što ispoliraš medij, isperi ga mlazom hladne vode i osuši lanenom krpicom

ili kuhinjskom papirnatom rolom.

 

Poslije toga napravi backup, te stari medij baci u smeće.

 

GL.

Da sad će se neki smijat ovome ali istina,ja sam par svojih cda izgrebanih spasio pastom za zube.

A dok sam to na jednom drugom forumu objasnio ljudi su se smijali.

Znači pasta za zube i poliraj :D