Razni softverski problemi

Lenovo G570 Ne mogu ući u bios

mzzovko ned 2.10.2016 15:18

Pozdrav,

 

Znači ovako, imao sam dual boot Ubuntu i Windows 8.1, i sad sam htio obrisati Ubuntu, napravio sam sve prema uputama (disk managment obriši particiju), i onda treba još samo popraviti MBR, to sam već radio par puta sa Windowsom na USBu i kroz recovery bootrec /fixmbr. Trenutno mi je zapelo na grub rescue.

 

E sad, to bi sve bilo super, da ja mogu ući u BIOS. Znači laptop je Lenovo G570. Nema dragog boga isusovog da uđem u BIOS. F1-12 opcije nerade, opcije Fn+F1-12 ne rade, delete ne radi, enter ne radi, escape ne radi. Ne prikazuje mi uopće press this key to enter bios or boot options. Ništa ne prikazuje. Probao sam OneKeyRecovery, to ne znam jel uopće je instalirano na laptopu jer nikada nisam koristio a sad ne radi. Molim Vas pomoć, hitno je.

KaeR ned 2.10.2016 15:24

Malo čudno zvuči, ali jedna ideja: probaj pokrenuti Windowse, pa umjesto shut down idi na restart. Odmah nakon restarta trebalo bi se moći ući u BIOS. Razlog tome je što Windowsi, ako je uključena opcija fast startup, kod gašenja idu u stvari u neki oblik hibernacije, a prilikom buđenja iz hibernacije neke matične ploče blokiraju mogućnost ulaska u BIOS.

mzzovko ned 2.10.2016 15:29

Također sam imao sličan problem davno i sjećam se da se kod pokretanja laptopa moglo sa čini mi se shift+b ili tako nešto doći do windowsa, ali sad ne mogu ni preko toga, ili možda koristim krivi hotkey za to

KaeR ned 2.10.2016 15:31

Nažalost nisam se bavio linuxom pa ne znam kako popraviti grub; no još jedna ideja (možda bezveze ali ipak...): proibaj vidjeti kako se stvar ponaša ako (nakon normalnog isključivanja) izvadiš bateriju i isključiš napajanje, pa poslije pokušaš ponovo kod uključenja ući u BIOS. Možda nakon gubitka napajanja dopusti ulaz u BIOS?

mzzovko ned 2.10.2016 15:37

eh, i to sam pokušavao sa ubuntu live cd-om ali da bi išta bootao iz grub rescua mora biti neki filesystem nekog oblika koje ja još nisam skontao, jer mi svaki put za neki ubuntu live cd baci unknown filesystem ako idem ručno pokrenuti nešto sa usba

lion002 ned 2.10.2016 16:26

..jesi probao ovo / od G580-e:

 

1. turn off your laptop (no hybrid shutdown)

2. Press and hold F2 (while ur lappy is still off)

3. now power on laptop
(still holding F2,)

4. "Please wait" will appear, where previously was "F2 = Bios, f12= boot device"  (similar to this text), with big bold lenovo logo in center

5. now release F2

voila its BIOS, which actaully functioning (no freeze)