NM.KUM uto 14.1.2020 22:56

Imam problem s racunalom...

Niže performanse, iskljucivanje i pregrijavanje CPU-a.

PSU - cosair vs650

GPU - RX 590 8GB

CPU - Ryzen 5 1600

RAM - G.SKILL 2X8 GB DDR4

MBO - Asus B450M-A

HDD 1TB 5K RPM

SSD KINGSTON 120 GB

steve90 sri 15.1.2020 08:57

Jel se komp gasi dok je u idle-u, znači dok na njemu ne radiš ništa ili samo pod nekakvim opterećenjem?

Bilo bi dobro da ga upališ, ostaviš 5min pa napraviš screenshot temperature CPU-a.

Koliko je staro računalo? Tj. je li ikada radilo bez problema, pa su se sada počeli događati problemi ili si ga tek sastavio i problemi su se odmah pojavili?
Jesi pogledao vrte li se ventilatori? Ukoliko želiš da ti netko barem pokuša pomoći potrebno je više informacija od ovoga što si ti napisao. 

Čitatelj sri 15.1.2020 10:48

Promjeni pastu na procesoru, kad vec nemas bolji hladnjak od tvornickog,

nikakav overclock, vrati sve na tvornicke postavke,

i na tom limenku stavi gore kod procesora na ispuhu jedan ventilator,

da izvlaci vruci zrak iz kucista.

Damir22 sri 15.1.2020 11:18

Nize performanse - mjereno cime,i nize u odnosu na sto?

Pregrijavanje cpu - mjereno cime, koje temperature?

Iskljucivanje - sto se iskljuci? Cijeli pc, crash, sto tocno?

Slabo napajanje mogu dovesti u vezu s crashom igara i iskljucivanjem, no s pregrijavanjem cpu-a mislim da ima slabe ili nikakve veze.

Uostalom,prakticki identicnu konfoguraciju (rx580 umjesto rx590) je par dana pogonilo srot ms 500w napajanje, i nije uzrokovalo ama bas nikakve probleme.

A temperature cpua s stock coolerom su u igrama ionako dovoljno niske da nema sanse da pregrijavanje procesora uzrokuje gasenje....ako je sve pravilno podeseno.

Filox sri 15.1.2020 13:22

A jeli CPU cooler dobro sjeo na mjesto, da li je osoba koja ga je postavljala stavila termalnu pastu uopće? Ima li slučajno još uvijek neka zaštitna plastika između coolera i CPUa?

 

Glupa pitanja, ali na svašta glupo sam naletavao do sada...

picajzla0707 sri 15.1.2020 14:10
Ajar kaže...

je. psu je preslab (corsair vs serija je za office računala i integrirane grafike a ne za napajanje grafičkih poput 590). zamijeni (uz doplatu, računaj barem duplo) za minimum cs ili hx jednake nazivne snage ali s certifikatom 80+ gold i sve će biti ok. ax bi bilo overkill (a i skupo je). 

 vs serija doista jest najlošija i katastrofalno nepouzdana, no bez problema bi trebala izdržati njegove komponente ukoliko nije u kvaru

na 12v railu uredno daje 52a, što je za njegovo računalo više nego dovoljno - link

NM.KUM sri 15.1.2020 15:24
Damir22 kaže...
Nize performanse - mjereno cime,i nize u odnosu na sto?

Pregrijavanje cpu - mjereno cime, koje temperature?

Iskljucivanje - sto se iskljuci? Cijeli pc, crash, sto tocno?

Slabo napajanje mogu dovesti u vezu s crashom igara i iskljucivanjem, no s pregrijavanjem cpu-a mislim da ima slabe ili nikakve veze.

Uostalom,prakticki identicnu konfoguraciju (rx580 umjesto rx590) je par dana pogonilo srot ms 500w napajanje, i nije uzrokovalo ama bas nikakve probleme.

A temperature cpua s stock coolerom su u igrama ionako dovoljno niske da nema sanse da pregrijavanje procesora uzrokuje gasenje....ako je sve pravilno podeseno. 
Gledajuci na internetu takvo isto racunalo ima bolji fps
Temperatura cpua je 45-55 °C kad je cpu fan podešen na najvece okretaje, gledao sam u biosz
Kad je pod opterecenjem zna se iskljuciti radi ali nema slike 

 

NM.KUM sri 15.1.2020 15:26
Čitatelj kaže...

Promjeni pastu na procesoru, kad vec nemas bolji hladnjak od tvornickog,

nikakav overclock, vrati sve na tvornicke postavke,

i na tom limenku stavi gore kod procesora na ispuhu jedan ventilator,

da izvlaci vruci zrak iz kucista.

 

Ajar sri 15.1.2020 17:19
NM.KUM kaže...

Rekli su da mogu zamjeniti kod njih ali ne mogu vratiti :(

 

 tako je i meni ostalo doma jedno (novo, iz doba dok bijah nevježa te papak) vs 550 napajanje za rezervu i isprobavanje kad mi donesu neradeću kantu.  samo ti uzmi kutiju s certifikatom 80+ gold (zbog grafičke možda ipak 650W), pospajaj i bez brige deri dalje. 

Filox čet 16.1.2020 08:57

Ako se pod opterećenjem isključi, radi PC, ali nema slike, onda je ipak najvjerojatnije grafika ostala bez dovoljno struje. Možda napajanje nije slabo tvornički, nego lagano neispravno, a možda je samo slabo za tu grafiku.