Silent horror1992 pet 27.12.2019 17:50

E ovak.

Problem je taj da ruter od provajdera ne može podnijeti dovoljan broj uređaja spojenih na isti, a tad dolazi do zagušenja ili vam negodovanja gostiju.

Može preporuka rutera koji bi to bio sposoban odraditi i neki tutorial ugrubo kako to sve složiti da radi kak spada.

Znači, nije problem u jačini WiFi signala već taj da ovaj škart ruter od a1 ne može progutati dovoljan broj korisnika.

Čitatelj sri 8.1.2020 17:01

Ono sto bi ja na tvom mjestu napravio je:

1. Iskljucio WIFI na modemu od operatera

2. Provukao patch kabel od modema do AP-a

3. Kupio dobar AP koji podrzava DualBand i radi stabilno

 

Moj izbor bi bio Edimax AC2600 (RA21S), ako ti treba WAN onda RG21S, al nema potrebe za tim.

Podesis si dva band-a, 5GHz i 2.4Ghz, i miran si. Naravno, sam router od telekoma treba imati dobru i stabilnu vezu na internet,

dakle ne 5Mbit nego malo vise, recimo bar 40Mbit, ovisno sto ce ti "gosti" raditi.

 

A ako bas zelis ici u sirinu, onda mozes staviti i "Guest" radio, pa da za sebe imas "ciste" WIFI radije,

a na "Guest" radiju stavis ogranicenje od 5-10Mbit, tako da se ne moze desiti da ti jedan "majstor" sjedne na mrezu i cucla

bez kraja, da drugi ne mogu niti Wikipediju otvoriti.

snjoper sri 15.1.2020 12:16

Ubiquity Unifi je skuplja prica jer ako ides s njima moras uzeti Unifi Cloud Key ili instalirati na racunalo software koji ce upravljati sa uredajima. Po meni je bolja opcija ici na Mikrotik , zavisno o velicini kafica i pokrivenosti signala ici recimo na 1-2 kom MIkrotik Hap AC , ugasiti wifi na routeru i postaviti mikrotike da reguliraju korisnike. E sad problem je sto moras naci nekoga da ti to podesi kako treba i to ce raditi bez problema , ima tu dosta stvari oko podesavanja od prioriteta za recimo kasu do  onemogucavanje nekih servisa koji gutaju puno prometa...

Stoja sri 15.1.2020 12:30

Moj prijedlog je google wifi. Mi ga u firmi koristimo da bi pokrili više ureda + bez problema drži više uređaja. Trenutno imamo u prosjeku između 25-30 uređaja spojene tokom dana, i sa brzinom od 50mbps nije bilo nikakvog problema pucanjem veze i brzinom. Plus što se vrlo lako sve konfigurira, mogu se pratiti spojeni uređaji i njihova potrošnja prometa, te se isto tako lako uređaji blokiraju ili im se daje prioritet. Uglavnom jako smo zadovoljni  Cijena možda problem jer dođe negdje oko 300€ (3 komada)

wifi sri 15.1.2020 12:56
Silent horror1992 kaže...

Radi se o kafiću u selu.

Šta znam, bar 50 ljudi da može gurat bilo bi ok, a i to bi bilo rijetko kad da baš 50 odjednom bude spojeno.

 

 ajde za pocetak na routeru od isp-a prvo skrati dhcp lease time na 1h... po defaultu obicno bude 24h, i samim time ako imas protok ljudi u kaficu dogodi se da prva ekipa pokupi sve ip adrese i posli se mozes slikat jer su iste rezervirane na 24h... 

sasvim je druga prica ukoliko zelis podrzat velik broj simultanih veza, a tu ce naravno velik utjecaj opet imat i brzina pristupa internetu. dobar prijedlog je da napravis guest mrezu (ako router od isp-a podrzava) i limitiras brzinu korisnicima na nesto razumno (faktor velicine manje od brzine pristupa netu)... 

tek nakon svega toga bi isa u shopping, osim u slucaju da je sada vec isp-ov router neka zastarjela skovaca.