mali.kresho pon 16.3.2020 11:17

Imam problema s povezivanjem na net preko LAN-a. Naime sta je, u prizemlju kuće mi se nalazi ruter iz kojeg sam preko TP-linkova se spojio na kat, sve preko žice, na d-linkov switch na koji su spojeni , IPTV, ps4 i i AV reciver. Sad sta je problem, veza mi svaki puta puca kad prebacim sa TVa na ps4 i obrnuto. Veza pukne dok je u ostatku kuće sve u redu. Zvao sam Iskon kod kojih imam paket i dali su mi uputu da iskopcam TP linkove, zamijenim ih i to je to. Oprobo to napravit i veza se vrati, ali opet kad ps4 ugasim vratim na tv radi,  kad vratim ponovno na ps4 opet ostanem bez mreže i tako u krug. probao sam samo s kablom iz tp linka direkt u ps4 pa ga iskopcam i vratim nazad, opet nema mreže. ima tko kakvo rjesenje, jer cu izludit sa stalnim resetiranjem tp linkova?

mali.kresho sri 18.3.2020 08:28

Malo sam se jucer vise igrao s nekim opcijama, pa sam dosao do zakljucka...

Problem je u IP adesama, ps4 i laptop kad spojim nakon reseta tp linkova normalno funkcioniraju 15 20 min i nakon toga izgube konekciju, spojim laptop i vidim da ne moze dobiti IP adresu, dok Iskonov IPtv normalno radi i bez problema, znaci da neta ima ali nesto poj.... te ip adrese...sad ne znam jel stvar onda do rutera ili do linkova ili do neceg treceg?

Antoniio22 sri 18.3.2020 09:28

Koliko sam skužio, sve ti ide preko jednog switcha, i IPTV i ps4 i treći uređaj, a switch na jedan port na ruteru. IPTV ti ne može raditi ako ti preko tog switcha radi internet i obrnuto jer ti je sve spojeno na jedan port na ruteru i taj se bridgea ovisno o tome što je spojeno, IPTV ili neki uređaj za internet. Jedno i drugo ne može raditi zajedno. IPTV ti mora na ruteru biti spojen na svoj port, switch na drugi i tada bi ti sve trebalo bez problema funkcionirati.

Ispravi me ako sam nešto krivo shvatio.
Veza ti je ruter--TPlink---TPlink---switch---sve ostalo

mali.kresho sri 18.3.2020 10:42

Evo na slici nacrtano :)

Znaci prizemlje iz rutera idu 3 kabla, za tp link, Iskon Tv i komp...na katu iz tp linka ide u switch, a iz njega ps4, drugi iskon Tv i u ovom slucaju laptop sto sam spojio da vidim kako se on ponasa...

Dolje u prizemlju sve stima normalno, i wifi i lan veza, a na katu imam problema...Kao sto sam napisao Iskon tv radi bez problema kad ga se gasi, prebacuje na resiveru s uredjaja na uredjaj, ne gubi vezu...medutim ps4 i komp imaju vezu prvih 15ak minuta i onda samo odjednom izgubim vezu i kad pokusam skuzit sta je, vidim da jednostavno ps4 i komp pise no ip address... desavalo se i prije kad nisam imao switch...

MrBlc sri 18.3.2020 11:10

Što ti je TP-link? Powerline adaptor ili nešto drugo?

Ako je powerline adaptor, to ti ne može raditi, kao što ti je Antoniio22 već napisao - IPTV i LAN su dvije odvojene mreže u routeru, router port na koji je spojen TP-link dodijeli onom mreži koji prvi uređaj zatraži, s tim da, obvisno o samim uređajima, ne zna prebaciti dok se fizički ne odspoji TP-link jer router ne zna što se događa s druge strane powerline mreže. Vjerojatno je IPTV box dovoljno pametan da zna periodički zatražiti refresh od routera, pa kad upališ IPTV ili ako se on povremeno ažurira (primjerice listu kanala), router prebaci port na IPTV mrežu i interneta više nema dok router ne detektira prekid konekcije na tom portu.

Rješenja:

1.) Dva para powerline adaptora - jedan za LAN/internet, a drugi isključivo za IskonTV. Svaki par je syncan zasebno, provjeriti da su dobili različiti network key.

Prednosti: jeftino, lako za podesiti

Mane: rade konkurentno i jedan drugog zagušuju, pa ako imaš već sad dosta nisku brzinu, neće dobro raditi

2.) Dva switcha s podrškom za VLAN (virtualni LAN) - jedan je spojen s dva kabela na router i trećim na powerline, a drugi je spojen na powerline i na njega spajaš uređaje na katu.

Konfiguracija donjeg:

- jedan port spojen na router: VLAN1

- drugi port spojen na router: VLAN2

- port na kojem powerline: untagged

- ostali portovi: VLAN1, pa na njih možeš spajati dodatna računala ako fali portova na routeru

Konfiguracija gornjeg:
- port na kojem powerline: untagged

- port na kojem je IskonTV: VLAN2

- ostali portovi: VLAN1, na njih spajaš sve ostale uređaje i/ili dodatne switcheve

Prednosti: nema konflikta među powerline mrežama - sve ide preko iste, ovisno o opcijama switcheva, možeš dati prioritet IPTV-u da zbog neta ne prekida TV

Mane: skuplja oprema, traži veće znanje za podesiti

Alternative:

- prebacivanje jedne mreže na WiFi

- provlačenje kabela

ihush sri 18.3.2020 11:38

- IPTV i LAN su dvije odvojene/različite mreže (+zaštita + ovisno kako koji operater izvede uređaj-soft-firmware npr tcom ima odvojene portove crveno-žuto, ostali automatika tj iptv se podesi na portu gdje ga spojiš ali ne preko switcha dalje.. tj tad bi mogao imati više iptv prijemnika (besplatno) a to operater ne želi tj naplaćuje.

-sve ti radi neko vrijeme jer zapravo mreža može raditi bez routera 10-15min.. tj kad zatraži ferfresh ip adrese tad dođe do kolizije-prekida.. do tad kao da radi. Možeš probati i ručnim postavkama ip adrese na računalu-pleyki.. ali u pravilu se to ne miješa u jednu mrežu, tj to može samo smatswitch koji ima mogućnost vlana.. i sl. tj sve je to soft-opcija-mogućnost ali i zaštita operatera + iptv nije lan (mada je ''isto'') :)