Razni mrežni problemi

Neobičan problem s wifi-em na laptopu

danijel206 pon 9.9.2019 22:02

Pozdrav, kupio sam novi laptop, instalirao windowse na njega, instalirao sve potrebne drivere i upogonio ga da normalno sve radi. I tako je funkcionirao savršeno do prije neki dan kad se wifi počeo čudno ponašati. Znači internet nije radio, a status povezanosti se neprestano naizmjenično mijenjao iz "Connected, secured", u "No internet, secured". Dakle on je kao par sekundi povezan, i onda se odjednom status promijeni u no internet. I tako neprestano u krug. Probao sam raditi troubleshoot problema nebrojeno puta. Obično bi mi javljao da IP postavke nisu ispravne. Kada bi ručno unio te postavke, onda bi se status promijenio u No internet za stalno. Napravio bi troubleshoot još jednom i tada bi obično javljalo "Windows can't communicate with the device or resource. I nikako to riješiti. Prvi puta sam to riješio na način da sam obrisao drivere od wifi-a, spojio se LAN kabelom direkt na router i skinuo iz nova drivere. Mislio sam da je to to, no problem se pojavio još 2 puta. Probao sam ponovno s driverima, nije pomoglo. Probao sam bezbroj puta enable/disable wifi-a, izmjena iz automatskih u fiksne IP postavke i obratno. Razne DNS servere. Restartao laptop. Probao s ipconfig /flushdns /release /renew naredbama. Probao sam s netsh winsock reset naredbom. Probao sam obrisati sve iz hosts filea. Probao sam napraviti update i provjeru preko HP Support Assistanta. Stvarno već gubim ideje. Ja sam poprilično uvjeren da je to i dalje problem s driverima, iako su skinuti sa službene stranice. I tako kako problem misteriozno nastane, tako nakon 2 sata živciranja, konfiguriranja i ostaloga samo od jednom nestane. Tako da sumnjam da je problem u hardware-u, jer evo i sad wifi normalno radi. Mreža uredno radi na svim ostalim uređajima. Laptop je HP Pavilion Gaming 15. Windows 10 Pro je gore. Ako treba još kakve informacije, slobodno pitajte. Molim za pomoć jer gubim živce s ovime na veliko.

bezjak78 uto 10.9.2019 10:29

Pozdrav.

 

Nisam siguran da će ti ovaj savjet pomoći, jer vjerovatno nije do toga no vrijedi probati. Da li imaš instaliran Avast antivirus? Ja sam na 2 PC/laptopa koja sam popravljao otkrio da je on radio probleme - PC/laptop je spojen na mrežu no ne može se spojiti niti na jednu stranicu. Probaj deinstalirat Avast.

 

LP, Zoran

Wolverine uto 10.9.2019 10:54
danijel206 kaže...

Pozdrav, kupio sam novi laptop, instalirao windowse na njega, instalirao sve potrebne drivere i upogonio ga da normalno sve radi. I tako je funkcionirao savršeno do prije neki dan kad se wifi počeo čudno ponašati. Znači internet nije radio, a status povezanosti se neprestano naizmjenično mijenjao iz "Connected, secured", u "No internet, secured". Dakle on je kao par sekundi povezan, i onda se odjednom status promijeni u no internet. I tako neprestano u krug. Probao sam raditi troubleshoot problema nebrojeno puta. Obično bi mi javljao da IP postavke nisu ispravne. Kada bi ručno unio te postavke, onda bi se status promijenio u No internet za stalno. Napravio bi troubleshoot još jednom i tada bi obično javljalo "Windows can't communicate with the device or resource. I nikako to riješiti. Prvi puta sam to riješio na način da sam obrisao drivere od wifi-a, spojio se LAN kabelom direkt na router i skinuo iz nova drivere. Mislio sam da je to to, no problem se pojavio još 2 puta. Probao sam ponovno s driverima, nije pomoglo. Probao sam bezbroj puta enable/disable wifi-a, izmjena iz automatskih u fiksne IP postavke i obratno. Razne DNS servere. Restartao laptop. Probao s ipconfig /flushdns /release /renew naredbama. Probao sam s netsh winsock reset naredbom. Probao sam obrisati sve iz hosts filea. Probao sam napraviti update i provjeru preko HP Support Assistanta. Stvarno već gubim ideje. Ja sam poprilično uvjeren da je to i dalje problem s driverima, iako su skinuti sa službene stranice. I tako kako problem misteriozno nastane, tako nakon 2 sata živciranja, konfiguriranja i ostaloga samo od jednom nestane. Tako da sumnjam da je problem u hardware-u, jer evo i sad wifi normalno radi. Mreža uredno radi na svim ostalim uređajima. Laptop je HP Pavilion Gaming 15. Windows 10 Pro je gore. Ako treba još kakve informacije, slobodno pitajte. Molim za pomoć jer gubim živce s ovime na veliko.

 provjeri što ti piše pod publisher drivera za wifi, microsoft ili od proizvođača wifi kartice? ako piše microsoft to je najverojatnije uzrok. deinstaliraj te, instaliraj od proizvođača i onemogući automatski update drivera ( https://www.windowscentral.com/how-disable-automatic-driver-updates-windows-10 )

ihush uto 10.9.2019 13:19

-prvo kao pravilo,.. kad neki problem ne možemo otkriti uzrok, tad je loša praksa čačkati po svemu što nam padne na pamet, podešavati ip, dns... brisati hosts... jer to nije uzrok problema. To je samo 'refleks' kad ne možemo otkriti uzrok i tad pokušavamo bilo što (pa i pogrešno..). Rezultat, ako je kvar-HWa ne možeš ništa, ako je driver tad sve ostalo što si radio samo stvara problem, ako je neki treći soft i dalje je tu, kao što netko sugerira za avast, možda firewall i sl. možda malware-virus, možda problem nije u računalu nego u routeru-wlan.. pa i na strani operatera-centrale..

 

-prije nego kreneš u sva moguća brisanja-čačkanja.. trebaš potvrditi-eliminirati, jel kvar HWa ili je soft uzrok (ako nije HW tad je soft, loš driver, postavka ili treći uzrok kombinacija softa kao i malware).

-najbrže, bootanje nekog live osa, npr linux mint.. upališ i vidiš ponaša li se isto i tad je kvar-hw ili sve radi normalno pa si siguran da je uzrok nešto soft.

 

-ako je hw, reklamacija-popravak.

-ako je soft: provjeriš bios-postavke (kroz update se može flashati i bios, eufi radi svašta..), provjeriš-podesiš power opcije, isto to pod win, ..

-driver? -ne može biti driver krivac, jer bi tad identičan problem imale tisuće korisnika, jer driver ne koristiš samo ti niti je taj driver specifičan samo za tvoj laptop-wlan.. ok, moguće, ali 99% nije to, prije da neki malware doda nešto na driver i sl. Jednako objašnjenje je za windows i ostale appse-soft, tj ti znaš iz kojeg izvora si nešto skinuo.. ako je nešto piraterija i sl tad je to moguće, malware.

-bilo koji soft, nešto što možda na prvu nema veze .. npr neka apps za push notification.. (jer netko ima probleme s internetom i sl.) možda imaš otvoren torrent-seeder koji uzme previše linija, možda.. pa i kvar kao loš kontakt-hlađenje ili poluispravan dio, možda neki izvor smetnji u blizini kao ometač.

-bezbrojno je to možda, jedino ti možeš sve to znati-vidjeti i nekako pogoditi uzrok, ili kreneš od nule, bios, boot livea i tad zaključiš gdje je možda uzrok. Tek tad možeš otkloniti problem kad pronađeš uzrok.

.. ovako, možda je sve ok, ali je sad možda problem što si previše postavki mjenjao-brisao, razni driveri i sl. i sad je možda jedino clean install win ono što će (možda) popraviti stvar.

Svaki soft koji imaš instaliran može bit povezan, svaka postavka, naravno logikom kreneš od wlan, driver, .. ali kad eliminiraš npr driver (jer nije tvoj driver jedinstven na svijetu) tad ono što preostane skriva uzrok.

 

npr hp support assistant, =smeće, višak, jer sve radi i win update. Možda je uzrok dupli update, možda je krivac HP, možda MS.. jer i oni griješe a sad više ne možeš ni znati tok je od te dvojice kriv ako je jedan od njih krivac.

-'ljepši' su kvarovi kad nešto crkne-ne radi.. ovo je više simptom powermanagmenta, kombinacija trećeg softa, postavke.. ili malware. Ako je nešto od tog uzrok, tad ne možeš promjenom IPa nešto popraviti, možeš samo dodatno nešto drugo zrljaviti i zato je bolje stati, ne čačkati.. i bootati live kao test-potvrda ispravnosti HWa ili SWa.