Razni hardverski problemi

TP-link wifi usb adapter problem

skip sub 5.10.2019 23:39

Pozdrav, imam problem s usb wifi adapterom TL-WN722N koji nemogi nikako instalirati a sigurno je ispravan jer na drugom PC.u radi normalno (WIn 10 je na oba PC.a)

Kada ga ustekam u usb nedobijem nikaku obavjest da je ustekan ali se vidi u device manageru pod network adapters iskoci "TP link wireless adapter" cim ga ustekam u USB port.

Ovdje sam skinio drivere za tocno taj adapter i win 10 ali kad ih pokrenem oni prvo pocnu traziti adapter dali je usteka uopce i nenadu ga !!!  Probo sam sve usb portove koji su sigurno ispravni i primaju npr obicni stik ili mis.

Dakle portovi ispravni , adapter ispravan u cem je kvaka ?

Takoder kad probam deesni klik na njega u device manageru i update driver on pocne traziti driver i nade ga i kao da ga hoce skinit pise download driver i vrti do beskonacnosti ali nista. Takoder ako ustekam adapter u USB i pocnem dizati windows uopce ga nemogu dici nego se win zaglavi kao da sam usteko nesto sto nevalja hmh. pliz help

 https://www.tp-link.com/en/support/download/tl-wn722n/?utm_medium=select-local#Driver

skip pon 7.10.2019 09:25

Izgleda da je verzija 1 jer tako pise za one koji nemaju oznaku da je V1 ali opet isto neradi. Sad sam pogledo na onaj komp gdje je vec instaliran i radi normalno i pise da je verzija drivera za Atheros 9271   2.0.0.32  od datuma 4.01.2010.

kad sam pogledo na net to su driveri od win 7 ice, ali normlano radi na tom kompu gdje je win 10 instaliran. Onda sam skinio taj driver za sedmicu i probo instalirat na onaj komp gdje neradi ali nemoze - krene ga instalirat i zapne, tj vrti u bekosnacno. Sta sad napravit hm zasto neda instalirat  ?

ihush pon 7.10.2019 13:27
skip kaže...

.. Sta sad napravit hm zasto neda instalirat  ?

 -ovako, PC je HW (hardware) + SW (software) + postavke/opcije ovisno o izboru OSa, appsa, potreba.. + malware.

- da bi PC-sys radio, mora biti 100% ispravno, uređaj-wlan, usb port-kontroler, napajanje (struja-napon) .. + odgovarajući soft tj driver + bez neke treće opcije kao onemogućeno ili oštećen sys ili malware pa čak i preagresivna antivirus zaštita koja može blokirati bilo što.

- da bi pod win 10 instalirao neki driver, on mora biti odgovarajući-kompatibilan i certificiran.. pošto je za w7 to znači da nije za w10 i to je već razlog da ga installer ignorira tj ne napravi ništa (moraš reboot-safe/f7.. drži shift dok restartaš.. i pojavit će se meni).

- moguće da si već napravio neki 'frankenštajn' križanac drivera, npr da ima nešto novije ali za drugu seriju wlan a kod instalacije prednosti ima novija verzija.. deinstall svega starog i tad bi novi install trebao proći itd.

- za sve ostalo ugl pomaže i automatika tj driver sam win povuče s interneta ako postoji za w10.. ali problem je za mrežni driver jer tad nema mrežu. U slučaju wlan, možeš koristiti žicu-lan i kad win instalira driver za wlan tad isključiš lan (bez da sam tražiš odgovarajući driver) .. to je bolji način nego ovako tražiti i ovisiti o točnoj-pogrešnoj verziji.. jer sad više nitko ne može biti siguran što je problem tj zašto je uopće do problema došlo, pa je ponekad jedino clean install win od nule rješenje. Npr što ako neki malware blokira? Što ako si skidanjem drivera s nekog nepoznatog izvora dobio virus (uz driver)?.. i što ako se samo virus ne želi maknuti itd..

 

sav hw mora biti 100% ispravan, sav sw mora biti odgovarajući-kompatibilan i sve mora biti odgovarajuće podešeno, od biosa nadalje, svaki dodatni soft kao antivirus .. a možda je nešto banalno npr napon usb porta + neki dodatni usb uređaj koji u kombinaciji (zajedno) daju problem ili npr isti driver za drugu karticu, jer isti su driveri.. driver pokriva više uređaja, isti chip neovisno o brandu + uključuju i starije serije i realno se mrežni driveri desetljećim ane mijenjaju osim što se dodaju novi fičeri za novi chip (kao brzina) .. do svi koristie zapravo iste chipove-drivere kao što svi imaju intel-amd cpu ili nvidia-ati vga..

-win ima generičke drivere, tj to su isti driveri jer ne postoje dva drivera, postoji jedan driver proiuzvođača chipa i win dio tih drivera uključi u instalalciju-paket, neke izbaci.. takav generički-goli driver može biti ok, može biti jednak full driveru ali često full ima neku dodatnu opciju-podešavanje i često je poželjno instalirati puni driver nrp za vga, audio.. dok za mrežu-wlan to može biti wps ili ac brzina ili neki dodatni soft..

 

+ problem, ovisi kaakv driver-installer si pribavio. Driver je zapravo isti, moraš samo paziti jel 32-64bitni (to se ne miješa) ali može biti npr od XPa-w7.. ako nema od w10. Problem je što installer može biti applikacija-exe, koja to sve radi, a tad je installer ovisan o winver-osu tj u pravilu ne podržava noviji jer mu je nepoznat. Tad trebaš pribaviti 'pravi' driver, ne installer nego raspakirani driver koji je zapravo neki config-text-inf + sys-dll tj sam driver file. Instalira se desnim klikom ili browsanem iz device managera.. često su takvi installleri problem jer instaliraju i neki dodatni soft koji je vjerojatno nekompatibilan s w10, npr video tv kartice, scaner-printer i sl. .. iz nekih installer paketa možeš raspakirati driver npr korištenjem 7z (winrar-zip..) ovisi kako je soft upakiran, ili google pronađe traženo ili winupdate (ako spojiš žicom..) itd itd..

skip sub 12.10.2019 18:42

ovi driveri za win 7 koje sam gore naveo  od 4.01.2010. su cudesno proradili nakon restarta, dakle sada wifi radi kako treba na win 10 s driverima od sedmice i slucaj rjesen.

samo da dodam da je na onom prvom kompu gdje je komp sam skinio driver s neta preko opcije driver automaticaly install naso upravo taj driver od win sedmice !!!