CPU pon 30.9.2019 18:22

Imam problem sa M2 SSD-om. Model je Adata SX6000pnp 256gb, nakon mjesec ipo dana koristenja, prezadovoljan sve do danas. Nakon restarta su poceli poceli problemi. Naime uopce mi se nije htio windows bootat, nakon toga sam otisao u bios gdje ga uopce nije bilo, nije ga ucitao/pronasao. Nakon iskljucenja iz uticnice i 10min bez napona ponovo sam upalio komp i windows se ucitavao 15min, jako sporo radi, USAGE je na 100% cijelo vrijeme. Sta da radim?? Pomoc! 

CPU pon 30.9.2019 18:55

Evo nakon silnih restarta i gasi/pali, ništa. Tek nakon što sam fizički izvadio ssd iz m2 utora te ga vratio nazad, proradio! Nikakvih problema više nema, ali zašto se to dogodilo?

Posmatrač pon 30.9.2019 20:09
CPU kaže...

Evo nakon silnih restarta i gasi/pali, ništa. Tek nakon što sam fizički izvadio ssd iz m2 utora te ga vratio nazad, proradio! Nikakvih problema više nema, ali zašto se to dogodilo?

 Prasina i oksidacija na kontaktima ssda..... 

 

ihush pon 30.9.2019 21:16

vjerojatno kontakt ili se zblesira kontroler (u wormrestartu... ostane neinicijaliziran uređaj, relativno često na ssd-chip diskovima dok se to na hddu lakše detektira tj čuemo zvuk i spinup.. pogotovo ako imaš više od jednog bootabilnog diska, tad automatika krene dalje i tad killswitch windowsa još sve ubije..) -fix? kod paljenja pripazi, obično bios tad duže stoji dok pokušava detektirati medije pogotovo kad nestane memorirani-boot.. ako se desi jendom nema razloga da se opet ne ponovi, tj 99% hoće.. :) ..

-isključi fastboot i sl fičere, uključi prikaz bios-post podataka na ekranu tj ovisno što ti bios nudi u opcijama, može i pauza za detektiranje diska-ulazak u bios.. (naravno tad gubiš recimo 5 sec za brzinu bootanja.. ovisi što ti je važnije, boot ili ispravan rad + možeš reklamirati ali pitanje što je uzrok, medij, kontakt, kontroler, nešto treće... napon/usb i sl. i takvi kvarovi koje servis ne može lako ponoviti se ugl odbijaju na reklamaciji..

-jeidno 'dobro' rješenje je imati samo jedan boot medij/disk i tad ako ssd-nvme/m2 nije inicijaliziran, nema boota.. i istog trena znaš za probem (ugl je dovoljno ugasiti-upaliti.. ako su kontakti tad i njih malo pritisnuti prije paljenja..)

meboro1 sri 29.1.2020 18:29

Molim pomoć

Imam gigabyte aorus ultra gaming x470 rev 1.0 ploču i do sad sam imao system na sata SAD-u od 120gb ali je postalo premalo pa sam uzeo ADATA XPG SX8200 PRO 512GB SSD PCIe M.2 2280 SSD. Ploča ima dva M.2 Ssd utora. Ni na jednom slotu win 10 x64 ne učitavaju ssd! Zašto?

Filox čet 30.1.2020 13:14
meboro1 kaže...

Molim pomoć

Imam gigabyte aorus ultra gaming x470 rev 1.0 ploču i do sad sam imao system na sata SAD-u od 120gb ali je postalo premalo pa sam uzeo ADATA XPG SX8200 PRO 512GB SSD PCIe M.2 2280 SSD. Ploča ima dva M.2 Ssd utora. Ni na jednom slotu win 10 x64 ne učitavaju ssd! Zašto?

 Kad sam uzeo prvu ploču s m.2 utorom i svoj prvi m.2 ssd, tražio sam i ja zašto se ne vidi kod instalacije Win10. U BIOSu ima opcija neka, stvarno ne znam točno, ali nešto vezano za PCI-E lanes, pa sam tu podesio da piše M.2, a ne nešto što je prije toga pisalo.

 

Nakon toga sve normalno, disk ko i svaki drugi.

 

Valjda mi ploča nije palila m.2 slot, jer je PCI-E lanes dodijelila nečemu drogome, pa sam joj trebao objasnit da ja baš želim taj m.2 slot koristit kao takav. Nadam se da sam dobro zapamtio problem, ali sigurno je bilo rješeno u BIOSu jednom klikom i paljenjem tog slota.

 

EDIT:

Evo, pri dnu ima slika iz BIOSa, točno opisano to što sam spomenuo. Dobro se sjećam.

https://slickdeals.net/article/news/how-to-install-an-m-2-ssd-on-a-desktop-pc/