zrimo sub 13.4.2019 12:15

Pozdrav, imam problem s DDR4 ramom, u pitanju su Asrock B450M-Pro4 matična i Team Group Delta 2x8gb 3000mhz.

Matična prepozna ram kao 2600mhz kad su dva sticka u dual channel

S jednim stickom xmp radi normalno na 3000mhz, probao i na 3200mhz radi, ali kad ubacim drugi stick PC neće da upali.

Stavio najnoviji Bios isto slučaj.

 

Pa ako netko ima savjet ili može pomoći kako mogu izvući barem deklariranih 3000mhz bio bi zahvalan.

Damir22 sub 13.4.2019 12:29

Postoji mogucnost da nisi ubo u dobre slotove ako ti ploca ima 4 ddr slota. Isprobaj obadvije plocice odvojeno u istom slotu, ako ti obadva zasebno rade na 3200, a zajedno nece, onda problem mora biti u postavkama.

 

Neznam na tvojoj ploci, na mojoj je xmp radio vise problema nego koristi, manualnim podesavanjem brzine, voltaze i latencija, sve je proradilo kako treba.

 

 

 

mislioc sub 13.4.2019 12:41
zrimo kaže...

Pozdrav, imam problem s DDR4 ramom, u pitanju su Asrock B450M-Pro4 matična i Team Group Delta 2x8gb 3000mhz.

Matična prepozna ram kao 2600mhz kad su dva sticka u dual channel

S jednim stickom xmp radi normalno na 3000mhz, probao i na 3200mhz radi, ali kad ubacim drugi stick PC neće da upali.

Stavio najnoviji Bios isto slučaj.

 

Pa ako netko ima savjet ili može pomoći kako mogu izvući barem deklariranih 3000mhz bio bi zahvalan.

 Prvo napravi update na zadnji bios na matičnoj.

zrimo sub 13.4.2019 13:50
Damir22 kaže...

Postoji mogucnost da nisi ubo u dobre slotove ako ti ploca ima 4 ddr slota. Isprobaj obadvije plocice odvojeno u istom slotu, ako ti obadva zasebno rade na 3200, a zajedno nece, onda problem mora biti u postavkama.

 

Neznam na tvojoj ploci, na mojoj je xmp radio vise problema nego koristi, manualnim podesavanjem brzine, voltaze i latencija, sve je proradilo kako treba.

 

 

 

Jednu ploču sam probao i radi normalno na 3000, radila i na 3200.

Obje rade nomalno na 2400, odnosno bez xmp.

 

Nisam nikada namještao manualno, jel imaš neki savjet?

Damir22 sub 13.4.2019 14:15

Pa ne, ne neki pretjerano pametan.

Prvo vidi dali je memorija u dobrim slotovima za dual channel. Onda udjes u bios i rucno namjestis brzinu, voltazu, i latencije, a to sve ti pise i na kutiji, i na samom sticku.

Vjerovatno ce to za ddr4 na 3200mhz izgledati nesto kao 3200mhz (32 mnozitelj na memoriji), oko 1.3v te 16-18-18-36 ili slicno za latencije.

Ja imam geil memoriju, xmp mi ju je na gigabyte ploci postavljao na 1.2v, 3000mhz i 16-18-18-36, a na memoriji je deklarirano nesto sasvim drugo. I stalno sam imao bsod, kad sam rucno namjestio onako kako je po specifikaciji, memorija bez greske radi na 3400, s istim latencijama, moze ici i vise ali ne vidim poantu.

Za pocetak testiraj obadva sticka odvojeno u istom slotu na istim postavkama, pa kreni od toga.

Nisi napisao koji je procesor iako to nebi trebalo imati neke veze

Ps ako je to memorija koja mislin da je, pogledaj koju default voltazu ti stavlja ploca na defaultu a koju po xmp profilu, ona bi trebala raditi na 1.35v

zrimo sub 13.4.2019 14:28
ray_OGF kaže...

Jesi isprobo jedan po jedan stick memorije stavit i vidit dal će postat?

 

EDIT: U najgorem slučaju, ubaci oba sticka, uključi XMP i smanji sa 3000MhZ na npr 2933 ili 2800

 Probao sam 2933 nije išlo.

zrimo sub 13.4.2019 14:33
Damir22 kaže...
Pa ne, ne neki pretjerano pametan.

Prvo vidi dali je memorija u dobrim slotovima za dual channel. Onda udjes u bios i rucno namjestis brzinu, voltazu, i latencije, a to sve ti pise i na kutiji, i na samom sticku.

Vjerovatno ce to za ddr4 na 3200mhz izgledati nesto kao 3200mhz (32 mnozitelj na memoriji), oko 1.3v te 16-18-18-36 ili slicno za latencije.

Ja imam geil memoriju, xmp mi ju je na gigabyte ploci postavljao na 1.2v, 3000mhz i 16-18-18-36, a na memoriji je deklarirano nesto sasvim drugo. I stalno sam imao bsod, kad sam rucno namjestio onako kako je po specifikaciji, memorija bez greske radi na 3400, s istim latencijama, moze ici i vise ali ne vidim poantu.

Za pocetak testiraj obadva sticka odvojeno u istom slotu na istim postavkama, pa kreni od toga.

Nisi napisao koji je procesor iako to nebi trebalo imati neke veze

Ps ako je to memorija koja mislin da je, pogledaj koju default voltazu ti stavlja ploca na defaultu a koju po xmp profilu, ona bi trebala raditi na 1.35v

cpu je r5 2600

 

Memorija je u dual channel, tako je očitava cpu-z.

Ili da provjerim još nekim programom?

 

 

Damir22 sub 13.4.2019 15:31

Pogledaj na stranici proizvodjaca ploce memory compatibility s tom memorijom.

Rucno unesi brzinu, znaci pod memory multiplier unesi 32, xmp profile stavi na "disabled".

Iako nisam shvatio, znaci kad stavis obadva sticka, u namjestis na 3000+ mhz, uopce nece bootati sistem?

Ako je tako, trik je u latencijama, stavi rucno 19-19-19-38, i onda probaj. Voltazu stavi na 1.35, ako nemas to, onda 1.4

zrimo sub 13.4.2019 16:29
Damir22 kaže...
Pogledaj na stranici proizvodjaca ploce memory compatibility s tom memorijom.

Rucno unesi brzinu, znaci pod memory multiplier unesi 32, xmp profile stavi na "disabled".

Iako nisam shvatio, znaci kad stavis obadva sticka, u namjestis na 3000+ mhz, uopce nece bootati sistem?

Ako je tako, trik je u latencijama, stavi rucno 19-19-19-38, i onda probaj. Voltazu stavi na 1.35, ako nemas to, onda 1.4

Nije na qvl listi.

 

Jeste, s oba sticka neće da boota, s jednim normalno ide i na 3200.

 

 

 

 

zrimo sub 13.4.2019 16:45
Damir22 kaže...
Pogledaj na stranici proizvodjaca ploce memory compatibility s tom memorijom.

Rucno unesi brzinu, znaci pod memory multiplier unesi 32, xmp profile stavi na "disabled".

Iako nisam shvatio, znaci kad stavis obadva sticka, u namjestis na 3000+ mhz, uopce nece bootati sistem?

Ako je tako, trik je u latencijama, stavi rucno 19-19-19-38, i onda probaj. Voltazu stavi na 1.35, ako nemas to, onda 1.4

 Neće niti s tom latencijom na 1.35

Damir22 sub 13.4.2019 17:15

Siguran si da su obadvije plocice ispravne?

Ako u biosu pise single chanel, provjeri u kojim slotovima ti je memorija... Na nekim plocama popunjavas 1 i 3 slot a na nekima 2 i 4 za dual channel.

Pokusaj je staviti na 2132 mhz, pa vidi hoce li proraditi dual channel.

A prije svega, daj resetiraj bios, ili preko jumpera ili iz samog biosa

zrimo sub 13.4.2019 17:31

Morat ću otvarat kućište pa provjeriti drugu pločicu, za prvu sam sugran da radi jer je boot išao i na 3200.

 

Mislio si na load setup defaults u Biosu? To sam radio.

Ili misliš preko jumpera cmos.

zrimo sub 13.4.2019 20:27

Evo istestirano, hvala svima na dosadašnjoj pomoći.

 

Stanje je ovakvo, obje pločice definitivno ispravne, rade u A2 bez problema na 3200.

Probao ramove u svim pozicijama i niti jedna ne daje dual channel.

 

Po meni ili matična nije kompatibilna s ovim ramom pošto nije na qvl ili matična nije ispravna.

 

Evo ovaj ima isti problem na Asrock matičnoj, isto i meni pokazuje.

http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=5053&title=bios-no-detecting-dualchannel-memory

Damir22 sub 13.4.2019 21:07

Ok, ako dobro tumacim....

Memorija za dual channel ti ide u 2 i 4 slot,s lijeva na desno. Dakle, cpu socket, prvi slot prazan, u drugi memorija, treci prazan, cetvrti memorija.

Presitna su mi slova na mobitelu, 2600mhz je default ploce za dual chanel na raven ridgeu. Mozda ne vidim dobro, provjeri manual.

Dakle,kad ih poslozis, trebao bi ti bootati sistem s memorijom na 2666 (ili 2600), zatim ides u uefi, pod oc tveaker, dram configuration, xmp profile, umjesto AUTO, odaberi profil 1, sto bi trebalo podesiti memoriju na 18-18-18-36, 1.35v i 3000mhz. Spremi i vidi sto ce se desiti.

Naravno, ako mozes isprobati tu memoriju kod nekoga, ili neku drugu kod sebe, mozda memorija jednostavno ne zeli raditi u dual channelu na toj ploci.....

Kompatibilnost je dosta zeznuta, neke memorije jednostavno jos uvijek ne rade kako treba, zato je najbolje gledati compatibility list, ili vec i sami proizvodjaci imaju "amd" ili "rzyen" optimized memorije....

Damir22 ned 14.4.2019 13:52

Nemam bas vise ideja, sad ti jedino ostaje vidjeti da isprobas memoriju s nekom drugom plocom, odnosno neku drugu memoriju da probas kod sebe, da iskljucis mogucnost da neka od komponenti jednostavno nije ispravna.

 

 

HCgamingCRO ned 14.4.2019 14:15

pa ko memorija nije na listi kompatibilnosti sa maticnom ,onda moze biti svasta zato postoje takve liste...axmp profil nece uvijek raditi ana amd platformi jel je to intelova tehnologija...

ali ovaj tvoj problem mi je dosta cidan kladio bi se na kompatibilnost rama jednostavno tvoja ploca nemoze taj ram u dual chanel na tu frenkvenciju i to je to...moze biti i nesto drugo ali tesko mi na pamet opada...

ako update biosa nerjesi problem probaj ako imas nekoga ko ima ram kompatibilan sa tvojom plocom da probas taj ram 

Valentin17 pon 15.4.2019 10:25
zrimo kaže...

novi update nakon testiranja, PC neće da upali ako je stick u B slotovima, u A pala oba stika.

A utori imaju očito prednost, B utori se popunjavaju tek nakon što su utori A puni.

Probaj s drugom memorijom, memorijom koja je na popisu preporučenih i Samsung B-die ako je moguće.

ansha pon 15.4.2019 10:54
zrimo kaže...

Evo istestirano, hvala svima na dosadašnjoj pomoći.

 

Stanje je ovakvo, obje pločice definitivno ispravne, rade u A2 bez problema na 3200.

Probao ramove u svim pozicijama i niti jedna ne daje dual channel.

 

Po meni ili matična nije kompatibilna s ovim ramom pošto nije na qvl ili matična nije ispravna.

 

Evo ovaj ima isti problem na Asrock matičnoj, isto i meni pokazuje.

http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=5053&title=bios-no-detecting-dualchannel-memory

Ostaje ti re-seat-at CPU, to cesto zna bit rijesenje kad gubis kanale...

ansha pon 15.4.2019 12:38
zrimo kaže...

Obavljen i reset cpu, isti slučaj.

Dakle po meni ili je memorija nekompatibilna za dual channel s pločom ili je sama matična defektna.

Memorija ti nije sigurno, maticna je problem 99%, mozda je i koji pin u socketu ostecen/savinut...