Bazinga uto 28.3.2017 21:47

Pozdrav kolege Bugovi forumaši. Nadam se da ce te mi moći pomoći sa problemom koji mi se pojavio. Naime kada igram igricu nakon nekog vremena (1-2h) mi se ugasi računalo i ne želi se odmah upaliti. Nema BOSD-a jednostavno se ugasi kao da je nestalo struje. Mislio sam da je proc pa sam nakon 5 godina zamjenio pastu i krenuo mjeriti temperature, ali nije u tome problem zadnji puta kada se ugasio kada su temperature jezgara bile 57 57 57 54. Vrtio sam ga i u prime95, neki 15 minuta temperature su došle do 80-84 stupnjeva, ali se komp nije gasio (cooler je stock intel šit). Napajanje ima godinu dana i 5 mjeseci starosti, ventilator radi normalo i kupio sam ga na preporuku ljudi tu s foruma kao dovoljno za moju konfu (vidi pod moj PC). Neznam šta bi moglo biti, meni se najviše čini kao da je napajanje, ali i ako je kako ću ja njima na garnaciji dokazat da meni napajanje radi to što radi? Oni će ga testirat vidjet da je ok i vjerovatno mi ga vratit...
Ja više nemam ideja što bi moglo biti, pa Vas molim za neki savjet. I preporuke što bi još mogao isprobati da se što više približim mogućem rješenju problema.

softwaremaniac sri 29.3.2017 01:59
Bazinga kaže...

Pozdrav kolege Bugovi forumaši. Nadam se da ce te mi moći pomoći sa problemom koji mi se pojavio. Naime kada igram igricu nakon nekog vremena (1-2h) mi se ugasi računalo i ne želi se odmah upaliti. Nema BOSD-a jednostavno se ugasi kao da je nestalo struje. Mislio sam da je proc pa sam nakon 5 godina zamjenio pastu i krenuo mjeriti temperature, ali nije u tome problem zadnji puta kada se ugasio kada su temperature jezgara bile 57 57 57 54. Vrtio sam ga i u prime95, neki 15 minuta temperature su došle do 80-84 stupnjeva, ali se komp nije gasio (cooler je stock intel šit). Napajanje ima godinu dana i 5 mjeseci starosti, ventilator radi normalo i kupio sam ga na preporuku ljudi tu s foruma kao dovoljno za moju konfu (vidi pod moj PC). Neznam šta bi moglo biti, meni se najviše čini kao da je napajanje, ali i ako je kako ću ja njima na garnaciji dokazat da meni napajanje radi to što radi? Oni će ga testirat vidjet da je ok i vjerovatno mi ga vratit...
Ja više nemam ideja što bi moglo biti, pa Vas molim za neki savjet. I preporuke što bi još mogao isprobati da se što više približim mogućem rješenju problema.

Testiraj OCCT PSU testom. Meni najviše smrdi napajanje.

Zekoslavko sri 29.3.2017 10:08
Bazinga kaže...

Pozdrav kolege Bugovi forumaši. Nadam se da ce te mi moći pomoći sa problemom koji mi se pojavio. Naime kada igram igricu nakon nekog vremena (1-2h) mi se ugasi računalo i ne želi se odmah upaliti. Nema BOSD-a jednostavno se ugasi kao da je nestalo struje. Mislio sam da je proc pa sam nakon 5 godina zamjenio pastu i krenuo mjeriti temperature, ali nije u tome problem zadnji puta kada se ugasio kada su temperature jezgara bile 57 57 57 54. Vrtio sam ga i u prime95, neki 15 minuta temperature su došle do 80-84 stupnjeva, ali se komp nije gasio (cooler je stock intel šit). Napajanje ima godinu dana i 5 mjeseci starosti, ventilator radi normalo i kupio sam ga na preporuku ljudi tu s foruma kao dovoljno za moju konfu (vidi pod moj PC). Neznam šta bi moglo biti, meni se najviše čini kao da je napajanje, ali i ako je kako ću ja njima na garnaciji dokazat da meni napajanje radi to što radi? Oni će ga testirat vidjet da je ok i vjerovatno mi ga vratit...
Ja više nemam ideja što bi moglo biti, pa Vas molim za neki savjet. I preporuke što bi još mogao isprobati da se što više približim mogućem rješenju problema.

 Napajanje je... odnesi ga na reklamaciju, reci kaj radi i reci da ti treba drugo jer ti je napajanje prijeko potrebno za rad... izaći će ti u susret i dati novo.

Bazinga sri 29.3.2017 12:24

Testiro ga OCCT za PSU, ali mi nakon nekih 2:20 prekine test jer mi 2 jezgra na procu pređe 85 stupnjeva. Kao što sam reko jučer sam na procu mjenjo termalnu pastu i znam da je cooler stock od intela šit, ali u igrici mi ne prelazi 60 stupnjeva i tad se gasio. Jel postoji neka metoda da manje nagazi CPU, ali da svejedno odradi taj PSU test?

softwaremaniac sri 29.3.2017 13:49
Bazinga kaže...

Testiro ga OCCT za PSU, ali mi nakon nekih 2:20 prekine test jer mi 2 jezgra na procu pređe 85 stupnjeva. Kao što sam reko jučer sam na procu mjenjo termalnu pastu i znam da je cooler stock od intela šit, ali u igrici mi ne prelazi 60 stupnjeva i tad se gasio. Jel postoji neka metoda da manje nagazi CPU, ali da svejedno odradi taj PSU test?

Mijenjaj PSU. Po svim simptomima, do njega je.

Selverak sri 29.3.2017 13:59

Evo samo da se i ja ubacim, meni je tako isto bilo i isto sam mislio da je napajanje jos je moje napajanje bilo staro 7 godina. Zamjenio i kupio napajanje nove. Opet se komp gasi i nakon sto se ugasi zna biti problem s paljenjem ponekad.

 

Na kraju sam dosao do memorije  imao sam dvije razlicite pločice od kingmaxa i jedna nije bila kompitabilna sa maticnom i to mi je pravilo probleme s gasenjem. Ovo sam se cist javio da imas jos jednog moguce rijesenje ako nije do napajanja. (Premda su obadvije plocice prolazile memtest po 8 sati bez greške)

Bazinga sri 29.3.2017 15:01

E da posudit bi bilo najbolje, ali nemam od koga. Imam doma još jedno enermax u drugom kompu napajanje ali je staro ko biblija(10+ godina) i ima samo 300W tako da s tim nemogu upogonit sve ovo. Mislim da ću nosit napajanje na reklamaciju, pod garancijom je valjda će mi dat odmah drugo ak ne osuđen sam na čekanje :(

Inače sad se maloprije ugasio samo što sam bio u main menu igrice čekajući da se skinu neki modovi, znači nije bio pod nikakvim jačim opterećenjem. A prošlu noć sam ga ostavio upaljenog i nije se gasio.

nicky.sl sri 29.3.2017 15:07
Bazinga kaže...

E da posudit bi bilo najbolje, ali nemam od koga. Imam doma još jedno enermax u drugom kompu napajanje ali je staro ko biblija(10+ godina) i ima samo 300W tako da s tim nemogu upogonit sve ovo. Mislim da ću nosit napajanje na reklamaciju, pod garancijom je valjda će mi dat odmah drugo ak ne osuđen sam na čekanje :(

Inače sad se maloprije ugasio samo što sam bio u main menu igrice čekajući da se skinu neki modovi, znači nije bio pod nikakvim jačim opterećenjem. A prošlu noć sam ga ostavio upaljenog i nije se gasio.

 Ako ti se gasi samo u toj igrici možda je do nje

Bazinga sri 29.3.2017 15:15

To je i meni palo na pamet, sad kad dode k sebi cu ga upalit i idem igrat neš drugo. Inače dotična igrica o kojoj se radi je ARK. :D

 

EDIT: Kolika je vjerojatnost da je problem u kablu koji ide u napajanje? Jer sad zadnje kad se ugasio nisam ga mogao ponovno upalit sve dok nisam ištekao i ponovo uštekao kabel? Inače kabel je original koji je došo s napajanjem, imam hrpu takvih drugih kablova pa mogu probat i s nekim drugim.

Zekoslavko sri 29.3.2017 17:01
Bazinga kaže...

To je i meni palo na pamet, sad kad dode k sebi cu ga upalit i idem igrat neš drugo. Inače dotična igrica o kojoj se radi je ARK. :D

 

EDIT: Kolika je vjerojatnost da je problem u kablu koji ide u napajanje? Jer sad zadnje kad se ugasio nisam ga mogao ponovno upalit sve dok nisam ištekao i ponovo uštekao kabel? Inače kabel je original koji je došo s napajanjem, imam hrpu takvih drugih kablova pa mogu probat i s nekim drugim.

 Nije kabl, napajanje je gotovo... nemoj čekat više, jer si samo možeš sjebat ostale komponente u kompu.

Bazinga sub 1.4.2017 11:16

Evo da stavim točku na i ovog mog slučaja. Kao što sam i ja mislio nije napajanje bilo problem (bilo bi iznimno čudno da napajanje od 550W koje je koštalo 700+ kn sa 5 god gare i 80+ gold certifikatom krepa nakon ni godinu i pol dana rada, znam da je moguće da je tvornička greška u proizvodu, ali za to su male šanse). Prvo na što sam ja pomislio je bila matična jer je stara 5 godina i matične su takve da vole krepat bez nekog razloga. Ali mislim si nebi računalo palilo da matična ne radi. I onda mi je pala suluda ideja na pamet. A da mi ne krepava neki Ram slot. I tako ja izvadim dva novija keska rama koja imam i pritisnem gumb za paljenje i bam! Zavrte se ventilatori i računalo se ne pali. A tu smo znači! :D

 

Tl;dr; Krepo drugi ram utor na matičnoj, ostala 3 rade.

 

I za kraj racionalno objašnjenje zašto se računalo gasilo nakon nekog vremena u igrici: pošto su prvi i treći slot radili nakon što se napunilo 8gb rama (2 x 4 dual channel zato je njih prvo i punio) došlo je vrijeme da počne punit rame na 2. i 4. slotu, a kako 2. slot nije radio računalo bi se jednostavno ugasilo. Zašto se nije htjelo upalit? Nemam pojima valjda je trebalo ga isključit iz struje i ostavit tako malo da se isprazne kondenzatori i resetira mu se pamet i da zaboravi da mu ne radi 2. slot rama, ali to je samo neka moja teorija (ne nužno točna). Hvala vam svima iako mi niste puno pomogli. :D Najviše mi je još pomogao kolega Selverak kojem se zahvaljujem iako sam njegov post skroz zanemario jer sam znao da su mi rami potpuno kompatibilni s matičnom i bez imalo problema su već radili 4x4 6 mjeseci, a 2x4 već 5 godina. Svejedno i on mi je malo pobudio sumnju u rame. 

Evo nek bude ako se nekome počnu događati iste stvari da zna što bi mogao biti problem. I ako neko hoće kupit 4x4gb Corsair Vengeance rama nek mi se slobodno javi, ja ću vjerovatno ići na 2x8gb pa može i neki trade ili ako neko ima za prodat nek se javi (DDR3). Hvala i doviđenja. :D