Roby111 uto 10.9.2019 13:01

Pozdrav ljudi, novi sam na forumu, tako da budite blagi prema meni haha... Naime, prije par dana sam skompletirao novi pc, skinuo windows 7 s neta kao što sam uvijek radio, bootao ga preko dvd-a i sve super. Međutim nakon određenog vremenskog perioda rada PC-a pojavi mi se ovakva slika na zaslonu te se nedugo nakod toga PC restarta ili ga moram sam restartati pomoću dugmeta. Nakon restarta sve radi normalno do ponovnog pokazivanja iste greške na ekranu. HDD je sa starog, međutim kupljen je prije godinu dana, uredno formatiran prilikom instaliranja windowsa  na novi PC. Pokrenut test RAM-a i kaže da nema grešaka, međutim kad izvadim jednu od pločica komp mi se normalnije ponaša. Any solutions?? 

 

Komponentne:

 

Grafička: AsRock Phantom gaming RX570 4gb 

Matična: Gigabyte b450m ds3h

Procesor: AMD Ryzen 

Ram: G. Skill F4-2133C15S-8GNS, DDR4, 2133 Mhz (2x8 GB)

Napajanje: Corsair VS 550

 

ihush uto 10.9.2019 13:44
Roby111 kaže...

Pozdrav ljudi, novi sam na forumu, tako da budite blagi prema meni haha... Naime, prije par dana sam skompletirao novi pc, skinuo windows 7 s neta kao što sam uvijek radio, bootao ga preko dvd-a i sve super. Međutim nakon određenog vremenskog perioda rada PC-a pojavi mi se ovakva slika na zaslonu te se nedugo nakod toga PC restarta ili ga moram sam restartati pomoću dugmeta. Nakon restarta sve radi normalno do ponovnog pokazivanja iste greške na ekranu. HDD je sa starog, međutim kupljen je prije godinu dana, uredno formatiran prilikom instaliranja windowsa  na novi PC. Pokrenut test RAM-a i kaže da nema grešaka, međutim kad izvadim jednu od pločica komp mi se normalnije ponaša. Any solutions?? 

 

Komponentne:

 

Grafička: AsRock Phantom gaming RX570 4gb 

Matična: Gigabyte b450m ds3h

Procesor: AMD Ryzen 

Ram: G. Skill F4-2133C15S-8GNS, DDR4, 2133 Mhz (2x8 GB)

Napajanje: Corsair VS 550

 

 -prvo, skini čist-origigi win, s MSovih str. .. može i w7-8 ali preporučljivo je w10. S neta imaš yogurt a tad su i mogući problemi..

-slika, prvi dežurni krivac je vga, napajanje, temperature, kontakti.. pa driver, postavke, kvar.. pa mbo, pa cpu, ram, disk.. tj da bi PC radio, sve mora biti ispravno 100%, ako nije imaš problem, neke kvarove-probleme otkriješ brže iz prve, neke teže.. pa i nešto što izgleda sporedno.

npr update BIOSa + postavke + problem w7... (support+yogurt).

-kad se problem pojavljuje nakon nekog vremena tad osim vga sumnjivac mora biti i napajanje, postavke powersavinga, temperature pa i kabel-kontakt.. a sve to je na matičnoj i kontrolira bios/os.

-npr kad izvadiš jedan modul rama ponaša se 'normalnije' (nema problema kao sa slike?) .. tad je krivac mbo, ram ili cpu.. jer mbo je ta na koju je sve spojeno i regulira napone, ram jer je tako opisano + dualchanel razlika a cpu jer on to sve kontrolira, kao i pregrijavanje bilo kojeg od tih dijelova ili pad napona koji ne mora biti zbog računala, npr možda netko upali vešmašinu ili bojler.. itd itd..

 

-jer jak pc traži i stabilnu struju, hlađenje.. svaki problem je veći na većoj brzini-snagi.

-kako si napravio test rama? .. na live medijima npr linux/hirens imaš memtest86+ .. dovoljno je desetak minuta i ako se pojavi greška tad je problem ram (ili mbo).

-možda je problem mbo-bios, nekompatibilnost-stabilnost kad se sve spoji dok pojedinačno možda sve radi ok.. pa i to što nazivno/brand imaš ok napajanje ne znači da je ispravno, jer sve se kvari i postoje bugovi-propusti.

Ajar uto 10.9.2019 14:03
Roby111 kaže...

Pozdrav ljudi, novi sam na forumu, tako da budite blagi prema meni haha... Naime, prije par dana sam skompletirao novi pc, skinuo windows 7 s neta kao što sam uvijek radio, bootao ga preko dvd-a i sve super. Međutim nakon određenog vremenskog perioda rada PC-a pojavi mi se ovakva slika na zaslonu te se nedugo nakod toga PC restarta ili ga moram sam restartati pomoću dugmeta. Nakon restarta sve radi normalno do ponovnog pokazivanja iste greške na ekranu. HDD je sa starog, međutim kupljen je prije godinu dana, uredno formatiran prilikom instaliranja windowsa  na novi PC. Pokrenut test RAM-a i kaže da nema grešaka, međutim kad izvadim jednu od pločica komp mi se normalnije ponaša. Any solutions?? 

 

Komponentne:

 

Grafička: AsRock Phantom gaming RX570 4gb 

Matična: Gigabyte b450m ds3h

Procesor: AMD Ryzen 

Ram: G. Skill F4-2133C15S-8GNS, DDR4, 2133 Mhz (2x8 GB)

Napajanje: Corsair VS 550

 

 možebitno si pokupio štogod s tom "instalacijom s neta" jer ih ima ovakvih i onakvih. pokušaj s win7 u koji je već integriran sp1 pa onda ažuriraj dalje (znam, to traje ali ima smisla) preko, na pr. 360 total security (zato jer filtrira samo sigurnosne zakrpe, a preskače nepotrebne). nakon toga instaliraj drivere za matičnu pa za grafičku (prvo s priloženog diska pa najnovije sa stranica GB-a). ne smijem ti podrobno savjetovati sve no skužit ćeš i sam. samo polako i strpljivo. softver je proces, to traje (kao i tugovanje). 

ihush uto 10.9.2019 14:17
bumbumzvonko kaže...
KrpaZG kaže...

1. Reinstaliraj upravljacke programe graficke kartice

2. Memtest, stress test, hdd test

3. Koristi windows 10

4. BIOS update

 Zašto? 

 -zašto ne?

-možda zato jer je novi hw supportan za w10, dok se w7 support gasi (1.2020. dok je za široke mase već od 2018 počelo gašenje..). Danas nema smisla instalirati w7, pogotovo na novi pc. Za w7 mora imati neki konkretan razlog, neki soft i sl kojeg mora koristiti a kojeg nema na w10.. tad može xp, dos, linux.. što god radi ono što mu je potrebno. To je tad specifična potreba.

 

-jer proizvođači HWa nemaju želju supportati stari os vječno i mogući su propusti-bugovi jer nemaju kontrolu kao za ono što im je zanimljivo.. + MS interesi-želje

 

.. ne zato jer je neki OS loš, .. nego zato jer realno juzer nema slobodan izbor nego to biz nameće.. npr browser, ne možeš ništa ako nemaš noviji, yt.. ili igre (jer navedeni PC nije za tipkanje u wordu, nego gaming ili neki zahtijevniji rad) itd.

-nije w7 loš, nego ga ms i ostatak biznisa žele eliminirati i već zato može biti problem više. Ja bi radije w7 .. pitanje je samo što korisnik treba, što traži od PCja, koji OS, requirementsi.. možeš samo ono za što zadovoljavaš requirementse, ne ono što želiš a to određuje MS recimo directxom kao i igra itd itd. inače može i macos-linux-xp.. dos. Nije w10 čudotvorac ili 'bolji', nego 99% da problema ako je soft uzrok ne bi ni bilo a na to dodati da je moguće i namjerno stvoren problem koji upravo w7 treba eliminirati s novog računala (igre MSa uz pomoć OEMa, wintel, guraju w10 i otežavaju starije xp-7 maksimalno).

-ako je HW ispravan, tad postoji realna-visoka šansa da je upravo w7 uzrok tj da je w10 odgovor na problem (+ izvor koji je možda pogrešan-malware-licenca.. jer pirati nisu dobice i ms se zna štititi)

 

-korisnik koji 'skine s interneta'.. može sasvim legalno skinuti čist-original-provjeren win 10, s msovih stranica, može bez keya, instalirati i koristiti. To je bolji način-izvor nego neki drugi. Za w7 treba key-licencu, dok linux nije u opisu želja..

 

-da, zašto? zašto w7? zašto pirat? zašto rizik? zašto stari os kojem se gasi support dok je novi dosupan lakše-brže-sigurnije nego pirat..