bobo15 ned 1.1.2017 16:44

Pozdrav, 

 

Imam problem sa laptopom, kada krene da se upali na početku samo u ćošku blinka bijela crtica nekolika puta i restartuje se. Probao sam da dignem sistem preko cd-a i usb ali bezuspješno. Mogu ući u bios i izgleda mi sve normalno. Jel neko imao sličan problem i zna li moguće rješenje. :) Hvala

bobo15 ned 1.1.2017 16:58

Evo slika iz biosa, probao sam i preko usb-a ali neće, ne prikazuje uopšte ono press any key. Zavrti cd kao da ga čita ali ništa se ne dešava, nije do cd-a, probao sam sa 3 koja su ispravna, znam jer na izbaci press any key. :) 

fer-de-lance ned 1.1.2017 17:06
bobo15 kaže...

Evo slika iz biosa, probao sam i preko usb-a ali neće, ne prikazuje uopšte ono press any key. Zavrti cd kao da ga čita ali ništa se ne dešava, nije do cd-a, probao sam sa 3 koja su ispravna, znam jer na izbaci press any key. :) 

 Kad staviš hard disk na prvo mjesto, jel se pojavi obavijest da ne može naći bootabilni medij ili?

A kad staviš USB s instalacijom jel ga bar krene učitavat?

Jer može biti da je pržilica neispravna.

fer-de-lance ned 1.1.2017 19:30
bobo15 kaže...

Napravio instalacijski USB, ubacio u laptop, podesio, ništa se ne dešava. Ubacim isti USB u komp, normalno sve ide, dođem do kada treba instalirati i otkažem. 

 Onda ti je vjerovatno BIOS u banani.

Flashaj novi.

Samo pazi da skineš točnu verziju za svoj model laptopa.

 

 

E da, jesi uključio boot menu tipku (opcija u BIOSu) pa da ti se pojavi da stisne š F12 ili tak nekaj za biranje boot devicea?

Možda bude tak htjelo.

softwaremaniac ned 1.1.2017 21:49
bobo15 kaže...
Toshiba satelite, ne znam tačno, nije moj laptop, nisam trenutno kući.

Aha, ma HP obično zaključava boot order u BIOS-u i stavlja šifru, pa možeš jedino u drugom PC-u instalirat OS i onda nakon prvog restarta vraćat u laptop.

softwaremaniac ned 1.1.2017 23:17
bobo15 kaže...
Šta mislite da instaliram na prenosivi hard disk sistem ili na USB pa onda ako se pokrene da formatiram hard disk i nabacim novi sistem.

Windowsi nisu predviđeni za korištenje na eksternom HDD-u. Bolja opcija je ovo, probaj, ali kažem ovo s vađenjem diska radi sigurno jer sam isprobao.

Mrgud Veliki pon 2.1.2017 01:49

Sto ti neko rece, vjerojatno BIOS u banani. Inace bi barem krenuo sa bootanjem.

Upalio se je i tu je stao... Sada treba pokrenuti BIOS da bi islo dalje (prema videu, mada se obicno tada ne restarira), ali jok....

Jel' to kupljeno nedavno ili je tvoj pa si nesto radio ?

bobo15 sri 4.1.2017 13:14

Probao sve osim biosa drugog. Malopre prebacivao HD u komp i instalirao sistem na njega, vratio u laptop, ništa se ne dešava. Može ako zna neko dobar tutorijal za flashanje biosa. I download link od biosa da ne pogriješim.

softwaremaniac pet 6.1.2017 01:45
bobo15 kaže...

Probao sve osim biosa drugog. Malopre prebacivao HD u komp i instalirao sistem na njega, vratio u laptop, ništa se ne dešava. Može ako zna neko dobar tutorijal za flashanje biosa. I download link od biosa da ne pogriješim.

Treba instalaciju pustiti do prvog restarta kad traži, onda shutdown i onda HDD vratiti u laptop.

Mrgud Veliki pet 6.1.2017 01:58
bobo15 kaže...

Probao sve osim biosa drugog. Malopre prebacivao HD u komp i instalirao sistem na njega, vratio u laptop, ništa se ne dešava. Može ako zna neko dobar tutorijal za flashanje biosa. I download link od biosa da ne pogriješim.

Lako je flashati BIOS, ako je on problem. Odes na stranicu proizvodjaca MBO-a i to je manje- vise to. Ili kod onoga tko je sve sastavio...

Samo trebas dobro vidjeti koju plocu flashas i to je to. Mada, ako ga niti drugi komp ne prepoznaje, mozda je neki drugi problem...

 

P.S. A vidim sada da si uspio staviti sistem gore na starom kompu....