Zabushant ned 15.6.2008 16:19

Što bi moglo uzrokovati ove probleme?

 

1. Ponekad kad se komp upali zavrte se diskovi, ali monitor ostane u standby-u. Nakon jednog ili dva reseta podiže se normalno.

 

2. Nasumično se resetira. Nekad dok je uključen Firefox, nekad dok je uključen uTorrent, nekad dok se apsolutno ništa ne dešava. Nakon reseta javlja da su se Windowsi XP oporavili od neke gadne greške.

 

3. Nijedna igra se ne želi instalirati sa originalnih DVDova. Većinom dođe do kojih 15% i izbaci grešku da ili ne može otvoriti neku datoteku koja bi trebala biti na hardu (Mass Effect - "Can not open d:\games\mass\saferun.exe") ili da ne može očitati originalni disk (Vampire Bloodlines, Age of Conan) ili da je datoteka koju kopira krive veličine (Assassin's Creed). Ponekad čak izjavi da je instalacijska datoteka corrupted. Imam dva DVD pogona i na oba se dešava ista stvar.

 

4. Datoteke skinute sa neta se tijekom kopiranja sa particije na particiju oštete.

 

5. Memtest pri defaultnom prijelazu nađe brdo grešaka, ali nije mi jasno kako bi se obje pločice uspjele oštetiti.

 

 

Nadogradio sam BIOS, promijenio hard, reinstalirao windowse nebrojeno puta, probao podići sistem bez zvučne, izmjenjivao pločice RAM-a pa pokušao sa jednom, drugom, u različitim slotovima, kupio nove SATA kablove, očistio komp iznutra, skinuo hladnjak sa procesora i zamijenio pastu. Driveri su za sve najnoviji.

Temperatura procesora se kreće od 45 bez opterećenja do 70 sa maksimalnim opterećenjem.

 

Specifikacije su:

 

CPU                 DualCore Intel Core 2 Duo E6400, 2900 MHz (8 x 363)

Motherboard   Intel Bad Axe D975XBX  (2 PCI, 3 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Memorija         SUPERTALENT    1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM 

                        KINGMAX       1GB DDR2-800 DDR2 SDRAM

Grafička          NVIDIA GeForce 7600 GT  (256 MB)

Zvučna            Creative Audigy 2 ZS 

HDD                Seagate Barracuda 250GB  7200.9

Napajanje      Chieftec 450W

 

 

Molim vas pomoć jer nisam daleko od toga da krenem u popravak batom za meso.

Hvala.

 

Level 1 pon 16.6.2008 00:02

Sumnjiva mi je ta kombinacija takta (3 x 363), pa onda jedan je DDR2 667, drugi je DDR2 800.

Pa da li je to sve namješteno u BIOS-u kako spada (množitelj FSB : RAM)?

Da li kod default postavki BIOS-a memorijski test isto tako nađe brdo grešaka (naravno bez ikakvog clockanja procesora)?

Ako da - onda probaj samo sa jednom pločicom.

 

A i temperatura od 70 meni osobno je malo previsoka, ali ajde nije sad to tema.

 

Pozdrav

Sivi pon 16.6.2008 01:42

Moguce su dva problema bad sector na hdd al tesko ali vrijedi provjeriti al posto ti se resetira kod paljenja,prebacivanje  filova sve to ide kroz ram pa je lako moguce da su rami problem tj ako sve pada na 15% kod kopiranja najvjerovatnije prva plocica da kad smo vec kod toga prvo probaj to rijesit dobrim savjetom koji ti je dao lvl 1... uskladi brzine rama ili probaj s jednom plocicom tj mjenjaj ih pa vidi sto se dogadja.

Zabushant pon 16.6.2008 15:37

Postaje zabavno. Sa Kingmaxovom pločicom se ne želi niti pokrenuti, tj. ne izlazi iz standby-a. Sa Supertalentovom se pokrene, ali Memtest i dalje javlja hrpetinu grešaka (prekinuo sam ga kad je bilo preko milijun običnih errora, 0 ECC errora - što su mu uopće ECC greške?). Uz to se stalno ruši nakon što podigne Windowse.

 

Disk nema bad sectora. Postavke u BIOS-u su defaultne, da probam malo smanjiti multiplier?

 

Kupit ću danas novu pločicu rama i probati samo sa njom dok se vratim s posla.

Level 1 pon 16.6.2008 18:12

ECC: http://en.wikipedia.org/wiki/Error_correction

 

Pa C2D E 6400 mora raditi sa 8 x 266,6 = 2,1328 odnosno 2,13 GHz.

I tako mora biti podešeno u BIOS-u.

RAM : FSB omjer (ne znam kako je točno u konkretnom BIOS-u) mora biti po defaultu 1:1,

dobiješ kako RAM radi na 266 MHz odnosno kako je riječ o DDR2 modulima 533.

 

To bi se trebalo tako posložiti kada učitaš "LOAD DEFAULT SETTINGS" u BIOS-u.

 

Ako tebi i dalje memorijski moduli rade kako rade ... a vidim kupuju se i novi, možda bi bilo dobro

prošetat do nekog tko ima komp i zamolit ga da malo isprobate taj tvoj RAM kod njega.

 

Pozdrav

 

Zabushant uto 17.6.2008 01:14

Kupio sam novi ram (1GB Kingmax na 667, za svaki slučaj) pa kompjuter normalno starta i memtest ne nalazi nikakve greške.

Kao bonus, čini se da instalacija igara prolazi bez problema budući da sam napokon uspio instalirati Mass Effect. Smijeh

 

Nažalost pri prvom pokretanju igre pojavio mi se plavi ekran sa porukom (barem mislim) "IRQL less or not equal" nakon čega je slijedio reset.

Došlo je do još par resetiranja nakon toga, dva puta tijekom igre (praktički pri prvim izbornicima), jednom tijekom gledanja filma na divx-u i jednom usred ponovnog memtesta.

 

Razmišljao sam da ponovo reinstaliram Windowse budući da postoji mogućnost da su oštećen ram i konstantna resetiranja poremetila trenutnu verziju, ali ovo resetiranje usred memtesta me brine da bi problem mogao ipak biti teži.

Level 1 uto 17.6.2008 18:32

Da li si kupio konfiguraciju takvu kako gore piše i onda nešto nadogradio pa su počeli problemi ili je komp takav od prvog dana,

pa sad nakon ugodne suradnje počinje ova neugoda?

 

Instaliraj ponovno windowse - plavi ekran i ta poruka su obično RAM, iako mogu biti i driveri.

Kad smo već kod novog memorijskog modula - kako stojiš sa tim napajanjem i matičnom pločom?

Meni sad već sve izgleda sumnjivo Neodlučan.

 

 

HappyD uto 17.6.2008 18:46
Zabushant kaže...

Kupio sam novi ram (1GB Kingmax na 667, za svaki slučaj) pa kompjuter normalno starta i memtest ne nalazi nikakve greške.

Kao bonus, čini se da instalacija igara prolazi bez problema budući da sam napokon uspio instalirati Mass Effect. Smijeh

 

Nažalost pri prvom pokretanju igre pojavio mi se plavi ekran sa porukom (barem mislim) "IRQL less or not equal" nakon čega je slijedio reset.

Došlo je do još par resetiranja nakon toga, dva puta tijekom igre (praktički pri prvim izbornicima), jednom tijekom gledanja filma na divx-u i jednom usred ponovnog memtesta.

 

Razmišljao sam da ponovo reinstaliram Windowse budući da postoji mogućnost da su oštećen ram i konstantna resetiranja poremetila trenutnu verziju, ali ovo resetiranje usred memtesta me brine da bi problem mogao ipak biti teži.

 Ovakav isti isti problem se meni događao i problem je bio u novom RAM-u, na memtestu također nije bilo grešaka. Imao sam 2 x 512 MB pa sam dodao još jednu takvu kombinaciju, no onda se počelo resetirati usred svega i BSoD sa IRQL porukom. Odnio sam liku koji mi je prilikom popravka (totalna zamijena gotovo svih komponenti) ubacio extra pločice (drugi 2 x 512 MB "paket") pa je izvadio sve pločice i zamijenio ih sa novima. Ispada da novi RAM nije bio kompatibilan sa starim ili sa matičnom, više ni ne znam. Odtad nema apsolutno NIKAKVIH problema. Tema gdje sam tražio pomoć u vezi ovog se nalazi ovdje. No svejedno mi je sumnjivo to što se taj problem još prije događao, a sada se ponavlja, mislim, koje su šanse da dvaput zaredom uhvatiš nekompatibilan ili riknut RAM...
spigyXP uto 17.6.2008 19:37

Bok!

Kao prvo tvoja ploča ne podržava 800Mhz-ni DDR2!

Podržava 240-pinske 667 Mhz i 533 Mhz DDR2 module!

Ako ne vjeruješ provjeri ovdje http://www.intel.com/products/motherboard/D975XBX/index.htm !

Tu ti sve piše!!! Vjerojatno je problem u tome!!!

Kad uparuješ module pazi da su od istog proizvođača i da rade na istim latencijama, naravno i na frekvencijama onima koje sama ploča nominira! Izvadi 800 Mhz module iz nutra vrati default postavke u biosu i onda pokušaj!!!

Brijem da i ako je jedan par ECC a drugi non-ECC da i to ne radi! Probaj pa javi!!!

ZC_Someone sri 18.6.2008 09:33
spigyXP kaže...

Bok!

Kao prvo tvoja ploča ne podržava 800Mhz-ni DDR2!

Podržava 240-pinske 667 Mhz i 533 Mhz DDR2 module!

Ako ne vjeruješ provjeri ovdje http://www.intel.com/products/motherboard/D975XBX/index.htm !

Tu ti sve piše!!! Vjerojatno je problem u tome!!!

Kad uparuješ module pazi da su od istog proizvođača i da rade na istim latencijama, naravno i na frekvencijama onima koje sama ploča nominira! Izvadi 800 Mhz module iz nutra vrati default postavke u biosu i onda pokušaj!!!

Brijem da i ako je jedan par ECC a drugi non-ECC da i to ne radi! Probaj pa javi!!!

baš to hoću napisati i onda vidim tvoju poruku Belji se, lol ja se kladim da mu to sve piše u priručnoj knjižici od matične, ne kužim zašto to ljudi ne čitaju
a poruka "IRQL less or not equal" ti može značiti i da su oštećeni socketi na matičnoj (a i iz iskustva da možda imaju previše prašine u sebi)
Zabushant sri 18.6.2008 13:35

Znam da matična podržava 667, zato sam i napisao da sam kupio takav novi ram (pretprošli post). Onaj Kingmaxov sam dobio za rođendan i mislio sam da radi budući da neko vrijeme nakon ugradnje nije bilo nikakvih grešaka.

 

Uglavnom, uključio sam u BIOS-u defaultne postavke i reinstalirao Windowse. Ne znam što od toga je točno uzrok, ali čini se da sad radi normalno (da kucnem o drvo). Čak sam uspio malo odigrati Mass Effect ove noći. Smijeh

 

Ostavio bih ovu temu otvorenu još dva dana za slučaj kraha i tada je zatvaram.

Hvala svima na pomoći i savjetima.

Level 1 sri 18.6.2008 21:10
Zabushant kaže...

Znam da matična podržava 667, zato sam i napisao da sam kupio takav novi ram (pretprošli post). Onaj Kingmaxov sam dobio za rođendan i mislio sam da radi budući da neko vrijeme nakon ugradnje nije bilo nikakvih grešaka.

 

Uglavnom, uključio sam u BIOS-u defaultne postavke i reinstalirao Windowse. Ne znam što od toga je točno uzrok, ali čini se da sad radi normalno (da kucnem o drvo). Čak sam uspio malo odigrati Mass Effect ove noći. Smijeh

 

Ostavio bih ovu temu otvorenu još dva dana za slučaj kraha i tada je zatvaram.

Hvala svima na pomoći i savjetima.

I reinstalacija i postavke u BIOS-u su ti pomogle.
Ako baš "moraš" clockat procesor - pazi na omjer FSB : RAM.
Eto, super da radi,
Pozdrav