The Lyrical Miracle 24 uto 20.9.2011 11:13

Kupio sam novi komp i naravno odmah problemi.Problem nije velik al je dovoljan da mi tlak digne.

Problem je u tom sto mi programi povremeno ocitavaju brzinu vrtnje cpu fana.

A kad uspijem ocitat brzinju vrtnje uvijek je na 2600rpm i temperature u idlu se 40 stupnjeva.

Proc je amd phenom x4 955.

Jel itko mozda zna do cega je problem??

mate960 uto 20.9.2011 11:15
The Lyrical Miracle 24 kaže...

Kupio sam novi komp i naravno odmah problemi.Problem nije velik al je dovoljan da mi tlak digne.

Problem je u tom sto mi programi povremeno ocitavaju brzinu vrtnje cpu fana.

A kad uspijem ocitat brzinju vrtnje uvijek je na 2600rpm i temperature u idlu se 40 stupnjeva.

Proc je amd phenom x4 955.

Jel itko mozda zna do cega je problem??

Kolike su temp u full loadu, i jel glasna katana?

The Lyrical Miracle 24 uto 20.9.2011 11:18
mate960 kaže...
The Lyrical Miracle 24 kaže...

Kupio sam novi komp i naravno odmah problemi.Problem nije velik al je dovoljan da mi tlak digne.

Problem je u tom sto mi programi povremeno ocitavaju brzinu vrtnje cpu fana.

A kad uspijem ocitat brzinju vrtnje uvijek je na 2600rpm i temperature u idlu se 40 stupnjeva.

Proc je amd phenom x4 955.

Jel itko mozda zna do cega je problem??

Kolike su temp u full loadu, i jel glasna katana?

Nisan jos mejrio temp u  full loadu,malo manje je glasna nego stock cooler od starog kompa

Ivanjino96 uto 20.9.2011 11:19
The Lyrical Miracle 24 kaže...

Kupio sam novi komp i naravno odmah problemi.Problem nije velik al je dovoljan da mi tlak digne.

Problem je u tom sto mi programi povremeno ocitavaju brzinu vrtnje cpu fana.

A kad uspijem ocitat brzinju vrtnje uvijek je na 2600rpm i temperature u idlu se 40 stupnjeva.

Proc je amd phenom x4 955.

Jel itko mozda zna do cega je problem??

Taj cooler nije za 125 W procesore nego do 95W naravno da ga jedva hladi i da je vent na visokim okretajima

mate960 uto 20.9.2011 11:21
Ivanjino96 kaže...
The Lyrical Miracle 24 kaže...

Kupio sam novi komp i naravno odmah problemi.Problem nije velik al je dovoljan da mi tlak digne.

Problem je u tom sto mi programi povremeno ocitavaju brzinu vrtnje cpu fana.

A kad uspijem ocitat brzinju vrtnje uvijek je na 2600rpm i temperature u idlu se 40 stupnjeva.

Proc je amd phenom x4 955.

Jel itko mozda zna do cega je problem??

Taj cooler nije za 125 W procesore nego do 95W naravno da ga jedva hladi i da je vent na visokim okretajima

Hladi i on 125W koji nisu clockani bez problema. Podesi brzinu vrtnje u biosu na manje, i izmjeri temp u loadu. Mozes i proc undervoltat tj. smanjit mu napon malo da ostane stabilan, i manje ce se grijati.

The Lyrical Miracle 24 uto 20.9.2011 11:25
mate960 kaže...
Ivanjino96 kaže...
The Lyrical Miracle 24 kaže...

Kupio sam novi komp i naravno odmah problemi.Problem nije velik al je dovoljan da mi tlak digne.

Problem je u tom sto mi programi povremeno ocitavaju brzinu vrtnje cpu fana.

A kad uspijem ocitat brzinju vrtnje uvijek je na 2600rpm i temperature u idlu se 40 stupnjeva.

Proc je amd phenom x4 955.

Jel itko mozda zna do cega je problem??

Taj cooler nije za 125 W procesore nego do 95W naravno da ga jedva hladi i da je vent na visokim okretajima

Hladi i on 125W koji nisu clockani bez problema. Podesi brzinu vrtnje u biosu na manje, i izmjeri temp u loadu. Mozes i proc undervoltat tj. smanjit mu napon malo da ostane stabilan, i manje ce se grijati.

Nisan siguran al ja mislim da imam uefi,maticna mi je asrock 970extreme4.S kojimo programom da mjerim load temperature

The Lyrical Miracle 24 uto 20.9.2011 11:50
mate960 kaže...
The Lyrical Miracle 24 kaže...

Nisan siguran al ja mislim da imam uefi,maticna mi je asrock 970extreme4.S kojimo programom da mjerim load temperature

UEFI, BIOS, nije bitno.

 

Mjeri sa HW Monitorom

Evo trenutno ga opterecujem s prime95,temperature su nakon 10 min 60 nece ni gor ni dol

The Lyrical Miracle 24 uto 20.9.2011 13:04
crozoki kaže...

vjerujem da bi imao tem ispod 40 stupnjeva u idlu i manje od 60 u loadu da imas bolji protok zraka u kucistu

pa 40 u idlu drzi stock hladnjak

ja mislim takoder da je los airflow,al ako otvorim stranu kucista gubim pravo na besplatnu detekciju kvara kako kazu,al svejedno cu otvorit da provjerim

tadic uto 20.9.2011 13:10

Pozz,imam isti proc i isti hladnjak. Upravo juce sam ga namontirao.Do tada sam koristio stock.Temperature su mi ostale manje vise iste,u mirovanju 42-43*C.Dok su one loadu(dok igram deus ex,3dmark11 55*C)malo nize nego sa stock hladnjakom.Sa katanom3 neces nesto posebno spustit temperature ali ces spustit razinu buke.Sad mi je komp necujan.

Jos da dodam,proc radi na stock frekfenciji.

b0.0ster pet 2.12.2011 18:46

sry kaj upadam u temu

 

imam katanu 3 na i5 2500K i zuji,ko da malo onaj dio kojim se vent drzi na hladnjak nije najcvrsci?

 

ima neko rjesenje? jer cu ja poludit i bacit ga kroz prozor i ic kupit nes drugo :)

Marty McFly pet 2.12.2011 21:55

Ja sam sa katanom spustio temperature u mirovanju za 10-12*C u odnosu na stock.Sada mi je 21*C(ljeti 23-24*C),a na stocku nikad nije palo ispod 30*C(ljeti i do 37*C).U igrama ni po najvecoj vrucini(nemam klimu u sobi)ne prelazi 40*C.Nemas dobar protok zraka i zato su ti temperature visoke.Ja imam 4 venta 120mm,2 naprijed,jedan na bocnoj stranici i jedan iza sve spojeno na scythe front panel sa 4 potenciometra.Temperature u mirovanju su kada su ventovi smanjeni na minimalni broj okretaja,a u igrama ih stavim na 40-50%

mountain_spring sub 28.1.2012 05:28

Ja danas (tj. jučer) složio novi komp, procesor i5, stavio gore katanu, prednji vent 140m, stražnji 120 i dva sa strane od 140 (spojeni na front panel scythe s 4 potenciometra) i temperature u idle-u su mi oko 40°C, a ako ga stisnem s primeom 95, idu do 65 sa svim ventilatorima nabrijanima do kraja.

 

Jel to ok ili bi s ovim setupom trebalo biti bolje?

 

Kućište je COOLERMASTER Elite 334U.

motaro1989 sub 28.1.2012 05:41
Marty McFly kaže...

Ja sam sa katanom spustio temperature u mirovanju za 10-12*C u odnosu na stock.Sada mi je 21*C(ljeti 23-24*C),a na stocku nikad nije palo ispod 30*C(ljeti i do 37*C).

Ma nemoguće da su ti temperature proca sa zračnim hlađenjem manje nego što je temperatura u sobi. Možda ti ne valjaju senzori.

Gozz sub 28.1.2012 07:21
mountain_spring kaže...

Ja danas (tj. jučer) složio novi komp, procesor i5, stavio gore katanu, prednji vent 140m, stražnji 120 i dva sa strane od 140 (spojeni na front panel scythe s 4 potenciometra) i temperature u idle-u su mi oko 40°C, a ako ga stisnem s primeom 95, idu do 65 sa svim ventilatorima nabrijanima do kraja.

 

Jel to ok ili bi s ovim setupom trebalo biti bolje?

 

Kućište je COOLERMASTER Elite 334U.

Koji si stavio da ti upuhuje?

d666sermek sub 28.1.2012 10:22

@ Marty McFly senzori ti krivo očitavaju ili lažeš, nemogu ti komponente zrakom hlađene biti hladije od zraka kojim se hlade kolko god dobar arflow imaš...imam puno bolji airflow pa su mi temp kao što je i realno za očekivati na zraku... matična je ljeti kojih 5C toplija nek je temp sobe (nemam klime) a proc je kao što piše pod moj komp (sad po zimi kad je u sobi cirka 20C je na kojih 47C)

naravo, ako ti je komp u hladnom podrumu onda se ispričavam :D

 

EDIT:  @ muntain   bolje ti je da ti se više zraka ispuhuje neka da ti upuhuje, tj da imaš negativni tlak u kučištu jer se tako u tvojem slučaju gomila topli zrak koji ne izlazi dovoljno brzo... meni 3*120 upuhuju a 120 +2*140 ispujuhu zrak, naravno sve na 5V

Marty McFly sub 28.1.2012 16:40

Nemam razlog lagat,a i nisam nigdje napisao da je temperatura proca niza od temperature sobe.Ako senzor ne prikazuje tocnu temperaturu,ako je pokazivao 30*C, a trebao je pokazati npr 33*C znaci da je ta temperatura sada 24*C(recimo da laze 3*C) umjesto 21*C koliko sada pokazuje  i opet dobijemo razliku od 9-10*C.E da i temperatura u sobi je sada 19,5*C{#}

Gozz ned 29.1.2012 14:32
mountain_spring kaže...

Kako savjetuješ da rasporedim ispuhe i upuhe u mom slučaju?

 

Trenutno je ovako:

 

Front: 1×140 upuhuje

Side: 2×140 upuhuje

Back: 1×120 ispuhuje

 

?

Stavi samo da ti prednji upuhuje... ima odakle zrak vući jer ima i dole rupa

d666sermek ned 29.1.2012 19:52

probaj kao što ti i kolega kaže, naprijed da upuhuje, zadnji ispuh a ove na str probaj isključit... provjeriš temp... uključiš jedan a stranici (ovaj na hladnjak procesora što puše) pa provjeriš temp...

ja da imam takvo kučište bi ga modal i gore na vrh stavil barem jedan od 140mm, dva će biti bolje i ljepše... grilovi se nađu za bagatelu kojih 10kn

uber_low ned 29.1.2012 20:05
d666sermek kaže...

probaj kao što ti i kolega kaže, naprijed da upuhuje, zadnji ispuh a ove na str probaj isključit... provjeriš temp... uključiš jedan a stranici (ovaj na hladnjak procesora što puše) pa provjeriš temp...

ja da imam takvo kučište bi ga modal i gore na vrh stavil barem jedan od 140mm, dva će biti bolje i ljepše... grilovi se nađu za bagatelu kojih 10kn

zar nije bolje da zadnji upuhuje, a prednji ispuhuje? jer tako zrak puše po procu, gornjoj strani grafičke te na kraju hardovima i izlazi van nego ovako, da prvo puše po toplim hardovima pa onda taj djelomično zagrijan zrak da dolazi na poslijetku do proca?

Marty McFly ned 29.1.2012 20:15

I sta da ima npr hladnjak na procu koji se montira da piri prema straznjoj strani kucista,i onda da stavi vent koji upuhuje sa straznje strane?Dobio bi to da mu se topal zrak zadrzava u kucistu.Ili ako mu je napajanje gore,sav hladan zrak koji bi taj vent upuhao u kuciste bi mu napajanje izvuklo bez da ista ohladi.A tu je jos i grafa koju treba zraka...