Razni hardverski problemi

Iznenadna promjena grafike u igrama

naerte čet 30.1.2014 23:38

Pozdrav ljudi moji dragi,

Već me niz godina muči jedan problem, imao sam ga i s prošlom konfom i sad s novom. Naime, grafika u igrama bi jednog dana odjednom postala lošija, najviše u vidu antialiasinga i shimmering/crawling textures fenomena. Pretraživajući forume  primjetio sam da cijeli niz ljudi eventualno dobije ovaj grafički problem (i GeForce i ATI grafičke kartice), koji se očituje najviše kroz to da dok se u igrama mičem, teksture (naročito osvjetljene teksture i rubovi) na neki način trepere, linije se ''miču'' kako se mičem i ja. Bilokakve tanke linije kao što su kablovi ili žičane ograde trepere ludo, tim više što sam dalje udaljen. Također likovi i predmeti u daljini, nisu fino obrubljeni već nekako pikselasti. Ovo se odnosi na SVE igre. Neki kažu da se radi o Negative LOD bias, neki preporučaju tweakanje u NVidia control panelu (AA settings, multi/supersampling, anisotropic sample optimization etc.), međutim NIŠTA od navedenog ne pomaže, neki settingsi možda malo ublaže, ali nije to to uopće. Sjećam se kad sam igrao Skyrim ili Far Cry 3 da su izgledali nadnaravno, sad izgleda prilično downgrejdano, kao da igre povlače piksele drugačije, osvjetljenje i ambijent su lošije kvalitete, kao da je rezolucija tekstura nešto manja, sve u svemu kao lagana grafička korupcija, nestala je dubina boja i igra svjetla i sjene je niže kvalitete, kao da fali niz filtera, i teksture su nešto svjetlije nego prije. Grmlje, trava i drveće treperi kako se mičem. Problem se prvi puta javio na staroj konfiguraciji (MBO ASUS P7P55D, CPU intel core i5 750 2.67GHz, RAM 2 GB DDR3 1333MHz Kingmax , GAINWARD GeForce 9800GT Golden Sample, PSU Coolermaster 600W, HDD Seagate 320GB SATA2, Windows XP Professional 32 bit), te je sve bilo okej dok se jednog dana komp nije zamrznuo igrajući GTA IV. Nakon toga sve igre iskazivale su ovu grafičku korupciju. Kada sam 9800GT zamijenio s GIGABYTE GTX 550Ti problem nije nestao. Nedavno sam pribavio nove komponente (MBO Asrock Z87 PRO3, CPU intel core i5 4570 Haswell 3.2GHz, GAINWARD GeForce GTX 660 Golden Sample, PSU Corsair CX 500W, RAM DDR3 2x2 1333MHz Kingston, HDD Seagate 750GB SATA2, OP je Windows 7 Ultimate 32 bit), instalirao grafičke drivere 306.97, instalirao Skyrim i izgledao je opet vrhunski, da bi sutradan opet zadobio korumpirani look, isti identičan problem kao na prošlom računalu. Prije nego je korupcija postala trajna i na novoj konfi, zamijetio sam je i sa UPDATE 8 za Skyrim, ali UPDATE 13 ne bi iskazivao korupciju; sad nije bitno koju igru igram niti uz koji patch ili grafičke drivere, korupcija u vidu gore navedenih problema je prisutna. Reinstalacija Windowsa ne pomaže. Koristim Windows 7 Ultimate 32 bit, problem ne nestaje niti sa 64 bitnim Windowsima. Zamijenio sam monitore, probao razne ulaze i izlaze, PCIe slotove, nema promjene. Upravo ovo je problem:

 http://www.youtube.com/watch?v=rlg4C0_3fUM


Interesantno je da kad preko menu-a u Skyrimu odem na Exit to Main Menu, kad me vrati na main menu prebaci filtriranje zmajevog znaka na lijepi, smooth look kakav je bio prije u cijeloj igri (i svim drugim igrama), ali čim loadam save game ili odem na New game prebaci na korumpirano filtriranje. 9800GT, GTX 550Ti, GTX 660, isti problem. Promijenio sam HDD, monitor, napajanje, matičnu, CPU, 3 grafičke kartice, RAM memoriju, tipkovnice, miševe, i opet isti problem. Očajan sam :D

Što li je tu posrijedi? DirectX? OpenGL? i-core procesori? (s Pentium D prije nisam nikad imao te probleme), DDR3 memorija? Navodno ATI grafičke znaju imati isti problem. Kod većine ljudi se samo jednog dana pojavi i ostane za vijeke vijekova.

 

Hvala unaprijed za ikakvu informaciju!