Ad4pt3r ned 12.7.2009 16:23

Imam hard disk od 80 GB i sad mi je frend donio drugi od 40...I spojim ja to i kad upalim komp piše mi ovo :

Boot Failure
Reboot and select proper Boot device
or insert boot media in selected boot device
press any key when ready

Sivi ned 12.7.2009 16:28
Ad4pt3r kaže...

Imam hard disk od 80 GB i sad mi je frend donio drugi od 40...I spojim ja to i kad upalim komp piše mi ovo :

Boot Failure
Reboot and select proper Boot device
or insert boot media in selected boot device
press any key when ready

  pogledaj jumpre jesu namjesteni na master slave i u biosima podesi boot hdd i odaberi prvi hdd.

Sum_of_all_fears ned 12.7.2009 16:39
Ad4pt3r kaže...

Spojil sam ga s drugim hardom....U biosu sam podesil na sve moguče načine i svaki put ovo pokazuje.....

Aha... Ima tu nekoliko mogućih uzroka:

1. Disk ne valja - probaj ga spojit na drugi komp, moža je riknuo u transportu

2. Kabel ne valja - spoji sa nekim drugim kabelom (vjerojatno je PATA, onaj široki, koji se lako ošteti?)

3. Pogrešno namješteni jumperi - na prvom disku (onaj od 80 - mora biti na master i mora biti spojen na kraj kabela) a ovaj novi mora biti slave i spojen u sredini kabela (ako su na istom kanalu tj. konektoru na matičnoj)

 

Probaj to rješit i još par pitanja. Dal sve normalno radi kad makneš ovog od 40 i jel imaš još koji disk na drugom kanalu? Ako nemaš, odspoji CD/DVD pogon i na njegovo mjesto ubodi ovaj od 40. možda uspije. Ali to Boot device error nema logike... To bi značilo da ovaj master od 80 nešto zeza... Neodlučan

drnde ned 12.7.2009 16:45

Ma oba su diska master pa se pobiju pri boot-anju, najvjerovatnije ti se ni ne jave

u sistem post-u kad palis komp.

Ako se ne kuzis u jumpere, nacine rada i sve to, samo taj 40GB disk spoji na drugi kabel, umjesto

na ovaj gdje ti je 80GB disk.

mad_zyx ned 12.7.2009 18:03

Kužiš se nema šta.

 

A da spojiš ovaj od 40 na prvi kanal kao master i na njega pukneš win ili što već hočeš..

Ovaj od 80 spoji kao slave na drugi kanal,da ne guši ovaj prvi disk ..Naravno CD\DVD spojiš kao master na drugom kanalu..

 

 

I t s so f.. simple..

drnde ned 12.7.2009 18:22
Ad4pt3r kaže...

Možda sam ja tebe krivo skužil,ali ne znam ga postaviti na slave bez jumpera,a nijedan hard mi nema jumpera,ni prvi ni drugi....
Call me stupid,ali ne znam....

Pa spoji taj novi 40GB disk na DRUGI kabel, ne na kabel gdje ti je 80GB disk...

 

Vec ti je to vise puta napisano!

Sum_of_all_fears ned 12.7.2009 20:59
Ad4pt3r kaže...

Spojil sam na drugi kabel,ali ga ne prepozna u winsima....Hard radi jel je topao poslije...Probal sam desni my computer-manage ali ni tamo ga nema...

il je disk riknuo ili moraš postaviti jumper.... Neki diskovi odbijaju radit bez jumpera (moja barracuda također radi probleme ako nema jumpera - ako ovaj od 80gb nema jumper i spojen je kao slave na prvom kanalu, ovaj od 160gb uopće ne radi. tek kad naštimam jumpere (master 160, slave 80) sve radi normalno... probaj te jumpere sredit, možda proradi...

drnde ned 12.7.2009 21:38

Pa sta ti pise na disku za slucaj da nema jumpera, jer skoro svaki disk ima neko predvideno

stanje za "bez jumpera"... jesi probbao disko spojiti sam bez drugih uredaja na sekundarni

ide (onaj na kojem ti nije 80GB disk)?

Sum_of_all_fears ned 12.7.2009 21:45
drnde kaže...

Pa sta ti pise na disku za slucaj da nema jumpera, jer skoro svaki disk ima neko predvideno

stanje za "bez jumpera"... jesi probbao disko spojiti sam bez drugih uredaja na sekundarni

ide (onaj na kojem ti nije 80GB disk)?

većina novijih diskova to stanje bez jumpera čitaju kao cable select - znači da položaj na kabelu određuje hoće uređaj bit master ili slave. to "bez jumpera" u 50% slučajeva znači probleme. barem koliko sam ja vidio i doživio. a stariji diskovi i da ne govorim (ovaj je od 40gb, sigurno nije u cvijetu mladosti) oni pogotovo zezaju ako nemaju jumper... ovisi od matične do matične odće proradit.... najbolje bi bilo da nabavi jumpere.... a za ovo single na drugom kanalu.... ako ne proradi, to ne znači da disk ne valja.

 

@ autor - uzmi jumper od 80gb diska (radit će na prvom kanalu bez jumpera sam 100%) a ovaj od 40 spoji na drugi kanal i stavi jumper sa 80gb i postavi ga na master i vidi kaj će se dogodit

 

EDIT: nisam vidio zadnji post

t12matija sri 30.1.2013 20:25

isti problem kao i gospodinu ADAPTERU.IMAM hard od 1tb i jedan stari od 250gb na kojeg sam mislio staviti slike klinaca i sl..i ista poruka kao i doticnom gospodinu.imam win7 ult.e sad to master slave i sl ne kuzim bas previse ali isti problem imam

lukabo sri 30.1.2013 21:33
t12matija kaže...

isti problem kao i gospodinu ADAPTERU.IMAM hard od 1tb i jedan stari od 250gb na kojeg sam mislio staviti slike klinaca i sl..i ista poruka kao i doticnom gospodinu.imam win7 ult.e sad to master slave i sl ne kuzim bas previse ali isti problem imam

Stavi par slika,da se vidi kako si spojio hdd,da ti nije što promaklo.A ovo master,slave.Master-glavni,slave(rob)-podređeni.