Razni hardverski problemi

DMA mode-5 s.m.a.r.t. capable but disabled

Winchester uto 19.6.2012 18:58

Znaci ovako, jucer sam krenuo reinstalirat win7 posto duze vrijeme nisam, pokrenuo sve normalno instalaciju sve radilo super do trenutka kad bi PC zavrsio sa instalacijom windowsa i restartao se i nakon toga freezao kod bootanja.Znaci kad upalim PC kod bootanja freeza i javlja se poruka "SATAII DMA mode-5 s.m.a.r.t. capable but disabled" i nemogu uci niti u BIOS niti u boot menu.

Da bi malo švrljao po google-u i naletio na par opcija, znaci probao sam unpluggat data cable iz HDD-a i pokrenut, bilo je sve ok usao sam u BIOS i stavio S.M.A.R.T opciju enabled pa opet pluggo data cable restarto PC da bi se opet sve freezalo kod bootanja ali sa porukom "DMA mode-5 s.m.a.r.t. capable and status ok" i dalje nikud.

Naletio sam na sljedeću mogucnost ali ni to nije pomoglo znaci probao sam opet unpluggat data cable od HDDa da bi mogao uci u BIOS i LBA sam stavio DISABLED pa sam opet pluggo data cable i restartao PC. Onda PC nije freezao kod bootanja, nadasve windows setup se pokrenuo normalno i normalno sam instalirao windowse na HDD i sve to skupa, cinilo se ko da je problem rijesen, da bi danas pri instaliravanju nekih osnovnih programa mi se pojavio BLUE SCREEN i restartao PC i nakon toga PC mi nece dići windowse uopce, dođe do LOADING SCREENA i jednostavno freeza, probao sam stavit drugi HDD ali ista stvar LOADING SCREEN WINDOWSA, pa BLUE SCREEN i RESTART...

Pa bih molio ako ko zna do čega bi moglo ovo biti, isprva sam mislio da je u pitanju HDD ali nisam sad vise toliko siguran u to, ovo je prvi put da se susrecem sa ovakvom vrstom problema...Trazio sam dosta po googleu ali nisam nasao nikakvo konkretno rijesenje...Pa bi molio ako neko zna o cemu se radi i da li je mozda stvar u napajanju ili maticnoj ploci ili necem trecem, bio bih stvarno zahvalan...

Ikarus01 uto 19.6.2012 20:56
Winchester kaže...

SCREEN WINDOWSA, pa BLUE SCREEN i RESTART...

Pa bih molio ako ko zna do čega bi moglo ovo biti, isprva sam mislio da je u pitanju HDD ali nisam sad vise toliko siguran u to, ovo je prvi put da se susrecem sa ovakvom vrstom problema...Trazio sam dosta po googleu ali nisam nasao nikakvo konkretno rijesenje...Pa bi molio ako neko zna o cemu se radi i da li je mozda stvar u napajanju ili maticnoj ploci ili necem trecem, bio bih stvarno zahvalan...

Jesi li pokušao Clear CMOS preko jumpera.Također imaš li kojim slučajem AWARD bios.Također što piše koji je driver uzrok bsod i koji je stopcode.Čuješ li vrti li se hard i kakve čudne zvukove.Također probaj i sa drugim ramom ili samo s jednim stickom čuo sam da je i to jednom bio uzrok http://www.pcadvisor.co.uk/forums/1/helproom/236648/ultra-dma-mode-5-smart-capable-but-disabled/

Sum_of_all_fears uto 19.6.2012 21:06
Winchester kaže...

Znaci ovako, jucer sam krenuo reinstalirat win7 posto duze vrijeme nisam, pokrenuo sve normalno instalaciju sve radilo super do trenutka kad bi PC zavrsio sa instalacijom windowsa i restartao se i nakon toga freezao kod bootanja.Znaci kad upalim PC kod bootanja freeza i javlja se poruka "SATAII DMA mode-5 s.m.a.r.t. capable but disabled" i nemogu uci niti u BIOS niti u boot menu.

S.M.A.R.T ti je "program" koji nadzire rad diska i trebao bi (vrlo, vrlo je preporučljivo) da bude uključen. Nije nužan za normalan rad i PC bi se morao bootati sa isključenim smartom ali uz upozorenje.

Winchester kaže...

Naletio sam na sljedeću mogucnost ali ni to nije pomoglo znaci probao sam opet unpluggat data cable od HDDa da bi mogao uci u BIOS i LBA sam stavio DISABLED pa sam opet pluggo data cable i restartao PC. Onda PC nije freezao kod bootanja, nadasve windows setup se pokrenuo normalno i normalno sam instalirao windowse na HDD i sve to skupa, cinilo se ko da je problem rijesen, da bi danas pri instaliravanju nekih osnovnih programa mi se pojavio BLUE SCREEN i restartao PC i nakon toga PC mi nece dići windowse uopce, dođe do LOADING SCREENA i jednostavno freeza,

LBA je logical block addressing i on nebi trebao imati veze sa tvojim problemom. LBA omogućuje korištenje velikih diskova.

Winchester kaže...

probao sam stavit drugi HDD ali ista stvar LOADING SCREEN WINDOWSA, pa BLUE SCREEN i RESTART...

Jesi stavio drugi, prazan disk ili disk sa nekim windowsima na sebi?

 

Ako je disk prazan imaš problem sa matičnom ili kablovima.

 

Ako je disk imao neke windowse i pokušao si ih bootati, to je bila poprilično bedasta ideja i normalno je da nije upalilo jer se driveri razlikuju. Ne možeš ti uzeti moj HDD kad imam sasvim desete komponente...

Winchester kaže...

Pa bih molio ako ko zna do čega bi moglo ovo biti, isprva sam mislio da je u pitanju HDD ali nisam sad vise toliko siguran u to, ovo je prvi put da se susrecem sa ovakvom vrstom problema...Trazio sam dosta po googleu ali nisam nasao nikakvo konkretno rijesenje...Pa bi molio ako neko zna o cemu se radi i da li je mozda stvar u napajanju ili maticnoj ploci ili necem trecem, bio bih stvarno zahvalan...

Za početak, posudi ispravan, prazan disk i vidi što će se događati tj. jel možeš instalirati windowse na njega i jel rade normalno.

Ikarus01 uto 19.6.2012 21:12
Sum_of_all_fears kaže...

Ovo se nešto nećkam pa da pitam tebe misliš li možda da je problem u master boot record(MBR) pa da ubaci instalacijski pa u command prompt.

2.kad bi ubacio live cd Ubuntu pa radi jel bi to značilo da je problem u hardu.

Winchester uto 19.6.2012 21:40

Hvala na savjetima probat cu sad pokrenut samo sa 1-om plocicom RAM-a i da samo da spomenem ne znam da li ima veze jedno s drugim ili ne ali kad stavim LBA (Auto) uvijek mi se freeza kod bootanja a kad stavim LBA (Disabled) normalno boota i loada windowse...

 

P.S jedino mi nije jasno dal da stavim SMART Enabled ili Disabled jer mi u oba slucaja freeza, kad stavim enabled piše "Capable and status ok" a kad stavim disabled javlja "Disabled but capable"

Ikarus01 uto 19.6.2012 21:53
Winchester kaže...

P.S jedino mi nije jasno dal da stavim SMART Enabled ili Disabled jer mi u oba slucaja freeza, kad stavim enabled piše "Capable and status ok" a kad stavim disabled javlja "Disabled but capable"

S.M.A.R.T uvijek mora biti enabled jer to je jedino što drži hard iznad provalije loših sektora.

Winchester uto 19.6.2012 22:42

I da samo da spomenem jer sam prije zaboravio iako ne znam da li je vazno ili ne, ali prilikom instaliranja windowsa samo sam izbrisao pa kreirao C particiju, posto sam na D stavio neke podatke...Znaci D particija je netaknuta mozda bi moglo pomoci ako nju izbrisem...

Winchester sri 20.6.2012 07:28

Probao sam pokrenut samo sa 1 RAM plocicom, ali ista stvar, isto tako sam jucer spojio moj HDD na drugo racunalo i radio je skroz normalno , cijelog sam ga formatirao i izbrisao windowse sa njega, i praznog sam ga pokusao natrag stavit u moje racunalo i opet ista stvar, kod bootanja freeza i spominje SMART. Mislim da je ipak maticna ploca u pitanju.

Leryan sri 20.6.2012 07:47

Probaj SATA mode staviti u IDE, a ne u AHCI. Tako sam ja uvijek imao problema, sa time da se ne brines jer istom brzinom radi sve i mozes tako i ostaviti ako radi, samo sto ti AHCI omogucuje hotswap.

Sum_of_all_fears sri 20.6.2012 09:47
Winchester kaže...

Probao sam pokrenut samo sa 1 RAM plocicom, ali ista stvar, isto tako sam jucer spojio moj HDD na drugo racunalo i radio je skroz normalno , cijelog sam ga formatirao i izbrisao windowse sa njega, i praznog sam ga pokusao natrag stavit u moje racunalo i opet ista stvar, kod bootanja freeza i spominje SMART. Mislim da je ipak maticna ploca u pitanju.

E sad pokušaj staviti neki drugi HDD u svoj PC (može i kakav manji, 40-60GB, nebitno). Ako i on bude stvarao probleme, definitivno je MBO.

 

Naravno, pokušaj disk spojiti na drugi SATA/ATA priključak, ne koristi isti naponski konektor i zamijeni kabel (data) ako je moguće.

Mistrija uto 14.1.2020 22:48

Ja imam skroz slicnu situaciju freeza se kod bootavanja al nekad nece ni da se pokrene uopce a nekad iako kaze sataii capable but disable upali komp i sve radi kako treba... ne razumijem se nesto u pc al msm da je maticna tu problem