masterdisaster čet 21.3.2013 11:58

Pozdrav,

Problem je sljedeći; već sad laptopa imam 1.5god i sve je bilo super do jučer. Normalno sam ga upalio ujutro, pio kavu i čitao vijesti na netu kad odjednom se upali "traktor".

Prvo mi je pala sumnja na hard, sa hd tune-om sam provjerio i ništa  nije. Kaže da je hdd 100% ispravan.

Onda mi je pala ideja da cooler odkazuje, ali sa cpu temp. temperatura je 56-57 stupnja, a GPU je isto tako na 56 stupnja. Ja sad nisam siguran koliko su bile temperature kad je laptop bio novi,

pa ne mogu utvrditi dali je to problem. Ovako na dodir laptop je normalno topao kako i inače.

 

Imam Acer Aspire 5553G ( Phenom II N950, ATI Mobility Radeon HD 5650, 4GB DDR 3 ).

 

Prije nego bi ga otvorio , htio bi samo znati dali je možda samo do prašine u njemu ili je moguće da je neki drugi problem ? Jer ovaj zvuk koji dolazi iz njega stvarno je neizdrživ koliko je iritantan i sa sigurnošću mogu reći da nije kao da cooler radi na više rpm-a, kao da je oslabio ili da po nečem struže ?

Nello sub 23.3.2013 19:14
masterdisaster kaže...

Pozdrav,

Problem je sljedeći; već sad laptopa imam 1.5god i sve je bilo super do jučer. Normalno sam ga upalio ujutro, pio kavu i čitao vijesti na netu kad odjednom se upali "traktor".

Prvo mi je pala sumnja na hard, sa hd tune-om sam provjerio i ništa  nije. Kaže da je hdd 100% ispravan.

Onda mi je pala ideja da cooler odkazuje, ali sa cpu temp. temperatura je 56-57 stupnja, a GPU je isto tako na 56 stupnja. Ja sad nisam siguran koliko su bile temperature kad je laptop bio novi,

pa ne mogu utvrditi dali je to problem. Ovako na dodir laptop je normalno topao kako i inače.

 

Imam Acer Aspire 5553G ( Phenom II N950, ATI Mobility Radeon HD 5650, 4GB DDR 3 ).

 

Prije nego bi ga otvorio , htio bi samo znati dali je možda samo do prašine u njemu ili je moguće da je neki drugi problem ? Jer ovaj zvuk koji dolazi iz njega stvarno je neizdrživ koliko je iritantan i sa sigurnošću mogu reći da nije kao da cooler radi na više rpm-a, kao da je oslabio ili da po nečem struže ?

To što čuješ zvuk ko traktor upučuje se vent jer meni se čini da je slomljen jedna leptir venta. Rastavi vent i vidi jel cijela vent ako su svi na mjestu leptir-krilca. Ako fali onda trebaš takav nabavit i složiš ga.

Nello uto 26.3.2013 14:24
masterdisaster kaže...

E tu mi je sad problem nastao . Nemam iskustva sa rastavaljanjem laptopa. Pokušao sam sad neki dan, ali nekako me strah.

Jel možda znaš baš ovaj koji ja imam kako se rastavlja najlakše da ne moram vaditi screen van ?

Ispod poklopca je odmah vent i lako se da vadit ima samo 3 da odserafiš. Nemoš ni fulat. Vent je povezan sa heatsink( hladnjak).

Schumix uto 26.3.2013 14:30

I moj Acer 5530zg zvuči kao traktor, točnije kao Golf dvica dizel.{#}

Ali tako zvuči već 2 godine, a kupljen je prije više od 4. Sumnjao sam prvo na HDD, ali definitivno je do hlađenja, jer prvih par minuta po pokretanju računala nema nikakvog zvuka, počinje tek kad se malo ugrije.

Laptop sam otvarao, nije bilo vidljivih oštećenja, ništa sa vidljive strane ventilatora, problem je možda u sklopu ležaj/motor.

Malo sam očistio kanale od prašine i time malo poboljšao hlađenje ali nisam se odvažio skidati heatsink sa procesora/grafe i dirati ventilator.

Valentin17 uto 26.3.2013 14:35

Ako nisi baš siguran u tom rastavljanju, bolje to neka napravi servis ili ako znaš nekoga tko se bavi s time, možeš ga odnijeti u Links servis, tamo ti budu to pogledali. Moguće da ti je otišao i ležaj na ventilatoru i zato sada struže, tako da je moguće i da ćeš morat mijenjat i vent (ima ih na Ebayu more), inače temp. laptopa su i više nego OK, zna to ići i preko 75 ili čak 80*C, tako da ne vjerujem da prašina stvara probleme.{#}

masterdisaster uto 26.3.2013 14:54

Meni se isto čini da su ležajevi u pitanju. A sad mi se ne nosi baš u servis jer vjerojatno treba i platiti taj pregled :D

Rastaviti ga moram jedanput, moram se naučiti dal hoću neću :) A sad za ova 3 šrafeka , ima ih 5 , i vidi se samo RAM i HDD... Trebalo bude malo više odšrafiti :O

Valentin17 uto 26.3.2013 15:10

A da, servis košta, ako baš ideš sam rastavljati, nemoj ništa raditi na silu, provjeri jesi izvadio sve vijke, pazi da ne dodiruješ prstima komponente, probaj malo potražit u google ili na youtube kakve upute kako se laptop rastavlja. Kad skineš sve poklopce trebalo bi laptop ponovno upalit da potvrdiš da je problem u ventu (dobro pazi na struju), ako je vent. problem onda možeš pogledat na Ebayu se mogu pronaći novi ventovi.

 

Sretno!{#}

masterdisaster uto 26.3.2013 16:21

Ok thanks na savjetima :) Problem je u tome da mojeg laptopa ( valjda smrdi , nemam pojima ) , nema nigdje na youtube niti po netu općenito da ga neko rastavlja ..

Ima samo starijih verzija tipa 5530G i slično.

Jednom sam rastavio starog della sa frendom, ostalo je višak djelova , valjda ne bude i sad s tim problem {#}

 

 

Anyway, ako bilo tko ima  nekakav video gdje se rastavlja Acer Aspire 5553g slobodno mi ga posta tu , bio bi jako zahvalan! Još ga vodim na pivo! A ako bude žena u pitanju, e onda cijelonoćni izlazak {#}

masterdisaster sri 27.3.2013 18:04

Otvorio sam laptop i došao do coolera, samo izgleda da je cooler na grafičkoj kartici {#}

Rikava definivno, kad igram LoL pada FPS i diže se naglo ping...

Jel ima tko kakvih savjeta ?! Moram kupiti novu grafu ili postoje cooleri odvojeno ?

 

Grafa je ATI Mobility Radeon HD 5650 2048mb

 

E sad, ako već moram kupiti novu grafičku karticu , jeli moguće da se onda utrpa neka druga, pa kad je već nova da je i bolja ?

lukabo sri 27.3.2013 19:33

Ako je integrirana(a mislim da je,chip)onda ništa od nadogradnje,osim da kupuješ drugu mbo sa "jačim" gr chipom.A to ti se ne isplati. Ova tvoja je srednja klasa  dx 11 ddr3,za laptope,stoga solidna.A što se tiče coolera,informiraj se u servisu.

masterdisaster sri 27.3.2013 19:42
lukabo kaže...

Ako je integrirana(a mislim da je,chip)onda ništa od nadogradnje,osim da kupuješ drugu mbo sa "jačim" gr chipom.A to ti se ne isplati. Ova tvoja je srednja klasa  dx 11 ddr3,za laptope,stoga solidna.A što se tiče coolera,informiraj se u servisu.

Nije integrirana sigurno. Imam integriranu Radeon HD 4250 , ova je odvojena! {#}