mstaglicic pon 28.2.2011 17:51

Poštovanje!


Imam konfiguraciju navedenu pod Moj PC.


Jučer ujutro je radila normalno,no popodne je usred rada izbacio bijeli ekran i slika bi se vratila no zamrznuta (pokazivač miša se nije mogao pomaknuti).

Restartao sam ga i ponovno je bilo sve u redu.


Otišao sam od računala i kad sam se odmakao malo dalje od njega,na kojih 4-5 metara,čuo sam neko brujanje i bum (prasak).

Vratio sam se do računala i vidio da nema slike.


Pokušao sam ga restartati,ali se nije čuo uobičajen beep kad se računalo ponovno pali,niti je bilo slike na ekranu.

Nakon 1-2 minute rada iz računala se čuo 1 dugi beep i 3 kratka,što signalizira problem sa grafičkom karticom.


Ugasio sam računalo i maknuo jednu stranicu kućišta te izvadio grafičku karticu.

Temeljito sam je pogledao i očistio od prašine (a bilo je puno prašine).

Vidio sam da je jedan element malo pocrnio.


Trenutno nisam kod kuće da bi uslikao to,no opisat ću kako izgleda taj element:

mali pravokutasti element koji je zlatno-bijelo-zlatni i na rubu između zlatnog i bijelog ima malo crnog.

Vidio sam da na grafičkoj kartici ima još jedan takav isti,koji je u normalnom stanju.


Probao sam i spojiti na drugi izlaz (grafička ima 3 ulaza - DVI,D-Sub i HDMI).

HDMI kabel nemam,a na D-Subu slike nema.


Da li to znači da je grafička otišla ili da je probam srediti pomoću pećnice ?

mario1990 pon 28.2.2011 18:01
mstaglicic kaže...
Da li to znači da je grafička otišla ili da je probam srediti pomoću pećnice ?

Znaci ti nemas nikako slike, mislim da pecnica tu nebi nista pomogla,

koliko znam pecnica samo pomaze ako graficka izbacuje artefakte ili daje neke znakove zivota.

mstaglicic pon 28.2.2011 19:55

Pa ako se računalo upali i vrti sve ventilatore i sve lampice svijetle,onda valjda nije napajanje.

Nakon 1-2 min. se čuje 1 dugi i 3 kratka beepa,a nakon njega 1 normalni i kad se stisne Caps Lock/Num Lock na tipkovnici,lampica na tipkovnici reagira.

 

EDIT:

 

Prasak je valjda bio na grafičkoj pa je taj element malo pocrnio.

MrBlc pon 28.2.2011 20:18

Ako je neki element na grafičkoj spržen, u pravilu tu više nema pomoći, grafička je vjerojatno mrtva. S obzirom da prasak najčešće nastaje pucanjem kondezatora, ako nema vidljivog poknutog kondezatora na matičnoj ili grafičkoj i da je napajanje aMaze ne bi me čudilo da je i napajanje stradalo. Niskofrekventno brujanje ukazuje na napajanje, a visokofrekventno može biti i matična ili grafička. Moguće je da je kvar na grafičkoj povukao veliku struju i spalio kondezator na jednom +12V railu dok drugi radi ili je kvar na napajanju uzrokovao crkavanje matične. U oba slučaja bi trebalo izbjegavati paljenje računala da ne strada još koja komponenta, pogotovo u drugom slučaju.

ropepe čet 19.4.2012 17:39

imam graficku kartu ati radeon HD3450 512mb

radila je normalno... jucer sam upalio racunar i kod dijela loading WINDOWS7 mi se pojavi samo kursor od misa .... ikonice su negdje sakrivene ... kada kliknem desni klik izbaci mi normalan prozoric (onaj prozor sa personalize, screan resolution onaj kao pomocni meni) ... kada restartujem racunar i udjem sa DEL u onaj kao dos programic otvorim CHIPSET i mogu odabrati 4,8,16,32,64,128,256). Na defaultsu mi je bilo 64mb... ja sam prebacio na 4 mb i ucitao mi je windows bez problema a kada ga vratim na 64 mb opet mi je ekran crn i vidim samo kursor i mogu ga pomjerati al nema ikonica i start menija. a kada udjem u windows sa 4MB onda mi ne prepoznaje graficku kartu... nadam se da ste me razumjeli :D HVALA