skyreeper ned 5.5.2013 13:45

Evo ovako.

 

Kad sam dobio laptop jednostavno bi se zaledio na početnom ekranu i nije se moglo uči u BIOS i nije htjeo bootati.Nakon čišćenja i zamjene RAM-a,HDD-a i vađenja BIOS baterije napokon sam uspio reinstalirati Windowse.

Laptop je tako radio par sati na punjaču bez baterije i lipo ga ugasim i ujutro krenem završiti instalaciju programa i laptop se opet smrzne na početnom ekranu.

Resetriram BIOS i lap se boota.

Evo sad opet ista stvar,neželi uopće ući u BIOS ili bootati.

 

Baterija od BIOS-a je izvađena jer je krepala.

Moja pretpostavka je da je problem u matičnoj ali onda nebi davao nikakve znakove života.

 

Na internetu nalazim jednu te istu stvar i riješenje BIOS baterija,ali to nije problem.

Ako tko ima kakv savjet dobro bi mi došao jer sam sve meni poznate stvari napravio i dalje je problem tu.

ihush ned 5.5.2013 14:57
skyreeper kaže...

..

Baterija od BIOS-a je izvađena jer je krepala.

Moja pretpostavka je da je problem u matičnoj ali onda nebi davao nikakve znakove života.

..

-BIOS-baterija (CMOS) služi paljenju-bootanju, tj pamćenju postavki i POTREBNA je.

-ako iz bilo kojeg razloga ne radi, kod paljenja moraš ući u BIOS i podesiti sve potrebne postavke, npr datum, HDD mod itd.

-opis problema ipak ne objašnjava CMOS-bateriju kao uzrok. Nejasno je dali počinje bootanje ili se uopće ne pali? Boot je kad se počne učitavati OS s HDDa, prije toga je samo BIOS-post. Gdje stane?

Moguće da je smao zbog baterije problem oko redosljeda bootanja i sl.

 

btw, ne miješati bateriju uređaja i bateriju CMOSa kao i boot, ili učitavanje BIOSa i POSTa prije u opisu problema.. treba malo konkretnije opistati da se izbjegnu nesporazumi.

skyreeper ned 5.5.2013 16:38
ihush kaže...
skyreeper kaže...

..

Baterija od BIOS-a je izvađena jer je krepala.

Moja pretpostavka je da je problem u matičnoj ali onda nebi davao nikakve znakove života.

..

-BIOS-baterija (CMOS) služi paljenju-bootanju, tj pamćenju postavki i POTREBNA je.

-ako iz bilo kojeg razloga ne radi, kod paljenja moraš ući u BIOS i podesiti sve potrebne postavke, npr datum, HDD mod itd.

-opis problema ipak ne objašnjava CMOS-bateriju kao uzrok. Nejasno je dali počinje bootanje ili se uopće ne pali? Boot je kad se počne učitavati OS s HDDa, prije toga je samo BIOS-post. Gdje stane?

Moguće da je smao zbog baterije problem oko redosljeda bootanja i sl.

 

btw, ne miješati bateriju uređaja i bateriju CMOSa kao i boot, ili učitavanje BIOSa i POSTa prije u opisu problema.. treba malo konkretnije opistati da se izbjegnu nesporazumi.

Ne miješam te dvije baterije ipak znam podosta,a zapne na samom startu,što znači ne boota uopće (nekad).

Znači,upali on i nekad uspije bootati,a nekad samo stoji na početnom ekranu i kad stisneš F10 za uči u BIOS napiše: "Loading in process", i tu stoji nemože uopće ući u bios.

skyreeper ned 5.5.2013 16:40

Evo danas npr desetak puta je normalno bootao windowse,i kad sam resetirao zadnji put opet zakoči u samom startu kad ga upalim,i samo tako stoji onaj početni ekran i nemožeš ništa.

Tako sam ga pustio oko 25 minuta.

 

ihush pon 6.5.2013 10:04
skyreeper kaže...
..

i tu stoji nemože uopće ući u bios.

 -ipak odlazi neka komponenta (hardware kvar). Disk, kontroler, napajanje, ploča.. možda samo loš kontakt npr pokušaj izvaditi RAM ili HDD i ponovo vratiti. Ako nakon tog iz prve upali, onda bi kontakti mogli biti uzrok (RAM se može pobrisati gumicom, disk možda malo bolje učvsrstiti i sl. Na notebooku nemaš nekih drugih mogućnosti provjere.

-nema koristi puštati ga duže od pola minute do boota, ako po zvuku ili diodama zaključiš da disk ne vrti ugasi ga odmah.

 

-da bi otkrio što je uzrok, možeš kad (ili ako) se upali, proći neke testove npr za HDD (DOSovski utilsi kao wd diag, sve ima na Hirensu ili skineš s proizvođačevog sitea) i za RAM, kao i temperature chipseta, voltaže... sve se kvari i nakon 2-3 godine je za očekivati da počnu problemi, ako imaš sreće može trajati 5-10 godina, prosjek je nešto između tog. Ako je problem u pliči, tad je njačešće popravak u servisu neisplativ (cijena komponente je cca 50% novog notebooka) pa se moraš nekako snaći npr u oglasniku ili pokušajem 'pečenja' ... (loš lem, ponekad uspije).

skyreeper pon 6.5.2013 11:55
ihush kaže...
skyreeper kaže...
..

i tu stoji nemože uopće ući u bios.

 -ipak odlazi neka komponenta (hardware kvar). Disk, kontroler, napajanje, ploča.. možda samo loš kontakt npr pokušaj izvaditi RAM ili HDD i ponovo vratiti. Ako nakon tog iz prve upali, onda bi kontakti mogli biti uzrok (RAM se može pobrisati gumicom, disk možda malo bolje učvsrstiti i sl. Na notebooku nemaš nekih drugih mogućnosti provjere.

-nema koristi puštati ga duže od pola minute do boota, ako po zvuku ili diodama zaključiš da disk ne vrti ugasi ga odmah.

 

-da bi otkrio što je uzrok, možeš kad (ili ako) se upali, proći neke testove npr za HDD (DOSovski utilsi kao wd diag, sve ima na Hirensu ili skineš s proizvođačevog sitea) i za RAM, kao i temperature chipseta, voltaže... sve se kvari i nakon 2-3 godine je za očekivati da počnu problemi, ako imaš sreće može trajati 5-10 godina, prosjek je nešto između tog. Ako je problem u pliči, tad je njačešće popravak u servisu neisplativ (cijena komponente je cca 50% novog notebooka) pa se moraš nekako snaći npr u oglasniku ili pokušajem 'pečenja' ... (loš lem, ponekad uspije).

Hvala ti puno tako sam nešto i pretpostavio :)