Radna iskustva

Povrat novca za obuke i konferencije

matebalota123 pon 24.9.2018 22:49

Pozdrav svima, nedavno sam imao situaciju gdje je poslodavac nakon otkaza tražio povrat novca za konferencije i obuke na kojima sam bio za vrijeme trajanja radnog odnosa.

 

Zanima me jeli ovakav pristup uobičajen u našim IT firmama i kakva su vaša mišljenja o tome?

ihush uto 25.9.2018 02:03

svatko može tražiti naknadu troškova, suditi se.. to je privatna parnica, nema veze sa zakonom o radu i sl. U svakom sluačju sud može odlučiti za/protiv i nešto treće/između.

-pravilnik firme nije zakon.. ali je komad papira i vrijedi ako si ga prihvatio-potpisao. .. ugovor. Ako je to navedeno u ugovoru, pravilniku, tad ugl moraš platiti.. no postoji i rok, npr jel to bilo prije tjedan-mjesec ili prije više mjeseci.. tad ne moraš. Traži odvjetnika.

-to nema veze s ITom.. to je stvar firme i može jednako biti tu-tamo-zanzibaru.. :)

Gajotres pon 1.10.2018 13:42
matebalota123 kaže...

Pozdrav svima, nedavno sam imao situaciju gdje je poslodavac nakon otkaza tražio povrat novca za konferencije i obuke na kojima sam bio za vrijeme trajanja radnog odnosa.

 

Zanima me jeli ovakav pristup uobičajen u našim IT firmama i kakva su vaša mišljenja o tome?

Ako si potpisao ugovor generalno poslodavac može tražiti povrat novaca ako se zainati. Naravn postoji ali, odi kod odvjetnika ponesi ugovor, ako su te poslali na konferenciju a u ugovoru stoji edukacija mislim da nemaš problema s pobijanjem. Opcija ti je da ti firma u koju odlaziš otkpi tvoj dug samo tu je sranje ako je ugovor na godinu dana kod otkupa moraš svejedno odležati godinu dana makar si recimo u prethodnoj firmi odradio pola godine. 

 

Meni je rečeno to je isto kao s onom klauzulom da se ne smiješ zaposliti kod konkurencije idućh 6 mjeseci, ako hoče poslodavac te može s tim zezati ali generalno to ne rade. 

andrijam čet 11.10.2018 14:50

Ovisi jel potpisan ugovor o penalima, znam nekoliko slučajeva gdje se to reguliralo dodatnim ugovorima, i to školovanja što traju nekoliko mjeseci, al nikad za one tečajeve od 2-3 dana  i nikad za konferencije.  I dali si ti dao otkaz ili si ga dobio. I ne znam dali već imaš sporazumni raskid ugovora (mislim da se to tako zove).