Programiranje

Software tester / QA tester opis posla

wes1337 ned 6.10.2019 16:25

Pozdrav,

 

Može li netko od forumaša tko radi ovakve poslove malo opisati sam posao, koliko je zahtjevan (ili zanimljiv), da li je perspektivan, kolike su plaće u nekom rasponu... Zapravo, kako izgleda nekakav tipičan dan na tome poslu, koliko je nužno znati programski jezik aplikacije koja se testira, da li je u početku zanimljivo a kasnije monotono i slično. Pitam zato jer oglasi za takve poslove ne govore previše, uvijek piše tipa rad na zanimljivim projektima, provjera kvalitete proizvoda, dinamična okolina, posvećenost detaljima i slične "floskule" pa pitam ovdje za neka konkretna iskustva.

 

Kod juniorske pozicije, kakvi se uvjeti mogu dobiti i da li rad u UFT-u može pomoći? Koliko je ovo "lošije" (uvjetno rečeno, po plaći i perspektivi - ako jest?) od developera? Eto, ako je netko voljan opisati svoja iskustva bilo bi super, hvala unaprijed :)

PzKpfw pon 7.10.2019 14:51

@wes1337

 

 

Nisam radio baš kao SW tester, al' imam ponešto iskustva u tome.

 

Hm, koliko je zanimljivo? Dobar je osjećaj kada moraš isprobavati dal' nešto šljaka kako bi trebalo, te dal' to radi u toj verziji softvera.

Ideš neistražen putevima.

Imaš puno pisanja dokumentacije. 

Dal' je perspektivno? Hm, to opet ovisi koja si kompanija, sa kakvim se softverom radi, kako je posložena organizacija posla itd. 

Da postoji problem kada se nešto nauči, pa se to mora opet ponavljati da postane dosadno. To je opasnost. 

Opet se moram složiti sa tobom. Naime, kompanije svašta pišu u oglasima. Sve super, a u stvarnosti nije baš tako sve super. To je posao, te mi tamo ne mora vrhunac života, nego sam došao raditi. Stol za stolni nogomet mi nije najbitnija stvar u život i mogu bez toga preživjeti. Kompanije to obično pišu da bi se lakše prevladale loše stvari. 

 

UFT? Ne znam što je to?

 

Plaće ti ovise o kompanije, te napredak u istoj. Ne mora biti loše od dev plaće. Može biti čak i veće.

Stoja pon 7.10.2019 16:00

Ja sam jedno 8 mjeseci radio kao tester software-a tojest testiranje za jednu mobilnu aplikaciju (tojest dvije, iOS i android verzija ) upočetku full fora i zabavno, pokušavaš doslovce breakati software na sve moguće načine, radiš sve ono što bi korisnik mogao pokušati ili slučajno napraviti, i onda to reportas dev teamu...problem je bio što smo mi imali relativno lošu komunikaciju za dev timom (klijent je bio amerikanac a developeri isto naši ali drugi grad) i onda je report išao od nas u USA pa nazad u hr do njih...i onda nakon par mjeseci postane tlaka kad stalno ponavljaš iste radnje i testiraš dali su dobre (jer se zna dogoditi da se pokvari nešto što je prije radilo) ili kad 2-3 mjeseca reportas isti bug i nikako da se riješi... Ja sam baš izgubio volju onda nakon dužeg perioda. Vjerojatno da sam radio i na drugim projektima i testirao druge stvari bi bilo lakše, i inače sada software koji mi radimo se puno manje testira i komunikacija direktna sa kolegom stol/ured do tebe, pa onda i manje dokumentacije potrebno. 

 

I dalje super za dobiti iskustvo, naučiti malo razmišljati na drugačiji način, i pritom se da dosta naučiti od developera kako se razvija software, mogućnosti platformi i slično.

andrijam čet 10.10.2019 22:17

Ovisi ti o firmi. U nekim firmama gdje sam radio QA doslovno su radili studenti i to bilo kakvi i po mom mišljenju radili su to jako loše. Al to je bila vizija QA/Tester odjela tog vlasnika. U drugoj firmi, testeri su bili totalna brutala kako su bili dobri u svom poslu. Znali su razbiti aplikacije na nevjerovatne načine. Nisu bili ekstra programeri al su znali nešto o automatizaciji taskova, regresivnom testiranju, najčeščim sigurnosnim propustima, nešto o tehnologiji u kojoj je app napravljena uglavnom jako širok spektar specijaliziranih znanja.

Imali su jako odgovoran posao da nedostaci aplikacije ne završe na produkciji i sve je trebalo proći prvo kroz njihove ruke. 

plimp sri 7.10.2020 22:59
wes1337 kaže...

Pozdrav,

 

Može li netko od forumaša tko radi ovakve poslove malo opisati sam posao, koliko je zahtjevan (ili zanimljiv), da li je perspektivan, kolike su plaće u nekom rasponu... Zapravo, kako izgleda nekakav tipičan dan na tome poslu, koliko je nužno znati programski jezik aplikacije koja se testira, da li je u početku zanimljivo a kasnije monotono i slično. Pitam zato jer oglasi za takve poslove ne govore previše, uvijek piše tipa rad na zanimljivim projektima, provjera kvalitete proizvoda, dinamična okolina, posvećenost detaljima i slične "floskule" pa pitam ovdje za neka konkretna iskustva.

 

Kod juniorske pozicije, kakvi se uvjeti mogu dobiti i da li rad u UFT-u može pomoći? Koliko je ovo "lošije" (uvjetno rečeno, po plaći i perspektivi - ako jest?) od developera? Eto, ako je netko voljan opisati svoja iskustva bilo bi super, hvala unaprijed :)

 

QA inženjer,

5 godina iskustva,

 

zanimljiv je posao ako imaš odriješene ruke odlučivati kako ćeš napraviti test,

nije potrebno znati programski jezik aplikacije koju testiraš,

pod muss je znati toolove za automatizaciju, frameworke za testiranje (recimo Junit u Javi),

jako je zgodno biti jak u bashu/pythonu ili nekom drugom skriptnom jeziku,

treba dobro znati čitati logove, što nije lako kako se čini, ali se nauči sa vremenom,

 

ponekad zna biti zahtjevno i ostajati budan u sitne noćne sate da deliveraš feature,

ako poslodavac implementira CI (što mislim da svaki normalni poslodavac danas radi) velika je odgovornost na tebi da testovi rade kako trebaju i da se na vrijeme delivera feature.

 

Usudio bih se reći i da je dinamičnije nego posao običnog developera,

moraš znati površinski sve o softveru kojeg testiraš,

 

nedostatak je da developeri imaju veće plaće i nekom je zanimljivije samo programirati od čitanja logova i pisanja testova,

 

ja se ne bunim, meni je ok jer imam određenu slobodu u kreiranju testa.

 

 

ministar pet 9.10.2020 19:54
Mirkopoter kaže...
PzKpfw kaže...

@Mirkopoter

 

Hm, raspon ti se kreće koliko sam čuo za testera između 6k-8k. Pa, ti vidi!

 To bi bilo neto? 6000 neto bi mi sjelo ko budali pljuska s obzirom da nemam iskustva.

da, neto.. to je raspon za Zagreb.. u manjim mjestima bi to bilo malo manje, 5-6k

Gutin sri 14.10.2020 17:24

Pozdrav,

volio bih pitati kao netko tko se inaće ne bavi ovakvim stvarima, imam iskustva što se tiće tehnike ali programiranje nikada nisam radio. Volio bih znati koliko bi vremena trebalo za svladati neko osnovno znanje što se tiće testiranja aplikacija i na što bih trebao obratiti pažnju da na početku naučim, dali postoje nekakvi kursevi i dali se isplati uložiti vrijeme za to. Zanima me dali postoje neki niže razine testiranja aplikacija koje ne zahtijevaju na početku neko veliko znanje i da se iskustvom unaprijeđujem? I zadnje ukoliko bih se potrudio i naučio to neko znanje, gdje bih mogao pronaći posao ( volio bih raditi od kuće jer nisam blizu Zagreba npr.). Hvala!

plimp čet 15.10.2020 01:30
Gutin kaže...

Pozdrav,

volio bih pitati kao netko tko se inaće ne bavi ovakvim stvarima, imam iskustva što se tiće tehnike ali programiranje nikada nisam radio. Volio bih znati koliko bi vremena trebalo za svladati neko osnovno znanje što se tiće testiranja aplikacija i na što bih trebao obratiti pažnju da na početku naučim, dali postoje nekakvi kursevi i dali se isplati uložiti vrijeme za to. Zanima me dali postoje neki niže razine testiranja aplikacija koje ne zahtijevaju na početku neko veliko znanje i da se iskustvom unaprijeđujem? I zadnje ukoliko bih se potrudio i naučio to neko znanje, gdje bih mogao pronaći posao ( volio bih raditi od kuće jer nisam blizu Zagreba npr.). Hvala!

Naučiti raditi test možeš samo na poslu.

Meni je trebalo 3 godine rada da pohvatam one stvari koje me čine samostalnim u radu.

Najteža stvar je bila naučiti čitati dobro test logove.

 

Ono što možeš samostalno je naučiti alate.

 

Preporučam sljedeće:

 

Python

Java

Junit ili TestNG

Git

Automation tool po volji/preferencijama