Procesori i MBO

Windows 12 i Intel gen 12

Patrik Sonny sub 10.2.2024 13:53

Pozdrav - tema je možda kriva jer slažem novu konfiguraciju, pa možda nije za tu, ali radi se o cpu i windowsima, tj. podršci.

 

Winodws 11 je izašao u 10/2021, a 22H2 (znači jesenski upadate) podržava procesore 10 generacije i5.

 

Evo link:

https://learn.microsoft.com/hr-hr/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-22h2-supported-intel-processors

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_processors

 

Kad sam pogledao na netu, vidio sam da je 10xxx gen i5 izašao q2/2020. Znači zadnji update win podržava samo 2 godine stare procesore. Ako Windows 12 izađe krajem 2024, tj. q3-q4/2024, mogao bi podržavati samo dvije godine stare procesore, tj. one koji su izašli sredinom 2022. Kako sklapam konfiguraciju za novi komp gledam i5 12400, a taj cpu je izašao q1/2022.

 

Zanima me, tj. jel moguće da jesenski update win12, znači  25H2 ne bude više ni podržavao moj cpu?

 

Window 10 koji je izašao 2015 je podržavao i jako stare procesore, a moji zaključak je da win11 je napravio određeni skok. Moguće da 12-tica će podržavati slično kao win11, pa se ne moram brinut, ili ?

 

ihush sub 10.2.2024 22:07

-za sad, win11 (i 12) traže gen.8 intel cpu, dok je više vezano za chipset tj mbo tj tpm 2.0.. i godinu 2018.. pa sve novije mora (za sad) biti podržano, kompatibilno, dok starije nije mada sve radi tj nisu problem uefi fičeri kao sec.boot, gpt, podržano i na starijem nego (ne)postojanje tpm2.0 čipa.. koji se može i dodati na mbo.. no tad ostaje installerov kriterij s gen.8..

-s modificiranim instllaom, koji zaobilazi te uvjete, radi, tj sam os ne traži ništa od tog, to traži ms..

-pošto win12 još nije izašao, ne mogu postojati službeni uvjeti, kad izađe, možda će tražiti gen.10.. tj po godinama recimo nema logike ograničiti na manje od 5-7 godina, dok stvarnih razlika u fičerima nema, ništa novog kao avx .. odnosno dodatni fičeri mogu biti uvjet samo kad se nešto želi koristiti, npr za web kameru mora se imati kameru.. za glasovne naredbe microfon.. logični uvjeti za neku apps-fičer kao i hdr-10 za ekrane-gpu ili rezolucije.. ali nije uvjet samog osa, tj treba pažljivo čitati što se traži, ponekad nejasno-zamućeno.. 

 

edit: ... tj ne sam os-win12, nego fičeri kao copilot, traže jače-više, više rama, jači cpu + gpu .. i kad se govori o intelu-integruši tad će jedino dovoljno jako biti novije-jače ali to je gpu dio, tj računalo može imati dodatnu gpu kao nvidia-radeon i tad to nije stvar generacije cpu.. to tad ne traži os, nego konkretna apps, mada dolazi predinistalirana-integrirana u os, kao što je dolazila cortana koja je sad izbačena, tj to su ipak dodatne apps, ne os-sys osnovno (i samo može biti problem što ms ne nudi u installu izbor, tj bez tih 'fičer'-smeća..).