Procesori i MBO

Vodič kroz matične ploče za početnike

playjob pon 8.7.2019 11:21

Pozdrav svima, zanima me kombinacija grafičke kartice pcie 4.0 i matične ploče koja podržava pcie 3.0, hoću li moć iskoristiti njezin pun potencijal ili bi bilo poželjno matičnu nadograditi na 4.0 odnosno kupiti novu matičnu?

Giopriest pon 8.7.2019 15:37

sta se tice grafickih pci-e 4.0 je cisti marketinski trik ... nepostoji ni jedna graficka koja ce se gusiti na pci-e 3.0 x8 a kamo tek na punih x16

onako usput sta se tice nvme pcie 4.0 cak radi i na x470 plocama (barem sta se tice X470 Aorus Gaming 7 i crosshair VII) ako se usteka u m.2 koji komunicira direktno sa procesorom tako da je moguce da podrzava i za graficku koja je povezana sa procesorom a ne preko cipseta

ihush pon 8.7.2019 16:03
playjob kaže...
Pozdrav svima, zanima me kombinacija grafičke kartice pcie 4.0 i matične ploče koja podržava pcie 3.0, hoću li moć iskoristiti njezin pun potencijal ili bi bilo poželjno matičnu nadograditi na 4.0 odnosno kupiti novu matičnu?

-prvo, da bi imao pci 4.0 propustnost, moraš imati sve u lancu, tj mbo+vga na 4.0 .. a što je 4 vs 3.. realno ništa tj duplira se teoretsk propustnost ali ni sadašnja nije problem tj to postane problem tek na npr 8k rezolucijama a tad trebaš zvjer za bilo što, kao što kažu, WSovi za takve testove..

-kako lakše razumjeti, laički.. pa jednako ako autoput s više traka-cesta.. ovisno o količini prometa, ako je promet manji tad dodatna traka ne može ništa ubrzati + ograničenje je tad snaga HWa kao na autoputu 130kmh.. a tek kad je gužva postane važno koliko je slobodnih traka, tad je više-bolje ali ne brže nego propustnije, no tad moraš imati zvjer superračunalo koje će natrpati dovoljno gužve i obraditi je s dovoljno FPSa za gaming i sl.. jer ako je sve na par frejmova tad je kao da juriš fićom 50kmh.. sporo.

-marketing. Ali i kao svaki novi pomak, evolucija, jednako ili bolje od starog.. samo je pitanje koliko stvarno dobiješ od teoretski mogućeg i kolika cijena kao fićo-ferrari.. da bi to imalo smisla tj potrebe. No bit će implementirano u novijim generacijama, npr za godinu u svim mbo-vga.. kao standarad, no beskorisno.. ili će čak zamijeti-odumrijeti ako je slijepo crijevo (nepotrebno).. tj tad će igre možda krenuti na 8k, pa monitori, pa jača vga.. i tad ćeš svakih par godina kupovati novi-jači pc ili dijelove, kao što je to do sad i bilo..

- s razlikom, važnom-bitnom.

- ako imaš auto (pc) koji vozi 30kmh, to je sporo, duplo je 60kmh osjetno bolje ali i dalje sporo tj 50-60 za naselje.. ne za autoput, pa još duplo je 120kmh, po naselju je ogrnaičenje niže ali na autoputu si među sporijima, kao kamion.. no ok, zadovoljava ali se muči (kao igra-FPS..).. važno je da možeš potegnuti kad zatreba, slab motor ne može, jak može neovisno što je 130kmh ograničenje, na njemačkom autobanu možeš.. i to je ok, ali to ima cijenu, primijeti da su auti skupi, sprotski porche-merc-ferrari.. kao i to da vga za svaku iduću klasu ima duplu snagu i cijenu, npr 1030-1050-60-70-80.. do Tesle.. i brzo dođeš do par tisuća za vga koliko košta čitav pc s nešto slabijom.. i da bi iskorsitio takvu propustnost moraš imati sve, +platiti.. a tad opet možeš zapeti u gradskoj gužvi ili na autoputu.. pa jednako sporo voziti fiću ili ferarija. U toj priči je kao da imaš autoput s 3 ili 4 trake.. sve ostalo je stvar ostalih ograničenja ili (ne)sreće, kao gužva. + sve to plaćaš da bi možda iskoristio, možda samo platiš a nikad ne iskoristiš.. i ako je to zrela tehnologija, doći će, kao što će nakon tog doći pci-5.0 itd..

Apocalypso722 pet 19.7.2019 12:37

Pitanje: koji su svi driveri za matičnu i proc koji bi se trebali držati ažurnima ? Znam za chipset drivere i BIOS. Jel falim šta ?

I otkud da vadim drivere za chipset za svoju kombinaciju, AMDa ili MSIa ? Oboje ga imaju na svojoj stranici.

ihush pet 19.7.2019 14:15

drivere uvjek prvo tražiš na str. proizvođača neke pc komponente, kao mbo, ail oem zapravo ne radi ništa, on je samo posrednik-support, za svaki konkretan chip pravi proizvođač proizvodi driver, kao amd-intel ili nvidia-ati ili audio-realtek, mreža itd.. sve to je objedinjeno na str proizvođača kao msi-asus-gb.. itd. za konkretnu mbo.

-bios nije driver, teretski možeš ga nadograđivati i ne moraš, tj pročitaš changelog i procjeniš, imaš problem ili potrebu i sl. .. generalno je najpoizdaniji originalan, loše flashanje i imaš 'ciglu'. Da nema (minimalnog) rizika odgovor bi bio lakši, nadograditi sve što postoji novije (win, antivirus, driver.. isto pravilo) .. ali i bug-problemi koji se mogu desiti kao što fix može ispraviti. Staro pravilo, ako radi ne popravljaj..

Apocalypso722 pet 19.7.2019 15:20

U glavi su mi chipset driveri puno više vezani uz proizvođača procesora, nego same matične. Po tome što velite, chipset onda neka tražim kod MSIa ? U redu.

Daaa, znam da nije "driver", per se, al mi je to najbliži pojam kojeg sam se sjetio :) 

Više me brinulo, što ako postoje neke druge stvari koje je poželjno ažurirati a da ja toga nisam ni svjestan, osim chipseta, i, po potrebi, BIOSa.

SimeVip sub 7.9.2019 08:20

dugoročno gledano (bar 3god) uzeti za ryzen 5 3600 (komp bi bio samo za gaming)

MSI B450 Tomahawk Max - 950kn

ASUS CROSSHAIR VI HERO - 1050kn

ili

MSI B450-A Pro - 750kn

nekako bi radije uzeo ovu asusovu ali ako nista nemam od tih 300kn razlike (mozda da ih ulozim u nesto drugo) onda da idem na b450-a pro?

evo ako moze koji savjet bio bih zahvalan :-)

Matozan čet 19.9.2019 11:02
Matozan kaže...
Matozan kaže...

Može preporuka Best Buy MBO za AMD Ryzen 5 1600? Cijena 450-600 kn,

Koju preporučujete ASRock B450M-HDV R4 ili ASROCK B450M Pro4-F ili neku treću (koju)?

Najvjerojatnije kupujem ASROCK B450M Pro4, sad je samo pitanje sa ili bez "F" sufiksa.

Koja je razlika uopće između njih dvije?

Ili ima nešto bolje u tom cjenovnom rangu?