DJ Junior pon 1.3.2010 14:44

Vozdrav!

jel mi moze tko pomoc nac, il ak zna kolko je Intelu Core 2 Duo procesori (e8200) radni vijek sati,...

pitam jer mi komp vec 2god radi bez da sam ga ugasio - samo kad ga cistim il kad ostanem bez struje :)

Danny_HR pon 1.3.2010 15:06
Sheeva kaže...

pa procesor nema rok trajanja -.- bar moj ne roflmao imao 5 god isti procesor rofl

ROFLMAO kak si ti kul. ROFL LOL ROFLMFAO

 

---

 

Odgovor autoru teme:

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

 

Edit: Vidim ekipa nije shvatila poantu prve linije mog odgovora koja je bila upućena Sheevi.

 

DJ Junior pon 1.3.2010 15:07

a ok onda...

vec sam se zabrinuo... onda mi je maticna u ku?=*, odn. dio maticne jer mi zvucnici hrse i gubi se zvuk ponekad, kod paljenja kompa cuje se biiiiiiii

a prije mi nije tak radio (zvucnici su testirani i drugdje-rade, driveri novi...),

a mislio sam da je proc jer mi ima bas takav zvuk :)

jedino ak ima kaj drugo veze sa zvukom ?

DJ Junior pon 1.3.2010 15:08
Danny_HR kaže...
Sheeva kaže...

pa procesor nema rok trajanja -.- bar moj ne roflmao imao 5 god isti procesor rofl

ROFLMAO kak si ti kul. ROFL LOL ROFLMFAO

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

pa zato sam pitao - kad neznam!!

i nije bas normalno da svi imaju komp upaljen 2god...

nontryer pon 1.3.2010 15:11
Sheeva kaže...

pa procesor nema rok trajanja -.- bar moj ne roflmao imao 5 god isti procesor rofl

Da, bokte e -.- LMAO!

 

Procesori se najrijeđe kvare od svih komponenti, barem su to moja iskustva..

 

Bitno je redovno brisat prašinu sa coolera da se ne pregrijava i ne pretjerivat sa klokanjem.

Penryn pon 1.3.2010 19:30
Danny_HR kaže...

ROFLMAO kak si ti kul. ROFL LOL ROFLMFAO

 

Možda je ovo bespotrebno.(s obzirom na godine) goto EDIT:

A proc, najviše šta ti možeš napraviti je redovito čistiti cooler od prašine, pratiti temperature,

ne povećavati voltažu proca, imati kvalitetnije napajanje i to je ja mislim to.

Procesor je uglavnom najdugotrajnija komponenta u kompu.

EDIT: Možda je ovo tvoje ruganje malo nepotrebno s obzirom na tvoje godine Danny_HR.

DJ Junior pon 1.3.2010 19:34
Looka kaže...
DJ Junior kaže...

ak nađeš i malo zrnce prašine u mom kompu plačam rundu :)

Ajd ak ti meni očistiš komp da nema zrnce prašine ja častim cijeli forum...

nisam doslovce tak mislio, to se sam tak kaže Belji se

Katana pon 1.3.2010 19:55

Radni vijek cpu-a?

Commodore 64 mi još radi (iako ne svaki dan),

konfa s "prvim" pentiumom za socket 7 iz 94' iz nekog računovodstva (teta se žalila da je spor pa dobila e4200 + g31),

prvi primjerci 8086 procesora još dan danas rade.....

Dosada se nisan susreo s nekim kome je cpu riknuo od starosti.

 

 

Ja mislim da cpu-i imaju vijek trajanja ko i rakija - neograničen.

 

Penryn pon 1.3.2010 19:57
Katana kaže...

Radni vijek cpu-a?

Commodore 64 mi još radi (iako ne svaki dan),

konfa s "prvim" pentiumom za socket 7 iz 94' iz nekog računovodstva (teta se žalila da je spor pa dobila e4200 + g31),

prvi primjerci 8086 procesora još dan danas rade.....

Dosada se nisan susreo s nekim kome je cpu riknuo od starosti.

 

 

Ja mislim da cpu-i imaju vijek trajanja ko i rakija - neograničen.

 

E4300?Belji se

Don Kihoty pon 1.3.2010 22:32
Hyperion kaže...

Ja bi rekao 20+ god. bez oc-anja i normalnim korištenjem.

 

 

čak i više. ;)

 

NASA i dan danas u nekim svojim raketnim modulima koristi 60486 based procesore, jer nemaju problema sa hladnoćom svemira...

 

Naravno ne u svima, ali se ipak koriste. Mala potrošnja i velika pouzdanost su ga održali na životu...

drnde pon 1.3.2010 23:45
Danny_HR kaže...

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

Tako sam i ja uvijek cuo/citao, ali tu je bitno napomenuti da se podrazumijeva (koliko se sjecam) rad 8-11 godina, 0-24 sata na dan,

pa cak pod operecenjem. Sam proces koji vodi do kvara, elektromigracija je pri tome dosta zanimljiv (zapravo dolazi do kvara metalnih interkonekcija unutar procesora

a ne samih tranzistora).

Vec dugo vremena se procesori (kao i svi drugi integrirani krugovi) dizajniraju s efektom elektromigracije na umu, medutim mogu se zapravo

samo dati predvidanja koliko ce procesor trajati jer je sve to u praksi tesko provjeriti (ne moze se procesor bas testirati 10 godina pa da se zna za sigurno),

tako da zapravo pri pravilnom koristenju mogao i vas preziviti. Wiki tvrdi:

 

When operated within the manufacturer's specified temperature and voltage range, a properly designed

IC-device is more likely to fail from other (environmental) causes, such as cumulative damage from gamma-ray bombardment.

Namigiva

 

Takoder ako se OC-a bez da se proc drzi na konstantno na nekim velikim temperaturama kao tipa 80-90 *C i bez pretjeranog dizanja napona

vjerujem da bi smanjenje zivotnog vijeka bilo cisto zanemarivo.

 

EDIT: Bas sam se sjetio necega, ako pogledate u kuciste racunala, sve sto ima na sebi elektrolitski kondenzator (slika) ce sigurno

crknuti daleko prije procesora pa koliko god bio overklokan, tako da bez brige Smijeh

dragans uto 2.3.2010 00:06
Looka kaže...

Ajd ak ti meni očistiš komp da nema zrnce prašine ja častim cijeli forum...

Ja sam sretao nekoliko puta kompove koji kao da su sad ispod "čekića". Radi se o polovnim P4 kompovima (IBM većinom) koji se uvoze iz Njemačke. Po vanjskom izgledu kućišta rekao bih da su bili u upotrebi, ali unutra prašine ni za lijeka. Čime to uspiju tako očistiti meni je zbilja nejasno.

Don Kihoty uto 2.3.2010 00:14
drnde kaže...
Danny_HR kaže...

 

CPU u prosjeku ima lifespan 8-11 godina.

Naravno neki primjerci potraju i dulje.

 

OC drastično smanjuje lifespan ali ništa toliko drastično da će korisniku koji OC-a biti bitno.

Tako sam i ja uvijek cuo/citao, ali tu je bitno napomenuti da se podrazumijeva (koliko se sjecam) rad 8-11 godina, 0-24 sata na dan,

pa cak pod operecenjem. Sam proces koji vodi do kvara, elektromigracija je pri tome dosta zanimljiv (zapravo dolazi do kvara metalnih interkonekcija unutar procesora

a ne samih tranzistora).

Vec dugo vremena se procesori (kao i svi drugi integrirani krugovi) dizajniraju s efektom elektromigracije na umu, medutim mogu se zapravo

samo dati predvidanja koliko ce procesor trajati jer je sve to u praksi tesko provjeriti (ne moze se procesor bas testirati 10 godina pa da se zna za sigurno),

tako da zapravo pri pravilnom koristenju mogao i vas preziviti. Wiki tvrdi:

 

When operated within the manufacturer's specified temperature and voltage range, a properly designed

IC-device is more likely to fail from other (environmental) causes, such as cumulative damage from gamma-ray bombardment.

Namigiva

 

Takoder ako se OC-a bez da se proc drzi na konstantno na nekim velikim temperaturama kao tipa 80-90 *C i bez pretjeranog dizanja napona

vjerujem da bi smanjenje zivotnog vijeka bilo cisto zanemarivo.

 

EDIT: Bas sam se sjetio necega, ako pogledati u kuciste racunala, sve sto ima na sebi elektrolitski kondenzator (slika) ce sigurno

crknuti prije procesora pa koliko god bio overklokan, tako da bez brige Smijeh

 

Što se kondezatora tiče, elektrolit stari... I odaziv je sve sporiji. čak kapacitet nije toliko bitan, koliko brzina odaziva. SMD je tu zakon.

http://www.google.hr/search?q=smd+capacitor

 

Inače, danas sam pokušao zalemiti male 1mm govnare na Hyperionovoj kartici, nisam je stigao isprobati, nadam se da radi.. Ako ne radi, lemit ćemo opet i opet dok ne dobijemo

željeni učinak, nemamo šta izgubiti...

 

Na ovakoj površini, kondezatora veličine 1mm, ni ne znam koji je pravi polaritet, zalemio sam dva SMD-a od 1000 uF i 6.3V napona sa visokim odazivom.

http://jimmyauw.com/wp-datajim/personal/90_mobo.jpg

Sir Vidara the XVII uto 2.3.2010 00:33
DJ Junior kaže...

a ok onda...

vec sam se zabrinuo... onda mi je maticna u ku?=*, odn. dio maticne jer mi zvucnici hrse i gubi se zvuk ponekad, kod paljenja kompa cuje se biiiiiiii

a prije mi nije tak radio (zvucnici su testirani i drugdje-rade, driveri novi...),

a mislio sam da je proc jer mi ima bas takav zvuk :)

jedino ak ima kaj drugo veze sa zvukom ?

također i moja pretpostavka je matična

 

meni je isto tako bilo, mislim na konstantno krčanje zvučnika, inače komp radio spojen na net u prosjeku punih 28 dana mjesečno (skužio pregledavanjem računa za adsl), i nakon nekog vremena (nekih godinu i pol malo usporenog rada sa krčanjem zvučnika) je riknula matična skroz

 

ali to je bio dosta stariji komp pa sam to i očekivao u biti (matična bila stara 6 i pol godina kad  je crkla)

zoka uto 2.3.2010 00:40
Sir Vidara the XVII kaže...
DJ Junior kaže...

a ok onda...

vec sam se zabrinuo... onda mi je maticna u ku?=*, odn. dio maticne jer mi zvucnici hrse i gubi se zvuk ponekad, kod paljenja kompa cuje se biiiiiiii

a prije mi nije tak radio (zvucnici su testirani i drugdje-rade, driveri novi...),

a mislio sam da je proc jer mi ima bas takav zvuk :)

jedino ak ima kaj drugo veze sa zvukom ?

također i moja pretpostavka je matična

 

meni je isto tako bilo, mislim na konstantno krčanje zvučnika, inače komp radio spojen na net u prosjeku punih 28 dana tjedno (skužio pregledavanjem računa za adsl), i nakon nekog vremena (nekih godinu i pol malo usporenog rada sa krčanjem zvučnika) je riknula matična skroz

 

ali to je bio dosta stariji komp pa sam to i očekivao u biti (matična bila stara 6 i pol godina kad  je crkla)

  WOW punih 28 dana tjedno ?

mbaksa uto 2.3.2010 00:58
Don Kihoty kaže...
Hyperion kaže...

Ja bi rekao 20+ god. bez oc-anja i normalnim korištenjem.

 

 

čak i više. ;)

 

NASA i dan danas u nekim svojim raketnim modulima koristi 60486 based procesore, jer nemaju problema sa hladnoćom svemira...

Mislis valjda 80486 iliti 486-icu. Namigiva

dado8 sri 3.3.2010 16:06
mbaksa kaže...
Don Kihoty kaže...
Hyperion kaže...

Ja bi rekao 20+ god. bez oc-anja i normalnim korištenjem.

 

 

čak i više. ;)

 

NASA i dan danas u nekim svojim raketnim modulima koristi 60486 based procesore, jer nemaju problema sa hladnoćom svemira...

Mislis valjda 80486 iliti 486-icu. Namigiva

i onda su oni bili na mjesecuSmijeh