Procesori i MBO

Može li mi trgovina reći veziju BIOSa matične?

SometimesIEatTables pet 11.8.2023 15:48

Htio bih bacit 5600g na neku jeftinu matičnu. Problem je što nijedna jeftinija matična ne podržava 5600G s prvom verzijom BIOSa. Navodno neki proizvođači nalijepe verziju BIOSa na kutiju, ili neku drugu informaciju preko koje se zna BIOS. Je li to točno i jel bi mi trgovine znale reći verziju BIOSa ako ih kontaktiram mailom, telefonom, etc.?

Tek tako da znam da se ne sramotim.

nicky.sl pet 11.8.2023 15:59

Sam si sve najbolje reka. Trgovac ti može reć koji je bios samo ako je proizvođač to naznačio a to je teška rijetkost. Za vidit bios trgovac bi triba sastavit konfu a malo koji će se s tim zajebavat. 

Damir22 pet 11.8.2023 16:03

Neznam odakle ti to da najjeftinije ploce ne podrzavaju taj procesor.

Ali hajd....

Asrock a520m-hdv od nekih 60e

Podrzava sigurno a i tesko da nova moze biti jeftinija od ovoga.

Manje vise sve na b450 chipsetu podrzavaju iz kutije, b550 takodjer....cijena nema veze s time, bila ona 50 ili 500e, bitan je chipset. Znaci, eventualno a320 mozda ne ako naletis na neku koja godinama stoji na polici. Ako je novija proizvodnja, podrzava, a to kad je proizvedena ti trgovina moze reci.

Dodatno, SVE trgovine ce ti napraviti upgrade biosa, najcesce besplatno, kad kupujes, tako da je dilema uzaludna....

A i neke ploce iz najjeftinijeg segmenta podrzavaju i qflash, ez flash i slicno, mozes flashati bios i bez procesora....

millennial pet 11.8.2023 19:15
SometimesIEatTables kaže...

Htio bih bacit 5600g na neku jeftinu matičnu. Problem je što nijedna jeftinija matična ne podržava 5600G s prvom verzijom BIOSa. Navodno neki proizvođači nalijepe verziju BIOSa na kutiju, ili neku drugu informaciju preko koje se zna BIOS. Je li to točno i jel bi mi trgovine znale reći verziju BIOSa ako ih kontaktiram mailom, telefonom, etc.?

Tek tako da znam da se ne sramotim.

 što ti je to bitno? kupiš ploču i staviš zadnji BIOS. gdje je problem? ako misliš na reviziju ploče to je nešto drugo i to ti trgovac može javiti, obično piše na kutiji, a piše i na samoj ploči.

ali_dzi pet 11.8.2023 20:07

Nije jednostavno - ako ploča ne podržava CPU sa trenutnim BIOS-om i nema mogućnost flashanja bez procesora, onda je jedina opcija staviti neki drugi CPU (kojeg trenutni BIOS podržava), flashati s njim na zadnju verziju pa tek onda vratiti pravi CPU natrag. Gnjavaža koju nitko neće raditi osim ako nema već otvoren CPU kojim će updateati novi BIOS.

FakeDeath pet 11.8.2023 20:08

A kako bude stavio novi bios ako nema stariji procesor?

 

Masa ploča nems bios flash dugme i treba starija generacija procesora da bi se flashalo....

 

A i da, masa ploča i dalje ima koje imaju stari bios, ne mora značiti da ako je a520 ili b550 da oob podržava 5-u seriju.... puno outa sam dobio b550 ploču da ne radi gore 5 serija i moraš staviti 3 da bi fleshao tako da je najbolje napisati trgovini prije kupnje da stave novi bios ako ne podržava...

millennial pet 11.8.2023 20:20
ali_dzi kaže...
Nije jednostavno - ako ploča ne podržava CPU sa trenutnim BIOS-om i nema mogućnost flashanja bez procesora, onda je jedina opcija staviti neki drugi CPU (kojeg trenutni BIOS podržava), flashati s njim na zadnju verziju pa tek onda vratiti pravi CPU natrag. Gnjavaža koju nitko neće raditi osim ako nema već otvoren CPU kojim će updateati novi BIOS.

 

FakeDeath kaže...

A kako bude stavio novi bios ako nema stariji procesor?

 

Masa ploča nems bios flash dugme i treba starija generacija procesora da bi se flashalo....

 

A i da, masa ploča i dalje ima koje imaju stari bios, ne mora značiti da ako je a520 ili b550 da oob podržava 5-u seriju.... puno outa sam dobio b550 ploču da ne radi gore 5 serija i moraš staviti 3 da bi fleshao tako da je najbolje napisati trgovini prije kupnje da stave novi bios ako ne podržava...

 istina, glup sam. 

Damir22 pet 11.8.2023 20:26

Ne kuzim poantu debatiranja ovdje.

Covjek trazi jefinu plocu koja sigurno podrzava 5600g.

Napisao sam mu koja je.

Takodjer, svaka trgovina ce ti fleshati bios kad kod njih kupujes. Samo napomenes da zelis na zadnju verziju.

I sad krece debatiranje sto ako.... :)