Procesori i MBO

Intel i5 Club

BeLLicus pet 10.5.2019 14:57

Kolegi uletila dobra ponuda za gtx 1080ti pa je morao zbog toga mjenjati i ploču,procesor itd... Uzeo sam mu i5 9600k te hladnjak ARCTIC COOLING Freezer 34 eSports DUO, na koliko vi intelaši držite svoje i5 sa zračnim hlađenjem, do koliko da mu dignem clock i voltažu? 

domi321 pon 27.5.2019 17:43
Jakovp kaže...
Ne, skoro su isti, 100mhz razlike, i gubis igpu. Uostalom oba su potencijalni BN za tu graficku, ovisi o igri i rezoluciji.

 ovisi, nekad je 2k a na telci 4k.

Nemam apsolutno nikakvih problema s trenutnim cpu-om no gledanjem benchmarkova na ytu razlika je u 10 FPS-a sto bi mi dobro doslo

ansha pon 27.5.2019 18:35
domi321 kaže...
Jakovp kaže...
Ne, skoro su isti, 100mhz razlike, i gubis igpu. Uostalom oba su potencijalni BN za tu graficku, ovisi o igri i rezoluciji.

 ovisi, nekad je 2k a na telci 4k.

Nemam apsolutno nikakvih problema s trenutnim cpu-om no gledanjem benchmarkova na ytu razlika je u 10 FPS-a sto bi mi dobro doslo

Da bi razlika bila 10fpsa, morao bi imat skoro 400fps sa 8400, dakle razlika nikako nije 10fps-a...

hallucinogen čet 20.6.2019 09:42

Nisam siguran da jeovo prava tema ali ću ipak pitati. Ukoliko ima neka adekvatnija tema za moj problem, neka moderator prebaci ovaj post.

 

Imam 8600k procesor.  Jučer sam gledao neki benchmark na youtube između GTX 1060 i RX 580 u kombinaciji s i7 8700k proceosorom i ono što mi je upalo u oko jeste zauzeće procesora kod igre AC Oddisey koje ne prelazi 45%  za ovaj i7 dok kod mene je na ovoj igri zauzeće u prosjeku 90%, često zakuca na 100% ali to sam primjetio inače kod UBISOFT igara, enormno zauzeće proceora kod njihovih igara. Naravno veće zauzeće procesora dovodi i do veće zagrijanosti istog.

Da li mi neko može potvrditi da li je ovo normalno za ovaj procesor? Po meni nije... 

Kvod čet 20.6.2019 09:56
hallucinogen kaže...

Nisam siguran da jeovo prava tema ali ću ipak pitati. Ukoliko ima neka adekvatnija tema za moj problem, neka moderator prebaci ovaj post.

 

Imam 8600k procesor.  Jučer sam gledao neki benchmark na youtube između GTX 1060 i RX 580 u kombinaciji s i7 8700k proceosorom i ono što mi je upalo u oko jeste zauzeće procesora kod igre AC Oddisey koje ne prelazi 45%  za ovaj i7 dok kod mene je na ovoj igri zauzeće u prosjeku 90%, često zakuca na 100% ali to sam primjetio inače kod UBISOFT igara, enormno zauzeće proceora kod njihovih igara. Naravno veće zauzeće procesora dovodi i do veće zagrijanosti istog.

Da li mi neko može potvrditi da li je ovo normalno za ovaj procesor? Po meni nije... 

 Nažalost, normalno je. Sve Ubijsesoft igre ubijaju proc. Na 4,3 ili na 5,0 ista stvar. Posebno AC. 

 

Pozz.

metallic čet 20.6.2019 11:27
hallucinogen kaže...

Nisam siguran da jeovo prava tema ali ću ipak pitati. Ukoliko ima neka adekvatnija tema za moj problem, neka moderator prebaci ovaj post.

 

Imam 8600k procesor.  Jučer sam gledao neki benchmark na youtube između GTX 1060 i RX 580 u kombinaciji s i7 8700k proceosorom i ono što mi je upalo u oko jeste zauzeće procesora kod igre AC Oddisey koje ne prelazi 45%  za ovaj i7 dok kod mene je na ovoj igri zauzeće u prosjeku 90%, često zakuca na 100% ali to sam primjetio inače kod UBISOFT igara, enormno zauzeće proceora kod njihovih igara. Naravno veće zauzeće procesora dovodi i do veće zagrijanosti istog.

Da li mi neko može potvrditi da li je ovo normalno za ovaj procesor? Po meni nije... 

Ola, koji monitor imaš?!

 

Kakav cooler koristiš na tom procu?

Ako nema stuttera, što ima veze na koliko proc zauzeća radi kad ti sve leti...

hallucinogen čet 20.6.2019 14:31

to sam primjetio samo na UBISOFT igrama, ogromno zauzeće procesora, a s tim dolazi i do povečanog zagrijavanja što je konkretno na igri AC O. dovodilo do fps dropova, nekoliko puta se to desilo a sumnjam na pretjerano zagrijavanje procesora. Na momenat temperatura zna skočiti i do 85, međutim čak i u 100% loadu procesora, prosječna tempeatura je 75. Opet kažem ,ovo se dešava na UBISOFT igrama a naročito na AC-u. Nisam na ovo previše obračao pažnju ali sam se iznenadio da vidim u prethodno pomenutom benchmarku i7 8700k je prosječno zauzeće 30-tak% na AC igri. Zato mislim da ovo nije normalno, a zbog čega je to tako s UBISOFTOM, ne znam, zato i pitam ovdje. Monitor je 144hz 1ms FHD, dok je cooler FPS WIndale 6 s 240W TDP. Ovaj moj procesor sam zbog AC-a spustio s 5 Ghz na 4.6 u nadi da bar neće se toliko grijati ali vjerujte da nema nikakve razlike, temperature su jednostavno iste. Inače, na ostalim igrama koje sam igrao ili još uvijek igram, tepmerature procesora su ok, 60-65 max u prosjeku, ovisno od igre...  

Mile 74 uto 9.7.2019 18:41
lobotomac90 kaže...

Može li ova matična proći za i5 9400f? https://www.hgshop.hr/maticna-ploca-asrock-h310m-hdv-socket-1151-v2-ddr4-vga-dvi-hdmi/proizvod/233553

Sada kada je izašao novi ryzen odlučio sam se vratiti u plavi tabor i da zamjenim ovaj out of date 1600x. Znam da neću vidjeti neku razliku ali manja potrošnja i dugogodišnja odanost Intelu su presudili (ovaj ryzen mi je pvi AMD proc ikada)

 Bolje ti je samo uzeti Ryzen 5 3600 koji je jači od i5 9400 i ostati vjeran boljim perfomansama nego nekim firmama.

XXX uto 9.7.2019 18:47

Bolji je ali je i puno skuplji. Po gaming testovima bolji je par posto a skuplji 400 kn. Za 400 kn si kupiš 480 gb SSD.

 

lobotomac90 provjeri samo da na kutiji piše da podržava 9. generaciju, inači najvjerojatnije treba nadograditi firmware.

Jakovp uto 9.7.2019 18:49
lobotomac90 kaže...

Može li ova matična proći za i5 9400f? https://www.hgshop.hr/maticna-ploca-asrock-h310m-hdv-socket-1151-v2-ddr4-vga-dvi-hdmi/proizvod/233553

Sada kada je izašao novi ryzen odlučio sam se vratiti u plavi tabor i da zamjenim ovaj out of date 1600x. Znam da neću vidjeti neku razliku ali manja potrošnja i dugogodišnja odanost Intelu su presudili (ovaj ryzen mi je pvi AMD proc ikada)

Pa šta si lud lol samo uzmi 3600 i stavi ga u tu ploču koju imaš...

 

lobotomac90 uto 9.7.2019 18:49
Mile 74 kaže...
lobotomac90 kaže...

Može li ova matična proći za i5 9400f? https://www.hgshop.hr/maticna-ploca-asrock-h310m-hdv-socket-1151-v2-ddr4-vga-dvi-hdmi/proizvod/233553

Sada kada je izašao novi ryzen odlučio sam se vratiti u plavi tabor i da zamjenim ovaj out of date 1600x. Znam da neću vidjeti neku razliku ali manja potrošnja i dugogodišnja odanost Intelu su presudili (ovaj ryzen mi je pvi AMD proc ikada)

 Bolje ti je samo uzeti Ryzen 5 3600 koji je jači od i5 9400 i ostati vjeran boljim perfomansama nego nekim firmama.

 

To mi je skuplja investicija, ovako prodam cijeli kombo cpu i mbo i uz nekih 500 kn nadplate pređem na drugu platformu, a 3600 sam košta 1700 kn, dok za svoj proc ako dobijem 800 kn je odlično. A ponavljam nije zbog performansi jer za FHD na čemu gejmam je i ovaj rajzen odličan sa gtx 1660 Ti, nego čisto da osvježim malo komp s nečim novijim,a kada sam sastavljao komp i5 8400 je preskup bio, htio sam u startu intela i sad gledam ove zvjerke 9400f za manje od 1400 kn + matična 400 kn i za cijenu rajzena novog dobio i5 i ploču. Slažem se da je nešto bolji 3600 ali meni nepotreban, na veću rezu neću ići, niti na upgrejd kasnije.

 

EDIT: U pregovorima sam s čovjekom da mi cijeli kombo:Cpu,MBO i cooler odu za 1300 kn, pa tu računam uz neku manju nadoplatu upgrejd.

XXX uto 9.7.2019 18:51
Mile 74 kaže...
XXX kaže...

Bolji je ali je i puno skuplji. Po gaming testovima bolji je par posto a skuplji 400 kn. Za 400 kn si kupiš 480 gb SSD.

 Njemu nije kad mora kupiti i ploču za i5 9400.

 To da, ali ako nađe kupca za komplet nije opet loše.

 

lobotomac90 i5 9400f ti je u ED 1200 kn, imaju brzu dostavu a rekalmaciju jako sporu, ali koja je šansa da procesor ne radi..

avdma sri 10.7.2019 14:19

mostsexy 

 

mostsexy kaže...

 

Članak iz studenog 2018. u alpha verziji igre ali ok.

"Beyond that we see processors such as the 8600K, 8700K, 9600K and so on all easily beating the best AMD has to offer."- ova rečenica mi tako odiše jednom nepristranošću kao i cijeli članak

 

Kad smo kod brojki može li jednostavnije od https://www.youtube.com/watch?v=VojVrsfHsWY. Da ne zamaramo glavice grafovima i koje čim. Od 5:17 nadalje se jasno vidi mučenje intela da izgura rtx 2070. Šta bi tek bilo da lupi unutra 2080ti.. 

 

mostsexy kaže...

 Dobar povratni argument. 

 

Nekako sam i zamišljao da će se rasprava s tobom ovako završiti. Živ bio!

 Prebacit ću raspravu ovdje pošto pričamo o Intel procesorima pa da ne gadimo ryzen temu.

 

Izignorirao si sve čvrste argumente koje sam ti dao i onda si svoje mišljenje išao potvrditi ovim smiješnim videom u kojem smatraš da je 8600k bottleneck na 70 fps-a.

 

Hvala ti što si pokazao na kojoj razini ti je znanje i samim time sam sebe izbacio iz bilo kakve rasprave koja se tiče procesora. Živ bio!

 

mostsexy sri 10.7.2019 15:08
avdma kaže...

mostsexy 

 

mostsexy kaže...

 

Članak iz studenog 2018. u alpha verziji igre ali ok.

"Beyond that we see processors such as the 8600K, 8700K, 9600K and so on all easily beating the best AMD has to offer."- ova rečenica mi tako odiše jednom nepristranošću kao i cijeli članak

 

Kad smo kod brojki može li jednostavnije od https://www.youtube.com/watch?v=VojVrsfHsWY. Da ne zamaramo glavice grafovima i koje čim. Od 5:17 nadalje se jasno vidi mučenje intela da izgura rtx 2070. Šta bi tek bilo da lupi unutra 2080ti.. 

 

mostsexy kaže...

 Dobar povratni argument. 

 

Nekako sam i zamišljao da će se rasprava s tobom ovako završiti. Živ bio!

 Prebacit ću raspravu ovdje pošto pričamo o Intel procesorima pa da ne gadimo ryzen temu.

 

Izignorirao si sve čvrste argumente koje sam ti dao i onda si svoje mišljenje išao potvrditi ovim smiješnim videom u kojem smatraš da je 8600k bottleneck na 70 fps-a.

 

Hvala ti što si pokazao na kojoj razini ti je znanje i samim time sam sebe izbacio iz bilo kakve rasprave koja se tiče procesora. Živ bio!

 

 

Ne smatram ja nego svi koji gledaju taj video u kojem se jasno vidi da je bottleneck.

 

Evo još jedan primjer:

https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-8600K/GeForce_RTX_2070/0O012xlu/16/

 

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_5_2600X/GeForce_RTX_2070/0Qb12x8A/16/

 

Iz ovoga se isto jasno vidi da i5 bottlenecka rtx 2070, a r5 2600x nije čisto iz razloga šta i5 nema HT! A kamoli da ga upariš sa rtx 2080ti.

 

Jasno da i5 8600k daje veći fps od dotičnog ryzena zbog boljeg ipc-a tj. arhitekture ali od početka rasprave ja želim ukazat na problem bottlenecka di high end grafe imaju manju iskoristivost kod i5-ice nego Ryzena.

ansha sri 10.7.2019 15:29
mostsexy kaže...

 

Iz ovoga se isto jasno vidi da i5 bottlenecka rtx 2070, a r5 2600x nije čisto iz razloga šta i5 nema HT! A kamoli da ga upariš sa rtx 2080ti.

 

Jasno da i5 8600k daje veći fps od dotičnog ryzena zbog boljeg ipc-a tj. arhitekture ali od početka rasprave ja želim ukazat na problem bottlenecka di high end grafe imaju manju iskoristivost kod i5-ice nego Ryzena.

Znaci i5 daje visi fps i bottlenecka a Ryzen daje nizi i nije bottleneck?

Stjepko je sigurno ponosan sta ga ovakvi eksperti nasljedjuju na forumu 

mostsexy sri 10.7.2019 15:31
ansha kaže...
mostsexy kaže...

 

Iz ovoga se isto jasno vidi da i5 bottlenecka rtx 2070, a r5 2600x nije čisto iz razloga šta i5 nema HT! A kamoli da ga upariš sa rtx 2080ti.

 

Jasno da i5 8600k daje veći fps od dotičnog ryzena zbog boljeg ipc-a tj. arhitekture ali od početka rasprave ja želim ukazat na problem bottlenecka di high end grafe imaju manju iskoristivost kod i5-ice nego Ryzena.

Znaci i5 daje visi fps i bottlenecka a Ryzen daje nizi i nije bottleneck?

Stjepko je sigurno ponosan sta ga ovakvi eksperti nasljedjuju na forumu 

 

Upravo tako.

 

Bojim se da "eksperti" poput tebe i warea ne razumiju pojam bottlenecka ni šta on predstavlja.

avdma sri 10.7.2019 15:33
mostsexy kaže...

 

Ne smatram ja nego svi koji gledaju taj video u kojem se jasno vidi da je bottleneck.

 

Evo još jedan primjer:

https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-8600K/GeForce_RTX_2070/0O012xlu/16/

 

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_5_2600X/GeForce_RTX_2070/0Qb12x8A/16/

 

Iz ovoga se isto jasno vidi da i5 bottlenecka rtx 2070, a r5 2600x nije čisto iz razloga šta i5 nema HT! A kamoli da ga upariš sa rtx 2080ti.

 

Jasno da i5 8600k daje veći fps od dotičnog ryzena zbog boljeg ipc-a tj. arhitekture ali od početka rasprave ja želim ukazat na problem bottlenecka di high end grafe imaju manju iskoristivost kod i5-ice nego Ryzena.

 Bottleneck kalkulator, reci da se šališ?

 

Kažeš da 8600k daje veći fps, ali je ujedno i veći bottleneck?

 

Vidim da ti ne idu neki osnovni pojmovi pa ću ti u kratkim crtama objasniti što je i kako bottleneck funkcionira. Radi jednostavnosti zamislimo sistem u kojem imamo samo cpu i gpu i promatramo gaming, fps koji ćemo vidjeti je rezultat onoga što slabija komponenta od te dvije može isporučiti. Drugim riječima bottleneck se javlja kad jedna komponenta koči onu drugu.

 

Uzmimo primjer da neka xy kartica može isporučiti 200 fpsa u xy igri. S jedne strane imamo 8600k koji može isporučiti 150 fpsa i naravno on je bottleneck u toj priči, ali ako sa druge strane imamo ryzen 3600 koji može isporučiti 140 fpsa to znači da je on još veći bottleneck. Ne postoji slučaj da procesor daje manje fpsa, a u isto vrijeme više iskorištava karticu. U ovom slučaju koji sam naveo kartica je manje iskorištena kod ryzena jer treba raditi sa manje snage tj sa manje % da bi isporučila tih manje fpsa.

mostsexy sri 10.7.2019 15:56

Ako je npr. cpu na 100% usage u nekoj igri a grafa na 70% tada cpu bottlenecka gpu tj. grafa ne koristi svoj čitavi potencijal. Ako je grafa na 100%, a proc na 70% onda je grafa bottleneck procesora, šta je poželjno s obzirom da je ona osnovni i glavni dio builda. 

 

Upravo zato je i5 bn jer ne dopušta jačim grafama kod cpu intensive igrica da rade na 100% zbog svojih 6/6 jezgri. U tome je sva priča, a na forumu toliko egoista obitava da je to nevjerojatno.

 

Ne nasljedujem ja nikoga nego ubijam vrime na poslu pa sam se odlučia priključit u raspravu ne vjerujući kakve gluposti neki pišu

avdma sri 10.7.2019 16:18
mostsexy kaže...

Ako je npr. cpu na 100% usage u nekoj igri a grafa na 70% tada cpu bottlenecka gpu tj. grafa ne koristi svoj čitavi potencijal. Ako je grafa na 100%, a proc na 70% onda je grafa bottleneck procesora, šta je poželjno s obzirom da je ona osnovni i glavni dio builda. 

 

Upravo zato je i5 bn jer ne dopušta jačim grafama kod cpu intensive igrica da rade na 100% zbog svojih 6/6 jezgri. U tome je sva priča, a na forumu toliko egoista obitava da je to nevjerojatno.

 

Ne nasljedujem ja nikoga nego ubijam vrime na poslu pa sam se odlučia priključit u raspravu ne vjerujući kakve gluposti neki pišu

 Opet krivo. Dio koji ti ne shvaćaš je da cpu čak i ako nije na 100% može biti bottleneck. On možda nije 100% opterećen, nisu mu svi threadovi upogonjeni, ali opet može biti sporiji i samim time dati manje fpsa tj biti veći bottleneck. Upravo taj slučaj imamo ovdje, a on je bio puno više naglašen kod prve i druge generacije ryzena.

 

Nazivaš druge egoistima, a ne razumiješ osnove niti dopuštaš drugima da ti objasne. Sretno ti bilo svijetu gdje je procesor koji daje više fpsa veći bottleneck od onog koji daje manje.

Jarvan pet 26.7.2019 08:46

Jučer sam uzeo stari 2400, temperatura u idle je cca 68 C, a u npr. Crysis 3 ide do 97 C.

 

Malo sam tražio po netu, i ugl. svi kažu da do 100 stupnjeva je vruće, ali nije pregrijano, da je za taj procesor viša temperatura normalna.

 

Jel se trebam brinuti ili ne?

 

I naravno, temperatura kućišta je podigla se, a time i grafičke ... sad mi se sve kuha.

 

I može preporuka nekog hladnjaka da nije preskup? Gore mi je intel stock.