ihush sub 28.2.2009 14:10
kleky kaže...

ah..ja sam pogledao...vidim puno sumnjivih cipova al pokraj i na nikojem nista ne pise...

 - :))))) niš' ne piše? -to su onda rezervni djelovi!
-Ovako, lijevi doljnji dio ploče (baterija itd.) kockasti chip - jedan ili dva? ili je drugo mjesto prazno.
(u manualu od MBO imaš shemu komponenti....)

Ali, zašto flashirati? -ako mjenjaš proc. za novi OK inače nemaš (vjerojatno) potrebe...
(sretno)
kleky sub 28.2.2009 14:21

ne nego sam vec promijenio i proc i grafu..jer ploca prakticki ne prodrzava dual core procesore...al je ona radila..iako radi..odkad sam stavio i njega i grafičku...ima dosta bugova dok se igrice vrte(izbacuje me...ne cesto)..jeli to moze bit do rama..jer sam stavio dvokanalno dva razlicita proizvodjaca...

 

 

vidim samo jedan veliki čip izna utora za grafičku..onako dosta krupan i pinovi kojima je zalemljen su veliki

ihush sub 28.2.2009 18:30
kleky kaže...

ako ce ti pomoci...  http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2281                       to je moja ploča

 

postoji li mogucnost da ram radi pomutnje...jer ako ne kopam po bios-u..onda radi na 667 mhz dvokanalno iako svaki ima 800mhz

 
 -ovisi... prvo, prije takve izmjene trebaš provjeriti CPU support za ploču, pa tek onda ići u zamjenu. Ako je bios stariji od F13 trebao bi ga flashnuti...
Nisi napisao (bar nisam vidio) koji CPU (možda i VGA?)...
RAM ovisno o FSBu može dati bolje rezultate na nižim postavkama, kod AMDa su važnije latencije (npr. 3-3-3-9-T1... 5-5-5-18-T2) -manji broj je 'jači' ali zbog stabilnosti možeš povečati latencije... vjerojatno bi to trebalo rješiti problem...
(Ako je Athlon X2 4850e ili neki sličan... mislim-nisam siguran da on ima FSB-333 zato je ram na 666(7))
U biosu imaš opcije ''optimal defaults'' i ''safe defaults'' ... odaberi optimum, pa pogledaj postavke za ram i ostalo, pa sa safe i usporedi razlike u postavkama (bez izlaska iz biosa, samo čitaj...)
dodatne opcije za podešavanje biosa 'ctrl+f1'.. :)
kleky uto 3.3.2009 23:05

evo ljudi..i uopce nije bilo tako tesko kako govore..osim sto pola disketa nije valjalo(u mercatoru sam nasao od imationa 10kom u paketu)..rezultati

 

-podrska za clockanje(iak onema preciznih..samo FSB i multiper iako je meni i to dovoljno.)

-40% brzi boot

-vise postavka za memoriju

-PC Health sad ima i temp NB

 

ja sam jako zadovoljan iako sam se cijelo vrijeme tresao jer nemam UPS a napajanje mi je na izmaku snaga..cak vuce vise nego sto moze iako je srot(300w)

Kalea sri 4.3.2009 00:20
Antizyclon kaže...

Gigabyte ima utility skojim mozes flashati iz win okruzenja, kod mene radi bez problema

 Upravo tako, dobra matična ima i dobar popratni software koji uvelike olakšava stvar. Za svaki slučaj, držim i kopiju BIOS-a na disketi, mada nemam disketnu jedinicu. Negdje je u ormaru, zlu netrebalo.
Kalea sri 4.3.2009 00:33
Kako napraviti Flash BIOS-a

VAŽNA NAPOMENA:FLASH BIOS-A MOŽE BITI JAKO OPASAN.I NAJMANJA POGREŠKA MOŽE REZULTIRATI PADOM BIOS-A I NEMOGUĆNOŠĆU BOOTANJE RAČUNALA.UKOLIKO STE VLASNICI NOVIJIH PLOČA POTRAŽITE CD ILI DISKETU SA BIOS-OM NA SEBI.ONA SE KORISTI U SLUČAJU PADA BIOS-A ZA NJEGOVO OBNAVLJENJE.BIOS UVIJEK NABAVLJAJTE OD PROIZVOĐAČA MATIČNE PLOČE!


Zaboravio si reći da nakon flashanja BIOS-a mora pisati da je flashanje uspjelo (PASS), te da nakon toga treba restartati računalo, ponovno ući u BIOS i kliknuti na LOAD OPTIMIZED DEFAULTS. To je jako bitno, kako bi se postavke novog BIOS-a vratile na tvorničke postavke. Nakon toga sljedi po redu vraćanje prijašnjih postavki (jer vam po novom First Boot Device bude Floppy, a to sigurno ne želite, i ne zaboravite zapisati one postavke koje se odnose na pravilan rad priključnih hardwarskih komponenti (CPU,GPU, naponi, RAM, itd.). Svako flashanje BIOS-a je u biti trauma za comp, neka vrsta PTSP-a Osmijeh, pa se nemojte čuditi ako bude bilo malih problema pri startanju računala. No, uvijek se možete vratiti na stari BIOS, ako znate kako (tako da ga prvo snimite na Floppy). Kod dual biosa je to nešto lakše. Najgore što vam se može dogoditi kod tog postupka je nestanak struje. No, tko ne riskira, taj ne profitira. U biti, ima onih koji tvrde da BIOS ne treba flashati ako sve komponente (hardware) rade ispravno. I ja sam jedan od tih koji zastupaju to mišljenje, znači ne dirati BIOS ukoliko je sve u redu. Pogledajte koju verziju BIOS-a imate , pa na stranici vaše matične ploče pogledajte koja je zadnja verzija i što je u međuvremenu fixirano (popravljeno), pa ako se vidite u tom popisu onda flashajte BIOS, u suprotnom nemojte. Ja sam morao flashati BIOS jer mi četvrti slot RAM-a nije radio, a bila je i prevelika razlika u BIOS-u (sa verzije 6 na verziju 11). Sretno.

 

kleky sri 4.3.2009 12:32

uopce nisam znao da je tako jednostavno..samko sam otisao u Qflash..i pojavio se prozor..di imam opciju"update from floppy" i "save to floppy" kad sam snimao stari..i loadao novi..on je sve radio sam...laganini...bez zastajkivanja...prejednostavno...preporucam drugima koji imaju Gigabyte ploču

Kalea sri 4.3.2009 18:03
kleky kaže...

dada...svaka cast..dobro si se sjetio..i meni tako bilo...u floppyu mi je ostao BIOS a kod POST-a pise da je first boot device floppy..zato mi je izbacilo poruku "non sistem disk"

 
kleky kaže...

uopce nisam znao da je tako jednostavno..samko sam otisao u Qflash..i pojavio se prozor..di imam opciju"update from floppy" i "save to floppy" kad sam snimao stari..i loadao novi..on je sve radio sam...laganini...bez zastajkivanja...prejednostavno...preporucam drugima koji imaju Gigabyte ploču

 Eto, vidiš. Nije nikakva mudrost. Flashanje BIOS-a vlasnika Gigabyte-ovih MBO je najjednostavnije što može biti. Postoje dva načina flashanja - instalacijom programa sa mb CD-a i flashanje iz windoza, ili skidanjem zadnje verzije BIOS-a dotične mbo, snimanje na floppy, pa onda flashanje sa diskete. Jedina je opasnost nestanak ili prevelika oscilacija struje u vodovima (naročito ljeti, za vrijeme grmljavine - onda ne bih nikome preporučio da flasha bios - bio bi to ruski rulet Osmijeh.
kleky sri 4.3.2009 22:27

tako je...preporucam svima koji imaju GIGABYTE ploču.  BTW:svaka novija ploča (od M61čipstea pa nadalje) ima Dual BIOS tak da i zahebete stvar imate drugi BIOS..a stari pokusajte spasit...ako se moze

 

svi koji imaju UPS isto preporucam koristiti

Coobrraa sri 4.3.2009 23:29

Evo bas sam danas ujutro flashal BIOS i sad vidim da ovdje raspravljate o toj tematici. Kod mene je to bilo skroz jednostavno. Ploca je nova, ASRock AOD790GX/128M i flasanje se moze vrsit iz WIN ili iz DOS-a. Ja sam flashal iz Windowsa - pokrene se odredjena *.exe datoteka i to je sve. Tad samo pratite graficki prikaz flashanja BIOS-a i tu minutu se nadate da ne nestane struje (nemam UPS).

Jos samo da dodam da sam primjetil kod procesa flashanja da tek nakon sto se, rekel bi "glavni" dio BIOS-a uspjesno flashal tek tad se izbrisal jos jedan mali odvojeni dio te se tada i on flashal. Tak da mislim da su u tom dijelu BIOS-a nalaze neki osnovni podaci koji omogucuju barem nekakvo podizanje sustava - s floppy-a npr.

FrightMare uto 19.5.2009 21:47

izvrsno napisano ali imam jedno pitanje:
ima 2 načina kako updejtati(flashat) biose a to su:
1.preko windowsa pokrenut instalaciju
2.ubacit disketu ili cd sa updejtom i bootati sa floppya ili cdroma i instalirati

Pitanje je dali su oba načina jednako sigurna?
(po mojem mišljenu jesu...ali zanima me što drugi kažu, možda mi promjene mišljenje)

ihush uto 19.5.2009 22:31

-i treći način koji imaju novije MBO (Gigabyte/Asus..), iz biosa. Prednost je mogućnost korištenja HDD ili USB diska za učitavanje biosa. Pouzdanost bi morala biti ista, jer flash provjerava verziju/integritet novog biosa prije potvrde za flashanje (najrizičnije iz OSa).

dejo6 sri 27.5.2009 14:55
Kalea kaže...

Zaboravio si reći da nakon flashanja BIOS-a mora pisati da je flashanje uspjelo (PASS), te da nakon toga treba restartati računalo, ponovno ući u BIOS i kliknuti na LOAD OPTIMIZED DEFAULTS. To je jako bitno, kako bi se postavke novog BIOS-a vratile na tvorničke postavke. Nakon toga sljedi po redu vraćanje prijašnjih postavki (jer vam po novom First Boot Device bude Floppy, a to sigurno ne želite, i ne zaboravite zapisati one postavke koje se odnose na pravilan rad priključnih hardwarskih komponenti (CPU,GPU, naponi, RAM, itd.).

 

 

 meni su postavke ostale iste poslje flashanja, nisam morao ništa mjenjat...
CUNO sri 27.5.2009 15:11
FrightMare kaže...

izvrsno napisano ali imam jedno pitanje:
ima 2 načina kako updejtati(flashat) biose a to su:
1.preko windowsa pokrenut instalaciju
2.ubacit disketu ili cd sa updejtom i bootati sa floppya ili cdroma i instalirati

Pitanje je dali su oba načina jednako sigurna?
(po mojem mišljenu jesu...ali zanima me što drugi kažu, možda mi promjene mišljenje)

 Nikako ne iz windowsa. Dok sam flešao iz DOS-a (a to radim više od 10 godina) nikada nisam imao problema.
U zadnje vrijeme sam počeo i ja iz windoza (uglavnom zbog lijenosti) i nedavno mi jedna ploča poslije restarta zamračila, tako da sada opet snimam novi bios drito sa neta na memory stik (jer mora biti na FAT32) i polako pa sigurno. Wndowsi su još ne dorađeni za takve akcije, tako da ti je drugi način sigurniji.
Bilo bi dobro da za takvu akciju imaš UPS (makar posudi od nekoga) jer ne dao Bog da ti nestane struje u pola posla, ode ploča.
FrightMare sri 27.5.2009 20:40
CUNO kaže...
FrightMare kaže...

izvrsno napisano ali imam jedno pitanje:
ima 2 načina kako updejtati(flashat) biose a to su:
1.preko windowsa pokrenut instalaciju
2.ubacit disketu ili cd sa updejtom i bootati sa floppya ili cdroma i instalirati

Pitanje je dali su oba načina jednako sigurna?
(po mojem mišljenu jesu...ali zanima me što drugi kažu, možda mi promjene mišljenje)

 Nikako ne iz windowsa. Dok sam flešao iz DOS-a (a to radim više od 10 godina) nikada nisam imao problema.
U zadnje vrijeme sam počeo i ja iz windoza (uglavnom zbog lijenosti) i nedavno mi jedna ploča poslije restarta zamračila, tako da sada opet snimam novi bios drito sa neta na memory stik (jer mora biti na FAT32) i polako pa sigurno. Wndowsi su još ne dorađeni za takve akcije, tako da ti je drugi način sigurniji.
Bilo bi dobro da za takvu akciju imaš UPS (makar posudi od nekoga) jer ne dao Bog da ti nestane struje u pola posla, ode ploča.
 Hvala na savjetu.
system sub 30.5.2009 16:58

zanima me ako bi ja npr danas flasho bios i nakon mjesec dana dao da mi stavljaju nove windowse (al da mi obrišu sve s diska i onda instaliraju Windowse) dali bi mi se taj flashani bios obriso i moro ponovo flashat. hvala

BORG sub 30.5.2009 17:07
system kaže...

zanima me ako bi ja npr danas flasho bios i nakon mjesec dana dao da mi stavljaju nove windowse (al da mi obrišu sve s diska i onda instaliraju Windowse) dali bi mi se taj flashani bios obriso i moro ponovo flashat. hvala

 Nije bios na hardu bios je na ploci tako da nema veze, inace ne flashaj bios ak nemas problema.
system sub 30.5.2009 17:17
BORG kaže...
system kaže...

zanima me ako bi ja npr danas flasho bios i nakon mjesec dana dao da mi stavljaju nove windowse (al da mi obrišu sve s diska i onda instaliraju Windowse) dali bi mi se taj flashani bios obriso i moro ponovo flashat. hvala

 Nije bios na hardu bios je na ploci tako da nema veze, inace ne flashaj bios ak nemas problema.
 aha hvala. pitam zato što uskoro kupujem proc na malo stariju matičnu i ovi iz vemila mi rekli da če morat flashat bios i rekli meni da ako budem stavljo nove windowse da če mi se to zbrisat i da ću morat ponovo flashat bios. očito oni neznaju što govore
Flanker-B pet 3.7.2009 16:19

Ja imam matičnu ploću ECS NFORCE6M-A ver. 2.0 (AM2 DDR2). Na njoj mi je procesor Athlon 64 x2 5000+ (2600 MHz, 2*512 kB L2 Cachea)

Čini mi se da mi je bios verzija 10.05.2007. na ovoj internet stranici http://www.cpu-upgrade.com/mb-ECS/NFORCE6M-A(V2.0_V2.0A).html stoji da

bi i za moj procesor bios trebao biti 05/26/2008 (noviji), no meni radi sasvim u redu i sa starim biosom. Da li ću morati flashati novi, ako budem ugrađivao

Athlon 64 x2 6000+, koji također traži verziju 05/26/2008? Već sam sa ECS-ovog sajta skinuo tu verziju ali ne usuđujem se flashati.

 

 

Quark sub 4.7.2009 06:58

Za ploču NFORCE6M2 - (V2.0/V2.0A), ne moraš flashati BIOS novom verzijom 05/26/2008 ako želiš ugraditi Athlon 64 x2 6000+. Radiće i sa starijom verzijom BIOS-a kao što ti radi i sadašnji procesor.

 

Novi BIOS donosi podršku za Semprone 1100 & 1150.