SPIJA čet 27.3.2014 09:00
Ruža kaže...

poz, imam jedno pitanje, dal original drivere trebam obrisat kad stavljam nove ili kako to ide?

uskoro ću kupit ovu ploču, pa da znam.

i još jedno podpitanje, kakva su iskustva vaša s ovom matičnom, ako ima nekoga tko je ima u svom kućištu. hvala.

Ne znam jesi li kupio tu ploču, ako nisi i nemoj, bježi od toga što dalje.

Hyperion sub 29.3.2014 00:36

Inače ovo je zgodno štivo: http://www.overclock.net/t/1333812/asrock-z77-extreme4-z77-extreme6-review

 

Kaže da Z77 Extreme 4 ima lošiju regulaciju od konkurencije i koja je zapravo 4+1, a ne 8+2 i nije digitalna već analogna regulacija. Također koristi D-PAK Mosfete koji su već stariji i više se griju za razliku od novijih.

 

Sa Z77 Extreme 6 je sasvim druga priča, više pročitajte u tekstu.

 

Ja sam jučer kupio zadnju Z77 Extreme 4 u IQ Zagria, jer boljeg izbora za te novce jednostavno nema, evenutalno da idem na nešto polovno, ali ne želim ploče bez garancije jer danas vrlo lako mogu otić u vječna lovišta.

SPIJA ned 30.3.2014 14:25

Evo pokusat cu ukratkto. Odmah u startu dajem do znanja da mi se ne nateze sa funboy.... i sl.

Navedena ploca kupljena prvi put, nova u ducanu. Radi ca 6 mj sa stock hladnjakom i sve ok. Kupujem Scythe grand kamma cross i stavljam, no problemi.

Samo bssod-i, nema sanse bilo sto raditi na racunalu. Testiram hladnjak, nosim na reklamaciju, hebem ljude okolo, trazim po forumu savjete, pitam cika google-a, ali nista nigdje. Sumnjam na hladnjak itd. A na kraju ovo smece od ploce je bio problem.

Nema kontakata ispod ploce i sl. Ekipa iz scytha mi posala o njihovom trosku i Scythe Universal Retention Kit , ali ne pomaze.

Skinem hladnjak i proc i imam sta vidjet, fali pin u socketu. Trgovina ni cut za reklamaciju ( mehanicko ostecenje). Ali ajd dobro, ne mogu reci, nakon sto sam stupio u kontakt sa AsRockom, odmah je izvrsena zamijena ploce bez problema. A interesantno je to sto je sve radilo kad stavim stock hladnjak, ili barem ja nisam primjetio probleme.

E sad dobijem ja drugu plocu, izgleda sve ok. Stavim opet Scythe, radi neko vrijeme i opet problemi. Pa sta je sad. Skinem kad ono 2 pina iskrivljena. Postavljam sam sebi pitanje, da nisam ja svemu uzrok, mozda nisam dovoljno pazio isl.

 

I onda cika google mi ukaze na bent pin. Vidi vraga, pa ako ja nisam mozda bio pazljiv, kako je moguce da ni onaj u koreji, niti onaj u njemackoj, pa ni ovaj tamo, pa ni onaj tamo nisu na isti nacin bili pazljivi. Skoro svima isti pinovi u pitanju.

Ma rekoh nemoguca slucajnost. Opet se ja raspisem AsRocku, ali ovaj put me odhebu glatko, da ih ne interesira to sto nekolicina ljudi pise i ima navedene probleme, a kao velika vecina ih nema.

Usput mi kazu da je problem tezina hladnjaka, ali nije problem nekvalitetna ploca vec je problem hladnjak.

 

Jedino Noctua po njima kao navodno ima najmanji pritisak , pa bi ona kao mogla proci. Sto bi ukazalo da su itekako dobili masu prituzbi na problem, da su se i sami pitali i istrazivali pritisak hladnjaka i sl. Ali pobogu, zasto nisu povukli proizvod sa trzista, zasto nisu naveli da ploca nije kompatibilna sa nikakvim hladnjakom osim stock i noctue.

 

Neznam za druge ali moje iskustvo je tako. I odmah da rijesimo u startu i to da sam previse puta skidao i stavljao procesore, tako da....Uvijek se moze pogrijesiti, ali sad  nikako ,,jokkkk ende...fajrunt,,,,gebis...Ne dozvoljavam takve primjedbe.

 

Zahvalim se ja njima na suradnji, a najradije bi im sve po spisku. Predlozim da mi posalju Extreme 6 uz moju nadoplatu, iako mi to ne odgovara, jer meni ne treba nista bolje u nijednom pogledu osim ove ploce, ali ISPRAVNE ploce a ne poluproizvoda. Gubim vrijeme, gubim sto ne mogu koristiti racunalo. Ali ajde neka. No, ekipa ne mari, jednostavno kazu da je ploca iz proizvodnje izasla ispravna i testirana. Pitam za lokaciju gdje se to testira, netko treci, netko objektivan. Nema odgovora.

Ali lik mi je dao prijedlog da si mogu ispraviti pinove sa papirnatim nozem ili sta je vec napisao. Google mi je preveo to kao papirnati noz. Ja sam se samo nasmijao, ne znam sto bi vi. Platis plocu 1300 kuna i onda ja trebam nozevima i sjekirama ispravljati pinove na socketu od CPU. Pinove koje bi malo jaci vjetar raspuhao. Meni to dovoljno govori koliko su oni zapravo profesionalni u svom pristupu a tako i u proizvodnji. Vrlo vjerovatno kad ustanove da na ploci nesto ne stima oni uzmu "papirnati noz" i isprave pinove, pa potom plocu zapakiraju u kutiju i posalju nama na balkan. KATASTROFA

 

Eto to je to. Predlazem svima sa tom plocom da kad jednom instaliraju proc i hladnjak, neka obrisu znoj sa cela i vise ne diraju. Moze sve proci ok, a moze biti i problema neocekivano. Googlajte Asrock z77extreme4 bent pin pa vidite.

 

Uglavnom se problemi dogadaju u donjem desnom kutu podnozja, meni je dvaput bilo na istom. Za jedan pin bi cak rekao da se radi o istom pinu, ali naravno to ne mogu biti siguran.

 

Eto nisam mogao krace.

 

 

 

 

vrinho ned 30.3.2014 15:41

Prije ove Noctue koju sad imam koristio sam CM Hyper 212 EVO i nekoliko puta sam ga vadio dolje i ponovo stavljao kad sam paste malo testirao i nisam imao problema nikakvih. Ovaj tvoj slučaj kao i ovi s neta su u manjini a to što si dobio ponovo ploču s istom greškom je zbilja veliki peh i razumijem tvoj bijes, vjerojatno bih se i ja pa i drugi tako osjećali. Vidim da ju još imaš, jesi ravnao te pinove ili? Na stock cooleru si?

SPIJA pon 31.3.2014 00:39

pa gle vrlo je upitno tko je tu u manjini a tko u vecini. ja pretpostavljam da su u manjini oni sto misle da je sve ok. ili njima mozda jest ok. ali kod mene je od dva pokusaja dvije greske.

Trenutno sam na stock hladnjaku. I tako ce ostati dok ne zamijenim plocu. 

 

Audacity pon 31.3.2014 03:03

Na extreme6 2 savinuta pina dolje lijevo. Prije instalacije proca pregledao. Radio je "papirnati" nož :D

 

Pošteno sam se oznojio popravljajući to kino.

 

Nisam imao živaca, a ni energije prcat se sa trgovinom,čekanjem itd...

 

Kad nešto novo ima talav falš čovjek se razočara..Da je DOA nebi se nešto žalio.

 

Za sada sve super radi ;)

 

Lp

SPIJA pon 31.3.2014 08:24

Super da si to riješio, mada ne može nikako biti ok da se ti moraš znojit i to ispravljat. Ali treba biti i oprezan, vidio sam slučajeve gdje pinovi nisu samo bili iskrivljeni, već su se odvojili (čitaj odlemili), i naravno promjenili smjer. I dovoljno je sam da ga takneš i pin ispadne skroz van. Vidio kod kolege svojim očima. Tako da to nije nimalo bezazlena situacija. Zato sam i preporučio gore kolegi u nabavci matične, da je zaobiđe. Lupajte TD koliko god hoćete, ali bolje je ljudima reći što je i kako je. Pa ako netko bas hoće, neka uzme. Ja da sam imao ove informacije, nema čanse da bi je i pogledao u trgovini.

Ima ljudi koji si nešto zabriju u glavi i bas to hoće, neovisno o informacijama koje imaju i nadaju se da baš njega neće ti strefiti. Ja i dalje mislim da je nastala greška u proizvodnji i da je jako veliki broj takvih (neispravnih) poluproizvoda na tržistu.

Osim toga bio sam u kontaktu i sa uvoznikom (koji više nije) između ostalog i za asrock, i čovjek mi je rekao samo jedno za to ; smeće. Samo prenosim sto je čovjek rekao za njihove matične. Da li je posrijedi nešto treće, pa je to rekao iz ljutnje prema njima ili zato što to je tako, ne znam.

 

Hyperion pon 31.3.2014 08:49

Baš sam još sada čitao da prikazuje krivi napon odnosno overvolta za 0.1V, u bios prikazuje npr. 1.2V, CPU-Z 1.22V, a multimetar će pokazat 1.3V.

 

http://www.overclock.net/t/1360404/asrock-z77-series-vcore-reading

 

Čini se da je ploča žešće smeće zbog naponske regulacije koja nije digitalna već analogna (false advertising) te overvolta i zbog toga jer je velika šansa da dobijete ploču sa savinutim ili odlemljenim pinovima.

 

Najgora stvar kod tog sa pinovima je što u trgovinama i kod proizvođača ne priznaju pod garanciju jer je to kao "fizičko oštećenje".

 

Da sam znao ne bih ju ni uzeo, ima polovna Asus Gene V za 800kn, al bih morao cooler novi kupit jer mugen 2 ne podržava ovaj socket, a na asrockicu se može montirat zbog dodatnih rupa za 775 coolere.

SPIJA pon 14.4.2014 19:07

Evo da se još malo nadovežem na ovu AsRock Z77 Extreme 4 ploču. Jel nekome još , osim meni, išta sumnjivo to što su te ploče koje su stigle u prodaju do 6 mj 2012 imale garanciju 24 mj. A one koje su došle poslije tog datuma imaju 36 mj garancije.

Nisam siguran da li je točno 6 mj u igri ali koliko se sjećam što su mi rekli u trgovini mislim da je bio taj mjesec.

 

Nekako mi je logika da ploče ako i dođe nova tura imaju garanciju kao i ove prethodne. Čemu sa 24 na 36 mj. A radi se o istoj ploči. Pitao u trgovini ( jel ima ikakve razlike, kažu nema, pa zašto je garancija povećana, kažu nemaju pojma).

Sad se ja pitam koji je razlog, osim ( po meni ) da prikriju probleme na ovim sa 24 mj garancije umjesto da iste probleme riješe na adekvatan način. Nekako mi se čini da su ispravili pogreške u proizvodnji pa da te novije ploče nemaju amaterski zalemljene pinove.

 

E sad ovi kojima je AsRock idol (poput Elvisa, Ede Maajke itd) nek lupaju TD, barem imaju gdje.

bik pon 14.4.2014 21:00
Bulldozer kaže...

mislim da ni ove kasnije nemaju to baš riješeno, nedavno sam bio u linksu i lik je bio po 3 put dobio to smeće od ploče, bio ih je molio da mu daju da nadoplati za drugu ali nisu htjeli

De pojasni malo tu situaciju, 3 x mu se pinovi odlemili/shebali?, nisu mu dali pravoje zamjene/nadoplate nakon koliko dana od kupnje? 

Hyperion pon 14.4.2014 21:22

S mojom je sve u redu i ima 36mj. garancije, međutim uspio sam otkinut onaj pci-e x16 clip/holder za kartice, čak je bio otpušten/otkočen/izvučen dok sam vadio karticu, ali smeće je ipak zapelo za karticu i puklo. Na staroj asusici je to puno bolje i kvalitenije riješeno.

 

I tako sam vjerovatno ostao bez garancije, ali inače matična je ok i bez mušica za sad.

 

Jedina zamjerka ide na PCH koji se grije na 60-+ °C ako nešto ne puše po njemu i nalazi se ispod grafičke i tako i nju zagrijava.

 

Hladnjaci mosfeta/regulacije se također griju tokom stress testova da se prst na njima ne može držat ako nešto ne puše direktno po njima, i to čak pri manjim overclock naponima za sandy bridge (u mom slučaju 1,25V) no inače se ne griju tako jako.

 

BTW: Da links neda povrat novca ili nadoplatu za nešto jače, to mi je jako sumnjivo s obzirom na što sam sve pročitao u vezi njih.

SPIJA pon 14.4.2014 21:35

Nema se tu sta puno objasnjavati, gore je vec vise manje napisano sve. Radi se o tome da su pinovi jako lose zalemljeni, ako pokusas sam malo popraviti pin lako otpadne sa ploce i nema ga vise. I to se tretira kao mehanicko ostecenje i ne spada vise pod garanciju. (drugim rijecima mozes je okaciti o zid). Ne znam kako bi postupili na samo posavijane pinove, vjerovatno isto.

 

Ne bi ni ja u ADm-u napravio nista da, prije nego sto sam uopce isao kod njih, nisam vec rijesio zamijenu ploce direktno sa AsRockom. I opet su je jedva uzeli. I to samo zato sto sam rekao " de uzmi tu plocu i ne pitaj vise, posalji je u asrock zajedno sa ostalim koje ces ovih dana slati i to je to. Odnosno to je islo u Msan. I nazovi kad dode druga. Lik me pogledao i rekao uredu ako tako kazete.

 

Pa onda mozes okaciti o onu stvar tih 36 mjeseci, kad ce ti se na toj ploci shebati upravo ono sto neces moci reklamirati. Pa evo moj slucaj. Gore je opisano. Ja promijenio plocu, opet pinovi posavijani i sad me vise ne benda niko. Ne mogu je vise reklamirati. A poslali su mi opet smece od ploce. Ja sam molio AsRock da mi daju extreme 6 da nadoplatim, ali ne moze. A ne moze vise ni zamijena. Ne moze vise nista, a meni ostalo jos garancije. Zapravo garancija bi trebala biti opet ispocetka jer je stigla nova ploca, znaci nije popravljana pa da garancija nastavlja gdje je stala prije kvara.

 

Ada ne govorim kako mi lik iz AsRocka kaze kako se pinovi mogu papirnatim nozem popraviti, jebate a pin otpadne samo tako. {#}

Evo primjer sa Firmom koja zasluzuje kapu dolje, za razliku od ovog smeca i firme i proizvoda

 

http://www.bug.hr/forum/topic/periferija/g700-problem-garancijom-savjet-molim/206695.aspx?page=1

 

po drugi puta mi salju mis, a da im stari ne vracam. Znaci ljudi znaju da imaju problem i evo kako ga rijesavaju, a ne ovo sto radi AsSrot.

 

Neka se ugledaju {#}

SPIJA pon 14.4.2014 23:13
Hyperion kaže...
SPIJA kaže...

http://www.bug.hr/forum/topic/periferija/g700-problem-garancijom-savjet-molim/206695.aspx?page=1

 

po drugi puta mi salju mis, a da im stari ne vracam. Znaci ljudi znaju da imaju problem i evo kako ga rijesavaju, a ne ovo sto radi AsSrot.

 

Neka se ugledaju {#}

Da al to dosta ljudi iskorištava, da su svi pošteni i dobri to bi funkcioniralo, ali u kakvom svijetu živimo jbga...

Slažem se u potpunosti, uvijek sam razmisljao samo da ja ne moram nista reklamirati. Jer ne volim to, a ne volim niti dati novac za nesto sto ne radi. I nema tu puno filozofije.I zbog tih zloupotreba i onaj tko ima pravo na reklamaciju imat ce problema.

 

Vec sam napisao da ne patim na TD, ali me smeta kad je netko kratkovidan. Ako ja dam 1300 kn za maticnu i ona ne radi kako treba ni u garantnom roku. I ako je ja nisam polomio ili slicno, sto bih ja sad trebao. Poslati AsRocku zahvalu sto sam uopce mogao kupiti njihovu plocu, pa koliko trajalo da trajalo.

Jel bi trebao nakon ovog iskustva hvaliti ih kako su dobri. Ma moze i to, nema frke. Ali u moju kucu to ime tesko da ce ikad vise.

 

Sjecam se vremena kad sam kupio jednu graficku (vremena kad nisam toliko znao o racunalima), kad nisam znao da za graficku nije zdravo da u IDLE-u radi na 60 na koliko je meni radila. Sam dragi Bog zna na koliko je radila u LOADU. Naravno zviznila 2 mjeseca po isteku garancije.

Naravno da mi nije palo napamet da nesto snjom napravim i reklamiram kako bi dobio novu. Nego sam ponovo pljunuo lovu i uzeo drugu. Ali pametnije:-)

Ode ja u off-T. Necu vise.