Duje00 sri 28.11.2012 12:05

E ovako stoje stvari: Cpu phenom x4 955BE

Nazad 2-3 dana vidim komp se cudno ponasa al nisam nesto obraca paznju sve do sinoc kada mi je zatrebala cpu snaga. Uletim ja u bios dignem cpu na stock nece znaci udrem 1.35 i 3,2ghz komp ga pali na 0,992v i 800Mhz. Ja bloka nevirujem. nije mi nista jasno uletim u prime95 nalozim sve 4 jezgre na 100posto komp opteretio na 100posto ali na 800Mhz xD. NIsta na kompu je program od asrocka extreme tuner i uljecem da vidim sta tamo pise pise isto ko u aidi samo vidim 1 faza radi. Aj dobro vratim ja postavke biosa sve da manualno ja podesavam podesio 2,4ghz i 1.10V koliko uvijek drzim zajedno sa cnq. I vidi cuda komp se upali opteretim normano radi ne baca artifekte sve ok opet uletim da vidim koliko faza radi ja vidim 1 e tu sam poceo da se brinem. Nista odem ja skinem najnoviji bios 1,4 a drzao sam 1.1 ili 1.2 nesicam se vise   jer je 1.4 bios sheban UEFI a nemos radit misem xD. I flashnem novi bios preko instant flasha sve ostavim stock dignem winse ista prica. I sada nemam vise pameti bacim se na hardcore podesavanje. Iskljucim sve opcije u biosu cnq thermal trhotle virutalizaciju neki ma sve moguce iskljucim dignem cpu na 3,2Ghz i stavim 1,4V   i vidi vraga upali ali na 3.2Ghz. Uletim u prime ajmo nalozit jezgre na 100 posto vidi vraga lozi ih i radi. palim asrockom program da vidim koliko faza radi vidi cuda sve 4 rade.   Aj dobro pa mi kamen sa srca nisu faze krepale.   I sada ponovo rr uljecem u bios vracam postavke cnq vracam sve normalno al da je manualno podesen clock i napon. Normalno ga upali na 3.2 ghz mos ga opteretit mos sta os radit sve radi al docim stane par sekundi u idleu komp clock padne na 800Mhz i 0,992(Sta je i normalno da radi cnq) al iz toga ga nikako vratiti. Sta mislim pod tim nikako da se po opterecenju poveca clock na 3,2ghz koliko sam i stavio znaci uvik budi na 800Mhz bez obzira lozio prime il neku video konverziju. To se isto desava sada i sa stock stock postavkama ali sam primjetio cudnu stvar. Proc nece vise na niske napone. Recimo uvik pa skoro uvik sam ga drza do nazad misec dana na 1600Mhz i 0,900V podeseno u biosu sa cnq ugasenim i tu bi procesor moga na full opterecenju radit. Sada mu treba minimalno nekih 1V da se na hladno upali znaci na jutarnje poktretanje a kada je komp vec radio nekih 0,975V znaci podeseno u biosu i dropaa punoo. Recimo Podesim 0,975v on mi dropa na 0,92V full opterecenje a prije bi overvolta kada bi stavio 0,900V. 
Proc star Godinu dana jako jako malo lozen na 1,2V radi na 3,2Ghz 90% radnih sati radio  na 1,6Ghz 0,9V

Maticna stara isto kao proc i ovi je procesor radio na njoj.

PS: Zaboravih napomenit usljed ovih rr ova lozenja cpua i tako to krepao senzor od maticne????????? ASrock extreme tuner kaze da je zaleden uefi kaze da nalozio vatru na njemu a aida ga nevidi
PPS: Ako nekome padne napamet napajanje nije novo je staro pola godine 650W Green power

Glavno pitanje je sto ucniti zato sta je maticna i proc pod garancijom kako reklamirati nesto sta VALJA a NEVALJA

Duje00 sri 28.11.2012 19:15
Don Kihoty kaže...

Očisti računalo od prašine + load optimized defoults.

 

Ako te smeta 800/0.992 - isključi CnQ.

  Komp je cist nema nista prasine

Iskljucim li cnq onda ce biti:

KA BUM? DA PERO KA BUM

Duje00 sri 12.12.2012 15:20

Sa menom se rugali a ja lijepo odnio plocu na garanciju i vidi cuda ispostavilo se da ploca stvarno nevalja.

Nisu mi imali ploce iste sta ponuditi pa onda su mi odobrili 915kn koliko je ploca placena nazad 3 godine zamjenu za bilo sta iz ducana.

Pohvala LINKS-u jesu malo skuplji al izlaze maxsimalno u susret...

Tema moze LOCK Ploca je NEISPRAVNA